Pages:
Author

Topic: Offtopic - Română - page 48. (Read 143887 times)

hero member
Activity: 700
Merit: 500
September 01, 2012, 02:24:01 PM
#76
Sepa are comision mic cam la 200-300 eur e de 2-3 eur, durata e variabila am avut si 3 zile si 5 zile si 7 zile.

M-ai convins, multumesc (era sa zic thank you Smiley)
hero member
Activity: 837
Merit: 1000
September 01, 2012, 02:19:53 PM
#75
Sepa are comision mic cam la 200-300 eur e de 2-3 eur, durata e variabila am avut si 3 zile si 5 zile si 7 zile. O sa vad ce e si cu coinlab Smiley
hero member
Activity: 700
Merit: 500
September 01, 2012, 02:15:00 PM
#74
Om trai si om vedea..

Interesant pt mine ce zici acolo de SEPA.
Eu folosesc (MTGox) BTC>$> Wire transfer> ING si ma cam rupe la comision (wire transfer) plus ca tine o vesnicie (peste o saptamana).
Ma gandeam incerc si eu varianta cu SEPA, tu esti multumit? Transferul dureaza mult, comisioane etc?

Nu stiu ce sa zic de BTminter...(astia sunt aia cu vitezometrul ala?) nu am fost prea convins...
Eu unul (pt ca folosesc GPU) am trecut la Coinlab, astia ofera o varianta interesanta:
Daca minezi la ei sa zicem 4 luni pana devin GPU-urile neprofitabile, din acel moment iti mai ofera alte 4 luni de profit chiar daca dificultatea a crescut, BTC a scazut etc. (Explica mai pe larg pe pagina lor)

Dar cel mai mult ma atrage altceva: scopul lor (declarat) este sa creeze o retea uriasa de calcul (un supercomputer) formata din GPU-urile noastre, s-o inchirieze diversilor beneficiari si bineinteles sa sa fim platiti pt asta. Deci nu este vorba de bitcoin aici (poti folosi si placi Nvidia, chiar sunt preferate).

Cat anume ar urma sa castigam/cat de des, habar n-am, urmeaza sa vedem.
S-ar putea sa esueze lamentabil, tot ce-i posibil, dar pana una alta ne platesc ca un pool PPS ( 5%-3%) obisnuit, asa ca nu pierd mai nimic.

hero member
Activity: 837
Merit: 1000
September 01, 2012, 01:36:15 PM
#73
Folosec gpu am 2,8ghps - pool bitminter si folosesc Bamt pentru managemet . Mtgox pentru conversie BTC-EUR -> Sepa BCR pana acum am fost stabil cam 1000 RON pe saptamana curentul cam la 3-4 luni 1200 RON e rezonabil. Viitorul e incert, in dec o sa fie schimbarea de block care o sa fie ~25 BTC in loc de 50 si + aparitia ASIC.

Eram pe punctul de a cumpara FPGA Quad XC6SLX150 dar ROI este la +200 de zile in conditiila actuale deci riscul e prea mare, sper sa iasa ceva din ASIC. Orcum sunt in asteptare.

MI-am facut un calcul pentru ROI

- Dificultate 8 mil
- bitcoin 5$
- 3 Single SC + taxe + vama 5k$

ROI+200 zile.

Din ce am vazut la lista  de preorder sunt +30 TH dupa ASIC ce se adauga la retea poate ajunge dif la 10 mil

incertitudine si asteptari . poate lanseaza la anu astia si ramana cu buza umflata si era mai bine sa iau FPGA
hero member
Activity: 700
Merit: 500
September 01, 2012, 01:23:36 PM
#72
As mai aduga 50BTC.

50BTC si BTC Guild sunt amandoua puternice, stabile si folosesc PPS, doar ca 50BTC percepe un comision mai mic (3%)

Pe termen lung insa sustin ce zice Beekeeper: EMC (Eclipse).
EMC este un pool DMG, cu comision zero si in pofida problemelor pe care le mai are a fost alegerea mea pana de curand.

Ce echipament ai Zubilica? GPU, FPGA etc?
Indiferent ce ai totusi eu unul recomand sa folosesti BAMT (micro management):
https://bitcointalksearch.org/topic/bamt-version-05-easy-usb-based-mining-linux-with-farm-wide-management-tools-65915

Are tot ce-ti trebuie ca sa incepi sa minezi in cateva minute si trebuie sa apara o versiune noua cat de curand.


sr. member
Activity: 406
Merit: 250
LTC
September 01, 2012, 01:05:18 PM
#71
NU stiu inca , daca se merita riscul pentru ASIC. FPGA este foarte scump si nu stiu daca poti atinge ROI pana apare ASIC .

Ce pools recomandati , si micromanagemet pentru rigs ?


Ah, scuze, recomand sa cumparati unul sau doua din alea mici, s-ar putea sa fie folositoare Wink
Ca pool recomand EMC sau BTC guild, le-am testat. Daca aveti un sistem stabil care ruleaza 24/7 folositi EMC in DGM pentru bonusuri.
hero member
Activity: 837
Merit: 1000
September 01, 2012, 12:34:11 PM
#70
NU stiu inca , daca se merita riscul pentru ASIC. FPGA este foarte scump si nu stiu daca poti atinge ROI pana apare ASIC .

Ce pools recomandati , si micromanagemet pentru rigs ?
hero member
Activity: 700
Merit: 500
September 01, 2012, 11:16:58 AM
#69
Eu unul m-am riscat, am luat una cate una (Jalapeno)...cum se mai fac niste BTC mai iau una si tot asa...
S-ar putea sa-mi dau pumni in cap mai tarziu, cine stie...
Pe de alta parte, cati BTC mai apuc sa fac cu placile video n-o sa-mi schimbe viata cine stie ce. Asa ca ii bag in Jalapeno.
Daca ies si sunt doar asemanatoare cu ce au promis oricum ne rup in doua pe amaratii astia cu placi video.

Oricum as da-o, tot risc e.
sr. member
Activity: 406
Merit: 250
LTC
September 01, 2012, 09:50:10 AM
#68
Nu se stie data exacta cand o sa fie fie in mainile utilizatorilor si nici specificatiile finale. Probabil am sa cumpar dupa primul val daca specificatiile sunt cu mult mai bune decat fpga-urile mele.
hero member
Activity: 837
Merit: 1000
September 01, 2012, 06:31:01 AM
#67
S-a riscat careva sa faca o precomada de ASIC la BFL ?
hero member
Activity: 700
Merit: 500
August 29, 2012, 01:34:58 PM
#66
Na belea, habar n-aveam ca sunt si romanasi pe aici Smiley
Hop si eu!
newbie
Activity: 1
Merit: 0
August 29, 2012, 07:40:54 AM
#65
Salut,

sunt nou in treaba asta cu bitcoin, vreau sa invat Smiley
sunteti careva dispusi sa'mi vindeti si mie cativa bitcoins ?

mersi fain, Vlad.

anyone ?
sr. member
Activity: 406
Merit: 250
LTC
August 23, 2012, 06:53:33 PM
#64
Salut,
Am si eu vreo 70 de Ghs in batatura, vreo 30 activi, puneti-ma si pe mine in lista:  Cheesy
Crs
member
Activity: 107
Merit: 10
August 23, 2012, 12:40:53 PM
#63
Hai sa ma bag si eu in seama!
Salut,

Sunt ceva mai vechi pe acest forum, dar am avut o perioada destul de lunga de inactivitate.
Acum am revenit si sunt pus pe treaba. Sa vedem ce-o sa iasa...
newbie
Activity: 17
Merit: 0
August 16, 2012, 07:30:34 PM
#62
Sunt interesat sa cumpar coins face to face in Bucuresti sau adiacent. PM me daca exista doritori.
hero member
Activity: 756
Merit: 522
August 10, 2012, 09:40:51 PM
#61
Probabil cea mai eficienta metoda de-a obtine BTC pentru vorbitorii de limba romana este fain. Karma obtinuta se poate vinde pe euro (1 karma = 1 eurocent) sau direct BTC.
newbie
Activity: 1
Merit: 0
August 01, 2012, 02:53:42 PM
#60
Voi ce placi video folositi, si cat va ia sa rezolvati un bloc ? Mai merita investit in minerit ?
sr. member
Activity: 338
Merit: 250
I use recycled electrons
July 17, 2012, 10:11:59 PM
#59
helou domnilor,

ma documentez pentru a scrie un articol despre bitcoin si apelez la voi cu rugamintea de a ma ajuta cu informatii. multumiri anticipate Smiley

va rog sa-mi spuneti:
-cum si cand ati auzit de bitcoin?
-cum ati inceput sa "faceti rost" de bitcoin si prin ce metoda (minerit, schimb, vanzare de produse/servicii, etc.)
-mai renteaza mineritul, la ora actuala?
-exista vreo firma romaneasca ce ofera posibilitatea de a plati cu bitcoin pentru produse/servicii?
-daca ar fi o firma romaneasca ce accepta bitcoin, ati plati cu bitcoin?
-cate tranzactii peer to peer cu romani, folosind bitcoin, ati facut?(ma intereseaza doar numarul, nu obiectul tranzactiei)
-cum vedeti viitorul bitcoin pentru romani, in romania?

mersi mult,

Luca
lucadezmir.com

Buna Luca si bine ai venit pe acest forum !
Eu sint relativ "nou" pe acest forum dar am urmarit Bitcoin in ultimul an si m-am hotarit sa intru si eu in acest "Joc" care se pare ca are un potential de a propulsa prima moneda "virtuala" care are "credibilitate".
Sint convins ca exista aici si alti membrii romani care au mai multa experienta in domeniu si care pot sa descrie mult mai amplu aceasta moneda virtuala si capabilitatile sau vulnerabilitatile ei :-). Oricum am sa iti raspund la intrebari si sper sa auzim si de la alti membrii ai comunitatii !

- Prima data am auzit de Bitcoin anul trecut (2011) prin intermediul unui forum in care se mentiona aceasta noua moneda virtuala
- Avind un computer cu un video card bun am inceput sa experimentez cu mineritul din pura curiozitate si mai apoi mi-am dat seama ca si daca "joci" pe stock market poti sa faci Bitcoin asa ca mi-am deschis si un cont la Cavirtex (sint in Canada).Aici trebuie sa mentionez ca pretul unui Bitcoin cind am inceput eu era pe la 5 dolari coborind vertiginos dupa ce ajunsese sa fie pe undeva pe la 20 sau chiar mai mult inainte sa incep si eu ,dar datorita anumitor evenimente , care eu am inteles ca au avut de a face cu securitatea unor site-uri de trading Bitcoin, pretul a cazut pina pe la 2 dolari !!!Atunci toata lumea cauta sa iasa din acest joc si minerii care investisera bani seriosi vindeau videocarduri la greu !!! ( atunci am cumparat si eu ceva bitcoins )
-Mineritul la ora actuala este o chestie de citi bani ai la dispozitie sa investesti - s-a facut deja tranzitia de la GPU (videocarduri ) la FPGA (field-programmable gate array ) care sint niste circuite integrate dedicate mineritului cu performante net superioare din punct de vedere al consumului de electricitate raportat la viteza de calcul dar care nu sint tocmai ieftine.Deci acum este un mix de GPU si din ce in ce mai multi FPGA mineri care tin networkul in viata.In anul viitor insa recompensa pentru a descifra un bloc de Bitcoins o sa se injumatateasca de la 50 de Bitcoins la 25 si atunci practic va trebui sa ai o viteza de calcul dubla ca sa obtii acelasi numar de Bitcoin din minerit deci avantaj FPGA clar.Acum se vorbeste si de ASIC (application-specific integrated circuit) care se spune ca va detrona GPU definitiv si chiar FPGA prin viteza de calcul si consum de curent dar nu exista nimic concret pe piata inca.Vreau sa iti dau un link foarte bun dupa care ma ghidez eu :https://en.bitcoin.it/wiki/Mining_Hardware_Comparison
aici poti vedea tot ce inseamna aparate de minerit,programe si parametrii de functionare,preturi la GPU si FPGA  si capacitati de a produce bitcoins in functie de viteza ,consum de curent etc etc :-)
De mentionat ca in minerit se practica in mod curent participarea la "pool" de minerit ( si eu fac asta avind capacitate modesta).In plus am auzit de implementari de website care in momentul in care accesezi anumite webite-uri acestea incep sa foloseasca computerul tau pentru minerit dar nu am detalii ( se pare insa ca poate fii foarte profitabil pentru cine stie ce face ;-)  )
-Nu am auzit de vreo firma romaneasca care opereaza cu Bitcoin dar poate ca nu am cautat indeajuns.
-Da ..daca ar exista o firma romaneasca care sa opereze cu Bitcoin as fii foarte interesat sa particip si aici ma refer in mod special la facilitarea de trimitere si transformare a bitcoins in Ron pentru a fii accesati din Romania sau un Bitcoin exchange/trading in RON.
-Nu am avut inca tranzactii peer to peer cu romanii inca dar in viitor sper sa tranzactionam.
-Viitorul pentru Bitcoin in Romania ? Cred ca nu este prea cunoscuta deocamdata pe plan larg aceasta moneda!Bineinteles ca dezvoltarea si penetrarea acestui proces este in curs si multi romani stiu deja insa probabil ca ei recurg la mijloace de tranzactii din alte tari deocamdata in lipsa unui sistem dedicat autohton.Sint sigur insa ca se lucreaza la crearea unei platforme romanesti de tranzactionare a Bitcoin si daca pretul se mentine in ascendenta ca acum (aproape de 9 dolari ...urcind de la 5 dolari acum aprox 2 luni) interesul se va mari considerabil.Imaginati-va ce ar insemna ca toti romanii din toata lumea sa trimita bani in tara utilizind aceasta platorma.Un business deloc neglijabil dar care va da peste cap metodele traditionale de a trimite bani.Deci in concluzie sint convins ca baietii nostrii care se ocupa cu programarea (deja recunoscuti pe plan mondial) vor deschide "poarta" pentru Bitcoin si in Romania!!!
Sa auzim de bine!

member
Activity: 71
Merit: 10
July 17, 2012, 04:22:51 PM
#58
pan ti-am trimis un PM
newbie
Activity: 1
Merit: 0
July 15, 2012, 10:06:53 AM
#57
helou domnilor,

ma documentez pentru a scrie un articol despre bitcoin si apelez la voi cu rugamintea de a ma ajuta cu informatii. multumiri anticipate Smiley

va rog sa-mi spuneti:
-cum si cand ati auzit de bitcoin?
-cum ati inceput sa "faceti rost" de bitcoin si prin ce metoda (minerit, schimb, vanzare de produse/servicii, etc.)
-mai renteaza mineritul, la ora actuala?
-exista vreo firma romaneasca ce ofera posibilitatea de a plati cu bitcoin pentru produse/servicii?
-daca ar fi o firma romaneasca ce accepta bitcoin, ati plati cu bitcoin?
-cate tranzactii peer to peer cu romani, folosind bitcoin, ati facut?(ma intereseaza doar numarul, nu obiectul tranzactiei)
-cum vedeti viitorul bitcoin pentru romani, in romania?

mersi mult,

Luca
lucadezmir.com
Pages:
Jump to: