Portfele sprzętowe - na jakiej zasadzie działają i dlaczego są ważne dla bezpieczeństwa? Na przykładzie kryptowaluty ADA.Artykuł jest tłumaczeniem z małymi modyfikacjami wpisu ze strony:
https://emurgo.io/en/blog/hardware-wallet-explanation-yoroi-keep-ada-safe/newsletter
Jak ważne jest bezpieczne fizyczne przechowywanie aktywów ludzkość wie już od tysięcy lat i stanowiło to zawsze lukratywny biznes dla przedsiębiorstw specjalizujących się w usługach powierniczych. W dzisiejszych czasach możemy korzystać ze skarbców, sejfów czy własnych kryjówek do przechowywania cennych dla nas zasobów. Portfele sprzętowe są fizycznym odpowiednikiem tych metod zabezpieczeń w kontekście posiadanych kryptowalut. Pozwalają każdemu posiadaczowi danej kryptowaluty, np. ADA “wziąć” coś cyfrowego, wirtualnego (walutę, która istnieje na blockchainie Cardano) i połączyć ją z fizycznym przedmiotem, który jest zabezpieczony, dając cenny spokój jego posiadaczowi. Kryptowalutowe portfele sprzętowe są uniwersalne i łatwe w użyciu, a zatem bardzo popularne wśród użytkowników. Są doskonałym sposobem dla posiadaczy kryptowalut do wysyłania i przechowywania ich tokenów czy monet, jak ADA. Ale czym dokładnie jest kryptowalutowy portfel sprzętowy i jakie są jego zalety w porównaniu z innymi formami przechowywania krypto? W tym poście przyjrzymy się, w jaki sposób portfele sprzętowe przynoszą korzyści posiadaczom kryptowalut.
Dlaczego portfele sprzętowe są potrzebne?Portfele sprzętowe są potrzebne, ponieważ zapewniają bezpieczeństwo naszych cennych cyfrowych aktywów. Portfele sprzętowe są bezpieczne, ponieważ posiadany klucz prywatny nigdy nie opuszcza urządzenia i daje użytkownikowi pełną kontrolę nad nim. Klucz prywatny przypomina w zasadzie zweryfikowany podpis cyfrowy. W opozycji do tego stoją np. portfele internetowe, gdzie klucze prywatne są często przechowywane online, a w wielu przypadkach są nawet nieznane ich użytkownikom (jak np. na giełdach). Istnieją liczne przykłady użytkowników tracących swoje cyfrowe środki przez strony czy aplikacje, które utrzymywały, że oferują bezpieczny sposób przechowywania kryptowalut. Na tych platformach duża liczba kluczy prywatnych do portfeli użytkowników trafiła w ręce osób trzecich. Zatem korzystając z takiego portfela online posiadacz krypto zasadniczo ufa mniej lub bardziej znanej stronie trzeciej w zakresie bezpiecznego przechowywania swoich środków. Korzystając z portfela sprzętowego, masz całkowitą kontrolę nad swoimi kluczami prywatnymi i funduszami.
Portfel sprzętowy tak naprawdę nie zawiera “w sobie” żadnej kryptowaluty, np. natywnej dla Cardano - ADA. Kryptowaluta ADA zawsze pozostaje zapisana na blockchainie Cardano. Nie może być nigdzie indziej niż na blockchainie, gdzie łatwo można ją zlokalizować za pomocą eksploratorów, takich jak
Seiza Cardano Blockchain Explorer opracowany przez EMURGO.
To, co nazywamy portfelem sprzętowym, to tak naprawdę interfejs mający dostęp np. do blockchaina Cardano. Portfel zawiera klucz prywatny, który pozwala kontrolować posiadaną kryptowalutę ADA. Twój klucz prywatny (który tylko ty powinieneś znać!) pozwala ci wysyłać ADA w bezpieczny sposób, podczas gdy Twój klucz publiczny (który każdy może znać) pozwala ci otrzymywać ADA w równie bezpieczny sposób.
Twój klucz publiczny może być porównany do publicznego adresu e-mail, umożliwiającego każdemu znającemu adres wysyłanie wiadomości do Ciebie. Z kolei Twój klucz prywatny jest jak hasło do Twojej skrzynki e-mailowej, które powinieneś znać tylko i wyłącznie Ty.
Yoroi Wallet, prosty portfel Cardano ADA opracowany przez EMURGO, obsługuje m.in. bardzo popularny portfel sprzętowy Ledger Nano S. Ten portfel sprzętowy zawiera tylko ekran, dwa przyciski i daje użytkownikom możliwość podpisywania transakcji przy użyciu klucza prywatnego. Dzięki temu proces jest niezwykle prosty i bezpieczny.
Poniższy samouczek na YouTube przygotowany przez EMURGO prowadzi przez proces łączenia portfela Yoroi z urządzeniem Ledger Nano S.
https://youtu.be/YwdBLh7qAsIPortfel sprzętowy wygląda jak mały pendrive USB. Po podłączeniu go do komputera portfel sprzętowy staje się jedynym sposobem na podpisanie transakcji przez posiadacza kryptowalut, np. ADA. Jeśli chcesz przesłać komuś ADA, transakcja jest przekazywana do portfela sprzętowego w celu jej zatwierdzenia. Gdy kwota wyświetlona na ekranie odpowiada kwocie, którą chcesz wysłać, następną czynnością jest po prostu zatwierdzenie transakcji w portfelu sprzętowym poprzez naciśnięcie odpowiedniego przycisku. Po podpisaniu (zatwierdzeniu) transakcji przez Ciebie transakcja jest wysyłana do sieci Cardano. W internecie znaleźć można wiele instrukcji i filmów dokładnie prowadzących przez ten proces, który dla każdej z kryptowalut wygląda w zasadzie podobnie.
Co się stanie, jeśli stracisz swój kryptowalutowy portfel sprzętowy?Co stanie się z Twoimi zgromadzonymi ADA, jeśli stracisz lub uszkodzisz portfel sprzętowy? Jak wspomniano, żadna kryptowaluta nie jest fizycznie przechowywana w samym portfelu, a trzymany tam jest tylko klucz prywatny, który zapewnia dostęp do funduszy zapisanych w danym łańcuchu bloków. Odzyskanie środków to po prostu kwestia odzyskania klucza prywatnego. Odbywa się to poprzez wprowadzenie kombinacji słów (hasło/arkusz odzyskiwania klucza), które są ustalane przy pierwszym uruchomieniu urządzenia. Tą kombinację słów należy zawsze utrzymywać w tajemnicy, ponieważ pozwala ona odzyskać klucz prywatny nawet w sytuacji zgubienia urządzenia. Niektóre osoby decydują się na przechowywanie arkusza odzyskiwania klucza (czyli w praktyce najczęściej “karteczki” z zapisanymi słowami) w skrytkach bankowych czy sejfach, aby mieć pewność, że nikt niepowołany nie uzyska do niego dostępu.
WnioskiPodsumowując, portfel sprzętowy jest cenną inwestycją dla spokoju i bezpieczeństwa. W przypadku Cardano, pierwszego blockchaina trzeciej generacji opartego o badania naukowe, kryptowaluta ADA jest w pełni kompatybilna z portfelem sprzętowym Ledger Nano S i podobnymi za pośrednictwem opracowanego przez EMURGO portfela Yoroi. Posiadacze ADA i innych kryptowalut mogą cieszyć się pełną własnością swojego klucza prywatnego poprzez połączenie Ledgera Nano S z portfelami takimi jak Yoroi, zapewniając bezpieczeństwo ich środków.
Praktyczna uwaga: najbezpieczniej nabyć portfel sprzętowy bezpośrednio od producenta, aby mieć pewność, że urządzenie jest nowe i nikt wcześniej nie miał do niego dostępu.