Pages:
Author

Topic: ölüm - page 2. (Read 360 times)

legendary
Activity: 2520
Merit: 1510
October 22, 2022, 05:35:18 PM
Doğmadan önce neydik öldükten sonra ne olacağız? Kimse bilmiyor çünkü kimse gidip gelmedi. Bugüne kadar ortaya atılmış teorilerden herhangi birine inanmakta her birey özgürdür. Önemli olan yaşarken neler yaptığımız. Allaha havale etmek yerine bu dünyadaki haksızlıklara adaletsizliklere karşı gelmek gerekir. Suçlar burada yargılanmalı. Ölümden sonrası var mı bilmiyoruz ama vicdan var erdem var.
hero member
Activity: 1260
Merit: 957
October 22, 2022, 03:46:46 PM
Peki ya yaşam? Herkes ölümü beklerken yaşamayı unutur ve son nefesinde derin ah lara sahip olur. Hele bir de yaşadığı ülke batmamak için sadece nefes almasına izin veriyorsa değmeyin paşamın derdine. Hani bir caps var ya öte dünyada günahlar gösterilirken elin İsveç'lisi alkol ve s*ks partisiyle doldurmuş günahı bir de benim ki iddia kuponu dolduruyorum adalet mi bu diye o geldi aklıma şimdi Cheesy

Bir yabancı demişti bana çok yıllar önce; siz doğulular (küçük görme falan anlamında değil, doğu kültürünü kastederek) yarını kurtarmak uğruna bugünden vazgeçiyorsunuz, sonra geriye baktığınızda istemediğiniz, memnun kalmadığınız bir hayat yaşamış oluyorsunuz ama çok geç oluyor. Bu muhabbet de Avrupa'da her şeyi kiralama (kullandığın teybe, video playere kadar) alışkanlığını değişik bulduğumu söyleyince açılmıştı, siz de sahip olmak uğruna hayatı yaşayamıyorsunuz demişti.
Bence hem haklı, hem haksız. Prensipte haklı ama hayatın gerçekleri diye bir şey var, vatandaşını her koşulda koruyan, kollayan bir ülkede yaşıyorsan böyle konuşmak kolay tabii.

Çevresel faktörler işte hocam Smiley Bundan 20-30 sene öncesine gidersen evlilik için devlet memuru olman kafiydi. Şimdi devlet memuru olursan 5 kere düşünüp 10 kere reddediyorlar. Keza o zamanlarda bir işletmen vardıysa da yok olmaz güvencesi yok deyip reddederlerdi. Bizim kültürümüzde önce ayağını sağlam pabuca sokmanı öğretiyorlar sonra da pabuç fabrikan olmasını bekliyorlar. Into the wild filmi geldi aklıma yaşadığı hayattan bıkan ve sadeliği arayan herkesin izlemesi gerekiyor. Fazla spoilera girmeden izleyenler ne demek istediğimi anlarlar Smiley
legendary
Activity: 2506
Merit: 1287
★Bitvest.io★ Play Plinko or Invest!
October 22, 2022, 03:29:24 PM
Peki ya yaşam? Herkes ölümü beklerken yaşamayı unutur ve son nefesinde derin ah lara sahip olur. Hele bir de yaşadığı ülke batmamak için sadece nefes almasına izin veriyorsa değmeyin paşamın derdine. Hani bir caps var ya öte dünyada günahlar gösterilirken elin İsveç'lisi alkol ve s*ks partisiyle doldurmuş günahı bir de benim ki iddia kuponu dolduruyorum adalet mi bu diye o geldi aklıma şimdi Cheesy

Bir yabancı demişti bana çok yıllar önce; siz doğulular (küçük görme falan anlamında değil, doğu kültürünü kastederek) yarını kurtarmak uğruna bugünden vazgeçiyorsunuz, sonra geriye baktığınızda istemediğiniz, memnun kalmadığınız bir hayat yaşamış oluyorsunuz ama çok geç oluyor. Bu muhabbet de Avrupa'da her şeyi kiralama (kullandığın teybe, video playere kadar) alışkanlığını değişik bulduğumu söyleyince açılmıştı, siz de sahip olmak uğruna hayatı yaşayamıyorsunuz demişti.
Bence hem haklı, hem haksız. Prensipte haklı ama hayatın gerçekleri diye bir şey var, vatandaşını her koşulda koruyan, kollayan bir ülkede yaşıyorsan böyle konuşmak kolay tabii.
hero member
Activity: 1260
Merit: 957
October 22, 2022, 02:57:40 PM
legendary
October 22, 2022, 01:35:51 PM
Ölüyorsun ve bitiyor....
Ötesi kitleleri uyutup, kontrol edebilmenin yöntemi
Cüneyt Arkın filmi geldi aklıma BEN YIKILMAMM Cheesy
https://youtu.be/kGysKCUj1Ak
Nasıl bitiyor Hocam yani bugün varız yarın yoğuz diyosun

anyway saygı duyarım herkesin kendi düşüncesi inancı farklı tabi, onu sorgulamak haddime değil de varken nasıl yok oluyoruz?? madde var anti madde var ee dünya var antidünya neden olmasın? madem sonsuza dek yok olucaz niye yaşıyoruz? varken birdenbire 1 saniye sonra yok mu oluyoruz? hiç bir anlamı yok...sevdiğimiz nice insan yok mu oldu hiç mi yaşamadılar sanki?! bana mantıksız geliyor ölüm bir son olamaz.

Sen olayın felsefesine girmişsin, ki bitmez bir konu, çünkü bilinmeyen hakkında fikir yürütmek demek, dolayısıyla kendi açımdan hiç sakıncası olmaması, bilakis böyle beyin fırtınalarını sevmem nedeniyle hoşuma gider.
Benim lafımın gitmesi gerek yer yine aynı bilinmezlikle ilgili millete "inanacaksın" diye dayatılan şeyler.
member
Activity: 1011
Merit: 64
October 22, 2022, 12:11:04 PM
Bu başlığa bir kitap dolusu cümle yazılabilir ya da bir kaç cümle.
Ama ölümü dusunen insan kötü olamaz. Çünkü ölüm tamamen amacsızlıktır. Hiç bir amaç ölümden daha gerçek ve doğru değildir.

Friend nietzsche saygılar.
legendary
Activity: 2072
Merit: 1137
October 22, 2022, 10:54:21 AM
Sonrasını zaten hepimiz yaşayıp göreceğiz
yani ölüp göreceğiz  Smiley

Asıl mesele iyi insan olabilmekte bence.
çok doğru ve güzel bir noktadan yaklaştın.
aslında hepimiz önemli varlıklarız ama kıymetini bildiğimiz söylenemez. birbirimize karşı tavırlarımız  davranışlarımız vs yani dünyaya bakınca birbirimize pislik muamelesi yapıyoruz. öldürüyor tecavüz ediyor soyuyoruz...Ne için? NOTHING
 hepimiz gidiciyiz ve o arada ne götürürsek kar mantığı ile hızlıca dünyadan fayda elde etmenin yollarını arıyoruz, en azından genel itibariyle...bakalım değecek mi!?
hero member
Activity: 756
Merit: 701
October 22, 2022, 10:11:28 AM
Yaşadığımız her saniye farklı görüşlerle birlikte doğduk, büyüdük ve öldük. Ben farklı düşünüyorum ve inanıyorum.

Ölüyorsun ve bitmiyor
bence de bitmiyor
o halde noluyor ölünce? yani biraz kafa yapan bir filmi bile konuşuyoruz günlerce ama ölümü konuşmuyoruz. hayatta her şey zıddıyla değerli, ölümü de konuşmalıyız ki hayatın kıymetini bilelim. mesela bugün bir haber okudum Antalya'da 17 yaşındaki öğrenci, öğretmeninin evinde uyuşturucu alıp ölmüş. iddia bu en azından...soooo what!
burda hepimiz 17 yaşından büyük insanlarız, I guess Smiley her an başımıza bir iş gelebilir. hergün bir adım daha yaklaşıyoruz ölüme...bu bir gerçek, 50 yıl daha yaşasak 18256 gün yapar 29 şubat dahil, yarın 18255, ertesi gün 18254....99 98... 10 9 8..1 aaaannnddd big day

ben 50 yıl yaşamam da... Smiley pardon ya 18262 yapıyor  Grin
lan yoksa panik atak mı geçiriyorum farkında olmadan  Huh

Abi o filmleri konuşabiliyoruz çünkü yazarı insan, ben şöyle yapardım ben böyle yapardım ya da şurasına şunu da eklerdim gibisinden. Yani düşünceleri de belirli sınırlar çerçevesinde. Biz de o çerçeveler içerisinde filmi yorumluyoruz en deli örneği de Matrix zaten benim bildiğim.

Asıl mesele iyi insan olabilmekte bence. Sonrasını zaten hepimiz yaşayıp göreceğiz, inanan da inanmayan da ölüm gerçeğiyle yüzleşecek.
legendary
October 22, 2022, 09:38:37 AM
Yaşadığımız her saniye farklı görüşlerle birlikte doğduk, büyüdük ve öldük. Ben farklı düşünüyorum ve inanıyorum.

Ölüyorsun ve bitmiyor
bence de bitmiyor
o halde noluyor ölünce? yani biraz kafa yapan bir filmi bile konuşuyoruz günlerce ama ölümü konuşmuyoruz. hayatta her şey zıddıyla değerli, ölümü de konuşmalıyız ki hayatın kıymetini bilelim. mesela bugün bir haber okudum Antalya'da 17 yaşındaki öğrenci, öğretmeninin evinde uyuşturucu alıp ölmüş. iddia bu en azından...soooo what!
burda hepimiz 17 yaşından büyük insanlarız, I guess Smiley her an başımıza bir iş gelebilir. hergün bir adım daha yaklaşıyoruz ölüme...bu bir gerçek, 50 yıl daha yaşasak 18256 gün yapar 29 şubat dahil, yarın 18255, ertesi gün 18254....99 98... 10 9 8..1 aaaannnddd big day

ben 50 yıl yaşamam da... Smiley pardon ya 18262 yapıyor  Grin
lan yoksa panik atak mı geçiriyorum farkında olmadan  Huh
hero member
Activity: 756
Merit: 701
October 22, 2022, 09:07:50 AM
Ölüyorsun ve bitiyor....

anyway saygı duyarım herkesin kendi düşüncesi inancı farklı tabi, onu sorgulamak haddime değil de varken nasıl yok oluyoruz?? madde var anti madde var ee dünya var antidünya neden olmasın? madem sonsuza dek yok olucaz niye yaşıyoruz? varken birdenbire 1 saniye sonra yok mu oluyoruz? hiç bir anlamı yok...sevdiğimiz nice insan yok mu oldu hiç mi yaşamadılar sanki?! bana mantıksız geliyor ölüm bir son olamaz.

Ölüyorsun ve bitmiyor.

sr. member
Activity: 1344
Merit: 373
October 22, 2022, 08:22:58 AM
Ölüm hakkında bir çok şey bilinmiyor, insanın ruhu var mı bunu bilimsel olarak kanıtlamak bile imkansız, beynimiz var düşünebiliyoruz, fiziksel olan şeyler var tecrübe edebiliyoruz ancak metafizik boyutu gerçekten inanılmaz karmaşık, din olgusu bir yandan, iyi insan ile kötü insanın ahiret inancı olmadığı boyutta dünyada yaşadıkları bir yandan, bu kadar karışık insanın mükemmel işleyen vücudunun parçalarının rastgele olma ihtimalinin mantıksızlığı bir yandan yaratıcıya bizi götürüyor, ölüm herkesin sonunda karşılaşacağı bir deneyim, tabi korkutucu ve ürkütücü,
hocam insanlar yazmaya bile korkuyor Cheesy sevimsiz addediliyor halbuki hepimiz öleceğiz, konuşmak bile istemiyoruz. YOK HÜKMÜNDE ama VAR ve KESİN BİLGİ  Smiley ölmeme gibi bir şansı yok kimsenin...bu kadar kesin ve hepimizi ilgilendiren bir konuda çok az topic açılıyor hatta birini de yine ben açmıştım Smiley
tamam hayat bir koşuşturmaca ve arada sırada aklımıza geliyor, bazısı panik atak geçiriyor bu konuda özellikle ama baktığımızda rutin bir olay ölüm tabi ölen kişi hariç  Cheesy
hayat kadar önemli bir konuyu neden irdelemiyoruz? ne bileyim haftada ayda bir konu açılması lazım aslında hadi yılda bir bari olsun.
nedir ölüm? beyin ölümü ne mesela? beyin ölümü gerçekleşmiş kişi tıbben ölü sayılıyor ama nefes alıyor ha makineye bağlı ama alıyor. ölüm anında ne oluyor? bilinç gidiyor mu, kişilik ya da nefis yok mu oluyor? nedir bu ölüm?Huh?
mezara indik üstümüze toprağı attılar gittiler! so what? her şehrin yanında bir şehir daha var kabristan or mezarlık adında! hiç mi ilgimizi çekmiyor yoksa illa ölmemiz mi gerekiyor bu konuda konuşmak için  Smiley

ulen amma emoji koymuşum yazıya  Cheesy
İnsan korktuğu şeyleri dile getirmekten çekinir hocam, mesela üç harfli denilir cin denilmez, ölüm de böyle birşey, bahsedince akla geldiği için bahsedilmeyince ölmeyeceğimizi zannediyoruz belki de bu yüzden ölümden bahsetmiyoruz, ölüm soğuk 4 harften oluşan 1 kelime, kimse ne olduğunu bilmiyor, herkes korkuyor, bilinmez korkutuyor ancak biz zaten bilinmezdik, tuvalete atılan bir meni parçasından biraz daha şanslı olma yanımız annemizin karnına girmemizle başlıyor, küçük bir damla sıvıdan bu hale gelirken korkmuyoruz, bilinmedik alemden korkuyoruz, ölüm çok garip şey,
legendary
October 22, 2022, 07:57:39 AM
Ölüyorsun ve bitiyor....

legendary
October 22, 2022, 06:45:27 AM
Ölüyorsun ve bitiyor....
legendary
October 22, 2022, 06:12:04 AM
Ölüm hakkında bir çok şey bilinmiyor, insanın ruhu var mı bunu bilimsel olarak kanıtlamak bile imkansız, beynimiz var düşünebiliyoruz, fiziksel olan şeyler var tecrübe edebiliyoruz ancak metafizik boyutu gerçekten inanılmaz karmaşık, din olgusu bir yandan, iyi insan ile kötü insanın ahiret inancı olmadığı boyutta dünyada yaşadıkları bir yandan, bu kadar karışık insanın mükemmel işleyen vücudunun parçalarının rastgele olma ihtimalinin mantıksızlığı bir yandan yaratıcıya bizi götürüyor, ölüm herkesin sonunda karşılaşacağı bir deneyim, tabi korkutucu ve ürkütücü,
hocam insanlar yazmaya bile korkuyor Cheesy sevimsiz addediliyor halbuki hepimiz öleceğiz, konuşmak bile istemiyoruz. YOK HÜKMÜNDE ama VAR ve KESİN BİLGİ  Smiley ölmeme gibi bir şansı yok kimsenin...bu kadar kesin ve hepimizi ilgilendiren bir konuda çok az topic açılıyor hatta birini de yine ben açmıştım Smiley
tamam hayat bir koşuşturmaca ve arada sırada aklımıza geliyor, bazısı panik atak geçiriyor bu konuda özellikle ama baktığımızda rutin bir olay ölüm tabi ölen kişi hariç  Cheesy
hayat kadar önemli bir konuyu neden irdelemiyoruz? ne bileyim haftada ayda bir konu açılması lazım aslında hadi yılda bir bari olsun.
nedir ölüm? beyin ölümü ne mesela? beyin ölümü gerçekleşmiş kişi tıbben ölü sayılıyor ama nefes alıyor ha makineye bağlı ama alıyor. ölüm anında ne oluyor? bilinç gidiyor mu, kişilik ya da nefis yok mu oluyor? nedir bu ölüm?Huh?
mezara indik üstümüze toprağı attılar gittiler! so what? her şehrin yanında bir şehir daha var kabristan or mezarlık adında! hiç mi ilgimizi çekmiyor yoksa illa ölmemiz mi gerekiyor bu konuda konuşmak için  Smiley

ulen amma emoji koymuşum yazıya  Cheesy
sr. member
Activity: 1344
Merit: 373
October 22, 2022, 05:51:21 AM
legendary
October 22, 2022, 05:09:26 AM
yes death
big questions
kimsenin adını ağzına almak istemediği "@man uzak olsun" diyerek kaçtığı büyük gizem!
biraz önce varsın, biraz sonra 3. tekil şahıs olarak anılıyorsun.
kalbin durduğu beynin işlevsiz hale geldiği kaskatı bir durum! genellikle hemen defin yoluna gidilen bir durum çünkü uygun olmayan koşullarda "what is the smell" dedirtebilir(look at the Dahmer series)...
bazıları için bir son bazıları için bir yeni başlangıç...
bana göre fizik alemden metafizik aleme geçiş kapısı...wooww big experience...
tüm herşey resetleniyor...güzellik çirkinlik gençlik yaşlılık zenginlik fakirlik konum pozisyon her şey...belki mezarın üst tarafı hariç Wink 😉 😘
Pages:
Jump to: