Pages:
Author

Topic: Evde Elektrik kapasitesini arttirma - page 2. (Read 855 times)

copper member
Activity: 1274
Merit: 555
https://refpa28543.top/L?tag=d_286347m_1264c_&site
February 20, 2018, 02:01:44 PM
Sanayi elektriği sanılanın aksine çok da ucuz sayılmaz. Yakın gelecek zamanda sanayide dükkan tutup işleri büyütecektim gediz elektrik ile görüştüm aynı zamanda web araştırmaları yaptım. Ev saatte 1000w 0.45krş ödüyorsa sanayi 0.38 kuruş ödüyor.
Evine sanayi elektriği bağlatman mucize olur. Ancak tesisatı değiştirip apartmana gelen elektrik yeterliyse kapasiteni arttırabilirsin.
Rigleri bağladığın prizleri farklı farklı odalardan dağıtmayı unutma. Genelde tuvalet, mutfak gibi yerlerin beyaz eşyaları çok güç tüketeceği için daha güçlü sigortalarla ve kablolarla donatılır. Öncelik onlara aban sonra odalara abanırsın. Kolay gelsin
jr. member
Activity: 280
Merit: 4
February 19, 2018, 11:15:43 PM
cemlik sen çok göze batıyorsun ha forumda, çok eleştiriyorsun insanları,

bu elektrik konusu açıldığında da hemen damlıyorsun insanlara herkese laf yetiştiriyorsun, seni cemlik değil demlik yaparlar dikkat et. sanayi elektriği öyle kolay bağlatılan bir mevzu değil, bir çok yasaya ve regulasyona tabii bir konu, kafana göre öyle indirimli elektrik alamazsın.
full member
Activity: 518
Merit: 102
simply getting the job done
February 19, 2018, 05:59:12 PM
sanayi elektriği bağlatmakta sorun yok, ver parasını bağlasın, çok fazla birşey de değil, sorununu kısmen çözer, ama daha detaylı bilgiyi elektrikçi arkadaşlar yazsın, çünkü  ekstra yapman gerekenler var. elektriğin ucuzlamasına gelince, onun için çok ciddi bir tüketim gerekiyor 30 kartla olmaz o iş, neyse konu zaten defalarca yazıldı, tartışıldı. bir de dikkat etmen gereken bir husus eski binalarda 2.5 kablo kullanılıyormuş, yenilerde 3.5, ince kablolar kaldırmaz 30 kart üzerini diyorlardı, o konuya da bir bak, bilemiyorum senin binan nasıl.
full member
Activity: 350
Merit: 100
February 10, 2018, 08:46:44 PM
Tesisatı uygun hale getirsek, mühendise odaya her ne karın ağrısıysa imzalatsak, her şeyi kitabına kağıdına uygun yapsak da vermiyorlar mı? siz nasıl alternatif yol izlediniz?
sr. member
Activity: 462
Merit: 306
February 10, 2018, 04:15:59 PM
Daireye daha fazla vermiyorlar. Tesisatı uygun hale getirmende yeterli olmayacaktır. MAalesef alternatif bir yer bulmalısın.
full member
Activity: 231
Merit: 101
February 09, 2018, 10:49:03 AM
Taze bilgi 24k inverter klima 850w yakıyor waltemetre ile ölçtüm şimdi. Bu kadar yaktığını bilmiyordum. 3x1080 ti mübarek.
Valla bilgiyi düzeltiyorum şu an hava 26-27derece tabii odadaki  kartları eklersek o başka konu.24000 inverter şu an 1500w yakıyor. Fena yakıyormuş.
sr. member
Activity: 434
Merit: 278
February 09, 2018, 09:19:04 AM
Arkadaslar bende 30 kart var bulabilirsem 20 kart daha alıp 50 ye tamamlamak istiyorum suan 30 kartta 4kwa güc cekiyor wattmetre ile ölçtüm. Ana hattan sayaca gelen kablo yaklasık 2,5 cm kalınlıgında sayac uzerinde B50A legrand sigorta bulunmakta. Tavisiyeniz ne olur alt yapıda degisiklige ihtiyacım varmıdır acaba?

Ev degil ticarethane olarak geciyor burası kullanılmayan dükkan.
ana hattan sayaca gelen kablo 2,5 cm ve 4 uçlu değilse tek faz kullanıyorsunuzdur.
eğer tek fazda 4kva çekiyorsanız yaklaşık 15 - 20 amper arası akım çekiyorsunuzdur.
Bu durumda zaten kablo dayanımına yaklaşmış olma durumunuz söz konusu.
eğer anahattan 3 faz bir bağlantı ile gelen kablo çektirebilirseniz ve daire içinde sigorta dağılımınızı fazlara düzgün yaparsanız, bir 60 kart daha koyabilirisniz sanırım.

Peki bu işi elektrik dagitim şirketimi yoksa normal bir elektrikciyemi yaptırmam gerekir?
member
Activity: 392
Merit: 24
February 09, 2018, 08:48:58 AM
Arkadaslar bende 30 kart var bulabilirsem 20 kart daha alıp 50 ye tamamlamak istiyorum suan 30 kartta 4kwa güc cekiyor wattmetre ile ölçtüm. Ana hattan sayaca gelen kablo yaklasık 2,5 cm kalınlıgında sayac uzerinde B50A legrand sigorta bulunmakta. Tavisiyeniz ne olur alt yapıda degisiklige ihtiyacım varmıdır acaba?

ana hattan sayaca gelen kablo 2,5 cm ve 4 uçlu değilse tek faz kullanıyorsunuzdur.
eğer tek fazda 4kva çekiyorsanız yaklaşık 15 - 20 amper arası akım çekiyorsunuzdur.
Bu durumda zaten kablo dayanımına yaklaşmış olma durumunuz söz konusu.
eğer anahattan 3 faz bir bağlantı ile gelen kablo çektirebilirseniz ve daire içinde sigorta dağılımınızı fazlara düzgün yaparsanız, bir 60 kart daha koyabilirisniz sanırım.
sr. member
Merit: 278
February 09, 2018, 06:48:06 AM

full member
February 05, 2018, 08:36:30 PM
Nicehash dual çalıştırıyor.Bu yüzde çok daha fazla çekiyor.  KAblolar kaldırsa bile sayaç yanıp patlayabiliyor kesinlikle Upgrade edilmeli.
jr. member
Activity: 294
Merit: 5
February 03, 2018, 11:37:51 AM
Valla çok söze gerek yok. Bir elektirik firmasına gidiyorsunuz vekaletname veriyorsunuz. Sizin için tüm işi yapıyorlar. Ortalama 6500 Tl tutuyor. Bu işlemden sonrada maximum gücünüz 20 x 1080ti. Ev için.

maksimum 20 tane 1080ti kullanacaksan hiç masraf yapmana gerek yok. 5kW 'yı rahatlıkla kaldırır sayaca gelen kablolar.
Yani mantık olarak doğru. 9.5kw eder 20x1080ti
12.5k total desen. Tv buzdolabı falanda çalışır gibi. Ama bir süpürge yahut çamaşır bulaşık makinası açılırsa ve sigortada düşükse attırabilir sigortayı.

normal de 1080ti 250kW olarak gösteriyor. enerji sarfiyatı overclock ile okadar artıyor mu? yoksa ram, anakart, ssd, fanlar yüksek enerji mi çekiyor?
member
Activity: 602
Merit: 32
February 03, 2018, 11:19:59 AM
Valla çok söze gerek yok. Bir elektirik firmasına gidiyorsunuz vekaletname veriyorsunuz. Sizin için tüm işi yapıyorlar. Ortalama 6500 Tl tutuyor. Bu işlemden sonrada maximum gücünüz 20 x 1080ti. Ev için.

maksimum 20 tane 1080ti kullanacaksan hiç masraf yapmana gerek yok. 5kW 'yı rahatlıkla kaldırır sayaca gelen kablolar.
Yani mantık olarak doğru. 9.5kw eder 20x1080ti
12.5k total desen. Tv buzdolabı falanda çalışır gibi. Ama bir süpürge yahut çamaşır bulaşık makinası açılırsa ve sigortada düşükse attırabilir sigortayı.
member
Activity: 364
Merit: 20
February 02, 2018, 09:24:51 AM

jr. member
Activity: 120
Merit: 3
February 02, 2018, 02:38:18 AM

ORtalama 5kw mı diyorsunuz alabileceğiniz max. değer?

Başlıkta tüm bu işlemleri yapan arkadaşa soralım o halde, hocam max nereye geldi elektriğiniz, tüm bu işlemleri yaptıktan sonra? 50 tane rx 580 çalışabiliyor mu evde örneğin?

Bilmiyorum bu soruyu kart sayısı üzerinden mi sormalı yoksa max kw üzerinden mi sormalı?
full member
February 01, 2018, 11:44:59 PM
full member
Merit: 112
February 01, 2018, 02:39:43 PM
Bu yaptıgın işlem sonucunda kullandığın sayaç değişti mi?

sayaç 80A ise değişmesine gerek yok.
member
Activity: 378
Merit: 11
January 27, 2018, 01:44:17 PM
Merhaba arkadaslar, 30 ekran kartlik bir sistemim var, ancak evimin elektrik kapasitesi ne yazik ki sinirina yaklasti, o yuzden daha fazla buyutemiyorum. 100 dairelik bir apartmanda oturuyorum acaba elektrik kapasitemi nasil artirabilirim, bi fikri olan var mi? 16-20 amperlik 5 tane sigorta mevcut, nerdeyse full kapasite calisiyorlar, 5000-6000 watt arasi enerji tuketiyorum.

Ben bundan 2 hafta önce yaptırdım hocam gidip elektrik mühendisine projeyi çizdiriyorsunuz (1500 tl'ye çizdirdim) saatten elektrik sigortanıza gelen kablonun kalınlığını değiştiriyorsunuz (daha kalın yapıyorsunuz ben 4x10 yaptırdım) sonra saatin üzerindeki kaçak akım rolesinin amperini arttırmanız gerekiyor (40A taktım) sigorta kutusunda 3 kutup kesici var onu değiştirmeniz gerekiyor (50A taktım) daha sonra abone ücretini elektrik firmasının binasına gidip yatırdığınızda sözleşme gücünüz yükseliyor.Sormak istediğiniz herhangi bir soru varsa özelden veya burdan alıntılayıp sorabilirsiniz elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım.
member
Activity: 602
Merit: 32
January 26, 2018, 04:58:18 PM
@thetis

Sende haklısın hocam. Bu tarz durumlar bilen insanlarında gerekli konularda artık yazmamasını sağlıyor. Yinede yeni arkadaşlara biraz daha müsamaha gösterin. Ben YTD ne demek onu öğrenene kadar 2 hafta geçmişti Smiley
inan ki burada hiç kimse taa 3 ay önce tartışılan bir konuyu başka bir üye gelip sorsa özellikle yeni bir üye sorsa laf sokmaz. 8 10 kişi cevap vermez sonra biri gelir bildiği kadar anlatır. sonra bi başkası destekler soru işaretleri ortadan kalkar.
insanlar okusa inan ki bu çok tartışıldı. hem de aynı hafta tartışıldı bunlar. onlara bakmadan hala soruyorsa işte ozaman durum değişiyor.
Aynen hocam. Bu konu yine normal.
Bir konu var indirimli elektrik diye. Abi hiçmi okumazlar ya. İnanki mal ötesi olmak lazım bunun için.
Adam sanayi elektriği diyor öbürü fabrikaların kullandığı indirimli elektrik sanıyor. Tamamen farklı şeyler bunu bi türlü anlatamıyoruz.
Elektrik kapasitesi artırabilirsin biyere kadar ama indirimli alamazsın.
Bak bu konudada tartışıldı ama malın teki gelip yine başlığa bakıp yazıcak hemen indirimli al diye.
Yav he amk bende eve indirimli sanayi fabrika imalathane elektriği bağlattım amına koydum ortalığın. Apartmanda her merdivene bi rig kurdum ayda 5₺ ödemiyorum bile elektriğe. Oohh mis.
member
Activity: 322
Merit: 14
January 26, 2018, 01:34:06 PM
@thetis

Sende haklısın hocam. Bu tarz durumlar bilen insanlarında gerekli konularda artık yazmamasını sağlıyor. Yinede yeni arkadaşlara biraz daha müsamaha gösterin. Ben YTD ne demek onu öğrenene kadar 2 hafta geçmişti Smiley
inan ki burada hiç kimse taa 3 ay önce tartışılan bir konuyu başka bir üye gelip sorsa özellikle yeni bir üye sorsa laf sokmaz. 8 10 kişi cevap vermez sonra biri gelir bildiği kadar anlatır. sonra bi başkası destekler soru işaretleri ortadan kalkar.
insanlar okusa inan ki bu çok tartışıldı. hem de aynı hafta tartışıldı bunlar. onlara bakmadan hala soruyorsa işte ozaman durum değişiyor.
member
Activity: 490
Merit: 10
January 26, 2018, 10:19:17 AM
@thetis

Pages:
Jump to: