Pages:
Author

Topic: İnsanlar sizce neden Ateist yada Deist oluyor? - page 2. (Read 511 times)

legendary
Activity: 2184
Merit: 1131
vladimir lenin   6.000.000
şunu biraz açar mısınız? konu yine hard forka doğru gidecek gibime geliyor:))

sevgili atayiz arkadaşlar biz gök tengriciler olarak son derece mutluyuz. canı sıkılan yanıma gelebilir, boş zamanlarımızda tavla oynuyoruz. kolasına ona göre!

Evet, Cengiz Han'ı hatırlattığın iyi oldu Cheesy Dünya nüfusunun daha az olduğu dönemde 40.000.000 civarı insanı öldürdüğü tahmin ediliyor. Ama fork olacaksa Türk mü? Moğol mu? Olduğu yönden olmalı. Bence biraz böyle durumlarda safa yatmak iyi olabilir. "wow he's great greek hero" neyse ekstra açmaza girmeye gerek yok.
https://www.moreorless.net.au/heroes/ataturk.html  adresinden, killers seçeneğinden Lenin diye aratınca bir takım verilere ulaşmak mümkün. 100% doğru olmasa bile derleme bilgiler kaynağı.

Sonra biz atayiz arkadaşlara koladan daha güzel şeyler vaat ettik ama ona bile gelmediler Cheesy kola ne ki Smiley

Yallah Arabistan lokaline diye ilk kim yazacak merakla bekliyorum Cheesy
legendary
Activity: 2254
Merit: 1446
Cashback 15%
vladimir lenin   6.000.000
şunu biraz açar mısınız? konu yine hard forka doğru gidecek gibime geliyor:))

sevgili atayiz arkadaşlar biz gök tengriciler olarak son derece mutluyuz. canı sıkılan yanıma gelebilir, boş zamanlarımızda tavla oynuyoruz. kolasına ona göre!
legendary
Merhaba hocam,
Her şeyden önce belirtilmeli ki, ateizm ve teizm bugünün tartışması değildir. Binlerce yıllık süregelen bir tartışma ve burada görüldüğü gibi devam ediyor. Cheesy Önemli olan insanların kırıp geçmeden tartışabilmesi ve şahsen benim için her zaman eğlenceli bir konu olmuştur.

Ateizme veya deizme "militan" etiketi yapıştırmadan önce (ki, bu tanımlama bence doğru değil, militan çok abartılı bir betimleme)

Yine belirtmeliyim ki "militan ateizm" tanımı, tam olarak milite edilmiş kesim olan grubun peygamberi (espiri olarak kabul edilebilir.) Richard Dawkins'in de kabul ve teşvik ettiği tanımıdır. Dawkins amcayı Nichzse kadar olmasa da seviyorum, iyi bir zoolog ama dediğim gibi sadece iyi bir zoolog.

din tabanlı şiddet ve vahşetin orta çağı aratmayacak hale neden geldiğini sorgulamak lazım.

Ateizmin en yaygın inançlarından (ironi/çünkü aksi mevcut olduğu halde devam ettiriliyor.) biri de, bu vahşetin inanç odaklı olduğunu düşünmeleri. Şimdi aşağıda bulunan isimlere bakalım ve 24 ayar müslüman/teist olanları seçelim.

mao zedung     45.000.000

joseph stalin   40.000.000

adolf hitler    20.000.000

vladimir lenin   6.000.000

benito mussolini  1.000.000

(hepsi materyalist ateizmin ya da yakın görüşlerin sahibi insanlar)

Cevap boş kutu seçeneği ama bu aynı zamanda vahşet sahibi müslümanların olmadığının ispatı değil. Zaten böyle bir iddia yok, çünkü Nichzse amcanın dediği gibi. "Bu dâhil bütün genellemeler yanlıştır."
Dolayısıyla inanç tabanlı vahşet tanımı pek kabul edilebilir değil ve bunu örnekler ile betimlemeye çalıştım. İstenirse listenin uzaması ve kaynak belirtilmesi mümkün. Şaka maka dünya nüfusunda iyi soğurma gerçekleştirilmiş. Cheesy Ateizm tabanlı bir bakış açısı getirdim olaya. Cheesy

Gerçek olan, düşünmeyen ve körü körüne (neye inandığını bile doğru dürüst bilmeden)

Bu konu girişi hakkında hemfikirim ama yine konunun iki taraflı olduğu düşüncesindeyim. Yani ne olduğunu bilmeden anlamadan ateist olanlar ile teist olanlar mevcut, su götürmez bir tartışma.

insanların büyük bir çoğunluğunun bir şeylere inanma ihtiyacı var, saygı duyarım.

Bu ihtiyaçtan fazlası olup mantık ve felsefenin götürdüğü bir sonuç olabilir, sadece ihtiyaç olarak tanımlarsak aynı zamanda inançsızlar için noksanlık belirtmiş sayılırız. Ya da en kötüsü psikiyatrik tanılar koymak ki, iş burada çığrıdan çıkar ve birbirimize keşfedilmemiş hastalıklar listesi yakıştırırız.

tüm dinler ponzi sistemiyle çalıştığı için, bonus karşılığı (sevap, cennetten arsa, huri vb.)

Burada var olan eleştiri tanrının varlığı anlamına değil sistemine karşı bir eleştiri var. Bana 250 km/h araç satıp otobanda neden hız limiti koyuyorsun demek gibi bir şey. Hız limitine ben de karşıyım, benim canım ve benim arabam kuralları ben belirlemeliyim. Ama sanırım burada başka insanların yaşamına tehdit gibi bazı problemler mevcut.

Sonuç olarak tanrının varlığı ve yokluğu aleyhinde felsefi argümanların tartışmasının bunlar olmadığını düşünüyorum. Dediğim gibi Nichzse'nin bile varlığı aleyhine tartışmaya girme noktasında geri durup kendi doğrularını uyguladığı bir konu eleştirileriniz. Bu biraz da istemiyorum ya da kabul etmiyorum demek gibi, saygı duyuyorum. Tanrının varlığı aleyhi delillere tartışmaya devam etmeye açığım. Bu arada ne Allah'ı ne de dini ben kurtarabilirim. Öyle ya şu meşhur "sorgulama" işini kavrarsam ben de yerimi değiştiririm belki. Cheesy

legendary
Activity: 2912
Merit: 1150
din dogmatiktir olanı oldugu sekilde kabul edersin sebebi sorgularsan mantıksız ve sacma gelir. tüm büyük dinleri inceleyin 3 asagı 5 yukarı aynı seylerı soylerler.hepsi gunun sartlarına göre oldugundan gunumuzde uygulaması ters/yanlıs gelebilir. bu sebeble sorgulayan bir kişiyseniz sorguladıkca dinden uzaklasırsınız bu sadece islamiyet icin değil genel anlamda tüm dinler icin gecerlidir.
Deistligin en buyuk sebebi bence sorgulayan birisi bir yaratıcı olduguna inanıyor ama madem dunyaya müdahale etmiyorsa neden din ve peygamberler gondermiş olsunki bu dunyaya mudahale değilmidir?
legendary
Activity: 2548
Merit: 1326
★Bitvest.io★ Play Plinko or Invest!
Ateizme veya deizme "militan" etiketi yapıştırmadan önce (ki, bu tanımlama bence doğru değil, militan çok abartılı bir betimleme) sekülerizmden uzaklaşıp totaliter dinciliğe kayan bir dünyada din tabanlı şiddet ve vahşetin orta çağı aratmayacak hale neden geldiğini sorgulamak lazım.
Gerçek olan, düşünmeyen ve körü körüne (neye inandığını bile doğru dürüst bilmeden) inananlar korkunç oranda çoğalırken (üremekten bahsediyorum), düşünen/sorgulayanların bu çoğalma eyleminin sonuçlarını öngörebildikleri için (Türkçesi: çocuklarının yaşayacağı boktan hayatı kestirebildikleri için), üreme konusunda çekimser kalmaları ve bunun sonucunda gitgide iyice azınlık hale gelmeleri. Böyle olunca varlıklarını sürdürebilmek adına daha agresif savunma yapmaları, seslerini çıkartmaları gerekiyor ve bu agresif savunma da hem ön plana çıkmalarını, hem de dikkat çekip daha fazla insanda farkındalık yaratmalarını sağlıyor. Böylelikle o zamana kadar sorgulamamış ama yapı olarak buna uygun olanlarda "acaba" ile başlayıp, "bu mantıksız,çelişkili" düşünceleri yeşeriyor.
Aslında ön yargılardan, tabulardan arınıp incelersek bu sistemlere inanmak, tutarsızlıkları görmezden gelmek zor. Ancak bunu dillendirdiğiniz zaman büyük ihtimalle "şiddetle" susturulmak isteneceksiniz veya medeni insanlarla muhatapsanız gelecek karşı tezler yüksek ihtimalle şu iki yönde olacak:
- Orada aslında şunu demek istiyor (yani: şu an işime öyle geliyor, bu şekilde yorumladım)
- Bu insan aklının alamayacağı kadar büyük ve karmaşık bir sistem, çok düşünmek insanın akıl sağlığını bozar (yani: elleme cısss)

Dinlere karşı mıyım? Özünde değilim, insanların büyük bir çoğunluğunun bir şeylere inanma ihtiyacı var, saygı duyarım. Ama sorun şurada çıkıyor, tüm dinler ponzi sistemiyle çalıştığı için, bonus karşılığı (sevap, cennetten arsa, huri vb.) yeni üye getirme talepleri çok agresif davranışlara neden olabiliyor, ve işte o noktada şiddet ve vahşet çığırından çıkıyor,
Şimdilerde müslümanlıkta bunun ön planda olmasının nedeni aslında islamın daha kötücül olması değil, kronolojik anlamda daha yeni olması. Aynı yollardan diğer (ve daha eski) dinler de geçti ama mesela hıristiyanlar orta çağda kafa kesip kazığa oturturken bu eylemler o zaman için çok marjinal değildi, şimdi aynı şey yapıldığında aşırı şiddet anlamına geliyor, fark bu.
legendary
Activity: 1554
Merit: 1334
Netflix de After Life isimli bir dizi izledim daha yeni eklenmişti.. orada benzer bir iki diyalog var.

şu twit üzerinden izleyebilirsiniz : https://twitter.com/Eris_Bey/status/1104875241157939200

Bu arada dizi çok farklı ve güzel izlemenizi öneririm. konusu din/dinler ile ilgili değil Smiley
Böyle bi konudan dizi tavsiyesi çıkması ilginç oldu Cheesy
Merak ettim izleyeceğim ilk fırsatta.

Konuya gelirsek. Tek cevap: Sorgulamak.
Fakat günümüzde bu sorgulamak artık bambaşka bir hal aldı. Yukarıdaki tanım çok güzel "militan ateizm".
hero member
Activity: 1890
Merit: 792
Netflix de After Life isimli bir dizi izledim daha yeni eklenmişti.. orada benzer bir iki diyalog var.

şu twit üzerinden izleyebilirsiniz : https://twitter.com/Eris_Bey/status/1104875241157939200

Bu arada dizi çok farklı ve güzel izlemenizi öneririm. konusu din/dinler ile ilgili değil Smiley
legendary
Activity: 2212
Merit: 1112
LLP Programming & Electronics
Hadi biraz tartışalım.

İnsanlar sizce neden Ateist yada Deist oluyor?

Sorguladığı için
legendary
Buyur kardeşim, Nichzse okuyan evrimin bilimselliğini kabullenebilmiş bir müslümanım. Soruları alayım Cheesy
Nichzse amcanın bile tanrının varlığı konusunda tartışmaya girmeyip kendi doğrularını uyguladığı bir dünyada ateizmin militan ateizme dönüştüğünü düşünüyorum. Artık neredeyse bir din gibi. Din detayları konusunda tartışmaya net olarak açık değilim çünkü bir ilahiyatçı değilim ama benim için mantıklı açıklamaları olan ilahiyatçılar mevcut. Doğrusunu zaman gösterir, uzayda başlangıcı olan zaman ve başlangıcı olanın neden sebep ilişkisi olan oluşturucu. GOD TANRI ALLAH

Dinlerin ya da inançların inanmayanlar üzerinde doğrudan bir uygulaması olduğunu da düşünmüyorum. Peygamber Muhammed'in inanmayanlar ile beraber aynı ortamda yaşadığını biliyoruz. Ve özellikle günümüz Türkiye'sinde  yaşanan gerilimlerin inanç ya da kısım farklılıkları barındıran aklı selim insanlar tarafından sonlanacağını düşünüyorum. Din ya da inanç politize edilerek kişi ve kurumların amaçları doğrultusunda kullanıyor. Başlangıcım bu...
copper member
Activity: 162
Merit: 15
Hadi biraz tartışalım.

İnsanlar sizce neden Ateist yada Deist oluyor?
Pages:
Jump to: