Pages:
Author

Topic: Global'de Başlayan Auto-Ban Dalgası Tüm Foruma Yayılıyor - page 2. (Read 587 times)

hero member
Activity: 1890
Merit: 792
@ekiller teşekkür ederim bilgi için. kaynak göstermeden haber paylaşmak zaten genel olarak doğru değil. bir dönem haberin içerindeki önemli kısımları paylaşanları banlamışlardı şimdi hatırladım.

Bu arada adamlar ne sistem yapmış peh. ciğerlere kadar gösteriyor valla Smiley https://bpip.org/default.aspx sağ üst kısma uid veya Kullanıcı adınızı yazarsanız şirinleri görebilirsiniz.
legendary
Activity: 2212
Merit: 1112
LLP Programming & Electronics
Bunlar forumda adam bırakmadı, ne yapmaya çalışıyorlar, ne ediyorlar en ufak bir bilgim bulunmuyor malesef. Plagiarism yapanlar bence de banlanmadı ama otomatik bir bota ne kadar güven olabilir? Bir çok kullanıcı banlanıyor gibi gözüküyor, internet sitelerinden haber paylaşanlar dikkat etsin.

internet sitelerinden haber paylaşmanın sakıncalı olduğunu düşünmüyorum. ben mesela hurriyet, milliyet ve benzeri yerlerden haber paylaşıp altına link ve alındığı tarihi atıyorum. forumda kural olarak bahsedilen aslında bir kullanıcının atmış olduğu mesajı başka birisinin kullanmasıyla ilgili. yani benim bu yazdığım mesela benden sonra birisi noktasına virgülüne dokunmadan bu konuya veya benzer bir konuya atarsa ihlal oluyor(benim anladığım bu yanlışım varsa düzeltin). internet sitelerinden alınan haberleri paylaşanları banlarlarsa valla forumda kimse kalmaz. Smiley

Evet, esas konu forum içinde ki  başka üyelerin postlarının kopyalanması veya kopyalanarak 3-5  kelime değiştirerek özgünmüş havası verilmeye çalışılması.  
 Diğer web siteleri ve bloglardan alınan makaleler de   kaynak gösterildikçe  sorun olmaz. Ama kaynak göstermek önemlidir.
Çünkü bazı medya gruplarının içeriklerini kaynak göstermeksizin kopyalayıp başka sitelerde yayınlamak yasal olarakta suçtur.
 Şimdi bu açıdan düşününce  Bitcointalk yönetimi olarak neden başımı yasalar ile derde sokayım ?  Neden tehlif hakkı ödemek zorunda kalayım ?

kopya içerik herkes için zararlıdır.  Orjinal sahibi içinde, kopyalayan içinde, kopya olarak yayınlanan site içinde.
Google bile  kopya içerik , duplicate content  olayından nefret eder.

Düşünsene, günde  500 üye  sadece 2 kopya içerik atsa  günde  1000   ayda 30Bin  ,  yılda  365Bin  kopya içerik oluşur. Bu da  forumu çöplüğe ve spam yuvasına dönüştürür.
hero member
Activity: 1890
Merit: 792
Bunlar forumda adam bırakmadı, ne yapmaya çalışıyorlar, ne ediyorlar en ufak bir bilgim bulunmuyor malesef. Plagiarism yapanlar bence de banlanmadı ama otomatik bir bota ne kadar güven olabilir? Bir çok kullanıcı banlanıyor gibi gözüküyor, internet sitelerinden haber paylaşanlar dikkat etsin.

internet sitelerinden haber paylaşmanın sakıncalı olduğunu düşünmüyorum. ben mesela hurriyet, milliyet ve benzeri yerlerden haber paylaşıp altına link ve alındığı tarihi atıyorum. forumda kural olarak bahsedilen aslında bir kullanıcının atmış olduğu mesajı başka birisinin kullanmasıyla ilgili. yani benim bu yazdığım mesela benden sonra birisi noktasına virgülüne dokunmadan bu konuya veya benzer bir konuya atarsa ihlal oluyor(benim anladığım bu yanlışım varsa düzeltin). internet sitelerinden alınan haberleri paylaşanları banlarlarsa valla forumda kimse kalmaz. Smiley
legendary
Activity: 2212
Merit: 1112
LLP Programming & Electronics
Bugün global forumun meta kısmına baktım biraz. Yaklaşık 2 hafta önce başlayan bir ban dalgası varmış. Yeni bir script yazılmış sanırım, otomatik banlıyormuş. Eskiden de vardı bu auto-ban mevzusu ama bunun yeni bir script olduğu söyleniyor. Yanlışım varsa düzeltin lütfen. Aşağıdaki linkten konuyu inceleyebilirsiniz.
https://bitcointalksearch.org/topic/a-wave-of-bans-400-yesterday-300-the-day-before-what-changed-5141807

Metada bununla ilgili çok konu başlatılmış. Binlerce kişiye perma-ban (kalıcı yasaklama) atılmış görünüyor. Bazılarına da 1 yıllık imza yasağı falan verilmiş sanırım. Yüksek rütbeli ve yüksek meritli çok fazla hesap gördüm. Fikir alışverişi yapmak için bu konuyu açtım. Neler olduğunu araştırıp anlamaya çalışalım arkadaşlar.

Üç kağıt  yapanlar banlanıyor.  Durduk yere kimsenin banlanacağını sanmam. Forumun kuralları net ve esnek değil.
Yapma dediklerini yapmayacaksın. Adam  bir konu açacak işin kolayına kaçıyor yada çakallık yapıyor aklı sıra. ordan burdan makale çalıyor, copy paste yapıyor,  
Yedirtirim bir şekilde diye düşünüyor veya kendini zeki sanıyor. Google  translate ile bir makaleyi  Almancaya ordan Fransızcaya ordan İngilizceye  çevirip foruma yapıştırıyor.

Başka insanların fikirleri, makaleleri, üzerinden rant sağlamaya çalışıyor.     Sonrada  "Aaa ben niye banlandım "  oluyor.
hero member
Activity: 736
Merit: 504
legendary
Activity: 1820
Merit: 1123
Bugün global forumun meta kısmına baktım biraz. Yaklaşık 2 hafta önce başlayan bir ban dalgası varmış. Yeni bir script yazılmış sanırım, otomatik banlıyormuş. Eskiden de vardı bu auto-ban mevzusu ama bunun yeni bir script olduğu söyleniyor. Yanlışım varsa düzeltin lütfen. Aşağıdaki linkten konuyu inceleyebilirsiniz.
https://bitcointalksearch.org/topic/a-wave-of-bans-400-yesterday-300-the-day-before-what-changed-5141807

Metada bununla ilgili çok konu başlatılmış. Binlerce kişiye perma-ban (kalıcı yasaklama) atılmış görünüyor. Bazılarına da 1 yıllık imza yasağı falan verilmiş sanırım. Yüksek rütbeli ve yüksek meritli çok fazla hesap gördüm. Fikir alışverişi yapmak için bu konuyu açtım. Neler olduğunu araştırıp anlamaya çalışalım arkadaşlar.
Pages:
Jump to: