Pages:
Author

Topic: Kripto Para Ticaretinde Vergi Konusu - page 2. (Read 747 times)

jr. member
Activity: 154
Merit: 1
October 25, 2018, 06:37:33 AM
Bence devlet vergi almayı kafasına koyarsa bir yolunu bulur ve bununda vergisini koyar. Sonrada adama bu parayı nereden buldun diye ve nereden buldun vergisi koyar kripto paranın yasallığı olmasa bile.
member
Activity: 378
Merit: 14
October 25, 2018, 03:13:34 AM
Geçmişe yönelik vergi almak isteyen iktidar alır mahkemeler halkın yanında değil devletin yanında durur. Ben endişeliyim döviz krizinin sonu bankalardaki mevduat hesaplarına el atma ile sonuçlanmasın. işsizlik fonu kamu bankalarına aktarıldı.

Peki bununla ilgili bir örnek vermeniz mümkün mü? Bu konu yasal değişiklikle bile geriye yürütülemeyecek bir konu. Bunu anlatmaya çalıştım aslında yukarıda. Bahsettiğiniz konu farklı o konuda polemik gereksiz.
member
Activity: 127
Merit: 10
October 24, 2018, 03:14:03 PM
Geçmişe yönelik vergi almak isteyen iktidar alır mahkemeler halkın yanında değil devletin yanında durur. Ben endişeliyim döviz krizinin sonu bankalardaki mevduat hesaplarına el atma ile sonuçlanmasın. işsizlik fonu kamu bankalarına aktarıldı.
jr. member
Activity: 115
October 21, 2018, 10:31:10 AM
Peki vergilendirmeye karar verilirse, geçmişe yönelik kazançları inceleyip onlardan da vergi alabilirler mi?
member
Activity: 392
Merit: 11
October 21, 2018, 09:28:45 AM
Vergi koyulabilir mi? Bizim ülke için konuşursak şak diye bir gecede konulabilir. Ben konulmasını isterim vergi alınıyorsa devlet işin içinde algısı olur ve yatırımcı artar.
member
October 21, 2018, 07:33:42 AM
Vergi konusu gündeme gelmeden önce sıcak para sürekli olduğu gibi yurt dışına çıkar devlet zarar etmek istemez vergi konusu karışık kimse zarar ederken kripto para ticareti dolayısıyla vergi ödemek istemez.

İşin hukuki ayağında bilgim ve fikrim var. Ancak vergi kanunu çok karışık. Bahsettiğiniz gibi kripto para mevcut düzende kazandırabileceği gibi, kaybettirme potansiyeli de taşıyor. İş bu haldeyken, olası bir vergilendirme nasıl olacak? Kar/Zarar takibi nasıl yürüyecek. Türkiye'de herhangi bir borsadan veya yüz yüze bir satış sonrası 10 dakika içerisinde tüm kripto parayı yurtdışına aktabilirsiniz. Bu durumda ne kadar yatırım sahibi olduğunuz nasıl anlaşılacak.

Diyelim ki 100K dolar yatırdınız. Bunun ne zaman nasıl döneceğiyle ilgili fikir bile yok. 6 ay sonra 3 e katladı diyelim ama ben 100K çektim. sonra kalan 200'dende parça parça elden satış yaptım. Araya bankacı sokmadım. Kripto konusu bu anlamda vergi işine biraz uzak gibi geliyor. Kimse portföyünüzü takip edemez. Bir anda 3-5 e katlayabileceği gibi yarıya da inebilir.
legendary
Activity: 1456
Merit: 1005
October 20, 2018, 04:05:42 PM
Vergi konusu gündeme gelmeden önce sıcak para sürekli olduğu gibi yurt dışına çıkar devlet zarar etmek istemez vergi konusu karışık kimse zarar ederken kripto para ticareti dolayısıyla vergi ödemek istemez.
jr. member
Activity: 364
October 15, 2018, 08:48:02 AM
Kripto paralar ile ilgili ülke içerisinde yapılan işlemler yerli borsaların kayıtlarının masak tarafından kontrol altında tutulması ile her hangi bir sıkıntı yaşatmıyor ,devlet yetkilileri istedikleri zaman istedikleri  bilgiye borsalardan anında ulaşabiliyorlar ,birkaç yıl içinde vergi konusuda gündeme gelir.
legendary
Activity: 1890
Merit: 1037
October 15, 2018, 06:19:05 AM
SU AN turkiyedeki btc islem hacmi o kadar kucuk ki, devlet buraya harcayacagi enerjiyi baska konulara harciyor. turkiyede asil vergi takip edilmesi gereken konular cok farkli boyutlarda.
jr. member
Activity: 420
October 14, 2018, 10:41:58 AM
bizimkiler kuvvele muhtemel kallavi bir oran belirleyerek bizi sömürmek isteyecektir. yaygınlığı az olduğu için henüz çalışma yapılmadı sanırım.
member
October 14, 2018, 10:38:46 AM
Dostum ortada gerçekten işleyen bir hukuk devleti olsa dediğin kanun maddeleri uygulanır ama şu an ne yazık ki hukuktan oldukça uzaklaştık. Ülkeye giren paranın hesabı sorulmuyor fakat çıkartayım dersen öttürüyorlar.

Siz olaya başka bir boyuttan girmişsiniz. Bu konuda burada bir tartışma başlatmak doğru olmaz. Ancak biz tabi ki olması gereken yol üzerinden konuşuyoruz. Yoksa olmaz dediğimiz pek çok şey oluyor.

Vergi konusu ülkemizde kripto ile uğraşanların kafasında büyük bir soru işareti, içinden çıkamıyoruz işin. Küçük bir yasal düzenleme yaparlar ne isterlerse vermek zorunda kalırız derim ben son gelişmeler ışığında.

Gelecek üzerine evet, konumuz daha çok geriye yürümezlik.

sr. member
Activity: 476
Merit: 257
October 11, 2018, 07:20:25 PM
Vergi konusu ülkemizde kripto ile uğraşanların kafasında büyük bir soru işareti, içinden çıkamıyoruz işin. Küçük bir yasal düzenleme yaparlar ne isterlerse vermek zorunda kalırız derim ben son gelişmeler ışığında.
member
Activity: 160
October 11, 2018, 05:40:00 PM
Ülkemizde her fırsatta vergisisni alma mantığı olduğu için (bknz:göktaşı vergilendirilmesi http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/bingolde-maliye-goktaslarini-satanlarin-pesine-dustu-40016224) yasal düzenlemeyi yaptıklarında kripto paraları tanıyıp tanımadıkları hakkında bir yargıya bile varılmadan vergisini keserler
legendary
Activity: 1456
Merit: 1005
October 11, 2018, 04:22:28 PM
Yep açıklamasından sonra vergi düzenlemesi gelirse kripto money alım satımı elden yapılmaya başlanır yerli borsaları kullanmaz insanlar maalesef bizde devlete güven yok parası olan bankada tutmak yerine başka şekilde elde tutuyor.
member
Activity: 406
October 10, 2018, 07:32:24 PM
Yukarıda da bahsettim. Vergi alabilmeleri için kanuni düzenleme yapmaları lazım. Peki böyle bir şey yaparlarmı diye sorarsanız eğer bence yapacaklar. Son açıklanan YEP'de İCO'lardan bahsedildi demekki vergi konulması da çok yakındır. Kanımca %15 vergi koyarlar.
member
Activity: 448
October 10, 2018, 04:54:09 AM
Kripto paralar ile ilgili herhangi bir düzenleme olmamasına rağmen sürekli vergi konusu dile getirilmeye başlandı, devlet bu konuda illa ki zamanı gelince vergi getirmeye kalkacaktır ,o  zamana kadar bir sıkıntı olmayacaktır.
newbie
Activity: 27
Merit: 0
October 10, 2018, 04:25:42 AM
amma dile getirdiniz şu olayı bir şeyi 50 kere söylersen olurmuş en son getirecekler vergiyi alacaklar %20 yi elinizden sizde rahatlayacaksınız bizde
full member
Activity: 392
Merit: 103
October 09, 2018, 04:47:37 AM
Değerli bilgiler için teşekkürler şahsen hala devam eden bir mahkemem var bu konuda ve ne olacağını vergi konusu açılıp açılmayacağını bilmiyorum hayırlısı olsun yapacak bir şey yok inşallah vergi mergi demezler içinden çıkılamaz çünkü Sad
member
Activity: 728
Trphy.io
October 08, 2018, 12:28:57 PM
Normal bir ülkede yasa çıktığı zaman ileriye dönük işleri kapsar ama ülkemizde geriye dönük vergileri de isteyebileceklerini düşünüyorum. Böyle bir durum inşallah olmak ve hiçbirimiz mağduriyet yaşamayız.
full member
Activity: 546
Merit: 100
October 08, 2018, 04:06:41 AM
Dostum ortada gerçekten işleyen bir hukuk devleti olsa dediğin kanun maddeleri uygulanır ama şu an ne yazık ki hukuktan oldukça uzaklaştık. Ülkeye giren paranın hesabı sorulmuyor fakat çıkartayım dersen öttürüyorlar.
Pages:
Jump to: