Pages:
Author

Topic: Kağıt Fiyatlarının Artması - page 2. (Read 236 times)

legendary
Activity: 1386
Merit: 1231
January 05, 2022, 12:43:30 PM
Maliyet arttıkça fiyat artmak zorunda.
Sadece kağıt değil yakında herşey ama artmayan herşey artacak. Bu böyle devam ettiği sürece daha kötü günlet bizi bekliyor olabilir. Kitap okuma oranı zaten ülkemizde düşük şimdi bir kitabın fiyatı bir soru bankasının fiyatı en az yüzde 50 zamlandığında bu oran çok daha düşecek. Elimizden yapabileceğimiz bir şey bile gelmemesi çok kötü.
legendary
Activity: 2254
Merit: 1446
Cashback 15%
January 05, 2022, 10:53:00 AM
ağustos ayında 18 lira civarına aldığım tse belgeli (zaten ülkede birkaç tane var.) a4 fotokopi kağıdının fiyatı bir ara 80-90 liraya kadar çıktı. alımı da öyle kırtasiye vs değil direkt üreticisinden alıyordum. son zamlar sonrasında firma artık bize fiyat veremeyeceğini söylemişti:) sağolsun o boktan dönemde az da olsa güzel fiyattan başka birilerinden almayı başarmıştık. önceden 1 kamyon a4 alırken zamanla resmen bir sedana yükleyecek kadar a4 almaya başladık. paran olsa bile alamıyorsun çünkü adam sana sattıktan 1 saat sonra fiyatı en az %10 artmış oluyordu. bunun birkaç sebebi olarak üreticilerin dedikleri:

- hammadde sıkıntısı. (2022'nin ilk çeyreğinde daha çok olacak diyorlar. mk)
- tabii ki dolar
- devam eden konteyner sıkıntısı.

a4 alacağız dedikleri zaman darlanıyorum lan resmen. satacak adam yok!
copper member
Activity: 1190
Merit: 925
January 05, 2022, 09:10:33 AM
Kitap okumak bir kültürdür.Geçmişte bu kültür ile çok haşır neşirliğim vardı.Ancak bugün forumda da kitap okuyan sayısının neden az olduğuna gelirsek, yaş ortalaması 35+ olan ve herkesin çalışıp, ailesiyle ilgilendiği bir ortamda vakit olarak kısıtlı zamanında ancak dinlenebilme ortamı bulabildiğimiz ortamda kitap okumak maalesef ikinci plana atılıyor.

En az 12 saat olmak üzere haftanın 6 günü çalışan bir babayı baz alırsak, eve gidince kendinde olduğu 2-3 saatlik süreçte daha çok uzanıp hem bedenini hem vücudunu dinlendirmek istiyor.

Eğer biz de Danimarka, Norveç, İsviçre seviyelerinde olsaydık ve günde 6 saat çalışma tartışılsaydı o zaman kitap ile beraber sosyal aktiviteler de yapılıyor, burada da sıklıkla konusu açılıyor olurdu.Maalesef ki hayat savaşı -hele ki böyle ekonomik bir durumda- daha önem kazanıyor.

Kitaplar konusunda başka düşüncem de devletin bunları desteklemesi gerektiğidir.KPSS hazırlanan bir genç sadece soru bankaları ve konu anlatımı setlerine ~1000 TL para vermek zorunda.Buna bir de dershane takviyesi, öğlen yemeği ve içecekleri sayarsak kişinin masrafı üst seviyede oluyor.Devletin KPSS kitaplarında vergi oranını yada % olarak belirli miktarını her satışta karşılaması lazım.Aynı şey DGS, ALES, LGS, YGS sınavları için de geçerli.
hero member
Activity: 1246
Merit: 883
Eloncoin.org - Mars, here we come!
January 05, 2022, 06:49:27 AM
Her fabrikayı satarsan olacağı o

Şeker fabrikaları
Kağıt fabrikaları
Türk telekom
Barajlar

tam sana lazım olduğu dönemlerde bizim değiller bu dönemde zararına bile üretim yapmış olsalar ne olacaktı? olmazmıydı? 

Al sana gerçek 1 top kağıt 60-70 lira

Mevcut durumdan gurur duyuyorlardır. Ellerine sağlık

Hocam bu durumdan çoğumuz yakınıyoruz şikayetçiyiz de sürekli aynı şeyleri duymaktan okumaktan görmekten o kadar sıkıldım ki anlatamam. Bu konudaki asıl amacım kitaplar üzerine olumsuz etki yaratır mı? diye düşüncelerinizi merak ettiğimdendir.

Kitaplar üzerine uzun zamandır kimseden bir paylaşım göremedim (@teramit) hariç.
görünen o ki 1 kişi dışında bu konuya cevap yazan bile olmamış demek oluyor ki pek kitap okumuyoruz. Eee sende yazmamışsın konuya derseniz kitap hakkında daha öncede adını duymuştum ama içeriği hakkında okumadan bir şey yazmak istemedim, okuma listemin ilk sırasına aldım ve en kısa sürede okumayı planlıyorum. Okuyarak bilgi sahibi olmamızı istemiş kendisine teşekkür ediyorum.

Son zamanlarda dijital ortamlarda çok fazla zaman geçiriyoruz ister istemez kitap okumaya zaman bırakmıyoruz diyebilirim. Bizler bu kadar telefon, tablet ve bilgisayarlar ile oynarsak çocuklarımız bizi taklit edeceği için bu durumdan şikayetçi olmayalım armut dibine düşer derler yani kısaca bizleri taklit edecekler siz kitap okursanız onlarda okur siz telefonu elinizden düşürmezseniz yarın durum onlar içinde aynı olacaktır.

Geçenlerde bir hikaye okumuştum internetten babası kızına bir kitap veriyor ve bu kitabı okursan sana 100 lira vereceğim diyor kız kitabı alıyor ve 1 hafta sonra internetten güzelce özetine bakarak aynısını anlatıyor ve babası ona sen kitabı okumamışsın eğer okumuş olsaydın kitabın içine koyduğum 200 lirayı görmüş ve almış olurdun Smiley

Bazen kitabın ismini beğenirsiniz alırsınız bazen kapak resmini beğenip alabilirsiniz nitekim bazen bu şekil kitap aldığım oluyor. Okumak güzeldir ufku genişletir arada birde olsa kitap okuyalım okutalım.

legendary
Activity: 1904
Merit: 1282
January 05, 2022, 05:09:44 AM
Her fabrikayı satarsan olacağı o

Şeker fabrikaları
Kağıt fabrikaları
Türk telekom
Barajlar

tam sana lazım olduğu dönemlerde bizim değiller bu dönemde zararına bile üretim yapmış olsalar ne olacaktı? olmazmıydı? 

Al sana gerçek 1 top kağıt 60-70 lira

Mevcut durumdan gurur duyuyorlardır. Ellerine sağlık

hero member
Activity: 1246
Merit: 883
Eloncoin.org - Mars, here we come!
January 05, 2022, 03:31:37 AM
Döviz kurundaki dalgalanmalar dolayısıyla kağıt hammaddesinde ki artış kağıt fiyatlarına zam olarak karşımıza çıkıyor. Kağıt fiyatlarının artması dolayısıyla kitap satışlarını azaltacağını ve kitap okuma oranını düşüreceğini düşünüyorum.

Bir yıl öncesine göre kitaplarda %50-300 arasında artışlar görünüyor I. hamur baskı olan kitap soru bankası setlerin bu durumdan çok fazla etkilenmiş durumda.

1. Olarak kitap satışlarında azalma olacaktır önceden 1-2 kitap alacağım zaman sepete daha sonra okurum diyerek bir kaç kitap daha eklerdim en azından kitaplığımda bulunsun vakit ayırabilirsem okurum derdim şimdilerde ise sadece lazım olan kitabı alıyorum.

2. Olarak okuma bakımında biraz etkilese de kitap okumak isteyen internetten yada kütüphanelerde kitabı bulabilirse okumaya devam edecektir ama güncel kitapları kütüphanede bulmak kolay olmayacaktır,  geriye internetten okumak kalıyor tabi ki fiziki kitabın tadını vermeyecektir, sadece o kitabın kendine has kokusu bile sizi kitap okuma sevk edebilir.

Kitap okumak güzeldir okudukça kitabın içine dalarsınız bir süreliğine de olsa gündelik olumsuzluklardan uzaklaşmış olursunuz, kitap okuyup hayale dalmayan var mı ki ?
Pages:
Jump to: