Pages:
Author

Topic: Metode legale de schimbat bitcoin cu taxe minime - page 2. (Read 482 times)

copper member
Activity: 763
Merit: 692
Defend Bitcoin and its PoW: bitcoincleanup.com
Dupa cate am studiat eu, nu se plateste CAS.
Se plateste taxa 10% si CASS fix 2676 RON (10% din 12 salarii minim brute, daca ai castigat cel putin 12 salarii).

CASS ar fi 10% din profit, nu din alea 12 salarii minime brute. Deci in total ar fi 20% taxe din profitul obtinut.

Quote
Pentru veniturile din monede virtuale se datorează impozit pe venit de 10%.  În plus, dacă veniturile din această sursă sunt cel puţin egale, într-un an, cu echivalentul a 12 salarii minime brute, trebuie plătită şi contribuţia la sănătate (CASS) - în cotă de 10%. Anul acesta, echivalentul celor 12 salarii minime este 26.760 de lei.
https://mediafax.ro/economic/statul-roman-valorifica-in-premiera-monede-virtuale-ce-obligatii-fiscale-ai-daca-obtii-venituri-din-criptomonede-19608167

La partea cu bancile iti dau dreptate...
newbie
Activity: 5
Merit: 0
In Romania se plateste impozit pe profit pentru tranzactiile crypto, impozitul fiind de 10% (atentie, pe profit, nu pe venit). Aditional, daca suma respectiva depaseste cuantumul a 12 salarii minime brute pe economie (si, din ce vad, in cazul tau depaseste cu mult), trebuie platit si CAS 25%. Daca nu esti angajat, trebuie sa platesti si CAS 10%, ajungand la un total de 45% din toata suma, ceea ce este enorm.

Dupa cate am studiat eu, nu se plateste CAS.
Se plateste taxa 10% si CASS fix 2676 RON (10% din 12 salarii minim brute, daca ai castigat cel putin 12 salarii).
Parerea mea, e ca la o suma mai mare merita vorbit cu un contabil. 10% taxe nu-i chiar asa de rau. Problema mare nu e fiscalitatea, ci bancile care pun abuziv bete in roate unei plati legale.
copper member
Activity: 155
Merit: 173
Member of Cryptios - https://cryptios.com/
Aș avea de schimbat criptomonede în fiat currencies(în jur de 150,000 euro) și aș vrea să știu care este soluția cea mai avantajoasă din punct de vedere al taxelor. Din ce am găsit pe internet, în Romania se percepe o taxă de 20% (10% impozit si 10% la sănătate), ceea ce mi se pare prohibitiv de mult.

M-am gândit la câteva alternative, însă nu știu statutul legal al acestora:

1. Să merg într-o țară unde criptomonedele sunt considerate monede sau nu sunt reglementate deloc, unde taxele sunt 0 sau mult mai mici decât aici, să fac schimbul și să depun suma într-un cont din țara respectivă, după care să fac transfer bancar în contul propriu din România. Care sunt condițiile necesare pentru a putea realiza acest lucru fără a întampina probleme cu fiscalitatea din România: e destul să stau acolo cateva zile până reușesc să schimb, sau o perioadă mai lungă de timp, sa zicem 6 luni? ar trebui să obțin reședință sau e suficient să fiu turist? Care țări ar fi cele mai potrivite și de ce? ( de exemplu Belize are din start un punct în plus pentru că a fost recomandată de Saul Goodman Wink )

2. Să cumpăr bunuri tangibile sau intangibile din țară sau din străinătate direct cu bitcoin, de la proprietari care acceptă această metodă de plată. De exemplu să cumpăr un apartament, după care să-l vând și să transfer banii într-un cont din țară. Sau să cumpăr aur pe care pot să-l vând ulterior fără a pierde valoare.

 

Eu m-am gândit la variantele acestea, vă rog să-mi menționați care este mai bună sau să-mi propuneți o altă soluție, dacă există.



Legal 100% nu prea ai cum pentru ca piata nu este reglementata in adevaratul sens al cuvantului. Cel mai usor poti sa vorbesti cu Jedaite si sa schimbi la el sau la alte persoane f2f.  Catre stat declari cat te lasa inima pentru ca acum cam asa stau lucrurile  Roll Eyes
legendary
Activity: 1134
Merit: 1597
S-ar putea sa vorbesc prostii, insa pentru varianta 1 daca vrei sa functioneze, singura varianta ar fi sa obtii cetatenie in tara respectiva si sa renunti la cea romana astfel incat sa nu mai aiba pretentii statul de la tine sau, daca exista un cadru legislativ in acest sens, posibil sa nu trebuiasca sa renunti la cetatenia romana deoarece pot exista deja legi referitoare la dubla-impozitare. Am citit intr-o vreme legat de asta, dar am ramas in urma ca lumea cu informatiile.

Ar trebui sa gasesti o cale prin care sa te scapi complet de orice datorie fata de statul roman si sa te inhami la responsabilitati fata de celalalt stat catre care te indrepti, respectiv cel care iti confera un avantaj crypto.

O cale usoara, 100% legala, care sa te scape de taxe .. nu prea exista.
legendary
Activity: 1666
Merit: 6436
Fully-fledged Merit Cycler|Spambuster'23|Pie Baker
Aș avea de schimbat criptomonede în fiat currencies(în jur de 150,000 euro) și aș vrea să știu care este soluția cea mai avantajoasă din punct de vedere al taxelor. Din ce am găsit pe internet, în Romania se percepe o taxă de 20% (10% impozit si 10% la sănătate), ceea ce mi se pare prohibitiv de mult.

In Romania se plateste impozit pe profit pentru tranzactiile crypto, impozitul fiind de 10% (atentie, pe profit, nu pe venit). Aditional, daca suma respectiva depaseste cuantumul a 12 salarii minime brute pe economie (si, din ce vad, in cazul tau depaseste cu mult), trebuie platit si CAS 25%. Daca nu esti angajat, trebuie sa platesti si CASS 10%, ajungand la un total de 45% din toata suma, ceea ce este enorm.

M-am gândit la câteva alternative, însă nu știu statutul legal al acestora:

1. Să merg într-o țară unde criptomonedele sunt considerate monede sau nu sunt reglementate deloc, unde taxele sunt 0 sau mult mai mici decât aici, să fac schimbul și să depun suma într-un cont din țara respectivă, după care să fac transfer bancar în contul propriu din România. Care sunt condițiile necesare pentru a putea realiza acest lucru fără a întampina probleme cu fiscalitatea din România: e destul să stau acolo cateva zile până reușesc să schimb, sau o perioadă mai lungă de timp, sa zicem 6 luni? ar trebui să obțin reședință sau e suficient să fiu turist? Care țări ar fi cele mai potrivite și de ce? ( de exemplu Belize are din start un punct în plus pentru că a fost recomandată de Saul Goodman Wink )

Daca faci asta, cred ca oricum intri in vizorul autoritatilor pentru ca apelezi la paradisuri fiscale, deci nu vei fi nicidecum in legalitate.

2. Să cumpăr bunuri tangibile sau intangibile din țară sau din străinătate direct cu bitcoin, de la proprietari care acceptă această metodă de plată. De exemplu să cumpăr un apartament, după care să-l vând și să transfer banii într-un cont din țară. Sau să cumpăr aur pe care pot să-l vând ulterior fără a pierde valoare.

Daca cumperi cu bitcoin legal (exemplu: cumperi o placa video de la PC Garage, care accepta plata cu aceasta criptomoneda), tot va trebui sa platesti impozit pe profit daca tu in momentul achizitiei placii video ai platit cu criptomoneda apreciata la o valoare superioara fata de momentul dobandirii ei. Cu alte cuvinte: tu ai cumparat 1 BTC la 1000$ pe o unitate si acum el este cotat la 24.000$. Tu, daca cumperi de la PC Garage produse in valoare de 1 BTC cu acel BTC mentionat anterior, inseamna de fapt ca vinzi criptomoneda la o valoare de 24 de ori mai mare decat valoarea ei de achizitie; cu alte cuvinte, ai inregistrat profit din vanzarea ei.

Eu m-am gândit la variantele acestea, vă rog să-mi menționați care este mai bună sau să-mi propuneți o altă soluție, dacă există.

Nu exista varianta legala buna (si, cu atat mai putin, "mai buna"). Si asta din cauza ca statul nu vrea sa te ajute, sa iti usureze situatia, ci sa te stoarca de bani. Ai putea, eventual, sa intrebi, "Vă rog să-mi menționați care variantă ma dezavantajează mai mult și care mai puțin sau să-mi propuneți o altă soluție, dacă există" Smiley

Deci poti opera legal, platind tot ce trebuie platit la stat sau poti alege drumul deschis de Cypherpunks, in care sa folosesti crypto asa cum a fost el contruit, adica anonim.
newbie
Activity: 15
Merit: 1
Aș avea de schimbat criptomonede în fiat currencies(în jur de 150,000 euro) și aș vrea să știu care este soluția cea mai avantajoasă din punct de vedere al taxelor. Din ce am găsit pe internet, în Romania se percepe o taxă de 20% (10% impozit si 10% la sănătate), ceea ce mi se pare prohibitiv de mult.

M-am gândit la câteva alternative, însă nu știu statutul legal al acestora:

1. Să merg într-o țară unde criptomonedele sunt considerate monede sau nu sunt reglementate deloc, unde taxele sunt 0 sau mult mai mici decât aici, să fac schimbul și să depun suma într-un cont din țara respectivă, după care să fac transfer bancar în contul propriu din România. Care sunt condițiile necesare pentru a putea realiza acest lucru fără a întampina probleme cu fiscalitatea din România: e destul să stau acolo cateva zile până reușesc să schimb, sau o perioadă mai lungă de timp, sa zicem 6 luni? ar trebui să obțin reședință sau e suficient să fiu turist? Care țări ar fi cele mai potrivite și de ce? ( de exemplu Belize are din start un punct în plus pentru că a fost recomandată de Saul Goodman Wink )

2. Să cumpăr bunuri tangibile sau intangibile din țară sau din străinătate direct cu bitcoin, de la proprietari care acceptă această metodă de plată. De exemplu să cumpăr un apartament, după care să-l vând și să transfer banii într-un cont din țară. Sau să cumpăr aur pe care pot să-l vând ulterior fără a pierde valoare.

 

Eu m-am gândit la variantele acestea, vă rog să-mi menționați care este mai bună sau să-mi propuneți o altă soluție, dacă există.

Pages:
Jump to: