Pages:
Author

Topic: Offtopic - Română - page 11. (Read 143912 times)

full member
Activity: 136
Merit: 100
April 08, 2013, 01:56:18 PM
 A folosit cineva wire transfer 1% de pe btc-e pana acuma?
full member
Activity: 196
Merit: 100
April 08, 2013, 11:17:18 AM
btcfpga.com - multi zic ca e un scam ... le-am scris insa nu am primit nici un raspuns inca ...
modminerquad arata bine... si pe la 1100 $ e atractiv.

Da, e țeapă btcfpga.com si modminerquad!
a fost ok la inceput, dar pana la urma tipul cu afacerea a disparut si a "uitat" sa mai restituie banii celor care au facut ultimele comenzi

detalii aici:
SCAMMER: Cablepair (Tom) from BTCFPGA.com/bitcoinasic.net
hero member
Activity: 541
Merit: 500
April 08, 2013, 09:48:01 AM
1000 euro pentru 800 mega?

Pai 1000 euro este o HD7990 care scoate 1200 mega basca ai ce sa vinzi daca se prabuseste bula.
sr. member
Activity: 358
Merit: 250
April 08, 2013, 08:14:47 AM
Enterpoint si zte sunt cei mai buni insa incredibil de scumpi ... majoritatea quadurilor nu sunt pe stoc si nu prea se mai fac...
Single boards sunt ... si sunt ok ... la 300lire una ... cam scumpicel Smiley

btcfpga.com - multi zic ca e un scam ... le-am scris insa nu am primit nici un raspuns inca ... modminerquad arata bine... si pe la 1100 $ e atractiv.
noi fpga cam pe la 1000 Euro pe 800+ mhas
folosite ... ceva mai subtire ...

alti producatori cu stocuri nu stiu ... voi ?
newbie
Activity: 9
Merit: 0
April 08, 2013, 04:58:08 AM

PrimeAsic e scam 100% nimeni nu am mai primit nici un raspuns dupa ce au platit ... in schimb BFL tot pe acolo cred ca e doar ca cativa si-au primit banii inapoi dupa ce au cerut. cel mai de incredere provider de Asic la ora asta e Avalon, Ce provideri de FPGA cuonasteti si cat de seriosi sunt ?

as vrea sa cumpar eu de vre'o 5000E FPGA-uri interesat cineva ?
sau ceva 6990-uri de vanzare ati vazut pe undeva ca nu mai gasesc :| parca au intrat in pamant Smiley)
administrator
Activity: 3738
Merit: 2948
April 08, 2013, 04:42:33 AM
Si daca iei in considerare ca unii au facut comanda de 2 sau 3 sau mai multe, ASIC-urile sunt si vor fi tinute in si mai putine maini Smiley.
sr. member
Activity: 358
Merit: 250
April 08, 2013, 01:45:24 AM
pai daca nu s-ar promova ... pretul monedei nu ar creste ... minerii ar simtii doar cresterea dificultatii mineritului fara nici un alt avantaj.
ASIC nu au decat 600 de oameni, nu stiu daca batch 2 au ajuns deja la cineva ... maxim 1200 oameni ... cu GPU sunt zeci de mii de oameni, fpga sunt mii.
stiu oameni cu fpga care trec de 100 ghas. ASIC-urile sunt periculoase pt noi cu gpu cand or fii cateva mii pe piata, nu acum.
eu insa vad altfel ... cand tot omu' mina cu gpu cam toti eram egali fiind relativ ieftin sa iti faci un rig. fpga a adus multa schimbare in sensul eficientei fata de curentul folosit dar fiind o solutie f scumpa, a polarizat cumva riguri mari si unii au facut o gramada de cascaval ... din acesti unii care si-au comandat avalon asic, acum vreo 600 sunt fericiti ... mai tarziu din astia 1800 - 2400 ( avalon batch 4 ) cativa vor avea banii pt urmatoarea masinarie betul meu e ca tot vreo 600 vor fi Smiley

sistem clasic de creare oligopol Smiley
pan
full member
Activity: 215
Merit: 100
April 08, 2013, 01:43:17 AM
Eu prevad o crestere LTC asemanatoare cu cea BTC o data cu aparitia ASIC-urilor, cand butterfly va incepe livrarile si nu vei mai putea mina cu GPU.
Cred ca toti cei care mineaza cu GPU acum BTC, se vor muta pe LTC respectiv celelate monede si asta va duce la o crestere a pretului, ce parere aveti?

Nu are nicio legatura dificultatea cu pretul, in special la BTC.
Exemplu:
- cand rewardul pe block s-a injumatatit, pretul BTC-ului nu s-a dublat, nici instant, nici in cateva zile
- cresterea ulterioara a BTC-ului a fost in jur de 10 ori. Dificultatea doar s-a dublat

Altele au fost motivele cresterii BTC-ului, dar dificultatea, si in general minerii nu pot influenta pretul. Productia zilnica a acestora reprezinta o cantitate neglijabila raportat la volumul de tranzactii.
E clar ca a crescut ca a avut cerere foarte mare.

La fel va fi si cu LTC, e cerere ... atunci creste, altfel poate muri de pe-o zi pe alta.
Piata BTC a ajuns la o oarecare maturitate si un anume volum, e greu sa se mai intample nasol tare cu BTC.
hero member
Activity: 819
Merit: 1000
April 07, 2013, 07:07:36 PM
Eu prevad o crestere LTC asemanatoare cu cea BTC o data cu aparitia ASIC-urilor, cand butterfly va incepe livrarile si nu vei mai putea mina cu GPU.
Cred ca toti cei care mineaza cu GPU acum BTC, se vor muta pe LTC respectiv celelate monede si asta va duce la o crestere a pretului, ce parere aveti?
Si citind prin alte parti am inteles ca dificultatea creste in momentul cand din ce in ce mai multi incearca sa obtina un block, respectiv cu cat promovam mai mult BTC,LTC..etc si apar mai multi mineri cu atat se va obine mai greu BTC,LTC.
Dar si ca promovarea creste pretul monedelor, dar daca nu vom mai putea mina din cauza dificultatii degeaba este pretul mare nu ?
Ce parere aveti, e bine sau nu sa promovam mineritul Smiley ?
.
hero member
Activity: 541
Merit: 500
April 07, 2013, 06:39:34 PM
 Cheesy Tot privim forumul poate apare cineva cu o stire, o lectie, un tips.

Insa cum dam la tarnacop cine sa aibe timp?  Grin
sr. member
Activity: 358
Merit: 250
April 07, 2013, 05:16:23 PM
ok, pt cunoscatori, ne hotaram la un Batch 4 ? punem fiecare cash ? sau cumparam actiuni de la detinatori de Avalon batch 2 ?
member
Activity: 107
Merit: 10
full member
Activity: 196
Merit: 100
April 07, 2013, 04:57:21 PM
Eu nu inteleg o chestie. Unde sunt specificatiile la sistemele astea ? Adica... ce procesoare au in ele ? Cati rami ? etc. etc.  Undecided
ASICS se conecteaza la un computer (pe USB de obicei) -- nu sunt sisteme de sine statatoare, au nevoie de un host computer.

-- daca nu e o alta tzeapa si chiar e pe bune ce e in video-ul ala de pe youtube, pentru ca sunt o gramada care pretind ca produc ASIC, iau banii pe comenzi, si apoi nu mai sunt de gasit! --
member
Activity: 107
Merit: 10
hero member
Activity: 819
Merit: 1000
April 07, 2013, 04:01:50 PM
Deci ma, minunez pe zi ce trece de parerile fratilor nostri Romani despre Bitcoin  Shocked
Cititi parerile lor Smiley))) eu ma mir cat de .... sunt unii din ei Grin
http://forum.softpedia.com/topic/918527-bitcoin-nou-moneda-globala-a-lumii/
hero member
Activity: 541
Merit: 500
April 07, 2013, 03:29:52 PM
Ideea imi hlizeste cu toata fata (ba chiar si cu intreaga familie langa) insa Avalon (pana si din denumire  Cheesy) sugereaza o avalansa care nu mai permite o recuperare prea lesnicioasa a sumei.

Multumesc de raspuns, domnilor.

Si in piscina mea vad o crestere (in doar 2-3 zile) de la 2.7Tera la 4.6
full member
Activity: 196
Merit: 100
April 07, 2013, 03:15:19 PM
avand in vedere ca cel mai ridicat pret la Avalon (batch 3) de pana acum a fost 75-100 BTC... cred ca s-ar gasi amatori sa-l vanda pe 25000 EUR pentru un profit imediat de peste 200% -- mai ales ca odata cu numarul mare de Avalons care sunt deja / sau vor intra in curand in reteaua Bitcoin, nu sunt asa de convins ca vor face 25K EUR asa de usor... probabil ca va dura ceva sa recuperezi investitia Smiley
member
Activity: 71
Merit: 10
April 07, 2013, 02:49:32 PM
Oare cu un 25.000 euro as putea sa gasesc un ASIC de 60 giga in Romania?
la pretul asta probabil ca primul care ar primi un Avalon in Romania ti l-ar vinde tie! Smiley
Eu nu as fi asa sigur, cei care au prins prima serie de asic Avalon fac 25k eur relativ usor.Daca ai 25000 de euro pentru investit sunt sigur ca exista alte variante mai bune decat un asic de 60gh.
full member
Activity: 196
Merit: 100
April 07, 2013, 02:40:38 PM
daca tot sunt atatea monede virtuale, care-i cea mai profitabila de minat?
...mineaza vreunul din voi o alta moneda in afara de BTC ?

acum e mai profitabil sa minezi LTC, PPC -- dar cursul se poate schimba de la o zi la alta, si inapoi la BTC! Smiley
full member
Activity: 196
Merit: 100
April 07, 2013, 02:34:25 PM
Oare cu un 25.000 euro as putea sa gasesc un ASIC de 60 giga in Romania?
la pretul asta probabil ca primul care ar primi un Avalon in Romania ti l-ar vinde tie! Smiley
Pages:
Jump to: