"tudtommal a bányászat alapeleme a bitcoin rendszer működésének. Nem csak az új bitcoinok kitermelése a lényeg, hanem gondoskodik a hálózat biztonságáról, és a tranzakciókat is verifikálja. Tehát gyakorlatilag a kettő nem választható szét, bányászat nélkül nem tud továbbélni a bitcoin, ha nem bányásznak, akkor bezár a bazár. És mivel a bányászatot senki sem csinálja ingyen, ezért valamilyen szinten jövedelmeznie kell, különben az egész rendszer megbukik."
Így ahogy írod: blokkgenerálás nincs bányászat nélkül, bitcoin meg nincs blokkgenerálás nélkül.
A jövedelmezőség egy elég bonyolult, sokváltozós függvénnyel írható csak le. Függ a nehézségtől (difficulty), az ideális görbétől való pillanatnyi eltéréstől (ha nagyon dinamikus a bányászat felfutása, akkor egyszerűen nem éri be a difficulty, az óránkénti hat blokk helyett jóval több keletkezik; ilyen helyzet volt pl. most júniusban), függ a "jutalomtól" (ez jelenleg 50 BTC/blokk, de idővel feleződni fog), függ a költségektől (az USA-ban pl. átlagosan 15 cent egy kWh energia, az ukránoknál még annyi sincs, nálunk jelenleg majdnem 30 cent), függ a GPU-k teljesítményétől, függ a bányászathoz használatos algoritmustól, függ a járulékos tranzakciós bevételtől (ami most még elhanyagolható, de majd egyszer a tervek szerint ez fogja adni a fő jövedelmezőséget), és legfőképp függ a BTC értékétől, azaz a BTC/USD, BTC/EUR stb. árfolyamtól.
A dolgok ideális menete az lenne, hogy a bányászat volumenének növekedését ellensúlyozná a difficulty növekedése, az egy bányász által naponta megtermelhető bitcoinmennyiség csökkenését az árfolyamnövekedés, a blokkokért kapott jutalom csökkenését meg a rendszer elterjedésével párhuzamosan egyre jelentősebb tranzakciós díjak, tehát párhuzamosan több tényező változása kompenzálná egymást. Ez persze az elmélet, ehhez képest most egy hónapig csak kapkodtuk a fejünket...
Lehet, hogy a rendszer kitalálója tényleg japán volt, mert nem nagyon számolt a genyasági faktorral: bizonyos csoportoknak az az érdekük, hogy ne működjön a rendszer, így állandóak a DDoS támadások, hackelési kísérletek és sikeres törések. Emellett kicsit idealista is a modell, meg túlontúl kedvez a kitalálóknak és az első bányászoknak, ami pl. megboríthatja a tőzsdéken már bevált, matematikai modelleken alapuló árfolyamváltozási jóslatokat (ezt kifejtettem részletesen itt:
http://bitcoin.blog.hu/2011/06/21/hogyan_valtozik_a_btc_arfolyama).