Pages:
Author

Topic: ÖTV Hikayesi - page 2. (Read 253 times)

hero member
Activity: 1218
Merit: 877
Eloncoin.org - Mars, here we come!
April 07, 2023, 06:40:26 PM
Gelir garantili yollar köprüler hava alanları vs bir sürü şey yapılıyor hem normalinden pahalıya mâl ediliyor hemde kullanılmasada gelir garanti altına alınmış böyle garanti bir ticaret nerede var. Katma değerli ürünler üretmemiz gerekiyor başta teknolojik ürünler olmalı ve bunların pazarlanması çok önemli. Hammadde satacağımıza bu hammaddeleri işleyerek katma değerini artırarak satmalıyız mesela bor madedini ham madde olarak çok ucuza satıyoruz yabancılar ne yapıyor alıyor ucuzdan lityum batarya yapıp size geri satıyor ve devasa kazançlar sağlıyor.

ÖTV kalkar mı? Şahsen kalkacağını hiç sanmıyorum belki vergi oranında indirime gidilebilir. Ekonomi yönetiminin kökten değişmesi gerekiyor, öncelikle paranın değeri arttırılmalı ama baktığımızda yıllardır tam tersi işler yapılıyor. ÖTV kalkmaz belki yeni vergiler icat edilir.
hero member
Activity: 798
Merit: 1441
April 07, 2023, 06:20:03 PM
İşin kötü tarafı ne biliyor musunuz bu kadar çok vergi alınmasına rağmen ülkede para olmaması. ÖTV bildiğim kadarıyla diğer ülkelerde alınmıyor bizim ülkemizde ise yüzde 80'lik bir dilim olarak yansıtılıyor.Bu da ne demek oluyor aslında bir araba alırken bir araba da devletimize almış oluyoruz.Hal böyle olunca fiyatlar uçmuş oluyor.Raporlu araç almak için insanlar sıraya giriyor.Aileden birisine illaki rapor çıkartıyorlar ve böylelikle onun üstüne kolaylıkla ÖTV muafiyetli araba alınabiliyor.Hoş araba fiyatları aldı başını gitti ve sıfır araç piyasada pek fazla bulunmuyor.Ben bulunmadığına tabiki inanmıyorum geçenlerde de sosyal medyada video olarak düşmüştü.Kapalı bir otoparkta bir sürü sıfır araç depolanıyordu.Belki de üretip üretip satmayıp seçimi bekliyorlar.Seçim geldikten sonra bir anda piyasaya araba da yığabilirler.Bu ülkede yatırım yapmak ve bir şey almak başlı başına dert olmuştur.Bu kadar vergi alınan başka bir ülke yoktur sanırsam.

Ülkede para olmasını daha çok vergi alarak sağlayamayız. Ülkede para olmamasının temel nedeni dış ticarette sürekli açık verilmesi ve bu açığın gün geçtikçe büyümesidir. Bunun ise bir sürü alt nedeni var. Yüksek teknoloji üretememek, üretilen ürünleri pazarlayamamak, sadece turizme ve inşaata dayalı gelir modeli, yüksek teknoloji üretebilecek kişileri yeterince finanse edememek, araştırma geliştirme çalışmalarına değer vermemek, yeni fikirlerin (startup) fonlanamaması ve bu yüzden kendileri geliştirememeleri gibi onlarca sebebi sayabiliriz.

Her şeyden önce teknoloji üreten şirketlerimizin vizyonsuzluğu, sadece Türkiye pazarını hedefleyerek iş yapmaya çalışmaları global piyasada güçsüz kalmalarına sebep oluyor. Vestel'in rakipleriyle yarışamayacağını düşündüğü için yurtdışı cihazlara ekstra vergi baskılarının olumlu sonuçlanması gibi garabetlerin de düştüğümüz durumdaki etkisi büyük.

Vergi arttırmak aynı evin içindeki paranın sadece kimde daha çok toplanabileceğini sağlamaktan öteye gitmiyor. Belki çok küçük bir desteği varsa insanların yüksek teknolojiye ulaşmasını engellediği için harcamaları kısmen azaltıyor. Ancak araba yada telefon gibi cihazların günümüzde artık bir zorunluluk haline gelmesiyle bunun da oldukça kısıtlı düzeyde kaldığını söylemek mümkün.

Paranın değer kaybı insan hayatının değersizleşmesi anlamına da geliyor aynı zamanda. Yüksek vergi sebebiyle insanlar yurtdışında kalp krizi anında müsait bir yere kadar arabayı otomatik kullanacak ve sağlık hizmetlerini arayacak mercedes araba parasına Türkiye'de hava yastıkları bile fonksiyon olarak sunulan dacia, fiat gibi markaların en alt düzey arabalarını yada metal ömrü kısalmış ve güvenlik yönünden zayıflamış araçları almak zorunda bırakılıyorlar. Mecburiyet olduğu için 20 yıllık ikinci el araçlara mecbur edilmek sadece daha ucuz araba kullanmak değil insan taşıdığı ve kaza anında ölüm riski katlandığı için insan hayatının daha ucuz olduğu anlamına da geliyor.

Özel tüketim vergisi adı altında alınan çoğu vergi artık günümüzde o kadar da özel olan şeyler değil. Araba sahibi olmak çoğu insan için mecburiyet.
Vergimizi veriyoruz ve vermek zorundayız bunda sıkıntı yok.
Fakat verdiğimiz vergi gerçekten işe yarıyor mu bunu sorgulamamız gerekir sevgili @Bthd.
Sağlık alanında yarıyor olabilir,temizlik alanında yarıyor olabilir veya ulaşım alanında yarıyor olabilir peki diğer alanlarda da verdiğimiz vergiler sayesinde rahat ve refah bir şekilde yaşayabiliyor muyuz?
ÖTV'nin alınmasının saçmalığı burada başlıyor.
Bazı vergilerin alınmasına bir şey dediğim yok fakat bu vergiler gerçekten konunun muhatabına mı harcanıyor veya öylesine toplanıyormuş gibi mi gösteriliyor?
Vergiler dolaylı ve dolaysız vergi olarak ikiye ayrılıyor.Dolaylı vergilere yapabileceğimiz ve söylenecek pek fazla bir şey yok.
Fakat dolaysız vergiler ticaret ile uğraşan her kimse teker teker bu kesinti sağlanıyor.Dolaysız vergi dediğimiz direk devletin kasasına gider.
Ne demek oluyor bu dolaysız vergiler;
Gelir,Damga,Emlak,İletişim,ÖTV,Çevre ve MTV.
Bu vergiler arasında belki de tek alınması gereken Çevre vergisidir ama ben buna gelir vergisini de ekleyebilirim.Az buçuk alınabilir.Kişinin gelirine göre belirli bir yüzdeyle tabiki.
Bu alınan vergilen bizden kesintiye uğrar ve direkt ama direkt devletimizin kasasına girer.
Bu toplanan vergileri nereye gittiğine dair bir kanıt yok elimizde veya şeffaf değil.Bu kadar para toplanıyor.Hem ÖTV'den olsun hem de senede 2 kere olmak şartıyla MTV'den.
Bu paralar devletin kasasına girerken devlet bu parayı ne yapıyor peki?
Ülkede para olmamasının nedeni arasında diğer saydıklarında var ama bu dolaysız vergiler de bu işin içine dahil.Bu kadar para toplanıyorsa bunlar bir yerlere bağışlanıyor veya başkalarına devrediliyor.
legendary
Activity: 2198
Merit: 2570
Chancellor on Brink of Second Bailout for Banks
April 07, 2023, 05:57:01 PM
İşin kötü tarafı ne biliyor musunuz bu kadar çok vergi alınmasına rağmen ülkede para olmaması. ÖTV bildiğim kadarıyla diğer ülkelerde alınmıyor bizim ülkemizde ise yüzde 80'lik bir dilim olarak yansıtılıyor.Bu da ne demek oluyor aslında bir araba alırken bir araba da devletimize almış oluyoruz.Hal böyle olunca fiyatlar uçmuş oluyor.Raporlu araç almak için insanlar sıraya giriyor.Aileden birisine illaki rapor çıkartıyorlar ve böylelikle onun üstüne kolaylıkla ÖTV muafiyetli araba alınabiliyor.Hoş araba fiyatları aldı başını gitti ve sıfır araç piyasada pek fazla bulunmuyor.Ben bulunmadığına tabiki inanmıyorum geçenlerde de sosyal medyada video olarak düşmüştü.Kapalı bir otoparkta bir sürü sıfır araç depolanıyordu.Belki de üretip üretip satmayıp seçimi bekliyorlar.Seçim geldikten sonra bir anda piyasaya araba da yığabilirler.Bu ülkede yatırım yapmak ve bir şey almak başlı başına dert olmuştur.Bu kadar vergi alınan başka bir ülke yoktur sanırsam.

Ülkede para olmasını daha çok vergi alarak sağlayamayız. Ülkede para olmamasının temel nedeni dış ticarette sürekli açık verilmesi ve bu açığın gün geçtikçe büyümesidir. Bunun ise bir sürü alt nedeni var. Yüksek teknoloji üretememek, üretilen ürünleri pazarlayamamak, sadece turizme ve inşaata dayalı gelir modeli, yüksek teknoloji üretebilecek kişileri yeterince finanse edememek, araştırma geliştirme çalışmalarına değer vermemek, yeni fikirlerin (startup) fonlanamaması ve bu yüzden kendileri geliştirememeleri gibi onlarca sebebi sayabiliriz.

Her şeyden önce teknoloji üreten şirketlerimizin vizyonsuzluğu, sadece Türkiye pazarını hedefleyerek iş yapmaya çalışmaları global piyasada güçsüz kalmalarına sebep oluyor. Vestel'in rakipleriyle yarışamayacağını düşündüğü için yurtdışı cihazlara ekstra vergi baskılarının olumlu sonuçlanması gibi garabetlerin de düştüğümüz durumdaki etkisi büyük.

Vergi arttırmak aynı evin içindeki paranın sadece kimde daha çok toplanabileceğini sağlamaktan öteye gitmiyor. Belki çok küçük bir desteği varsa insanların yüksek teknolojiye ulaşmasını engellediği için harcamaları kısmen azaltıyor. Ancak araba yada telefon gibi cihazların günümüzde artık bir zorunluluk haline gelmesiyle bunun da oldukça kısıtlı düzeyde kaldığını söylemek mümkün.

Paranın değer kaybı insan hayatının değersizleşmesi anlamına da geliyor aynı zamanda. Yüksek vergi sebebiyle insanlar yurtdışında kalp krizi anında müsait bir yere kadar arabayı otomatik kullanacak ve sağlık hizmetlerini arayacak mercedes araba parasına Türkiye'de hava yastıkları bile fonksiyon olarak sunulan dacia, fiat gibi markaların en alt düzey arabalarını yada metal ömrü kısalmış ve güvenlik yönünden zayıflamış araçları almak zorunda bırakılıyorlar. Mecburiyet olduğu için 20 yıllık ikinci el araçlara mecbur edilmek sadece daha ucuz araba kullanmak değil insan taşıdığı ve kaza anında ölüm riski katlandığı için insan hayatının daha ucuz olduğu anlamına da geliyor.

Özel tüketim vergisi adı altında alınan çoğu vergi artık günümüzde o kadar da özel olan şeyler değil. Araba sahibi olmak çoğu insan için mecburiyet.
hero member
Activity: 798
Merit: 1441
April 07, 2023, 03:26:47 PM
legendary
Activity: 2254
Merit: 1446
Cashback 15%
April 07, 2023, 11:29:36 AM
yanlış hatırlamıyorsam gazlı içeceklere rusya da ek bir vergi getirmişti. hani sağlığa zararlı diye "he he" diyebiliriz ama maden suyundan da alınıyor bu vergi! onun neresi zararlı arkadaş? çok içersen tansiyonu hoplatır, az iç:)
motorlu araçlardan alınan ötv'ye bakar mısınız? kurumlar vergisini geçecek utanmasa. ona vergi, buna vergi, verginin vergisi...
bu vergilerin oranlarını azaltma yoluna bir an önce gidilmesi gerekiyor. kaldırılması demiyorum ha.
hero member
Activity: 994
Merit: 607
April 07, 2023, 09:57:24 AM
ÖTV başımıza gelmiş en gereksiz vergilerden biridir. Elbette bütün vergiler biraz biraz gereksiz ama ÖTV konusunda daha da gereksiz bir durum var. Örnek veriyorum Özel Tüketim başlığı taşıyan bir mal var mı artık? Hani ÖTV alınan mallar için de gerçekten özel tüketim diyebileceğimiz bir şey var mı? Cep telefonu ve arabanın neresi özel tüketim mesela?  Rakı veya sigara neden özel tüketim? Eğer bir mala özel tüketim nedeniyle vergi konacaksa bu bence yat olur helikopter olur ne bileyim. Anlamıyorum.

Bence de hocam. Yat, lüks evler, lüks arabalar ÖTV alınabilecek kalemlerden olabilir belki ama ortalama insanların hayatlarında olan evler, arabalar ÖTV kapsamına girmemeli. Özel tüketim alkol ile tütünde neden var hala anlamadım? Dünyanın diğer yanında insanlar rahatlıkla bunları tüketirken, Türkiye’de 2 katı fiyata içmek zorunda kalıyoruz ayrıca alım gücümüz çok daha düşük.
legendary
Activity: 2394
Merit: 1358
April 07, 2023, 07:02:10 AM
ÖTV başımıza gelmiş en gereksiz vergilerden biridir. Elbette bütün vergiler biraz biraz gereksiz ama ÖTV konusunda daha da gereksiz bir durum var. Örnek veriyorum Özel Tüketim başlığı taşıyan bir mal var mı artık? Hani ÖTV alınan mallar için de gerçekten özel tüketim diyebileceğimiz bir şey var mı? Cep telefonu ve arabanın neresi özel tüketim mesela?  Rakı veya sigara neden özel tüketim? Eğer bir mala özel tüketim nedeniyle vergi konacaksa bu bence yat olur helikopter olur ne bileyim. Anlamıyorum.
hero member
Activity: 882
Merit: 879
April 06, 2023, 02:01:16 PM
Hepimizin başındaki en büyük yüklerden birisi olan ÖTV hakkında bir yazı yazmayı düşünüyordum. Bugün bu konuyu oluşturmaya karar verdim.

Bir kere ÖTV nedir? ÖTV, Özel Tüketim Vergisi adı altında geçen, ithalat aşamasında bir üründen bir kere alınan bir vergi çeşididir. ÖTV yeni yeni dillense de, ilk bahsedilmesi Adnan Menderes zamanından kalma diyebiliriz. 1956 yılında resmi gazetede yer alıp, 1957 yılında yürürlüğe giren istihsal vergisi ÖTV’nin temelini oluşturan ilk vergi diyebiliriz. Bu arada ÖTV, yalnızca mallara konu olur, hizmetler bunun dışındadır.

Peki günümüzdeki ÖTV’nin temelleri ne zaman ve ne amaçla atılmıştı? 1990’lı yıllarda atılmış, genel olarak ortaya çıkışı hepimizin tahmin edebileceği gibi artan bütçe açığını finanse etmek amaçlıdır. Peki başka hangi amaçla ÖTV getirilebilir? Ülkeye girmesini istemediğimiz veya nispeten az girsin ve az satılsın istediğimiz ürünlere getirilir. Ancak günümüzde bu çoktan bu amacı aştı bile…

İlk ÖTV kanun tasarısını hayata geçirmek isteyenler 1993 yılında Tansu Çiller başbakanlığında Maliye bakanı İsmet Attila idi, seçimler nedeniyle hayata geçirilemedi.

İkinci kez 1996 yılında gündeme geliyor ve Başbakan Mesut Yılmaz oluyordu. Bu da yine seçimlerden dolayı uygulanamadı.

Üçüncü kez gündeme getirilirken, bahane de hazırdı AB uyum çerçevesi … 6 Haziran 2002 yılında Bülent Ecevit başbakanlığı döneminde TBMM’de kabul edilerek hayatımıza girmiş oldu.

Mevzuat.gov.tr üzerinden hangi kalemlere ÖTV alındığına bakabilirsiniz ama neredeyse alınmayan kalem yok. Neredeyse 300 kalem üründe ÖTV alındığını okuduğumu hatırlıyorum.

ÖTV gelirleri deyince bir örnek vermemiz daha doğru olur :

Kaynak : http://www.muhasebetr.com/ulusalbasin/haber_oku.php?haber_id=32841

Bir de 2021 yılına bakalım :

Kaynak : https://t24.com.tr/yazarlar/murat-bati/2021-yili-vergi-hedefi-neydi-nasil-gerceklesti,33868

Peki ÖTV kaldırılır mı? Belki günün birinde Mustafa Kemal Atatürk’ün büyük ideali olan “Muasır medeniyetler seviyesine” ulaşabilirsek kaldırılır. Yoksa bu ülkenin bu vergi ile sınavı bitmez.

Kaynak : https://t24.com.tr/yazarlar/murat-bati/otv-nin-tarihsel-seyri-ilk-tasi-atan-ne-kadar-masum-du,38317
Kaynak https://www.mevzuat.gov.tr/mevzuatmetin/1.5.4760.pdf
Pages:
Jump to: