Pages:
Author

Topic: Milli Muharip Uçak KAAN, test uçuşunu tamamladı - page 4. (Read 773 times)

hero member
Activity: 994
Merit: 607
Haberi görünce göğsüm kabarmadı değil ama yerli milli muhabbeti yüzünden değil. Biraz olsun milliyetçiyim ve bu durumda sevindim. Elbette iddialar yüzünden de havada kalmış yarım bir sevincim var. Motor başka ülkeden alınıyorsa kötü çünkü bir aksaklık olursa o ülkeye elin mahkum. Aslında Türkiye silah sanayide gelişmeye çalışarak en mantıklı hareketleri yapıyor ama tam olarak en kritik noktaları daha üretemiyoruz.
hero member
Activity: 1204
Merit: 623
Bu gün bu uçağın motor sisteminin yabancı bir ülkeden alınacağını öğrendim. Yuh artık dedim. Adamlar gerçekten herşeyi sulandıra sulandıra ne hale getirdiler. Ya arkadaş togg denen aracı halen burada yapamadınız tamamı yerli ve milli diye ithal ediyorsunuz bu uçağın da kaportası burada yapılıp motoru dışardan gelecek ve teknik verilerinin yanında mevcut havada uçan f35 bile yanaşamıyor. Yok artık ya. Az da insaf edin. Hepmi yalan olacak.
sr. member
Activity: 812
Merit: 293
Eloncoin.org - Mars, here we come!
Bu gibi şeyler neden hep seçimlerin öncesinde oluyor yahu 😄
Yoksa öyle mi denk geliyor. Doğalgaza indirim gelir yakında hatta gaz bulabiliriz. Bu sefer de gazı Eğirdir Gölü'nde buluruz herhalde 😄
Keşke biz de üreten dünyaya ihraç eden ülke olalım bende çok isterim ama hep kazandırıldıgimiz için inanmıyorum.
Hani Davutoğlu başbakan iken uçağımızı yapıyorduk. Noldu o uçaklara? Ne olacak ortalıkta yok. Çünkü öyle bir şey yok.
Togg üretiliyor deniliyor. Abi gerçekten ortada fabrika olsa yani uretimi olan vs ( yiyeceğin serüveninde üretim yapılırken fabrika var) öyle bir yer olsa kanallarda bangır bangır gösterilmez mi? Anasını ağlatırlar ama öyle bir yer yok.
Gemlikte var ama üretim nasıl oluyor var mı bilen?

Bu saydıklarınızın gerçekten yanlış olmasını o kadar isterdim ki hocam ama maalesef haklısınız, temelinde ise balık hafızasına sahip olmamız var sanırım. Bugün söylenene Allahın emriymiş gibi inanıp, ertesi gün hiç farkındalık yaşamadan yoluna devam edenlerle dolu memleket. Fiyosta gaz, gabarda petrol vardı bir önceki seçim sürecinde hatırlarsanız, ee ne oldu, akaryakıt 45 oldu, gaz 22, biz bulmuştuk hani bu meretleri. TOGG ile ilgili madem bangır bangır üretim var diyelim, taraflı tarafsız tüm tv kanallarına bir gezi düzenlenir vatandaş görür o aracın üretim serüvenini ama maalesef yok.
sr. member
Activity: 1442
Merit: 256
Bu gibi şeyler neden hep seçimlerin öncesinde oluyor yahu 😄
Yoksa öyle mi denk geliyor. Doğalgaza indirim gelir yakında hatta gaz bulabiliriz. Bu sefer de gazı Eğirdir Gölü'nde buluruz herhalde 😄
Keşke biz de üreten dünyaya ihraç eden ülke olalım bende çok isterim ama hep kazandırıldıgimiz için inanmıyorum.
Hani Davutoğlu başbakan iken uçağımızı yapıyorduk. Noldu o uçaklara? Ne olacak ortalıkta yok. Çünkü öyle bir şey yok.
Togg üretiliyor deniliyor. Abi gerçekten ortada fabrika olsa yani uretimi olan vs ( yiyeceğin serüveninde üretim yapılırken fabrika var) öyle bir yer olsa kanallarda bangır bangır gösterilmez mi? Anasını ağlatırlar ama öyle bir yer yok.
Gemlikte var ama üretim nasıl oluyor var mı bilen?
sr. member
Activity: 812
Merit: 293
Eloncoin.org - Mars, here we come!
Mevzu vatan olduğunda geriye kalan her şeyin teferruat olması gerekir. SİHA, İHA sürecinden sonra bununla biraz daha oyunun içine girmiş olduk, elbette yolumuz daha çok uzun ama dünyaya ulan bu adamlar yapabiliyor, ya daha da gelişmişlerini de becerirseler korkusunu yayabilmek bile güzel. Burada projelerin ve proje ekiplerinin çok iyi şekilde korunması lazım, çünkü global arenadaki ağababalara bu iş batacaktır, dünya genelinde çatır çatır savaş uçağı satanların çarkına çomak sokulmuş olacak çünkü. Umarım ilerleyen dönemlerde daha da iyilerini göklerde görürüz.
legendary
Activity: 2506
Merit: 1287
★Bitvest.io★ Play Plinko or Invest!
Çok değerli ve gururlandıran bir proje ama motor çok önemli motor.
Tabii ki her şey bir anda olamaz ve uçak motoru üretmek her babayiğidin harcı değil ama "el.... gerdeğe girilmez" diye de argo ama son derece anlamlı bir söz vardır. TEI yıllardır şov amaçlı camekan içinde aslında çalışmadan çalışan prototip maketleriyle milleti kandırmaktan başka bir şey yapmıyor, zihniyetten mi, liyakatsizlikten mi, ya da ikisinden de mi bilemem ama bariz ki asla çalışır ve uçağa takılabilir bir jet motoru yapamayacaklar. Biz de nasıl filo genelinde Amerikaya bağımlıysak, Kaan özelinde de ya GE Aerospace ile yine Amerikaya, ya da Rolls-Royce ile İngiltereye bağımlı olmaya devam edeceğiz.
Dediğim gibi, hakkını vermek lazım ki bu motor işi çok zor bir iş ama bir yerlerden başlamak gerekiyor, ancak bu yer kesinlikle bir halta yaramaz TEI değil. Ya orasını hallaç pamuğu gibi atıp, işe yarar hale getirecekler, ya da işe yarar bir alternatif geliştirecekler.
Kaan'ın elektronik harp yazılımını da bilmiyorum, umarım kodları bizdedir.
hero member
Activity: 1316
Ülkemiz için bir kilometre taşı olarak tarihe geçmiştir. Emeği geçenlere teşekkür ederim. KAAN’ın ilk uçuşunda yanında F16 eşlik ediyor ve aralarındaki boyut farkı şaşırtıcı boyutta. Havadaki manevra kabiliyeti umarım iyidir. KAAN’ın şimdi ise önünde uzun yıllar sürecek testler olacaktır. Hepsini hatasız geçeceğinden eminim.KAAN şimdilik F-110 tipi motorla uçtuğu için tam olarak 5. Nesil olarak görülemez ancak 5. Nesil teknolojisinin sorunsuz ilerlemesi için savunma sanayisine yapılan yatırımların tam gaz devam etmesi önemli. Çetin bir coğrafyada bulunduğumuz için savunma sanayi geliştirmelerine ve harcamalarına mecburuz. Emeği geçenlere bir kez daha teşekkür ederim.
hero member
Activity: 1204
Tusaş tarafından epeyden beri çalışmaları süren bir proje. Bir arakadaşım da burada çalışıyor. Sen ülkenin pek çok kalifiye elemanını yurt dışına kaptır ama yurtta daha nice cevherler var. Bu proje bittiği zaman eğer sekteye uğratılıp diğer projelere çevrilmez ise gerçekten muhteşem bir proje. Geçtiğimiz ay Tusaştan bir işten çıkarma lafı doşlaşıyordu ama inşallah işe yarayan birileri oradan uzaklaştırılmaz. Gurur verici bir çalışma.
legendary
Activity: 1904
Merit: 1282
Kim yaptıysa helal olsun ellerine sağlık umarım seçim yatırımlarından biri olarak kalmaz devamı gelir bilmeyen yoktur iktarın en çok sevdiği olaylardan biridir seçimde bile  utanmadan togg'u şehir şehir gezdirip sanki kendileri yapmış ve hukumetin malı gibi göstererekseçimlere oynamıştır. Her seçimde bir reklama ihtiyaç vardı yavaş yavaş onlarda geldi..
sr. member
Activity: 630
Merit: 463
Bu yegane bir ürün mü yoksa devamı gelecek mi? Devamı gelecek ve üretime devam edeceksek, ayrıca bundan gelecek gelirleri devlet kasasına aktarabileceksek, bir şirketi zengin etmeyeceksek çok güzel bir haber bence de. Ama Saha İstanbul firmasıdır yazısı var aşağıda. O firmanın kimin olduğunu merak ediyorum. Devletin bir kurumuna bu ürettirilebilir miydi?
hero member
Activity: 882
Merit: 879
TOGG’dan sonra başka bir projede de sona geliniyor. %100 oranı hakkında bir bilgim olmasa da Made in Türkiye olduğu için sevindiğim bir haber oldu. SİHA konusunda da dünyada önemli adımlar attığımız bu aşamada Atatürk’ün “İstikbal, göklerdedir.” Sözüyle hareket edildiğini görmek güzel. Konunun siyaset yanını göz ardı ederek sizlerin bu konu hakkında düşüncelerini merak ediyorum.

Seri üretim olacaksa ve bunları etkili kullanabileceksek, mevcut envantere katılması bize güç katacaktır. Türkiye için hayırlı uğurlu olmasını diliyorum.
Pages:
Jump to: