Pages:
Author

Topic: Madencilik Yaparken Bilinmesi Gerekenler Burada - page 2. (Read 6024 times)

sr. member
Activity: 686
Merit: 250
çok faydalı bilgiler hocam emeğinize sağlık. Madenciliğin sanıldığı gibi altın yumurtlayan tavuk olmadığını , çok risk içerdiğini gözler önüne serdiniz. Yeniler için faydalı bilgiler içeriyor.

İmzana Xxxx olan yerlere profilindeki user ıd kodunu eklemelisin yoksa kabul olmaz
hero member
Activity: 700
Merit: 553
işe yeni başlayanlar için gerçekten son derece açıklayıcı ve faydalı bilgiler, teşekkürler, bazı arkadaşlarımında belirttiği üzere, mümkünse kenarda bir sre cebinden yiyecek parası olmayan bu işe girmesin, bankadan kredi çekerek madencilik yapılmaz,

bunun dışında madencilik dışardan göründüğü gibi kolay değildir, 2 makine alayım para aksın 3 ayda zengin oalyım diye bu işe girenler gözyaşlarıyla bu işten çıkarlar.

ciddi mana da emek ve bilgi gerektiren bir durumdur.

herkese kolaylıklar
hero member
Activity: 1078
Merit: 696
ısı kısmına klima yazıyor, yani termodinamik kuralları katlediliyor, böyle bir ortamı klimayla soğutmak,

kamyonla sürükleyip çekeceğiniz yükü, helikopterle yerde sürükleye sürükleye çekmeye benzer, tamamen mantıksızdır,

Eth rig değil de balık depoluyor olsaydık, klima gibi ısı pompası kullanmamız mantıklıydı, bizim ısıyı tahliye etmeye ihtiyacımız var,

Yapılması gerek sıcak havayı soğutmaya çabalamak değil, sıcak havayı hızlıca odadan uzaklaştırmak

Faydalı bir yazı olmuş
legendary
Activity: 1184
Merit: 1017
1. nakit akışı
2. hangi coini kazacağın.

bu ikisi olduğu sürece ve kazdığını hemen satmadığın sürece mutlaka para kazanırsın. hem de çok.
full member
Activity: 308
Merit: 100
Anladım hocam doğru söylüyorsunuz bu memlekette en fazla vergi ödemesi gereken kişi/kurumların yüzde 90-100 oranında vergi borçları siliniyor orta ve küçük ölçekli işletmelerin sırtına binen binene.
hero member
Activity: 2030
Merit: 608
Online Security & Investment Corporation
Madencilik ilgi alanım değil ama güzel kaynak olmuş ilgilenenler için. Konunun dışına çıkmak istemiyorum ama siz Belize'de mi yaşıyorsunuz hocam? Öyleyse orada durumlar nasıl yaşanır mı, yaşam pahalı mı vs.

Belize'ye hiç gitmedim ama orada şirketim ve banka hesabım var. Uluslararası çalışıyorum. Kazancımı oradaki şirket hesabına alıyorum. Vergi cenneti diyebiliriz orası için. Kendi şirketimde aynı zamanda işçi olarak gözüküyorum. (Orada böyle birşey mümkün.) Her ay kendime maaş olarak bir miktar Türkiyeye döviz olarak giriş yapıyorum. Şirketim Türkiye'ye iş yamadığı için de vergiden etkilenmiyorum. Aksi takdirde %35 i bulan vergi ödemek gerekiyor. Zaten harcarken bi dünya vergi ödüyoruz. Bir de kazanırken vergi ödemek açıkcası hiç hoş değil. Çünkü Türkiye'de iş yaparak kazandığım para değil bu. Türkiye'de yaptığımız işlerde zaten vergi ödüyoruz. Hem ülkeye döviz getirip cari açığın kapanmasına yardımncı olurken hem de vergi ile boğuşmak akıl karı değil. Zaten vergi ödeyeceğim dersen zarar edersin. Çünkü yurtdışında çoğu firmadan fatura alamıyorum. Dolayısıyla giderleri işleyemiyorum. Kaldı ki Türkiye'de 2012 yılında İsviçre'de kiraladığımız sunucular için aylık ödediğimiz 1500 EURO için bu gider olamaz diyerek cezayı bastılar ve açtığımız idari davayı da kaybettik. En güzeli şuan yaptığım. Tavsiye ederim. Yılda sadece 1200 USD ödüyorum işlemlerimi yapan aracı firmaya ve 2012 den bu yana hçbir sorun da çıkmıyor. Sadece bir defa MASAK tarafından incelemeye girdim onda da çok şükür hiçbir sorun çıkmadı. Çünkü herşey yasal.
full member
Activity: 308
Merit: 100
Madencilik ilgi alanım değil ama güzel kaynak olmuş ilgilenenler için. Konunun dışına çıkmak istemiyorum ama siz Belize'de mi yaşıyorsunuz hocam? Öyleyse orada durumlar nasıl yaşanır mı, yaşam pahalı mı vs.
hero member
Evet yapılabilir. Önemli olan ekran kartı. Diğer parçaların bi önemi yoktur.
member
Activity: 336
Merit: 10
Guzel bi oyun bilgisayarıyla yeni çıkan kripto coin madenciliği yapılabilir mi?
hero member
wirless için birşey diyemem denemedim.

Ama akıllı prizde Broadlink iyi bir seçim. TPLINK de güzel ama riglerin yakınında işe yaramıyor. Bu açıdan düşününce braodlink daha kaliteli iş çıkarmış.

Ben TPLINK olanı mutfaktaki çaycıya bağladım. Evdekiler sürekli evden çıktığımızda çaycıyı açık mı unuttuk deyip duruyordu. Alın size akıllı mutfak dedim.  Grin
Hepsinin telefonunda kasa programı var Smiley

Broadlink daha profesyonel sistem kurmuş. Hem ürün daha kaliteli hem de akıllı ev teknolojisi ile tüm çıkarttığı ürünler birbiriyle birebir uyumlu.

USD wireless için güzel birşey bulursan haberim olsun.
member
Activity: 72
Siz soyleyince hatirladim, bende yasadim benzer bir problem, usb wireless ile bagli rig, sacma sapan kopmalar olmustu. Tplinki duvardaki uzak prize koyarak bagladiktan sonra cozuldu. Bende muhendisim santiye donusu, bayramdan once alelacele almak zorunda kaldigim icin en kolay tplinki alabildim. Usb wireless icin saglikli bir adaptor oneriniz var mi?
hero member
Broadlink SP3 satın aldım. TPLINK ten daha güzel çalışıyor ve bulut hesaba gerek kalmıyor. Her iki markayı da denedim. Malzeme kalitesi ve işlevsellik bakımından Broadlink daha kullanışlı geldi. TPLINK wifi sinyal seviyesinde de sorun çıktı rig fazla olunca sinyali bozuyor sanırım. Aynı durumu kablosuz klavye ve mouse larda da yaşıyorum. Riglerin yakınında sorun oluyor.

Broadlink hepsiburada sitesinde 200 TL ancak ben firma ile irtibata geçerek 169 TL den satın aldım. 2 yıl garantili ürün.

Elimde fazla sayıda var. İhtiyacı olan bana ulaşabilir.
member
Activity: 72
Selamlar wireless priz olarak tplink hs100 ve hs110 prizler var, ben tatile cikmadan hs100 kurdum rig icin. Bir kere restart gerekti mersinden ankardaki rigimi priz ile restart ettim. Windows10 ile remote desktop amaciyla denedigim bircok urunden verim alamadim. En son teamviewer kurdum gitmeden, android application da var. Claymore guncellemesini de adanadan yaptim. Benim rigde ati ve nvidia karisik su anda claymoreda autorestart var ama equihash miner arada bir duruyor, ona da ankaaya donunce bir script ile cozum bulacagim. Evde kapi pencere kapaliydi ama gpular 75-76 derecelerde autofan ayarlariyla 1 haftayi tamamladi. Bugun ankaradayim muhtemelen ev hamam gibi olmustur. Birazdan gidip rahat bir nefes aldiracagim.
newbie
Activity: 5
Merit: 0
Bilgilendirmeleriniz için teşekkür ederim.
hero member
HUSH için Cryptopia dan başka exchange de yok diye biliyorum. Site bende sorunsuz çalışıyor. FireFox en son versiyon ile giriş yapıyorum. Alım satımlarda da sorun yok. KURT için de aynı siteyi kullanıyorum.
full member
Activity: 616
Merit: 118
sevili @igotek hush için  cüzdanı nerede tutuyorsunuz? hangi exchange sitesi https://www.cryptopia.co.nz sanırım bu ancak site açılmıyor bende doğru düzgün.
hero member
Gerçekten faydalı bilgiler. Teşekkürler paylaşım için.

Bir sorum olacak. Anladığım kadarı ile sen miningleri ayrı bir odada veya bambaşka bir dairede tutuyorsun. Peki full time baska bir işle meşgul musun yoksa sadece bütün gün mining ile mi zaman geçiriyorsun. Kısaca sorum şu; ortalama ne kadar zaman gerekli eğer 5-6 rigli gpu mining yapılıyorsa? Bir kişi, bu işi part time olarak yapabilir mi? Sizin görüşünüz nedir acaba?

Tekrardan teşekkürler.

Yazılım mühendisiyim. Kendi şirketim var, ancak tek çalışıyorum. Şirketim Belize'de. Uluslararası çağrı merkezlerinin sistemlerinin kurulumları ve güvenlikleri ile ilgileniyorum. Kendi işimde bazen aralıksız 7/24 çalıştığım oluyor. Gün içerisinde bazen 10 dakika, yarım saat , bir saat gibi kısa aralıklarla boş vaktim oluyor ve onlarda uyuyorum ama getirisi çok iyi.

Bunun dışında fırsatım olduğumda yatırım amaçlı daire alıp satıyorum ama yılda toplasan 2'yi geçmez.

Mining işi bence iş olarak değil de hobi olarak görülmesi gereken bir şey. Tabi ki de getirisi olduğu bir gerçek. Kim hem oyun oynayıp hem de para kazanmak istemez ki ?

Tüm gününü ayırmana gerek yoktur. Fırsatın oldukça ilgilenmen yeterlidir. Tabi yukarıda bahsettiğim tüm koşulları uygularsan hiç sorunla karşılaşmadan mining yapabilirsin.

Bulunduğum yerdeki mevsim sıcaklıkları son bir kaç günde biraz fazla yükseldi. GPU ların üzerindeki fanları %65 olarak gündelledim. Isı 80 derece altına indi. Daha önce auto da bırtakıyordum ve %55 de hep sabitti.

Ne kazdığın, ortam ısısı, yalıtım vb. faktörlerde tabiki önemli. Ben ısı yalıtımı yaptırdığım bir odada mining yapıyorum ve çok yüksek ısı yayan antminet tarzı cihazlar kullanmıyorum. (Eskiden kullandım ancak bulunduğum yerin yaz sıcaklıkları dolayısı ile artık tercih etmiyorum.)

Bende şuanda aktif çalışan 3 rig var. Diğerlerinin hepsini sattım. 2 rig de 7 şer kart bir rigde ise 6 kart mevcut. Genelde HUSH kazıyorum. Değiştirmiyorum. Biriktirip istediğim değerlere gelince satıyorum.

Ayrıca exchange de al sat şeklinde işlem yapıyorum. Yüklü miktarda para bağladım. Ancak bundaki amacım trading değil de farklı bir lokasyonda birikim yapmak. Bu paraya dünyanın her yerinden sorgusuz sualsiz ulaşılabileceğini düşününce çok iyi bir yatırım oldu benim için.

Daha rig hazırlayacağım ancak son günlerde karlılıkta büyük bir düşüş var. Bu değişir ise 7 karttan oluşacak ve yaklaşık 30 Bin TL ye mal olacak GTX1080 Ti rig hazırlayacağım. PSU lar için ekiller dan teklif aldım. Kaliteli PSU lar hazırlıyor.
sr. member
Activity: 532
Merit: 256
Evet ana başlıklar bu iş için temel kurallar gibidir. Bir kaç tanesi eksik olursa sıkıntı yaşarsınız. Paylaşım için teşekkürler
hero member
Activity: 896
Merit: 515
çok faydalı bilgiler hocam emeğinize sağlık. Madenciliğin sanıldığı gibi altın yumurtlayan tavuk olmadığını , çok risk içerdiğini gözler önüne serdiniz. Yeniler için faydalı bilgiler içeriyor.
full member
Activity: 457
Merit: 101
Bilmeyen ama başlamak isteyenler için faydalı bir paylaşım.
Pages:
Jump to: