Pages:
Author

Topic: Kripto Para Ticaretinde Vergi Konusu - page 3. (Read 747 times)

sr. member
Activity: 628
Merit: 251
October 07, 2018, 06:34:13 PM
Kazandıysak bu işten bir noktada vergi karşımıza çıkacaktır, kripto kazancını vergilendiren bir çok ülke var şu anda. Bizimkilerde zamanı geldiğinde düzenlemeyi önümüze koyacaktır, o zaman paşa paşa ödeyeceğiz, bol kazanalım yeter ki öderiz kolay iş.
member
Activity: 420
Merit: 11
DAO Maker
October 07, 2018, 06:26:45 PM
Kripto paralara vergi gelebilmesi için öncelikle tanınmaları belirli bir kanuni çerçeve içinde olmaları gerekir şu anda böyle bir durum olmadığından vergi gelmesi konusu sözkonusu degil. Ancak gelecekte ne olacağını bütün bu gelişmelerin nasıl sonlanacağını bilmek imkansız.
member
Activity: 406
Merit: 14
October 07, 2018, 05:32:44 PM
vergi kanunları geriye yürütülebilir. istediğiniz kadar "ama olmaz, her şeye aykırı" deseniz de isterlerse yürütürler. bu yüzden çok fazla güvenmeyin. en iyi yöntem daha önceki mahkeme kararlarına bakmanız olacaktır.

Vergi kanunları geriye yürütülemez. Bununla ilgili sizin belliki kaynağınız yok ama ben size kaynak vereyim buyrun: http://www.altindagymm.com.tr/tr/html/82/Anayasa+Mahkemesi+Kararlarinda+Vergi+Yasalarinin+Geriye+Yurumezligi+Ilkesi+

Örnek vermem gerekirse ceza kanunları geriye yürümez sadece kişinin lehine ise geriye yürür. Aleyhine ise geriye yürümez. Neden cezadan örnek verdim. Çünkü Vergi hukuku da bu yönüyle ceza hukukuna benzer. Eğer idare geriye yürütürse mahkemeden döner mahkemeden dönmezse Danıştaydan döner. Oradan da dönmezse Anayasa Mahkemesinden döner.
legendary
Activity: 1456
Merit: 1005
October 07, 2018, 01:33:52 PM
Kripto para ticaretinde uygulamak yüksek vergi oranları elden atışı yani kayıt dışı ekonomiyi hızlandırır. Yasa olmadan vergi olması mümkün değil doğru gelecekte çıkarılacak yasa ile vergi düzenlemesi gelebilir.
jr. member
Activity: 448
Merit: 2
October 07, 2018, 08:34:55 AM
piyasa yaygınlaşmaya başladıkça devletler illa ki vergilendirme yapacaktır. hele bizim hükümet kesin yapar affetmez böyle bir konuyu. 
member
Activity: 378
October 07, 2018, 08:08:47 AM
Öncelikle muhteşem bir inceleme ve açıklama olmuş ellerinize sağlık. Benim sormak istediğim şey şu, Bu forumda bizden daha büyük bitcoin ticareti yapan adamlar var, Türkiye'deki borsalarda bile onlarca btc'yi bir kaç dakika içinde alıp satan sonra da parayı hesabına çeken adamlar bunlar. Bildiğim kadarıyla belli bir mebladan daha yüksek para girişi olması durumunda hesabınız takibe alınıyor ve maliye gel bakalım şöyle diyor. Bu adamların başına bu durum gelmiyor mu? geliyorsa ne yapıyorlar nasıl cevaplar veriyorlar. Biz hesabımıza 1000 TL çeksek acaba başımız ağrır mı diyoruz bu adamlar muhtemelen yüzbinlerce lira kaydırıyor hesapları arasında.

Bugüne kadar kimseye bir şey yapılmadı Türkiye'de bildiğim kadarıyla. Şimdi şunu söylemek lazım. Bugüne kadar MASAK'ın bir kaç hesap hareketi nedeniyle ifade için çağırdığı oldu. Onun dışında cezai falan bir işlem ya da vergi işlemi duymadım, varsa bilen yazsın öğrenelim. Vergi mevzu yukarıda anlattığım gibi istersen 1 milyon ile oyna önemli değil. Şu an kripto paralar vergi konusuna girmiyor. Verginin konusu demek verginin üzerinden alındığı şey demek. Zaten başlığın sebebi de buydu. MASAK farklı bir konu. MASAK mali suçları inceleyen bir birim. Dediğiniz gibi çok fazla para dönen hesapları MASAK inceleyebilir, sorgulayabilir. Yine de kripto para ticareti yapanlara bir şey yapamazlar diye düşünüyorum. MASAK kapsamı gereği zaten 5000TL altı işlemlere pek bakmaz. (Bir şikayet olmadıkça) Onun için 5000TL altı işlemler sizin bahsettiğiniz gibi göze pek batmaz.

Valla ben yanlış biliyorsam düzeltin. 25000 TL ye kadar para çekimlerinde bir sıkıntı olmuyor diye biliyorum. Bu yüzden birkaç kez ether bozup para çektim ama bir sıkıntı olmadı. Birde  kısa zamanda fazla para çekimi yaparsanız masak ın takibine giriyormuşsunus galiba.

Bahsettiğim gibi, MASAK daha çok şikayet üzerine çalışıyor. Ancak 5000TL üstü işlemler incelemeye resen de dahil olabiliyor. MASAK'ın ve vergi dairelerinin çalışması bu şekilde. Vergi incelemesi konusu zor ve çetrefilli bir iş olduğundan incelemeler için 5000TL gibi bir limit var. Bu limiti de firmalar için uygulanan Form BA/BS'lerden biliyorum. Şirketler her ay Alım Beyanı ve Satış Beyanı denilen bir bildirimde bulunur vergi dairelerine. Zorunlu bir iştir bu. Bunu yaparken vergi dairesinin alt limiti 5000TL'dir.  Bu limitin altında bildirime gerek yoktur, üstü için zorunludur. Tabiki rakam arttıkça, işlem sayısı arttıkça takılma ihtimali daha fazla.
full member
Merit: 121
October 05, 2018, 10:51:11 PM
Öncelikle muhteşem bir inceleme ve açıklama olmuş ellerinize sağlık. Benim sormak istediğim şey şu, Bu forumda bizden daha büyük bitcoin ticareti yapan adamlar var, Türkiye'deki borsalarda bile onlarca btc'yi bir kaç dakika içinde alıp satan sonra da parayı hesabına çeken adamlar bunlar. Bildiğim kadarıyla belli bir mebladan daha yüksek para girişi olması durumunda hesabınız takibe alınıyor ve maliye gel bakalım şöyle diyor. Bu adamların başına bu durum gelmiyor mu? geliyorsa ne yapıyorlar nasıl cevaplar veriyorlar. Biz hesabımıza 1000 TL çeksek acaba başımız ağrır mı diyoruz bu adamlar muhtemelen yüzbinlerce lira kaydırıyor hesapları arasında.

Bugüne kadar kimseye bir şey yapılmadı Türkiye'de bildiğim kadarıyla. Şimdi şunu söylemek lazım. Bugüne kadar MASAK'ın bir kaç hesap hareketi nedeniyle ifade için çağırdığı oldu. Onun dışında cezai falan bir işlem ya da vergi işlemi duymadım, varsa bilen yazsın öğrenelim. Vergi mevzu yukarıda anlattığım gibi istersen 1 milyon ile oyna önemli değil. Şu an kripto paralar vergi konusuna girmiyor. Verginin konusu demek verginin üzerinden alındığı şey demek. Zaten başlığın sebebi de buydu. MASAK farklı bir konu. MASAK mali suçları inceleyen bir birim. Dediğiniz gibi çok fazla para dönen hesapları MASAK inceleyebilir, sorgulayabilir. Yine de kripto para ticareti yapanlara bir şey yapamazlar diye düşünüyorum. MASAK kapsamı gereği zaten 5000TL altı işlemlere pek bakmaz. (Bir şikayet olmadıkça) Onun için 5000TL altı işlemler sizin bahsettiğiniz gibi göze pek batmaz.

Valla ben yanlış biliyorsam düzeltin. 25000 TL ye kadar para çekimlerinde bir sıkıntı olmuyor diye biliyorum. Bu yüzden birkaç kez ether bozup para çektim ama bir sıkıntı olmadı. Birde  kısa zamanda fazla para çekimi yaparsanız masak ın takibine giriyormuşsunus galiba.
jr. member
Activity: 364
Merit: 1
October 05, 2018, 01:36:54 PM
Kripto paralara vergi konusu kaçınılmaz bir gerçek ,hükümeitn bu konuda vergilendirme çalışmaları yapıyordur ,büyük ihtimal ile kazanç üzerinden yatırımcıyı üzmeyecek bir vergi alınacaktır .
member
October 04, 2018, 06:01:28 AM
Aslında tamamen ya da kısmen çıkış yapacak yatırımcılar için ülkemizdeki varlık barışı süreci bitmeden %2 vergi olayı ile parayı getirmek bir seçenek, insanın kafası rahatlar ama piyasa yükselmedi bir türlü.

Benim zaten bir türlü çözemediğim olay bu. Türk vatandaşlarının yurtdışında ihtiyaçlarından fazla para tutmaması gerektiğini düşünüyorum. En azından ülkenize bir faydası olsun. Şöyle düşünebilir. Euro olarak parası olan bir kişi TR'de Euro vadeli hesaba parasını koyabilir. Şimdide bu muhabbetten siyasi içerikle gelmeyin. Güven falan başka konu. Hayatta para çok önemli ama her şey demek değil.
hero member
Activity: 1316
Merit: 623
October 04, 2018, 03:11:14 AM
Anlamlandıramadıkları bir durumla karşı karşıya oldukları için şu an için vergisini de tanımlayamıyolar sanırım. Türk borsalarında bile sadece komisyon faturası alıyoruz. Belki sadece komisyonlar için dolaylı yoldan vergi veriyoruzdur.
jr. member
Activity: 154
October 04, 2018, 01:30:21 AM
Keşke vergi alınsada bu piyasada resmiyet kazanmış olsa durumda netleşir böylelikle .Böyleliklede herkes yönünüde tayin edebilir belirsizlik kalkar.
full member
Activity: 504
Merit: 120
October 03, 2018, 03:56:20 PM
Kripto para henüz tanımlanamayan bir cisim. Bu yüzden vergi olayından önce kripto paraları tam olarak nereye koyacağımızı tartışmamız gerekiyor. Sınıflandırmasını yaptığımız taktirde nasıl bir vergilendirmeye tabi tutulacağı da kendiliğinden ortaya çıkacak zaten.
sr. member
Activity: 542
Merit: 250
October 03, 2018, 03:07:04 PM
Aslında tamamen ya da kısmen çıkış yapacak yatırımcılar için ülkemizdeki varlık barışı süreci bitmeden %2 vergi olayı ile parayı getirmek bir seçenek, insanın kafası rahatlar ama piyasa yükselmedi bir türlü.
member
October 03, 2018, 02:56:46 PM
Bu tarz konularda geriye işlemezlik vardır ama tanıdığım mali müşavirler bile bu konularda netlik sunamıyor, olduda geriye doğru işlettiler napılacak, mahkemeye gidilecek 5 yıl dava, 5 yıl yargıtay derken ömür geçecek.

Bir şekilde vergi talep edilirse ödememezlik yapmak mantıklı mı bilemiyorum. Ödeyerek daha sonra işi danıştay'a kadar taşıyabilirsiniz. Mevcut şartlarda en kötü oradan döner. Ama uğraştırır mı uğraştırır. Bana kalırsa vergi memurlarının bu işle ilgili şu an bilgisi zaten var. Sadece düzenleme bekliyorlar. Yoksa bugüne kadar çoktan kapıya dayanırlardı.
member
October 03, 2018, 02:55:13 PM

sr. member
Activity: 729
Merit: 251
October 03, 2018, 12:51:42 PM
Bu tarz konularda geriye işlemezlik vardır ama tanıdığım mali müşavirler bile bu konularda netlik sunamıyor, olduda geriye doğru işlettiler napılacak, mahkemeye gidilecek 5 yıl dava, 5 yıl yargıtay derken ömür geçecek.
full member
Activity: 602
Merit: 122
October 03, 2018, 12:31:26 PM
jr. member
October 03, 2018, 12:12:12 PM
Kripto para ticaretinde vergi almak istediklerinde yeni bir kanun maddesi ekleyip vergi almaya başlayacaklardır ,evet geriye dönük herhangi bir yasal mevzuat ve bağlayıcılık olmasada burası Türkiye hersey olabilir.
member
Activity: 462
Merit: 42
October 03, 2018, 12:02:37 PM
bu sektöre vergi gelmesi için yıllara ihtiyaç var daha çok başındayız işin. emekleme aşaması diyorlarya o aşama daha çocuk olacak büyücek 18 yaşını geçince bakarız vergiye.
legendary
Activity: 2254
Merit: 1446
Cashback 15%
October 03, 2018, 10:26:06 AM
vergi kanunları geriye yürütülebilir. istediğiniz kadar "ama olmaz, her şeye aykırı" deseniz de isterlerse yürütürler. bu yüzden çok fazla güvenmeyin. en iyi yöntem daha önceki mahkeme kararlarına bakmanız olacaktır.

Her şeye itiraz eder pozisyonda olmak istemiyorum. Ben görüşümü paylaştım, herkesin görüşüne de saygı duyuyorum. Vergi kanunu geriye yürüyebilir demeniz için bir örnek vermeniz lazım. Kanunun geriye yürümesi ile Yargı kararlarının emsal göstermesi farklı. Dediğim gibi 5 maddeyi  yorumlayabilir. Ancak bunun için bir yerde kripto parayı menkul kıymet sayması lazım. Keşke saysa bu sayede devlet resmen kripto parayı tanımış olur.

doğru diyorsunuz. benim düşüncem herhangi bir maddenin içine yapılacak bir değişikle, geçici de olarak olabilir, belirli bir dönemi kapsayacak şekilde genişletebilirler. "çıkmaz demeyin size de çıkabilir, şansınızı deneyin" şu an kripto para piyasası çöküş yaşadığı için bu vergilendirme konusu gündemden düşmüş olabilir ama ileride piyasaya bol para girip piyasa şahlanırsa tekrardan bu konu gündeme gelir. geçmişe yönelik vergi için de mevcut ekonomik durumu öne sürebilirler. zaten vergilendirme işlemi nasıl yapılacağı ayrı bir sıkıntı konusu. ilerleyen zamanda yurtdışındaki borsalar da bir şekilde vergi uygularsa ne olacak? çifte vergilendirme olmaması için ödediğimizi alabilecek miyiz? bana kalsa salın gitsin anasını satayım.

not: yukarıda mahkeme kararı yazmışım. aahahaha bence komik yazmışım.
Pages:
Jump to: