Pages:
Author

Topic: Kasiyere Güven olur mu? Kasiyer çalıştıran var mı? - page 2. (Read 388 times)

jr. member
Activity: 34
Merit: 1
ben çok kasiyer çalıştım size tavsiyem kasiyerin hakkını verin gözü aç olmasın yoksa çalmaya yeltenir ve birde herzaman kasiyeri denetim yapın kasiyer denetimde olduğunu bilsin ve hissetsin
legendary
Activity: 2212
Merit: 1112
LLP Programming & Electronics
   Esas soru; Patrona güven olur mu?

İşçinin hakkını verip, sigortasını yapıp, maaşını düzenli ödeyip, yemek vermem, yol parası vermem gibi türlü entrikalar çevirmeyip, işçinin refah içinde  yaşamasını elinden geldiğince destekleyen patronun malına kimsenin kolay kolay el uzatacağını sanmıyorum.  Uzatırsa kendini riske atmış olur. Uzatan da olur mu ? Evet olabilir mümkün.

Ben yıllarca esnaflık yaptım, bir sürü de çalışanım oldu. Hiç öyle bir hırsızlık durumu yaşamadım. Ne malım, ne param çalınmadı.
Kendim 1.5 iskender yiyip, çalışana  dürüm yedirtmedim.

Çalışanım ile oturdum yedim içtim, yoğun işlerde  gerek gördüysem yardım ettim.  Ve kötü bir olay yaşamadım.
sr. member
Activity: 616
Merit: 281
Kafe ve restaurantlarda kasa programları var. Bütün siparişler kasaya girip oradan bar bölümüne veya mutfak bölümüne gidiyor. O sipariş fişine göre işlem yapılıyor. Her gün akşam kapanışta posların z raporlarıyla beraber bütün hesap kitap işlemleri yapılır. Kasadaki para ve pos girişleri programla eşleştirilir. Çalışmaya göre 2 haftalık veya aylık depo sayımları olur. Programlar depo stok kayıtlarını da alıyor zaten.

ama ana nokta sadece kasiyer değil çalışanlara hakkını vermezsen, onlara hak ettikleri gibi davranmazsan sadece o programa güvenemezsin.
İstersen kasanın etrafına 6 tane kamera koy yine hiç bir işe yaramaz.

Hiçbir zaman tam olarak güvenemezsin ve güvenmede zaten. Domino taşları gibidir kötü davranışlar ilkini devirmek zordur ama bir kere devrildimi ikincisi daha kolay olur üç dört beş artık alışır gider o yüzden hiçbir zaman tam olarak bilemezsin . Ha güvenmek istiyorsan çalışanına önce senin ona güven vermen gerekir iş başı merhaba iş sonu güle güle değil ; bir abi kardeş gibi dertlerini dinlersen o iş yerini sanki kendininmiş gibi benimser çalmayı bırak çalan olursa senden önce o gerekeni yapar.

her cümlesine kesinlikle katılıyorum.

Aynen desteklediğim önerme. Çalışana hakkını vereceksin. Vermezsen ya çıkar ya çalar. Yapmaz deme yapar. Evini geçindirmek zorunda olan evli bir çalışan senin ona hakkını vermediğini düşünürse çalar ve bunu hırsızlık gözü ile de görmez.
sr. member
Activity: 616
Merit: 342
Kafe ve restaurantlarda kasa programları var. Bütün siparişler kasaya girip oradan bar bölümüne veya mutfak bölümüne gidiyor. O sipariş fişine göre işlem yapılıyor. Her gün akşam kapanışta posların z raporlarıyla beraber bütün hesap kitap işlemleri yapılır. Kasadaki para ve pos girişleri programla eşleştirilir. Çalışmaya göre 2 haftalık veya aylık depo sayımları olur. Programlar depo stok kayıtlarını da alıyor zaten.

ama ana nokta sadece kasiyer değil çalışanlara hakkını vermezsen, onlara hak ettikleri gibi davranmazsan sadece o programa güvenemezsin.
İstersen kasanın etrafına 6 tane kamera koy yine hiç bir işe yaramaz.

Hiçbir zaman tam olarak güvenemezsin ve güvenmede zaten. Domino taşları gibidir kötü davranışlar ilkini devirmek zordur ama bir kere devrildimi ikincisi daha kolay olur üç dört beş artık alışır gider o yüzden hiçbir zaman tam olarak bilemezsin . Ha güvenmek istiyorsan çalışanına önce senin ona güven vermen gerekir iş başı merhaba iş sonu güle güle değil ; bir abi kardeş gibi dertlerini dinlersen o iş yerini sanki kendininmiş gibi benimser çalmayı bırak çalan olursa senden önce o gerekeni yapar.

her cümlesine kesinlikle katılıyorum.
hero member
Activity: 1111
Merit: 525
CryptoTalk.Org - Get Paid for every Post!
legendary
Activity: 2254
Merit: 1446
alex
Son günlerde çıkan hırsızlık olayları ile tedirgin olmaya başladım.
Açıkçası cafe market işletmeciliğinde önemli yer tutan bu meslek güvene dayalı bu işi yapan arkadaşlar varsa tecrübelerinden faydalanmak isterim.

Kasayı bıraktığınız çalışanınız var mi.?
Satış toplanan para, mal sayımı bunları nasıl hesaplıyorsunuz? Günlük haftalık?
İsyerinize uğramadığınz günler oluyor mu? Oluyorsa bu günlerde kasiyerlerin denetimi toplanan para nasıl belirleniyor?
Barkod okuyucu marketler için ideal ancak cafe, restaurantlar, şarküteri tarzı yerlerde sistem nasıl işliyor?

Konu hakkında düşüncelerinizi paylaşırlar iz sevinirim( ozellikle çalışanı olanlar)

günlük sayım yapman lazım sürekli ama buda oldukça angarya olur ve çalışacak adam bulmanda sıkıntı olur(hatırı sayılır bir ücret vermezsen) ama bu şekilde kasiyer para kaçıramaz çünkü kasasını 0 ladığında dünkan stoğunda satılmış ürünlerin listesine bakarak kasadan çıkamsı gereken parayı rahatlıkla bulursun.
ama bunun için yazılım vardır muhtemelen barkodla yapılan satışlarda stok kontrolü yaparsan  yapılan satışı açılış ile kapanış arasındaki fark kadar kasada para çıkması gerekir. ki  büyük marketler böyle çalışıyor
kafe ve restoranlarda iş biraz daha karışık oluyor. sonuçta markete gelen ürün aynı şekilde çıkıyor ama yemek işinde durum farklı oluyor. arkadaş ne hiçbir bilgi vermediği için kesin bir şey diyemiyorum ama mesela menüdeki bir ürün bir sürü malzeme kullanılır. bunların reçetesi çıkarılıp sistemde işlenmesi gerekiyor. fire oranları da var ayrıca. giren çıkan ürün kontrolü biraz uğraştırıcı olabiliyor. meşrubat vs. gibi ürünlerde ise olay kolay sadece sayımı dert ama kim olursa olsun her sabah ve akşam hepsini tek tek saymalı. mutfakta tartı olmadan yemek yapan aşçının kıçına tekmeyi basmalı Grin  ufak tefek şeyler için basit bir excel tablosu bile işe yarar. her şeyi geçtim başlığı açan arkadaş kendi iş yeri için bunları daha yeni düşünüyorsa bence hiç uğraşmasın dükkanını kapatsın.
sr. member
Activity: 543
Merit: 250
Orjinal üyelik ToRiKaN banlanalı asır ol
Açıkçası cafe market işletmeciliğinde önemli yer tutan bu meslek güvene dayalı bu işi yapan arkadaşlar varsa tecrübelerinden faydalanmak isterim.

İsyerinize uğramadığınz günler oluyor mu? Oluyorsa bu günlerde kasiyerlerin denetimi toplanan para nasıl belirleniyor?
Barkod okuyucu marketler için ideal ancak cafe, restaurantlar, şarküteri tarzı yerlerde sistem nasıl işliyor?

Konu hakkında düşüncelerinizi paylaşırlar iz sevinirim( ozellikle çalışanı olanlar)

günlük sayım yapman lazım sürekli ama buda oldukça angarya olur ve çalışacak adam bulmanda sıkıntı olur(hatırı sayılır bir ücret vermezsen) ama bu şekilde kasiyer para kaçıramaz çünkü kasasını 0 ladığında dünkan stoğunda satılmış ürünlerin listesine bakarak kasadan çıkamsı gereken parayı rahatlıkla bulursun.
ama bunun için yazılım vardır muhtemelen barkodla yapılan satışlarda stok kontrolü yaparsan  yapılan satışı açılış ile kapanış arasındaki fark kadar kasada para çıkması gerekir. ki  büyük marketler böyle çalışıyor
legendary
Activity: 2254
Merit: 1446
alex

kendi iş yeriniz için mi soruyorsunuz? sorduğunuz soruya cevap verebilmem için ne iş yaptığınızı, günlük kazancınız vs. gibi bir sürü bilgileri vermeniz gerekir. bunun dışında ne olursa olsun kasayı yabancı birisine emanet etmeyin. ben yurtdışındayken hiç izinsiz günde 17/18 saat çalışıyordum. iş yerine uğramadığınız oluyor muydu sorunuza cevap olarak bunu vereyim. ama zevkliydi Grin
member
Activity: 1011
Merit: 65

Pages:
Jump to: