Pages:
Author

Topic: Haftada 4 Gün Çalışma Denemeleri Türkiye - page 4. (Read 509 times)

hero member
Activity: 1218
Merit: 877
Eloncoin.org - Mars, here we come!
December 27, 2022, 01:51:29 PM
Üretim yapan işletmeler için bu durum çok zor görünüyor özel sektörde insanların çoğu hem 5,5-6 gün çalışıyor hemde günlük 10-12 saat ortalama ile çalışıyorlar. 4 gün çalışmak verimi arttırabilir görünüyor, bence öncelikle mesai saatlerinde düzenleme yapılabilir özelliklede kış döneminde. Bir çok işyeri saat 8-8.30 gibi mesaiye başlıyor kış aylarında özellikle orta ve ve batı bölgelerde aydınlanma saat 8-8.30 arası oluyor yani daha hava aydınlanmadan yollara düşülüyor yine hava karanlık olunca tekrar dönüş yoluna geçiliyor, kısaca sabah ve akşam 1’er saat bile kısılsa mevcut duruma göre pek bir değişiklik olmaz. Pandemi döneminde esnek çalışma bence çok daha verimli olmuştu.
legendary
Activity: 1904
Merit: 1282
December 27, 2022, 01:18:15 PM
Devlet kurumlarında memurların yarısını ortadan kaldır sistem yine akşamaz.  Haftada 4 gün çalışma olayı aslında olabilir sonuçta yapılması gereken iş bellidir müşterilerle çok aktif değilde arka planda çalışılıyordur birçok sektör rahatlıkla evde çalışabilir durumda. Çağrı merkezleri vs gibi online hizmetlerinde işyerine ihtiyacı yok.

Biz hak ettiğimiz maaşı almıyoruz ki O silinen bir iş günü acaba millete nasıl geçiririz diye düşünüyorlardır.
legendary
Activity: 2254
Merit: 1446
Cashback 15%
December 27, 2022, 12:48:30 PM
şöyle söyleyeyim pandemi döneminde biz daha verimli çalıştık. haftada kimi zaman 3 kimi zaman da 4 gün çalıştık hem de ziplenmiş bir formatta ama daha verimliydik. şimdi yeri geliyor insanlar ellerinde boş boş telefonla vakit geçiriyor. tüm ülkede bu şekilde çalışma şekli olursa faydalı olur ya da mesai saatleri biraz kısılsa da iyi olur. keşke kalacak bu boş vakitte de insanlar kendilerini geliştirecek bir uğraş edinse ama imkansız.
legendary
Activity: 966
Merit: 1047
#SWGT CERTIK Audited
December 27, 2022, 11:32:35 AM
Bir kaç yıl önce Japonya'da denenmeye başlayan haftada 4 gün çalışmanın, çalışanların performansını artırdığı ortaya çıkmış ve günümüzde özellikle Avrupa'da çeşitli ülkeler de hafta da 4 gün çalışmak üzerine çeşitli denemelere girişilmişti. Özellikle İngiltere'de büyük çaplı bir haftada 4 gün çalışmaya geçilmesi epey ses getirmişti dünyada. Ülkemiz de ise ilk adım bu senin yaz aylarında Nestle şirketinden gelmiş ve haftada 4,5 gün çalışma 2,5 gün ise tatil olarak çalışma vardiyalarına geçtiklerini bildirmişti.

İkinci adım ise, Aksa Akrilik firmasından geldi. Akrilik Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdürü Cengiz Taş, "3 ay süre ile haftada 4 gün mesai sistemini deneyerek iş dünyasına örnek olacağız. 1450 çalışanımızdan fazla mesai ücreti almayan yaklaşık 200 çalışanımıza uyarlanacak sistem sonrası sonuçları duyuracağız" dedi.

Umarım denemeler başarılı olur ve artar.

Kaynak: https://www.gazeteduvar.com.tr/turkiyede-ilk-200-calisan-haftada-4-gun-mesai-yapacak-haber-1595707
Pages:
Jump to: