Pages:
Author

Topic: Piyasayı bu hale getirenler? 1-Vadeli İşlemler 2-Fazla icolar 3 ? - page 3. (Read 609 times)

legendary
Activity: 2212
Merit: 1112
LLP Programming & Electronics

3 - Fetö veya  CHP
sr. member
Activity: 561
Merit: 274
Scam ıcolar ve dolandırıcılar piyasaya yatırım yapacaklar açısından ürkütücü bir hale geldi. Vadeli işlemler nedeniyle  geçen yıl iyi bir yükseliş gerçekleşti ama acısı fena halde çıktı bu yıl.

hocam size mesaj attim  hala beklemedeyim
sr. member
Activity: 561
Merit: 274
konuyla ilgili olarak bir iki kelam etmek gerekirse..vadeli işlemler gelirken buyuk cogunluk  bunu davulla zurnalarla karşıladı cok az bir kesim ileriye yonelik kaygılarını dile getiriyordu. şimdi aynı durum etf için de gecerli kısa vadeli fiyata olumlu yansıyacagını ama uzun vadede vadeli işlemlerdeki gibi bitcoine zarar verecegini dşünenler şu anda daha fazla.nedense etfnin ben vadeli işlemlere nazaran btc nin yararına olacagını düşünüyorum.

icolar içinse yasal bir duzenleme olmadıkca bu sektorun sekteye ugraması cok zor.
sr. member
Activity: 476
Merit: 257
Scam ıcolar ve dolandırıcılar piyasaya yatırım yapacaklar açısından ürkütücü bir hale geldi. Vadeli işlemler nedeniyle  geçen yıl iyi bir yükseliş gerçekleşti ama acısı fena halde çıktı bu yıl.
legendary
Activity: 2072
Merit: 1138
piyasayı insana benzetirsek, her dönem değişen, gelişen, farklı şeylere ihtiyaç duyan bir organizma olarak tanımlayabiliriz. "Kesin neden şudur" diyemeyiz çünkü piyasadakiler de insan!
bir dönem Gremlinler vardı herkes bitiyordu, sonra sanal bebekler vardı ve yok satıyordu, ardından pokemonlar vs vs...

vadeli işlemler açıldıktan sonra piyasanın içine edildiği doğrudur ancak öncesinde telaffuzu dahi piyasayı büyüten faktörlerden de biriydi. yine icolar piyasadaki çeşitliliğe ürün yelpazesine katkı sağlıyor, diri kalmasını sağlıyor. yani piyasada bir sürü enstrüman var ve dönem dönem bunlardan bazıları baskın hale gelebiliyor ama "aha neden bu" diyemeyiz çünkü bunlar da bir zaman sonra bypass edilecek ve belki de uzun bir süre kimsenin aklına bile gelmeyecek.

yapılacak olası düzenlemeler bir yandan iyi gibi görünse de bir yandan da kriptoların "başkaldırı" ruhuna ters! dünyanın en iyi yasasını da yapsanız iş, onu uygulayanlarda biter. ingiltere'de yazılı anayasa yok ama demokratik bir ülke, kraliyet olayını da halen sürdürebiliyorlar bu arada (bana göre saçma) geleneksel özelliklerine bağlı tuhaf bir işleyişi var. Avrupa'nın birçok ülkesinde de monarşi devam ediyor sembolik dense de...Öte yandan Kuzey Kore de isminde demokratik lafzı geçen nadide ülkelerden...

geleneksel büyük sermaye bu işle ilgileniyor ancak bir yandan da kendi ekodünyasından kopmuyor vur-kaç yapıyor, bir yandan girişiyle kârını alırken giderken de zararını verip çıkıyor, öldürüyor.

kripto dünyası kendini sağlama almaya çalışıyor ama düşüşü de fırsata çevirmesini biliyor. cmc'deki düşüşün 200 milyar dolarlarda durması hem psikolojik hem tether'deki büyüme hem maliyetlerle ilgili...

proje ekipleri desen tam bir akbaba, yatırımcıyı falan düşündüğü yok. Fiyat dibe gelmeden "olağanüstü olumlu haberi" vermekten kaçınıyorlar, parayı aldıktan sonra aylarca doğru düzgün açıklama yok, bakıyorlar ortam yeşil, hemen "benim malım şöyle iyi, benim malım böyle iyi". icoda 1 dolara sattığını 1 ay sonra 10 cent'e almıyor

borsalar desen, düzenin uygulama alanı: köyün yakışıklı ağa oğlu gibi hangi kızı seçecek acaba ya da hangisini boşayacak (delist edecek)?!

Yani bir düzen tutturulmuş gidiyor, adı konulmamış dönemsel kurallar var, şu anki kural "lanet okutma" yarın birgün devran değişir "tuttuğun altın olsun" olur.
member
Activity: 448
Merit: 33
Bu sektörde şimdilik fazla ico bulunduğunu düşünmüyorum. Toplam ico sayısı dünya genelinde sayıları 3000 ni geçmez. Dünyadaki paraya ve ihtiyaçlara göre bence çok az.
Bu piyasanın bence en büyük sorunu güvensizlik ve denetimsizlik.
Ve spekülasyon olaylarının sıkca yaşanması.

full member
Activity: 602
Merit: 118
3 bot lar olabilir mi?
full member
Activity: 616
Merit: 100
Her gün mantar biter gibi proje çıkıyor. Böyle olması kaçınılmaz sonuç bence. İnsanlar bilip bilmeden yatırım yapıyor çoğu proje scam çıkıyor.
legendary
Activity: 1554
Merit: 1334
Piyasanın bu hale gelip insanların bezmesini sağlayan bazı şeyler var bence.
Bunların başında vadeli işlemlerin açılması. Böylelikle short ve long'lar aşırı etkiledi btc fiyatını özellikle. Bugün aşırı artan short'lar mesela bir anda etkiledi her şeyi.

Bir diğeri mantar gibi ico çıkıyor olması. Kaliteli işler yanında çıkan ico'ların %90 hata daha fazlasının boş olduğunu düşünüyorum. Bu da demek oluyor ki her ico, btc veya eth gibi lokomotif coinlerin değerinin bi şekilde düşmesine sebep oluyor. Şöyle ki;
Ben ico yapıyorum, ico süresince 10k eth geliyor. Bu eth'lerin çoğu piyasadan alınmamış, daha önce hodl'lanan eth'ler. Veya balinaların elindekiler. Ben yani ekip ne yapıyorum? Para lazım dolar lazım diye gelen eth'leri helen btc'leri satıyorum. Her satış düşüş yönünde etki ediyor. EOS'un elinde yüzbinlerce eth olduğu söyleniyor ico'dan gelen. Sürekli eth satarak fiyat baskıladıkları bile söyleniyor. Yüzbinlerce eth ve btc bu şekilde dolara çevriliyor ico ekipleri tarafından.
Peki ya üçüncü sebep?
Siz ne düşünüyorsunuz? Neler var başka?
Pages:
Jump to: