Pages:
Author

Topic: Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat Hesabı - page 5. (Read 1116 times)

legendary
Activity: 1820
Merit: 1123
January 25, 2022, 11:35:22 AM
Bu konuya 25 aralık tarihinde yazdığımda, faiz + kur farkı olarak yansıyacak şekilde anlamışım. Sanırım o dönem daha yeni olduğundan çok fazla farklı haber yapılmıştı. Hem %17, hem kur farkı:) Baya baya ballı kaymaklı olurmuş!

Yokmuş tabii öyle bir şey! Mhanbostanci'nın yukarıda paylaştığı İş Bankası görseli gayet anlaşılır olmuş.

İşin bir başka boyutu da bu yöntemin ülke ekonomisine katkıdan çok zararının dokunacağı. Ben böyle düşünüyorum ama umarım yanılırım.

Hem ülke nüfusunun tamamının vergileri üzerinden azınlık bir kitle finanse edilmiş olacak; hem de dolar fazla yükselmesin de devletin bu pakete olan borcu artmasın diye bol bol dolar satılacak. Bilemedim böyle ne kadar devam edilebilir! Mart sonunda görürüz artık ilk sonuçları.

Aklıma gelmişken şunu da belirteyim: Halihazırda TL mevduatında olanlardan ziyade, USD'de olanlara bu paket uygulansa belki daha sağlıklı olurdu.
sr. member
Activity: 1666
Merit: 300
January 23, 2022, 04:54:08 PM
Kur korumalı mevduat hesabı olayından ancak paraya uzun bir dönem dokunmayacaksak yararlanmanın bir anlamı var. Ama eğer paraları hem kazanç getirecebilecek bir yerde tutup hem de istediğimiz zaman istediğimiz bir miktar bozmayı istiyorsak, o zaman hiçbir mantığı yok. Benim bildiğim en kısa dönem 3 aydı. 1 ay bile olsa yine uzun bir dönem onun için. Ayrıca şöyle bir şey de var ki, bu kur korumalı hesap olayının sürekliliğinin sağlanması çok zor. Uzun vadede TL basmak gerekebileceği gibi enflasyon artışı ve dövizin de yükselmesi ile birlikte ekonomi daha da kötü bir hale gelecektir. Bu durumda da hala bu formülü uygulayamazlar ve uygulamamalılar da.
sr. member
Activity: 1610
Merit: 329
January 22, 2022, 05:21:01 PM
Açıkcası böyle bir sistem varken normal bir vatandaş olarak paramı da bankalarda tutuyorsam dövizde kalmanın çok bir anlamı yok paramı Türk Lirasına çevirip kur korumalı tl vadeli mevduat hesabından yararlanırım.Bedavadan bir opsiyon daha kazanmış oluyorsunuz.
legendary
Activity: 3136
Merit: 1516
January 22, 2022, 02:33:41 PM
Milletin kafası çok karışık.
İş bankası sitesinde şöyle bir hesap yayınlamış.
Konuyu anlamak için güzel :

legendary
Activity: 1820
Merit: 1123
December 25, 2021, 07:51:15 AM
300 baz puan olayını ben şöyle anladım...

Hani faiz + kur farkı getirisi var ya bu hesapların. Korumalı vadeli hesap açılırken minimum 14, maksimum 17 faizden (yani +3 puan) açmaya olanak veriliyor. Kur farkına ilişkin bir üst limit yok... İsteyen banka 14'den açar, isteyen de 15-16 ya da 17'den. Vade sonununda da kurun kaç olduğuna bakılır getirisi eklenir. Yanlış da olabilirim elbette, bir dayanağım yok. Tamamen kendi anladığım şey bu!

Eğer ki kur farkı için bir üst limit belirledilerse, bu mevduat hesaplarının hiçbir esprisi kalmaz ve tercih edilmez.
sr. member
Activity: 1176
Merit: 305
December 25, 2021, 06:19:59 AM
Bunun Altına endeksli olanını yapsalar keşke.

Altından TL ye dönüp faize koyarım. Altın artarsa farkını alırım artmazsa faizi. Dolar versiyonun altın versiyonu. Bence güzel olur.

Hatta Platin Gümüş için de yapılabilir.
member
Activity: 157
Merit: 99
Life is my only chance. Thanks God.
December 25, 2021, 04:06:46 AM
1- Döviz aynı seviyede kalırsa ya da düşerse devletin bir zararı olmuyor.

2- Dövizde astronomik bir artış olursa, herkes parasını mevduattan çıkarıp dolara yatırmış demektir. Bu durumda mevduata girişler düşük olacağı için yine devletin zararı olmaz ya da çok az olur.

En kolay çözüm yolu olan faiz artırımı yapılsaydı ne olurdu?

- Ülkenin emeği bir avuç sermaye baronuna yedirilirdi.
- Ülkeye giren sıcak para başta doları biraz düşürürdü. Sonra daha fazla doları düşük fiyattan toplayıp bu ülkeden giderdi.
- Sermaye ve üretim araçları belli zümrelerin elinde kalmaya devam ederdi.

Faizi arttırmaktan daha kolay ne var? Hiçbir şey yok. En kolay şey faizi arttırmak.
jr. member
Activity: 237
Merit: 7
December 24, 2021, 09:43:03 PM
100 baz puan %1e tekabül ediyor hocam. Yani %14ün üstüne max +%3 daha kazanabilirsin. Kur daha fazla değer kaybederse onu ödemem diyor

Hocam böyle olduğuna emin misiniz? Böyle olsa 15 liraya geri fırladı diye düşünüyorum. Günlük %20 oynayan bir enstrüman için %3'luk bir don ince gelir.  Grin

Valla 5. maddeye öyle yazmışlar bilemiyorum
legendary
Activity: 1218
Merit: 1176
December 24, 2021, 06:35:48 PM
100 baz puan %1e tekabül ediyor hocam. Yani %14ün üstüne max +%3 daha kazanabilirsin. Kur daha fazla değer kaybederse onu ödemem diyor

Hocam böyle olduğuna emin misiniz? Böyle olsa 15 liraya geri fırladı diye düşünüyorum. Günlük %20 oynayan bir enstrüman için %3'luk bir don ince gelir.  Grin

Bence de yani %3 için kimsenin bu işe gireceğini düşünmem çünkü normalde dolar alsa zaten günlük %3'den fazla getirisi vardı, bana hiç mantıklı gelmedi bu 100 baza %1 olayı.
Bende bir bakayım nedir ne değildir diye.
sr. member
Activity: 1148
Merit: 367
December 24, 2021, 05:48:31 PM

jr. member
December 24, 2021, 02:01:30 PM
Yeni gelen açıklamaya göre mevduat hesabı maximum 300 baz puana kadar kur zararını karşılayacak

300 puan baz ne kadar oluyor örnek verebilir misiniz?
Şahsen ben bilmiyorum ne kadara denk geldiğini , çoğu kişinin de bildiğini sanmıyorum.

Yavaş yavaş her şey ortaya çıkıyor, milleti tatmin etmeyen koşullar ortaya çıktıkça millet TL'den çıkıp dolara geçecektir, tekrar bir yükseliş gelebilir bu sebeple.

Şu anda bankada bu işlemler yapılamıyor mu? Görüştüğüm herkesten farklı bir ses çıkıyor.
Birisi diyor ki bankada dolar hesabın bulunacak ve bankaya gidip onu kur korumalı TL mevduata dönüştürmek istiyorum demen gerekiyormuş, biri diyor ki 300 baz puan olayı var ama sadece bir kere kullanılabiliyor bu hesap. Haber sitelerine bakıyoruz onlar farklı şey yazıyor, bankaların ilgili internet sayfalarında baz puan falan hiçbir şey yok.

Bu kadar belirsizlik varken yatırım yapmak da kafa karıştırıcı oluyor Smiley

Bu konuda Hazine ve maliye bakanlığının twitter hesabını takip edebilirsiniz hocam

https://twitter.com/HMBakanligi/status/1474258172550471682

[moderator's note: consecutive posts merged]
legendary
Activity: 2562
Merit: 1482
December 24, 2021, 12:02:01 PM
Şu anda bankada bu işlemler yapılamıyor mu? Görüştüğüm herkesten farklı bir ses çıkıyor.
Birisi diyor ki bankada dolar hesabın bulunacak ve bankaya gidip onu kur korumalı TL mevduata dönüştürmek istiyorum demen gerekiyormuş, biri diyor ki 300 baz puan olayı var ama sadece bir kere kullanılabiliyor bu hesap. Haber sitelerine bakıyoruz onlar farklı şey yazıyor, bankaların ilgili internet sayfalarında baz puan falan hiçbir şey yok.

Bu kadar belirsizlik varken yatırım yapmak da kafa karıştırıcı oluyor Smiley
legendary
Activity: 1218
Merit: 1176
December 24, 2021, 10:53:24 AM
Yeni gelen açıklamaya göre mevduat hesabı maximum 300 baz puana kadar kur zararını karşılayacak

300 puan baz ne kadar oluyor örnek verebilir misiniz?
Şahsen ben bilmiyorum ne kadara denk geldiğini , çoğu kişinin de bildiğini sanmıyorum.

Yavaş yavaş her şey ortaya çıkıyor, milleti tatmin etmeyen koşullar ortaya çıktıkça millet TL'den çıkıp dolara geçecektir, tekrar bir yükseliş gelebilir bu sebeple.
legendary
Activity: 2114
Merit: 1042
December 24, 2021, 06:16:05 AM

Arka arkaya bazı sınırlamalar getirildi doların ateşi söndürüldü şimdi yavaş yavaş şartlar şurtlar ortaya çıkar yine faydalanan insan çok az olur eğer 300 baz puan ile sınırı koyarsalar insanlar parasını dolar olarak tutar TL olarak tutmanın bir faydası olmaz
jr. member
December 24, 2021, 04:58:02 AM
member
Activity: 755
Merit: 39
December 22, 2021, 10:09:31 AM
bizim millet yemeyeceği ineğe ot vermez  Wink kesin bişey vardır bunun arkasında . bi laf varya inanma seni öpecek diye . hah işte tam öyle.
member
Activity: 980
Merit: 12
December 22, 2021, 07:53:42 AM
Tamamen seçim odaklı yapılmış bir hareketti ne yazık ki. Bu iktidar ne zaman halkını düşünmeye başlayacak diyeceğim de cevabı: hiçbir zaman. Kur korumalı mevduat hesabı olayının sonuçlarının ağır olma ihtimali oldukça yüksek. Çünkü insanların olası zararlarını karşılamak için para basmaktan başka çaren yok. Bu da yine yüksek enflasyon ve yüksek kur anlamına gelecek. Günü kurtarmak yerine uzun vadeli mantıklı hareketlerde bulunulsaydı şimdiye önemli bir yol katetmiş olurduk.
member
Activity: 504
Merit: 10
umachit.fund
December 22, 2021, 05:46:39 AM
Piyasalarda haber ilk çıktığında aşırı iyimserlik yaratsa da orta ve uzun vadede yine başka önlemler gerekecek doların ateşini indirmek için. Bunun için finansman nasıl yaratılacak onu da tartışmak lazım. Az önce bir haber okudum akaryakıta gelecek olan indirimler pompaya yansımayacak, ÖTV olarak devlete geçecek şeklinde. Bu tip oyunlarla fakirin parasına göz dikilip zenginin zararı tazmin edilirse vay halimize.
legendary
Activity: 1722
Merit: 1630
December 21, 2021, 11:41:58 PM
3 aylık vade çok uzun olmuş bence. Paranın ne zaman lazım olacağı belli olmaz. Orta kesimi düşünürsek (kalmadı ama)  1 aylık vadenin de olması iyi olurdu. Bu karar daha çok yastık altındaki dövizleri almak için yapılmış gibi. Vatandaşın alım gücünü uzun vadede koruyamayacaklar.  Öte yandan sonraki hükümete çok ciddi bir yük bindiriyor bu durum. Hazine garantisi yine vatandaştan çıkacak. Ya enflasyon ya da vergi olup cebimizden alacaklar.

Trader olmayan kişiler için 3 aylık vadenin uzun olmadığını söylemem gerekiyor 1 aylık olmamasının sebebi en azından devletin bir süre likidite açısından sıkıntı çekmesinin önüne geçmek diye düşünüyorum.Bence iktidar çok tehlikeli bir oyun oynamaya başladı umuyorum devlet tahmin ettiğim kadar zarar almadan bu işten kurtulur.
legendary
Activity: 2198
Merit: 2570
Chancellor on Brink of Second Bailout for Banks
December 21, 2021, 07:08:17 PM
Sınırsız para basma yetkisi tek bir kurum yada tek bir kişide olduğunda işlemler bir kumar masasındaki olaylara benzer. Masanın sahibi kimin kazanıp kimin kaybedeceğini belirleme yetkisine sahiptir.

Pazar günü faizi düşüreceğiz diyenlerin pazartesi akşamı faizi sonsuza eşdeğer hale getirdiğini görmüş olduk. Peki sonucunda neler olacak ?

Eğer döviz yükselirse aradaki farkı ödemek için iki seçenek var. Ya vergilerden toplanan ülkenin hazinesindeki para çok para sahiplerine doğrudan teslim edilecek yada yeni para basılacak. Her iki durumda da günlük hayatlarını devam ettirebilmek için çalışan insanların alım gücü gün geçtikçe düşecek ve alım güçlerini mevduat sahiplerine devlet eliyle teslim etmiş olacaklar.

En uzun vadenin 1 sene ve hakkında tek seferlik olduğunu düşünürseniz süreç bittiğinde kurdaki ani sıçramalara da hazırlıklı olmak durumundasınız. Her dönem aralığı bitişinde bunun stresini ülke olarak yaşayacağız. Çareyi yapısal reformlar yaparak değil de seçime hazırlık tadında günü kurtarma amaçlı aksiyonlarda aradıkları sürece sıradan vatandaş kaybetmeye devam edecek.
Pages:
Jump to: