Pages:
Author

Topic: Evde Elektrik kapasitesini arttirma - page 3. (Read 855 times)

member
Activity: 322
Merit: 14
January 26, 2018, 08:28:00 AM
Abi ne gergin konu bu böyle Smiley sakin olun ortalık kıpkırmızı diye herkesin sinirleri gerilmiş anlaşılan Smiley birçok arkadaş açıklama yazmış önce okuyup sonra yorum atalım gerginlik çıkmasın

hocam gergin olmasının sebebi belli. araştırma yok. bilgi yok. okuma hiç yok. konuya gelen sadece başlığı veya konunun son mesajını okuduğu için diğerleri uçup gidiyor. o yüzden aynı şeyler konuşuluyor.
bu indirimli meselesi mesala;
her sayfada sanayi elektiriği %50 indirim. bu söyleniyor. altta konuşuluyor sonra birisi daha anlatıyor sanayi elektriği 20 kuruş. sonra yine tartışılıyor sonra yine biri geliyor ben trifaze bağlatacağım ooooo öyle böyle ucuz değilmiş bu.

öğrenmek için değil de bu bountylerin mesajlarını doldurma çabası olduğu için kısır bir döngü oluşuyor Smiley bi taraf devamlı açıklayıp diğer taraf devamlı bilgisiz fikir yürütüyor .d
member
Activity: 490
Merit: 10
January 26, 2018, 07:40:57 AM
Abi ne gergin konu bu böyle Smiley sakin olun ortalık kıpkırmızı diye herkesin sinirleri gerilmiş anlaşılan Smiley birçok arkadaş açıklama yazmış önce okuyup sonra yorum atalım gerginlik çıkmasın
member
Activity: 602
Merit: 32
January 25, 2018, 04:23:05 PM
Sanayi elektriği bağlamazlar.
Sanayi bölgesinde bulunmadıkça bağlamazlar.

İkinci husus bence evin kapasitesini artırabilirsin. Elektrikçi getirip kabloların kaldırabileceği güç sınırını öğren. Daha sonra yeni hat çektirebilirsin daha kalın ve yükü kaldırabilecek kablolarla.
Biraz yağlı olur ama tek çaren bu.
Nasıl bağlamazlar?
Hala bilmeden yazıyor millet konuya.
Yahu sizin sanayi elektriği dediğiniz şey trifaze.
İmalat sanayiinde kullanılan elektrik indirimli elektrik.
Yani elt tarafı bir kablo değişiyor trifaze için.
Yeni evlerin hepsinde trifaze elektrik zaten mevcut. Yani sizin o bağlamazlar dediğiniz sanayii elektriği.
Mevzu trafodan o bölgeye giden elektrikle, yahut binaya bağlanmış kabloyla, yahut dairendeki kabloylayla alakalı. Trifaze senin binanda vardır ama dairende olmayabilir.
Atıyorum apartmanına gelen kablonun taşıyabileceği yük bellidir. Atıyorum 180amper.
Buda normal elektrikte 30daireye denk gelir aşağı yukarı. Bu durumda sen tedaşa değil tillahına gitsen güç artırımı isteyemezsin. Kaldıracağı yük sebebiyle. Yukarıda bir arkadaşta anlatmış yine.
Ve her sayfada bunu açıklayan 5 mesaj var. Hala sığır gibi aynı mevzuyu görüp son mesajdan yahut ilk mesajdan bakıp mal gibi fikir beyan ediyosunuz.
Ulan bende buna tutuluyorum.
Sizde oy kullanıyosunuz bende.
Sizinde oyunu 1 sayılacak benimde.
Amk ben bu sistemin işte.
member
January 25, 2018, 04:16:35 PM
apartmanda depo / odunluk gibi bir yer varsa oraya sanayi elektriği ile çalışan ucuz bir testere al.
sonra sedaşa bana sanayi elektiriği lazım de.
sanayi elektriği hem epey ucuz hemde gücü çok daha fazla

evet kardeşim sanayi elektriği çok ucuz. diyolarda %25 indirim yalan %80 e yakın sanayi elektriğinin indirimi. evde ortalama 45 kuruş ise sanayi elektriğinin 9 bilemedin 10 kuruş. nereden biliyorum aynısını bende yaptım eve bitane buzdolabı koydum dedim tedaşa abi bu sanayi tipi buzdolabı sanayi için kullanılıyor dedim. adam haa tamam ozaman kardeşim senin elektriğin 5 kuruştan olsun dedi. cayır cayır elektrik çekiyorum. hatta işi ilerlettim komşuya da satıyorum. dedim tedaş'da 45 kuruş bende 25 kuruş.

ya bırakın bu kulaktan sağdan soldan duyduğunuz bilgilerle ortaya bişey atmayı. bi araştır bi öğren ucuz elektrik var mı nerelere ucuz elektrik veriliyor hangi şartlar sağlanması gerekiyor. o elektrik gerçekten ucuz mu yoksa bazı değerler alınmıyor mu. bizde bi laf vardır götünden element uydurmak diye. bitarafınızdan laf uydurup da gelip burada bide biliyormuş gibi akıl vermeyin.

hocam bu bahsettiğiniz rakamlara yakın herhangi bi veriyi bulamadım. ben şöyle bi tabloya ulaşabildim ancak. bizim işletmemizde de sanayi elektriği var lakin fiyatlar sizin bahsettiğiniz rakamlarda olsa biz nerdeyse elektrik ücreti ödemeyecek kıvama geleceğiz. aksi bi durum varsa gidip itiraz edeceğim Smiley

Sanayi   0.3940 TL   
Ticarethane   0.4520 TL   
Mesken (Ev)   0.4482 TL

Sanayi elektrik ücreti 0.39 kuruş ise o sanayii batar hocam yanılmıyorsam sana iyi için 0,18 kuruş diye biliyorum. Ticarethane fiyatıda yüksek biraz daha düşük olabilir.

Hocam hiçbir mesajı okumadan direkt o son mesaja bakıp yazdınız dimi?
Yahu arkadaş indirimli elektrik öyle herkese verilmiyor. Verildiğinde o 1kuruş bile neler farkediyor.. adam sen ben gibi 6kw kullanmıyorki.. bizde bişey farkettirmez tabi Smiley ama bir imalat sanayiinde bir fabrikaya git panolarına bak onda 1 kuruşun bile neler farkedeceğini görürsün Smiley ki zaten 10-15kuruş gibi bir fark vardı.
full member
Activity: 322
Merit: 126
EndChain - Complete Logistical Solution
January 25, 2018, 08:51:42 AM
apartmanda depo / odunluk gibi bir yer varsa oraya sanayi elektriği ile çalışan ucuz bir testere al.

evet kardeşim sanayi elektriği çok ucuz. diyolarda %25 indirim yalan %80 e yakın sanayi elektriğinin indirimi. evde ortalama 45 kuruş ise sanayi elektriğinin 9 bilemedin 10 kuruş. nereden biliyorum aynısını bende yaptım eve bitane buzdolabı koydum dedim tedaşa abi bu sanayi tipi buzdolabı sanayi için kullanılıyor dedim. adam haa tamam ozaman kardeşim senin elektriğin 5 kuruştan olsun dedi. cayır cayır elektrik çekiyorum. hatta işi ilerlettim komşuya da satıyorum. dedim tedaş'da 45 kuruş bende 25 kuruş.

ya bırakın bu kulaktan sağdan soldan duyduğunuz bilgilerle ortaya bişey atmayı. bi araştır bi öğren ucuz elektrik var mı nerelere ucuz elektrik veriliyor hangi şartlar sağlanması gerekiyor. o elektrik gerçekten ucuz mu yoksa bazı değerler alınmıyor mu. bizde bi laf vardır götünden element uydurmak diye. bitarafınızdan laf uydurup da gelip burada bide biliyormuş gibi akıl vermeyin.

hocam bu bahsettiğiniz rakamlara yakın herhangi bi veriyi bulamadım. ben şöyle bi tabloya ulaşabildim ancak. bizim işletmemizde de sanayi elektriği var lakin fiyatlar sizin bahsettiğiniz rakamlarda olsa biz nerdeyse elektrik ücreti ödemeyecek kıvama geleceğiz. aksi bi durum varsa gidip itiraz edeceğim Smiley

Sanayi   0.3940 TL   
Ticarethane   0.4520 TL   
Mesken (Ev)   0.4482 TL

Sanayi elektrik ücreti 0.39 kuruş ise o sanayii batar hocam yanılmıyorsam sana iyi için 0,18 kuruş diye biliyorum. Ticarethane fiyatıda yüksek biraz daha düşük olabilir.
full member
Activity: 434
Merit: 112
January 25, 2018, 08:10:01 AM

Sanayi   0.3940 TL   
Ticarethane   0.4520 TL   
Mesken (Ev)   0.4482 TL

hocam o sanayi elektriği konusunda yok %50 indirim %40 indirim dedikleri için yazdım onu. onun uzaktan yakından alakası yok. aynı bahsettiğiniz gibi.

ayrıca şu da var. hadi sanayi elektriği bağlattım diyelim. koyduk 300 tane ekran kartı. çektiğin elektrik eğer ki 15kWh'ı geçerse tüketim ve reaktif ve kapastif değerleri belli sınırları geçerse sadece aktif bedeli değil bunun yanında reaktif ve kapastif bedelleri de ödemek zorunda kalırsınız.

ekran kartları gibi kondansatör bakımından zengin devrelerde reaktifin yüksek olacağını düşünmüyorum ama kapastif sınırı aşabilir. faturayı bir anda cezalı olarak fazlasıyla ödeyebilirsiniz. bunu en iyi bi elektrik mühendisiyle konuşarak öğrenebilirsiniz.

Merhaba arkadaslar, 30 ekran kartlik bir sistemim var, ancak evimin elektrik kapasitesi ne yazik ki sinirina yaklasti, o yuzden daha fazla buyutemiyorum. 100 dairelik bir apartmanda oturuyorum acaba elektrik kapasitemi nasil artirabilirim, bi fikri olan var mi? 16-20 amperlik 5 tane sigorta mevcut, nerdeyse full kapasite calisiyorlar, 5000-6000 watt arasi enerji tuketiyorum.

hocam elektrik sayacına bir bakın. sigortaların hiç bir önemi yok. sigortalar değiştirilir. eğer ki sayacınız 80 Amper ise sayaçtan 15 kW çekebilirsiniz.
fakat burada bazı sıkıntılar doğacak.
1. proje ne diyorsa ona göre kablolama yapılmıştır. apartman dairesi olduğu için senin sayacından 7 kW'yı çekecek ebatta bir kablo çekilmiştir. o yüzden kabloyu değiştirmen gerekir. bunun içinde gerekli izinleri aldıktan sonra proje çizdireceksin onaylatarak yeni kablolar çektireceksin.
2. diyelim ki kablolarda herhangi bir sıkıntı yok o zaman da ana şalteri değiştirir riglerin için yeni sigortalar ekleyerek riglerine gidecek enerjiyi bu kablolardan verirsin herhangi bir proje değişikliğine gitmene gerek yok.

müstakil evde oturuyor olsaydın da izleyeceğin yol şu olurdu.
trifaze için;
eve bir tane trifazlı klima alırdın.  bedaş akedaş meram dicle dağıtım firması hangisiyse ona gidersin ben evimi bu klimayla soğutup ısıtıyorum fakat sıkıntı oldu trifazmış bu satamıyorum da benim elektriğimi trifaze çevirin diyeceksin.
yeni tesisat projesi çizilecek onaylanacak o.
enerjini trifaze çevirecek. elektrikçi gelecek trifazı 3 tane faz ve nötr'e ayıracak.
tesisatını bozmadan bi tane faz nötr'ü eve gireceksin. kalan ikisini de riglerine gireceksin.
bunun içinde standar trifaze sayaç gerekecek. sıkıntı değil zaten o.
ev olduğu içinde 25 kW'ya kadar sıkıntısız kullanırsın.

monofaze için;
sayaca gelen kablo kontrol edilir. 15kW'yı kaldırabilecek ebatta ise yeni sigortalar çıkışını ver gitsin. istediğin gibi kullan. yok kaldırmıyor güç arttırım talebinde bulun kabloyu yenile yoluna bak.

not: haftaya abimle yüzyüze buluşacağız zaten. kendisi tedaş da çalıştığı için bunların bütün detaylarını netleştireceğim. şu ana kadar abimden öğrendiklerim bunlar hata olabilir elbette insan evladıyız. yanlış anlamış olabilirim. kesin işlemlere ve bilgilere ulaştıktan sonra hatalarım olmuşsa düzeltirim.

zaten derinlemesine öğrendikten sonra bu konuyla ilgili bir konu açmayı düşünüyorum. forumda bununla ilgili çok soru oluyor. sorulara cevap bulur umarım.
newbie
Activity: 210
Merit: 0
January 25, 2018, 07:55:30 AM
16 - 20 amper sigorta yerıne  32 amper yada 40 amper kullanırsan sıkıntı kalmaz
newbie
Activity: 22
January 25, 2018, 07:21:33 AM

Sanayi   0.3940 TL   
Ticarethane   0.4520 TL   
Mesken (Ev)   0.4482 TL
member
Activity: 84
Merit: 11
January 25, 2018, 05:48:20 AM
Sanayi elektriği bağlamazlar.
Sanayi bölgesinde bulunmadıkça bağlamazlar.

İkinci husus bence evin kapasitesini artırabilirsin. Elektrikçi getirip kabloların kaldırabileceği güç sınırını öğren. Daha sonra yeni hat çektirebilirsin daha kalın ve yükü kaldırabilecek kablolarla.
Biraz yağlı olur ama tek çaren bu.
newbie
Activity: 23
January 25, 2018, 04:06:27 AM
eve sanayi elektiriği bağlatamazsın vermez elektri idaresi. güç arttırımında bulunulabilir onuda siz tek basınıza yapamazsınız sitenin yonetiminden onay gerekli komple kablolar yenilenecek sayaclar sigortalar.
artı olarak sanayi elektriği dediğiniz elektrik oyle ahım şahım bir indirimi yok. suan 0,48 ev elektriği snayide 0,40 anlaşmalı alıyorsanız.
en guzel cozum sanayiden bir dukkan.
sanayiden dukkan tuttun rigleri koydun arttırdın varsayıyoruz orada da elektrik yetmedi güç arttırımında bulunursun ama bu seferde elektrik idaresi sana elektriği 0,55 den satıyor cunku diger dukkanlardan daha fazla kullanıyorsun diye. her turlu elektrik işi zor.
dikkatli olunması lzm yangın çok çıkıyor bu sebeplerden. milyonluk tesisler yanıyor.
full member
Activity: 434
Merit: 112
January 24, 2018, 05:24:18 AM

full member
Activity: 264
Merit: 100
January 24, 2018, 04:53:37 AM
Aklıma takılan konu şu oldu okadar ekran kartının sesine kimse rahatsız olmuyor mu ? nasıl bir ses yalıtımı yaptınız ?
newbie
Activity: 10
January 24, 2018, 04:48:35 AM

tek değil 10 tane elektrikli testerede alsa bağlamıyorlar çünkü iş merkezi değil apartman olarak geçtiği için umursamıyorlar.
member
January 24, 2018, 03:37:09 AM

Sen yenisin galiba Smiley
Bu sanayi elektriğini çok tartıştık ama okumadan zıplamaya devam et böyle Smiley çok kazanırsın Smiley

Konu sahibi arkadaşa;
100dairelikse eğer o apartmana gelen kablolar güçlüdür zaten toplamda.
Öncelikle elektrik sözleşmenin olduğu yerle görüşüp sözleşme gücünü artırmalısın. Sonrada trifaze değilse(ki 6kw güçten olmadığını düşünüyorum) trifaze almalısın.
jr. member
Activity: 210
Merit: 6
January 23, 2018, 04:26:29 PM
jr. member
Activity: 40
Merit: 1
December 26, 2017, 03:01:50 PM
Gerçekten sınıra gelmişşin. Evinin elektrigi 3 faz ise her piriz grubunu ayrı faza taşı. Yok tek faz ise sayacının kapasitesi 30 amper her an sayacı yakarsın.
newbie
Activity: 1
December 26, 2017, 01:30:32 PM
Merhaba arkadaslar, 30 ekran kartlik bir sistemim var, ancak evimin elektrik kapasitesi ne yazik ki sinirina yaklasti, o yuzden daha fazla buyutemiyorum. 100 dairelik bir apartmanda oturuyorum acaba elektrik kapasitemi nasil artirabilirim, bi fikri olan var mi? 16-20 amperlik 5 tane sigorta mevcut, nerdeyse full kapasite calisiyorlar, 5000-6000 watt arasi enerji tuketiyorum.
Pages:
Jump to: