Pages:
Author

Topic: Forum Jargonu / Kripto Terminolojisi / Blockchain Sözlüğü - page 2. (Read 1043 times)

legendary
Activity: 2016
Merit: 1598
Tepeden boş kalanlarla devam ediyoruz:

'Three-pronged Attack': 3 koldan / 3 bölümlü / 3 farklı metodla yapılan saldırı.

'We're Going To Pattaya!': Pattaya'ya gidiyoruz, Tayland'ın eğlence ve günah başkentine gidiyoruz  Wink...

'Zhoutonged': Çince'den gelen bir argo terim, "Margin Call" yemek manasında kullanılıyor (kaldıraçlı pozisyonların zararda otomatik olarak kapatılması). Tarihteki ünlü Çinli ok ustası Zhou Tong'dan türetilmiş olabilir (Zhou Tong'un okunu yedin dostum gibi  Grin)...

BOT: Robotun kısaltılmışı, kripto dünyasında manası otomatik trading ya da tekrarlayan işlemleri yapabilen yazılımlara verilen genel ad.
sr. member
Activity: 1106
Merit: 273
Faucet:İngilizce musluk anlamına gelir. Kripto para dünyasında da para akan musluk olarak hayal edilebilir, şöyle ki, herhangi bir sitede faucet varsa size sadece bir kaç tıklamayla bedava bitcoin veya başka kripto para birimleri verebilen bir sistem vardır. Faucetler milyonlarca kişiye verdiği için bu paralardan haliyle oranlar çok çok düşük olur mesela 0.01$ gibi her tıklamada. O yüzden uzun vadede size pek para kazandıran enstrünmanlar değillerdir.
legendary
Activity: 1848
Merit: 1727
Be A Hope
legendary
Activity: 1638
Merit: 1328
Stultorum infinitus est numerus
'Shut Up And Take My Money!' = Futurama dizisindeki karakter Fry'in asiri derecede "hype" a sahip olan bir urunu gordugunde dedigi sozu.

'Sounds Legit' & 'Seems Legit' = Sarkastik olarak "dogru gozukuyor" "dolandirici degil" tarzinda kullanima sahiptir.

'Sticky' = Sabitlenmis konu

'WTB', 'WTS' & 'WTT' = WTB - Want to Buy (Satin almak istiyorum) WTS - Wants to Sell (satmak istiyorum) WTT - Want to Trade (takas etmek istiyorum)

'AKA' = Also Known As (Nami diger/ayrica soyle bilinir)

'ATM' = At the Moment (su anda) / Automated Teller Machine (bildigimiz ATM paramatik yani)
legendary
Be A Hope

Aynen yokmuş bende bilmiyordum. Görsem de anlamazdım herhalde. Eklendi. Teşekkürler. Bu yabancı forum yazarları bizim "slm nbr"lerimizden çok daha beterler. Bizim geçlerin dili yine anlaşılıyor canım, bunların hali nedir böyle rzllk (rezillik anlamında kullanılan tabir) Cheesy
legendary
Activity: 1554
Merit: 1334
Sanırım ilk sayfada yok, ctrl+f yaptım çıkmadı karşıma.

CFNP: Bazı imza kampanyalarının başlıklarında yazar. Açılımı "close for new participants" anlamına geliyor. İmza kampanyasına yeni üye alımının kapatıldığını ifade ediyor. Özellikle btc ödemeli kimi kampanyalar için sık kullanılır. Boşluk olduğu zaman bounty manager'lar bu ifadeyi başlıktan siliyor, dolduğu zaman yeniden başlığa ekliyorlar.

Örneğin;
legendary
Be A Hope
Eklendi. Ayrıca yeni kelimeler için saol.

Yeni yazdıklarım:

Pizza: Forumun en meşhur olaylarından biridir. Bu olayda 1 pizza için ödenen bitcoin 5.000 BTC'dir. Aslında, 10.000 BTC için iki pizza oldu. İlgili konu.

Scamcoin: Dolandırıcılık amacıyla piyasaya sürülen, bir işlevi olmayan coinler için kullanılan ifade. Bu coinlere çok dikkatli olmak gerekiyor. Bazen hangi coinin scam olduğunu bilemeyiz.

Scammer Tag: Dolandırıcı etiketi. Bir dolandırıcıya yada projesine yapıştırılan etikettir. Dikkat edilmesi gereken etiketler kalıcıdır. Dolandırıcılık etiketi yapıştırılan kişiler bundan ömür boyu kurtulamazlar.

Sockpuppet: Dolandırıcılık amacıyla kullanılan çevirim içi bir kimliktir.
legendary
Activity: 2072
Merit: 1137
Üstad liste uzadığı için tekrar yapma ihtimali artıyor, bu konuda affınıza sığınarak...
Marketcap➡️Circulating supply X o anki geçerli fiyat (btc-dolar-ethereum vs cinsinden, bir token ise hangi coin üzerinden oluşturulmuşsa o coine göre de değer biçilir)
Volume ➡️ günlük işlem hacmi
Rank➡️CMC içindeki sıralamadaki yeri
CMC ➡️coinmarketcap.com

legendary
Be A Hope
Eklendi
Eklendi
Eklendi. Yeni kelimeler için teşekkürler ayrıca.
Eklendi

Tanımları direk kelime çevirisinden ziyade biraz daha derinlemesine yazarsanız çok daha yararlı olacaktır.
Çoğu gelen tanım zaten detaylı yapılmış. Bazıları çok kısa kelime çevirisi olduğu için kısa kalmış.
Gelecek kuşaklara kalacak bir sözlük, ansiklopedi gibi düşünün bunu. Aceleye hiç gerek yok.
Aynı kelime hakkında birden çok kişi, farklı veya daha detaylı tanımlar açıklamalar yapabilir.
Bundan sonrakilerde detaylı olanları dizine ekleyelim inşeeallah Smiley
Çevirisinden başka yazacak fazla bir şey yoksa zorlamak zorunda değiliz tabi ki.
Teşekkürler canlar! Hepinizi seviyorum.

sr. member
Activity: 1134
Merit: 342
Açıklamalar tamamlandığında süper bir kaynak olacak gibi görünüyor. Ellerinize sağlık.
Tek tek bakmak mümkün değil ama, eksiği olduğunu sanmıyorum.
legendary
Tabiii ki en çok kullandıklarımızdan

İEO Initial Exchange Offering, bir token projesi ile bir kripto borsası ile yönetilen yeni nesil bir fon toplama yöntemidir.
İCO Initial coin offering
tokensale token satışı
privatesale özel satış
supply miktar-arz
circulating supply dolaşımdaki miktar-arz edilen
total supply toplam arz edilen miktar
tps Saniyede işlem (TPS), saniyede gerçekleştirilen işlem sayısıdır. transaction per second
legendary
Liste başından 4 kısaltmayla devam edelim:

'Brony' My Little Pony adlı programın fanlarından türetilmiş "normal olmaya, kabul görmeye uğraşan kişi / erkek" manasında kullanılan müstehzi bir söz.

'BTW' By the way: yan bir açıklama yapmak için kullanılan, "diğer yandan / bu arada" manasında

'CWOT': Complete waste of time - tam bir zaman kaybı...

'DILLIGAF?': Do I look like I give a fuck: Umursuyoya benziyor muyum'un biraz argo söylenişi (s.kimde mi gibi)...
sr. member
Proof of Stake: Bitcoin'in işlemlerin onaylanmasını sağlamak için geliştirdiği Proof of Work'un aksine çok daha çevre dostu ve basit olan yöntemidir. Basit olarak anlatmak gerekirse, kripto paraların çoğunluğu merkeziyetsiz olduğu için, yapılan işlemlerin taraflarca onaylanması gerekir.

Proof of Stake yöntemidne ise sadece ilgili coini cüzdanınızda tutarak işlemlerin onaylanmasına yardımcı olabilirsiniz. Bu şekilde bu işlemleri onayladığınız için bir işlem komisyonu elde edersiniz. Buna da "Stake" ödülü adı verilir. Stake her ne kadar türkçe istiflemek olsa da kripto dünyasında genellikle direkt olarak stake olarak kullanılır.

Yani basit olarak anlatmak gerekirse, elinizde tuttuğunuz miktar arttıkça, daha çok stake ödülü kazanırsınız. Proof of Work'un yüksek CPU ve GPU gerektirmesinden hatta yüksek elektrik maliyeti gerektirmesinden ötürü bu sistem çok daha temiz, basit ve az maliyetlidir.
legendary
Be A Hope
Düzenlemeleri, dizin ve içindekileri linklemeyi düşünüyorum daha sonra. İçerikler tamamlanıp genişledikten sonra inşallah.
legendary
Activity: 2968
Merit: 1478
Rollbit.com Crypto Futures
BTCT veya BCT Bitcointalk kısaltması olarak kullanılır. BT kısaltmasını bluetooth dışında kullanan görmedim. BTT ise WhatsApp'a WP diyen güruhun uydurmasıdır, öyle bir şey yoktur.

Sıralamayı alfabetik olarak yapabilirsiniz. Forum terimleri ile teknik terimleri ayırabilirsiniz. Konuya bir şekilde düzenleme gerekiyor.
legendary
Omuz Baş Omuz Formasyonu (OBO) – Shoulder Head Shoulder Pattern
Fincan - Kulp Formasyonu (Cup With Handle)

MA - Hareketli Ortalamalar

MACD – Moving Average Convergence Divergence

RSI – Relatif Güç Endeksi

CCI – Commodity Channel

Bollinger Bantları

Momentum

Stokastik

Parabolic SAR

TEKNİK ANALİZ FORMASYONLARI
Formasyonlar, teknik analiz açısından önemli grafiksel oluşumlardır. Formasyonlara bakarak fiyatların gelecekte oluşabilecek hareketini önceden kestirebiliriz. Teknik analizde en çok kullanılan formasyonlar aşağıdaki gibidir;

Çift Dip Formasyonu / İkili Dip Formasyonu

Çift Tepe Formasyonu / İkili Tepe Formasyonu

Üçgen Formasyonları

Yükselen Üçgen Formasyonu

Alçalan Üçgen Formasyonu

Simetrik Üçgen Formasyonu

Omuz Baş Omuz Formasyonu

Dikdörtgen Formasyonu

Bayrak Formasyonu

Takoz Formasyonu

Kama Formasyonu

Flama Formasyonu

Kaynak: https://www.qnbfi.com/forex/teknik-analiz-nedir

Üstad hemen herkes biliyor ama
When lambo: bir deyim, ne zaman lamborghini alacaz?
When binance: proje ne zaman binance'ta listeleniyor?
legendary
Tanımlara devam edelim:

'Jelly' jealous: kıskanç, kıskandım

'LE': Limited edition, sınırlı sürüm

'Libertard': libtard / libertard, liberal veya liberteryan gerzek manasında  Wink, liberalizmi yanlış anlayıp politik doğruculuğu abartan tipler için genellikle kullanılır

'LMAO' & 'LMFAO': Laughing my (fucking) ass off, öyle güldüm ki kıçım düştü (çok komikti  Grin)

'LOL': laughing out loud, sesli gülüyorum

'Moar': More'un kasıtlı olarak yanlış yazılmışı, "çılgınca daha fazlasını istiyorum" manasında

'NSFW': Not safe for work, ofiste bakılması uygunsuz olabilecek içerikler için bir uyarı etiketi
legendary
Be A Hope
When lambo
When binance
Cheesy

Tanımlarını da yaparsan ekleyelim listeye @Wolwi Smiley

@Vispilio, ekledim teşekkürler, devamını da bekleriz.

Listeye, sözlük tarzında tanımlayıcı, kişisel olmayan cümlelerinizi, alıntı yaparak ekledim.
Aynı kelime ile ilgili farklı yorum-tanımlarınız olursa alt alta eklerim.

Bu arada bende yazmaya devam ediyorum. Şunları yeni ekledim:

BT: Bu forumun kısaltmasıdır. BTT şeklinde yazıldığı da olur. Bitcointalk.org'u ifade eder kısa bir şekilde.

Bump: Bir konuyu sadece yukarı taşımak için yapılan faaliyettir. Bumbing şeklinde de kullanılır. Türkçe de hortlatmak olarak tabi edilen ifade olabilir.

Early Adopter Envy: Bitcoini yeni almış olanların, Bitcoini çok önceden almış olanları kıskanma durumudur. Erken bitcoin yatırımcılarına imrenme olarak özetlenebilir.

Edit: Bir mesajı düzenlemek, ekleme yapmak olarak ifade edilir. Editlenen mesajlar mesajın üzerindeki tarih bölümünden anlaşılır.

Goxxed: MtGox, birçok bitcoin yatırımcısının teknik olarak mağdur olduğu bir borsadır. 'Goxxed' terimi, bu teknik sorunlardan etkilenmeyi ifade eder.

'M', 'Mr M' & 'The Manipulator': Geniş fiat ve bitcoin sermayesi ile piyasayı, fiyatları kontrol edebilen gerçek veya hayali bir kahramandır.

OBO: Or Best Offer. "yada en iyi teklif" cümle içerisinde bu anlamda kullanılan kısaltmadır.

OP: Bunu forumda sıkça görürsünüz. Orijinal Post / Orijinal Poster. Bu, konuyu başlatan kullanıcıya veya konudaki ilk yazıya atıfta bulanan ifadedir. Donanım bölümünde iseniz o zaman  'Over Power-Aşırı Güç' anlamına da gelebilir.
sr. member
BT: Bitcoin Core, Bitcoin core, açık kaynak kodlu ve ücretsiz Bitcoin yazılımıdır. Bitcoin cüzdan özelliği sunan bu yazılım Satoshi Nakamoto tarafından Bitcoin ismiyle yayınlansa da daha sonra ismi Bitcoin Core olarak değiştirilmiştir ve bir node olarak kullanıcılara hizmet eder.
Pages:
Jump to: