Pages:
Author

Topic: Metode de transfer Bitcoin in Ron/Euro - page 2. (Read 792 times)

full member
Activity: 203
Merit: 100
February 01, 2018, 01:17:58 PM
#13
Mi am facut cont. Cum functioneaza vanzarea? accept o oferta si apoi btc ul meu e intr un escrow pana plateste cumparatorul sau ce metode sunt pentru a verifica tranzactia?
Exact. Site-ul este escrow pana confirmati ca v-au ajuns banii. Puteti opta pentru programul beta de express trading (acei cumparatori sunt verificati ca au banii in cont si bitcoin.de le creeaza transferul automat spre dvs.).
Later edit: recomand sa vindeti spre oameni care au un rating de la gold in sus caci au experienta si nu fac greseli.
newbie
Activity: 8
Merit: 0
February 01, 2018, 11:15:48 AM
#12
Mi am facut cont. Cum functioneaza vanzarea? accept o oferta si apoi btc ul meu e intr un escrow pana plateste cumparatorul sau ce metode sunt pentru a verifica tranzactia?
full member
Activity: 203
Merit: 100
February 01, 2018, 11:02:05 AM
#11
Recomand cu incredere bitcoin.de (link cu refferal in semnatura) il folosesc de 3 ani si au fee-uri mici de transfer sepa (0.4% pentru ca sunt membru verificat). Si nu veti avea probleme cu declaratiile de venituri de la ANAF caci banii vin din conturi ale unor persoane fizice.
newbie
Activity: 8
Merit: 0
February 01, 2018, 10:52:38 AM
#10
Ceva optiuni noi de transfomare? Am undeva la 5 btc pe care as vrea sa ii convertesc in lei/euro
newbie
Activity: 90
Merit: 0
January 16, 2018, 03:34:23 PM
#9
@raduvas, Este exact cum este chiria la un imobil(ai un apartament la inchiriat), daca vrei sa declari bine,daca nu treaba ta, deocamdata nu exista legislatie pentru impozitarea veniturilor din crypto.
newbie
Activity: 11
Merit: 0
January 16, 2018, 02:07:11 PM
#8
Legat de impozit- stie cineva daca trebuie declarate aceste venituri?
newbie
Activity: 2
Merit: 0
January 15, 2018, 04:43:35 PM
#7
Eu i-am folosit pe cei de la Coinflux, nu sunt in tema cu termenii SEAP, treaba a fost simpla, am tranzactionat la ei ETH, i-am lasat in wallet-ul de desktop Jaxx sa se mai dospeasca, apoi i-am transferat din nou in RON in wallet-ul de pe CoinFlux si apoi in IBAN-ul personal.
Sunt ceva fee-uri din Jaxx, nu cred ca sunt mari.

Treaba a fost rapida, tranzactie duminica, banii s-au vazut luni.
member
Activity: 187
Merit: 10
January 15, 2018, 04:15:26 PM
#6
Am vazut ca bitcoinromania are ceva filiale prin tara. Stie cineva ceva cu ce se ocupa? Poti sa vinzi la aceste sedii?
M-ar interesa Oradea, Arad si Timisoara.
full member
Activity: 322
Merit: 100
January 15, 2018, 01:23:06 PM
#5
salut, eu iti recomand trade.bitcoinromania, eu am scos bani cu ajutorul lor, ii trimit banii pe card, ei lucreaza cu ing si banii iti vin destul de repede, cam a doua zi de la efectuarea tranzactiei. succes
newbie
Activity: 90
Merit: 0
January 13, 2018, 06:23:38 AM
#4
Si eu am de platit factura la curent, trebuie sa gasim o solutie rapid.

Vad ca este din nou functional https://www.btcxchange.com/ , au si ei transfer swift(SEPA),inclusiv in lei.
newbie
Activity: 8
Merit: 0
January 12, 2018, 06:53:35 PM
#3
Nu imi trebuie neaparat Euro, sunt ok si cu Ron doar ca de a lungul timpului am strans ceva btc pentru a plati apartamentul si am nevoie sa ii transform. Era atat de simplu cu cardul de la Xapo, scoteam 2000 euro pe zi in lei..
newbie
Activity: 90
Merit: 0
January 12, 2018, 06:35:57 PM
#2
Nu prea mai exista solutii la ora actuala, ma refer sa trimiti fiat EURO intr-un cont bancar de euro deschis la o banca din Romania(transfer swift).

Eu am folosit de peste 6 luni wallet-ul lor pentru adresa de bitcoin si serviciul de transfer bancar SWIFT, cu exchange din bitcoin in euro,SEPA pentru cetateni membri UE( https://www.bitwala.com/transfers/ ) oferit de cei de la Bitwala ( https://www.bitwala.com/ ), dar se pare ca au ceva probleme si nu mai fac transfer-uri bancare(SEPA), cica abia prin iunie 2018 o sa revina.

Alta solutie ar fi Coinflux.com , dar nu stiu daca este functional acest serviciu de transfer bancar SEAP.
newbie
Activity: 8
Merit: 0
January 12, 2018, 05:52:16 PM
#1
Salut,
Multi dintre clientii  externi pentru care fac project management la diferite site uri prefera sa imi platesca in btc, pana pe 4 ianuarie foloseam un cont pe persoana fizica la Xapo.com (de care am fost extrem de multumit, in special de mobile app) cu un wallet de Btc la care aveam legat un card cu o limita de extragere de 2000 de Euro pe zi la Atm si 10.000 pentru plati cu el la comercianti, dar dupa problema cu WaveCrest si Visa sunt in cautarea unei solutii prin care pot transforma Btc in lei/euro. Am incercat coinbase unde am citit ca ii schimba ei si iti fac transfer catre contul tau bancar dar Romania nu mai este suportata. Am citit pe forum ca ar fi o alternativa CoinFlux sau https://trade.bitcoinromania.ro/ (am facut un cont dar inteleg ca nu sunt chiar un exchange si tu pui la vanzare si daca exista alt user care vrea sa cumpere se realizeaza tranzactia si mi se pare destul de complicat. Ma intereseaza o solutie in care daca am nevoie de bani acum sa ii pot avea azi/maine.
In alta ordine de idei in momentul in care vin banii de la BitcoinRomania in cont trebuie platit impozit la ei sau cum functioneaza? Ca asa la xapo bagam cardul si santate.
Pages:
Jump to: