Pages:
Author

Topic: Το FOSSCOMM 2017 φέτος στο Χαροκόπειο Πανεπιστήμιο - page 2. (Read 3757 times)

jr. member
Activity: 38
Merit: 10
Συγχαρητήρια στα παιδιά που θα μιλήσουν!

Θα προσπαθήσω να είμαι στην ομιλία για υποστήριξη  Smiley
full member
Activity: 253
Merit: 114
Πιθανως ν ανεβει youtube ...  η τουλαχιστον ετσι ανεφεραν οι διοργανωτες .
member
Activity: 84
Merit: 10
Μακάρι να ήμουν Ελλάδα και να μπορούσα να έρθω. καλή επιτυχία στην παρουσίαση και στο meetup. Αν κάποιος δώσει λίγες πληροφορίες για το πώς πήγε η παρουσίαση θα ήταν τέλειο!
legendary
Activity: 3416
Merit: 1142
Ιntergalactic Conciliator
Επικοινώνησαν μαζί μου και μου είπαν ότι θα μας προγραμματίσουν κατά τις 4-5 το απόγευμα. Νομίζω αύριο το αργότερο μεθαύριο θα έχουν ορίσει την ώρα που θα γίνει Smiley
legendary
Activity: 3416
Merit: 1142
Ιntergalactic Conciliator
Οκ παιδιά η ομιλία από τι μου απάντησαν σήμερα εγκρίθηκε και μέχρι αύριο λογικά θα μου έχουν πει την μέρα και ώρα αν και νομίζω θα είναι Σάββατο απόγευμα.
Τώρα τι λέτε ευκαιρία δεν είναι να γίνει και ένα meetup για όσους θέλουν να έρθουν?
legendary
Activity: 3416
Merit: 1142
Ιntergalactic Conciliator
Φέτος στο συνέδριο πρέπει να παίζει πολύ ανοργανωσιά. Στην σελίδα τους 10 μέρες πριν ούτε καν πρόγραμμα με τις ομιλίες δεν έχουν αναρτήσει και φυσικά δεν έχουμε πάρει κάποια απάντηση για την δικιά μας ομιλία. Τώρα τους έστειλα email και τους ρώτησα αν θα την κάνουμε η όχι. Για να δούμε.
legendary
Activity: 3416
Merit: 1142
Ιntergalactic Conciliator
Μπορεί να κάνει και μια βδομάδα πάντως να απαντήσουν καθώς από τι βλέπω σήμερα είναι και η τελική προθεσμία για τις αιτήσεις. Αρα από αύριο θα στέλνουν τις εγκρίσεις και λογικά θα διαμορφώνουν το πρόγραμμα
legendary
Activity: 3416
Merit: 1142
Ιntergalactic Conciliator
Μέχρι στιγμής δεν μας έχουν απαντήσει. Αν δεν το έχουν κάνει μέχρι την άλλη βδομάδα θα βάλω τα μεγάλα μέσα Tongue
legendary
Activity: 3416
Merit: 1142
Ιntergalactic Conciliator
Καλημερα . Επειδη ολοι μας εχουμε σαν στοχο ανιδιοτελως (αμεσα τουλαχιστο , διοτι εμμεσα , ολοι κερδιζουμε με τν ανοδο της τιμης του)  την διαδοση του BTC
η παρουσιαση που θα κανουμε εγω και ο panag δεν ξεφευγει απο αυτο το πλαισιο.
Θα ηταν ομως μεγαλη βοηθεια οποιος θελει να παρευρεθει και γιατι οχι να βοηθησει στις ερωτησεις που θα προκυψουν.


εγώ πάντως θα είμαι εκέι Smiley Τους είπα να μας δώσουν και λίγο χρόνο μετά την παρουσιάση ώστε να παρουσιάσουμε και τα κανάλια επικοινωνίας που έχουμε ως κοινότητα.
full member
Activity: 253
Merit: 114
Καλημερα . Επειδη ολοι μας εχουμε σαν στοχο ανιδιοτελως (αμεσα τουλαχιστο , διοτι εμμεσα , ολοι κερδιζουμε με τν ανοδο της τιμης του)  την διαδοση του BTC
η παρουσιαση που θα κανουμε εγω και ο panag δεν ξεφευγει απο αυτο το πλαισιο.
Θα ηταν ομως μεγαλη βοηθεια οποιος θελει να παρευρεθει και γιατι οχι να βοηθησει στις ερωτησεις που θα προκυψουν.
legendary
Activity: 3416
Merit: 1142
Ιntergalactic Conciliator
Θα μιλήσει τελικά κανείς από την κοινότητα;

Μόλις έστειλα την αίτηση για να πάρουμε μέρος με μια ομιλία.
legendary
Activity: 3416
Merit: 1142
Ιntergalactic Conciliator
τώρα το κανονίζουμε με τον vapapgr. αν θέλει κάποιος άλλος να έρθει ευπρόσδεκτος τουλάχιστον για να κάνουμε μια παρουσιάση
full member
Activity: 400
Merit: 170
Θα μιλήσει τελικά κανείς από την κοινότητα;
legendary
Activity: 3416
Merit: 1142
Ιntergalactic Conciliator
legendary
Activity: 3416
Merit: 1142
Ιntergalactic Conciliator
full member
Activity: 253
Merit: 114
Εμενα θα μου αρεσε να κανω μια παρουσιαση " Η φιλοσοφια του Bitcoin"  Κοινωνικο οικονομικου περιεχομενου.
Περιπου στα 10 λεπτα. Αν νομιζεις οτι θα εχει ενδιαφερον...πες μου

ενδιαφέρων θα ήταν αλλά μόνο 10 λεπτά. δλδ σε 10 λεπτά δεν προλαβαίνεις να πεις σχεδόν τπτ. Πως την σκεφτεσε αυτή την παρουσίαση?

Το λεω διοτι στην προηγουμενη που πηγα οι φοιτητες ειχαν πολλες ερωτησεις....
Λεω να  ξεκινησουμε με μια αναφορα στο τι ειναι χρημα,  εκει ειναι και το μεγαλο προβλημα των κρυπτο γιατι ο κοσμος εχει μια παγιωμενη αποψη για το fiat money. Κατοπιν να αναδειξουμε την ευκολη προσβαση ολου του πληθυσμου στο b, και να προχωρησουμε ακομη και στο γεγονος οτι μπορει να γινει μια αναδιανομη πλουτου βοηθοντας περισσοτερο τις χαμηλοτερες ταξεις ακομη και τους φτωχους η οποια θα βασιζεται στην Αποκεντρωση του συστηματος. Τελος λεω να κανω μια ειδικη αναφορα στο segwit οχι τεχνικα αλλα κοινωνικα . Δλδ πως τοσος κοσμος συμφωνησε (consensus) αναμεσα σε δεκαδες διαφορετικες αποψεις με βασικο κριτηριο το  κερδος και τη διατηρηση της περιουσιας του. To αντιθετο ακριβως απο μια κεντρικη διοικηση(fed,ecb)  οπου εκει ενα ΔΣ αποφασιζει για τις ζωες μας.
μμμ λες να μου παρει περισσοτερο απο 10 ' Huh??

Παντως Θεωρω καλυτερο να τους  δωσουμε τη
βαση και μετα ας τους δωσουμε χρονο να ρωτησουν , επισης θα ηταν πιο ολοκληρωμενο και μια
τεχνικη παρουσιαση σαν του παπαγεωργιου . Εκει θα χρειαστει περισσοτερος χρονος....
Θα το ετοιμασω και τελος αυγουστου θα σου στειλω την παρουσιαση να μου πεις.
legendary
Activity: 1064
Merit: 1003
2-3 slides θα ειναι. ανετα. Wink
δηλαδη, ποιο το σκεπτικο δημιουργιας, τι γινεται στην πραξη και τι μπορει να γινει μελλοντικα.
απλα πραματα  Cheesy
(ο αντωνοπουλος βεβαια ειναι πολυλογας και θα θελε κανα 3ωρο για τα παραπανω)  Tongue

π.σ.
εντωμεταξυ το ονομα του πανεπιστιμιου εχει πολυ βαθυ νοημα.
Χαρος + κοπος: κανε τον χαρο να κοπιασει να σε παρει! δηλαδη θα σε παρει τελικα (αν και στο μελλον δεν θα ειναι τοσο σιγουρο)
αλλα κανε τον να φτυσει αιμα πρωτα (carpe diem) ! Roll Eyes
legendary
Activity: 3416
Merit: 1142
Ιntergalactic Conciliator
Εμενα θα μου αρεσε να κανω μια παρουσιαση " Η φιλοσοφια του Bitcoin"  Κοινωνικο οικονομικου περιεχομενου.
Περιπου στα 10 λεπτα. Αν νομιζεις οτι θα εχει ενδιαφερον...πες μου

ενδιαφέρων θα ήταν αλλά μόνο 10 λεπτά. δλδ σε 10 λεπτά δεν προλαβαίνεις να πεις σχεδόν τπτ. Πως την σκεφτεσε αυτή την παρουσίαση?
full member
Activity: 253
Merit: 114
Εμενα θα μου αρεσε να κανω μια παρουσιαση " Η φιλοσοφια του Bitcoin"  Κοινωνικο οικονομικου περιεχομενου.
Περιπου στα 10 λεπτα. Αν νομιζεις οτι θα εχει ενδιαφερον...πες μου
Pages:
Jump to: