Pages:
Author

Topic: [PRE-ANN] KriptoTR | Tam Rezervli Kripto-Bank ve Bitcoin Borsası - page 2. (Read 5393 times)

full member
Activity: 152
Merit: 100
----------
Türk borsalarını SPK onaylı olmamakla eleştirmiyorum. Yaptıkları faaliyet SPK onayını gerektiriyor, ama onların SPK lisansları yok. Bu durumun kullanıcılar arasındaki güvensizliğin nedeni olabileceğini söyledim. Bizim Türk borsalarına güvenmemiz ya da güvenmememiz gibi bir durum söz konusu değil. SPK lisansının olmaması bizim gözümüzde bir işletmeyi güvenilmez kılmaz. Fakat kullanıcılar açısından durumun böyle olmayabileceğini, kullanıcıların -özellikle yüksek hacimli işlem yapacak olanların- borsalarda SPK lisansı arayabileceklerini düşünüyoruz.

Bizim iş planımız ise SPK lisansı gerektirmeyecek. Bu yüzden SPK lisanslı olmamamızin bizim için bir sorun teşkil edeceğini düşünmüyoruz. Bunu nasıl başaracağız? Kullanıcılar birbirlerinden bitcoin alıp satmak yerine bizim merkezi sistemimizden bitcoin alım-satımı gerçekleştirecekler. Dolayısıyla biz bir aracı kurum olmayacağız, öyle olsaydık SPK lisansı gerekecekti. Fakat biz dijital bir ürün satıyor olacağız. Herhangi bir ürün satmak için ise SPK lisansı gerekmiyor.
------------

Ben koyu kısma özellikle takıldım. Yapılan işin hangi kapsamda SPK lisansı gerektirdiği konusunda bilgilendirirseniz sevinirim. Hani son 2-3 ayda bir gelişme oldu da bizim haberimiz mi yok? Yoksa bilgi sahibi olunmadan fikir sahibi olma durumu mu var?

Sizden ricam , btcturk , koinim gibi sitelerin/platformların SPK'nın hangi lisansını alması gerektiği bilgisini paylaşmanız.
Hassaslığınız için teşekkür ederim. Son zamanlarda farklı hizmetlerle ilgili çeşitli lisanslama işleriyle çok vakit harcadığımdan olacak, BDDK ile SPK'yı karıştırmışım. OP'da SPK yazan yerleri BDDK ile değiştirdim. Konuyla ilgili 6493 sayılı Ödeme ve Mutabakat Sistemleri, Ödeme Hizmetleri ve Elektronik Para Kuruluşları Hakkında Kanun'a bakabilirsiniz.
legendary
Activity: 1869
Merit: 1387
The Last Cryptocoin Burner
şu açılmadan anons yapan yatırımlara ne desek boş, Lips sealed
arkadaş yap siteni yayınla da görelim değil mi?
yok o siteye güven azalmışmış yok anketmiş
biri de demiş yok hacim azmış (daha düne kadar bugünkünün 4 te biri hacim vardı)
özgür ün dediklerine aynen katılıyorum
(arada ne dediğini bilen yorumcuların olması da güzel)
internet üzerinden siteye ortak aramak bence pek sağlam bir adım değil.En azından bu forum mesajı değil.

birçok koinden bahsedilmiş ülkemizde ltc için bile doğru düzgün hacim yok iken abuk sabuk koinlere serverda wallet açacaksanız baya bir kolay gelsin ne diyelim.

Vaad ettiğiniz kripto koin üzerinden bankacılık bankerlik tarzı katılımcı odaklı yatırım fikri kağıt üzerinde güzel duruyor ama genelde bir tek orada güzel durur.O fikri pratiğe dökmek ciddi çaba ister.
Size kolay gelsin, açılırsa dükkana uğrarız  Wink
sr. member
Activity: 412
Merit: 251
----------
Türk borsalarını SPK onaylı olmamakla eleştirmiyorum. Yaptıkları faaliyet SPK onayını gerektiriyor, ama onların SPK lisansları yok. Bu durumun kullanıcılar arasındaki güvensizliğin nedeni olabileceğini söyledim. Bizim Türk borsalarına güvenmemiz ya da güvenmememiz gibi bir durum söz konusu değil. SPK lisansının olmaması bizim gözümüzde bir işletmeyi güvenilmez kılmaz. Fakat kullanıcılar açısından durumun böyle olmayabileceğini, kullanıcıların -özellikle yüksek hacimli işlem yapacak olanların- borsalarda SPK lisansı arayabileceklerini düşünüyoruz.

Bizim iş planımız ise SPK lisansı gerektirmeyecek. Bu yüzden SPK lisanslı olmamamızin bizim için bir sorun teşkil edeceğini düşünmüyoruz. Bunu nasıl başaracağız? Kullanıcılar birbirlerinden bitcoin alıp satmak yerine bizim merkezi sistemimizden bitcoin alım-satımı gerçekleştirecekler. Dolayısıyla biz bir aracı kurum olmayacağız, öyle olsaydık SPK lisansı gerekecekti. Fakat biz dijital bir ürün satıyor olacağız. Herhangi bir ürün satmak için ise SPK lisansı gerekmiyor.
------------

Ben koyu kısma özellikle takıldım. Yapılan işin hangi kapsamda SPK lisansı gerektirdiği konusunda bilgilendirirseniz sevinirim. Hani son 2-3 ayda bir gelişme oldu da bizim haberimiz mi yok? Yoksa bilgi sahibi olunmadan fikir sahibi olma durumu mu var?

Sizden ricam , btcturk , koinim gibi sitelerin/platformların SPK'nın hangi lisansını alması gerektiği bilgisini paylaşmanız.
newbie
Activity: 22
Merit: 0
Sadece yapacağız edeceğiz hepsini çözeceğiz diyorsunuz ama farkındaysanız.

Demek istediğim bahsettiğiniz sorunların çözümleri için gereken şey halis kalp, iyi niyet, crypto coin sevdalısı olmak falan değil. Politikacı gibi söylersek İşte "biz iktidara gelince transaction feeleri kaldıracaz! cehape zihniyeti tek parti döneminde koydu bu feeleri". iyi kaldıracan da o zaman spamı nasıl engelleyecen. yani öyle politikadaki gibi atıp tutmakla bu işin olmayacağını bildiğimiz için anlamaya çalışıyorum "yapacaz, edecez, çözecez, sözümüz söz" dışında neyiniz var.

Yoksa hani şu klasik ("Türkiyenin Artık Yeni Bir Exchange Yüzü Olucak !") başlığındaki trollemeyi çağrıştırır bana.

full member
Kickstarter,bitcoinstarter tarzında yatırım toplamayı düşünüyor musunuz?
Düşünüyorsanız herhangi bir alt limitiniz var mı?
Güven konusunu nasıl halledebiliriz?
Türkiye'de ve/veya Kıbrıs'ta bir limited şirket olarak kurulacağımızdan, kullanıcı sözleşmesi gereği kullanıcılara karşı yükümlülüklerimiz açık ve bağlı bulunduğumuz yasalarca korunmuş olacak. Dolayısıyla TC yasalarına güvenen herkesin hizmetimize de güvenmesini bekliyoruz. Fon akışıyla ilgili şu an yalnızca özel yatırımcılardan destek alıyoruz. Bünyemizde yer almak isteyen tüm destekçilere/ortaklara da halen açığız. Şu an için herhangi bir kitle fonlama seçeneğine ihtiyacımız olacağını düşünmüyoruz, ancak çekirdek fonlama sürecinin beklentilerimizi karşılamaması durumunda öncelikle bazı ağlar ile melek yatırımcılara, sonrasında ise dediğiniz gibi Kickstarter türünden fonlama seçeneklerine başvurabiliriz.
legendary
Activity: 1848
Merit: 1023
I am a good bro
Kickstarter,bitcoinstarter tarzında yatırım toplamayı düşünüyor musunuz?
Düşünüyorsanız herhangi bir alt limitiniz var mı?
Güven konusunu nasıl halledebiliriz?
full member
Öncelikle ilginiz ve yapıcı sorularınız için teşekkürler. Bu sorular olmaksızın kendimizi tanıtmak ve sunacağımız yenilikleri tarif etmek imkansız olacaktı.

Evet, söylediğim sorunlar yalnızca Türk borsalarının değil, bütün bitcoin borsalarının sorunları. Biz de yalnızca Türkiye'ye değil dünyaya yeni bir soluk getirmek üzere yola çıkıyoruz. Ancak öncelikle Türkiye'de faaliyet göstereceğimiz için bizim için Türk kullanıcıların sorunları ve istekleri ön planda.

Türk borsalarını SPK BDDK onaylı olmamakla eleştirmiyorum. Yaptıkları faaliyet SPK BDDK onayını gerektiriyor, ama onların SPK BDDK lisansları yok. Bu durumun kullanıcılar arasındaki güvensizliğin nedeni olabileceğini söyledim. Bizim Türk borsalarına güvenmemiz ya da güvenmememiz gibi bir durum söz konusu değil. SPK BDDK lisansının olmaması bizim gözümüzde bir işletmeyi güvenilmez kılmaz. Fakat kullanıcılar açısından durumun böyle olmayabileceğini, kullanıcıların -özellikle yüksek hacimli işlem yapacak olanların- borsalarda SPK BDDK lisansı arayabileceklerini düşünüyoruz.

Bizim iş planımız ise SPK BDDK lisansı gerektirmeyecek. Bu yüzden SPK BDDK lisanslı olmamamızin bizim için bir sorun teşkil edeceğini düşünmüyoruz. Bunu nasıl başaracağız? Kullanıcılar birbirlerinden bitcoin alıp satmak yerine bizim merkezi sistemimizden bitcoin alım-satımı gerçekleştirecekler. Dolayısıyla biz bir aracı kurum olmayacağız, öyle olsaydık SPK BDDK lisansı gerekecekti. Fakat biz dijital bir ürün satıyor olacağız. Herhangi bir ürün satmak için ise SPK BDDK lisansı gerekmiyor.

Sadece niyet etmekle olmaz, yeni bir teknik mi geliştirdiniz şeffaflığı sağlayacak?
Evet, şeffaflığı sağlayacak yeni bir teknik geliştirdik. Daha doğrusu, halen geliştirmekteyiz. Bir örnek üzerinden açıklayayım. BTC Türk'te bitcoin aldığınız zaman bitcoin'iniz BTC Türk'teki hesabınızda durur, bitcoin çekme işlemi yapana kadar da orada kalır. O bitcoin'ler gerçekten BTC Türk'ün kasasında mı, yoksa nerede, bunu bilmenin şeffaf bir yöntemi yok. Bu konuda emin olabilmek içın, linkini verdiğiniz gibi, BTC Trader gibi bazı üçüncü partilere güvenmemiz beklenmektedir. Ancak bizim borsamız Crypto Reserve platformu üzerinde kurulu olacak. Bu da şu demek: Borsadan satın aldığınız bitcoin'ler bit internet sitesinde değil, aynı bitcoin gibi desantralize ve şeffaf bir sistem üzerinde olacak. Yani bir kullanıcı bitcoin satın aldığında bitcoin'lerini KriptoTR'nin internet sitesinde değil, kendi Crypto Reserve cüzdanlarında görecekler. Bunu NXT'in multigatewayBTC'sine benzetebiliriz.

Bu durumda KriptoTR hack'lenir ya da başına başka herhangi bir şey gelirse bile bitcoin'leriniz hala Crypto Reserve cüzdanınızda tutulacak. Yani KriptoTR'nin güvenliği kriptografik olarak, block chain teknolojisinin ta kendisiyle korunuyor olacak. Bu da hem şeffaflık hem de güvenlik alanında daha önce gerçekleştirilmemiş bir yenilik.

Yatırımcılarla yalnızca tek bir anket gerçekleştirme imkanımız oldu. Bu ankette ise bitcoin ile nasıl tanıştıklarını, ilk alım-satım deneyimlerini nerede yaptıklarını ve şu anki alım-satım tercihlerini sorduk. Dolayısıyla tek bir anketle yönelimlerini tesbit edebildik.

Borsamızda işlem hacmi sorununu tamamen ortadan kaldırmayı amaçlıyoruz. Yani günlük olarak verilen alım-satım fiyatları ile istediğiniz kadar bitcoin alım ya da satımı gerçekleştirebileceksiniz. 100 bitcoin satıyorsanız örneğin, 100'ünü de aynı fiyattan satacaksınız, sizin satışınız anlık fiyatı etkilemeyecek. Tabii satış gerçekleştikten hemen sonra bir sonraki satıcı sizinle aynı fiyattan satamayabilir. Ama biz gün içerisinde fiyatı sabit tutmak için elimizden geleni yapacağız.

Bunu nasıl başaracağız? Türkiye'nin toplam günlük bitcoin hacmi zaten bellidir, bu bir anda artamaz. O sayıda bitcoin'i elimizde bulundurup uygun bir fiyatlandırma modeli ile (Black-Scholes modeli üzerinde birtakım değişiklikler uygulayarak bitcoin gibi "high volatile" bir markete uyumlu bir model elde ettik) bunu başarmayı düşünüyoruz. Tekrar edeyim, alış-satışlar kullanıcılar arasında değil, kullanıcılarla bankamız arasında yapılacağından, bankamızda yeteri kadar rezerv bulunduğu sürece hacim problemi yaşanmayacaktır.
hero member
Activity: 840
Merit: 1000
sizin yapacaginiz, getireceginiz yenilikler nelerdir?

borsanizda derinligi ve islem hacmini nasil artiracaksiniz?

btcturk yillardir var ancak islem hacmi yerlerde surunuyor hala.

bu sorun btcturkten degil, turk kullanicilarinin bitcoinden habersiz olmasindan kaynaklaniyor. sizin bitcoini turkiyede kullanim ve tanitim anlaminda yayginlastirmak gibi bir amaciniz var mi?
newbie
Söylediğiniz sorunlar genel olarak, sadece türk exchangelerin değil hepsinin sorunu. MtGox türk değildi. Cold wallet btctürk'de en az bir senedir var. SPK ya üye olmamakla eleştiriyorsunuz ama siz de olmayacağınızı söylüyorsunuz. Şeffaflık konusunda BTCtürkün mesela audit sayfasına şuradan http://audit.btctrader.com/ ulaşabilirsiniz. Exchangeler çok şeffaf olmak istemiyorlar da o yüzden olmuyorlar değil, kullanıcı bilgilerini ifşa etmeden ancak bir yere kadar şeffaf olunabiliyor. Siz daha fazla şeffaflığı nasıl sağlayacaksınız? Sadece niyet etmekle olmaz, yeni bir teknik mi geliştirdiniz şeffaflığı sağlayacak?

Böyle bir anket yapıp bu sonuçlara ulaştığınıza insanları ikna etmeniz için bu söylediklerinizin yeterli olmadığı kanaatindeyim. Bir de güvenin azaldığından bahsediyorsunuz. Yani eskiden fazlaydı, şimdi azaldı anlıyorum. Öyle mi? Iki ayrı anket yaptınız bu durumda. Önce ve sonra. Peki bu önce ve sonranın tarihlerini de paylaşmak ister misiniz gizli değilse?

Neyse, lafa değil icraata bakmak lazım. Bankanızı kurun görelim. İlk üyelerden biri olup deneyeceğim.

Kolay gelsin, iyi çalışmalar.

full member
Quote from: Najska
.....Halihaz?rdaki Türk bitcoin borsalar?na güvenin gittikçe azald??? ?u günlerde .......

Pardon, ben bilmiyorum, hangilerine guven azaliyor, ve sebebi nedir, aciklayabilir misiniz? Bir de guven durumunu nasil olcuyor veya gozlemliyorsunuz?

Posted From bitcointalk.org Android App
Toplam kapitalizasyonu $200K olan bir Türk yatırımcı komünitesiyle özel olarak gerçekleştirdiğimiz ankete dayanarak BTC Türk'e güvenin çeşitli nedenlerle azaldığını, yatırımcıların Türk borsalarını yalnızca yabancı borsalara bir geçiş aracı olarak kullanmaya yöneldiğini gözlemledik. Ankette bunun nedenleri üzerinde durmadığımızdan dolayı nedenler konusunda yalnızca tahminde bulunabiliriz. "Hot wallet"/"cold wallet" ayrımının farkına yeni yeni varılıyor olması, Türk borsalarındaki düşük likidite, borsaların fon rezervlerinin kullanıcıların toplam fon miktarını karşılamadığı yönündeki söylentiler, Türk borsalarından hiçbirinin SPK BDDK lisanslı olmaması nedenler arasında yer alabilir.

Bizim iş modelimiz Circle.com'a benzeyeceğinden Türkiye'deki faaliyetlerimiz için SPK BDDK lisansı gerekmeyecek, ayrıca likidite sorununu kökten çözecek, şeffaflık ilkesini temel alan bir çözümümüz var. Bu yüzden kendimizi temelde yatan teknoloji ve vizyon olarak daha şimdiden halihazırdaki Türk borsaların önünde görüyoruz.
newbie
Quote from: Najska
.....Halihaz?rdaki Türk bitcoin borsalar?na güvenin gittikçe azald??? ?u günlerde .......

Pardon, ben bilmiyorum, hangilerine guven azaliyor, ve sebebi nedir, aciklayabilir misiniz? Bir de guven durumunu nasil olcuyor veya gozlemliyorsunuz?

Posted From bitcointalk.org Android App
full member
Halihazırdaki Türk bitcoin borsalarına güvenin gittikçe azaldığı şu günlerde KriptoTR olarak kullanıcıların istekleri doğrultusunda özellikler eklemeyi ve güvenilirliği maksimum düzeyde tutmak için elimizden geleni yapmayı amaçlıyoruz.

Bitcoin borsasından beklediklerinizi, önerilerinizi, var olan borsalarda olan ve olmamasını istediğiniz aksaklıkları yazarsanız birlikte herkesi mutlu edecek bir bitcoin borsasına sahip olabiliriz.

Görüş ve önerilerinizi bekliyoruz.

KriptoTR adına,

Najska
full member
Güncelleme: https://nxtforum.org/turkce/crypto-reserve-7794/

KriptoTR, Crypto Reserve üzerine kurulu Türkiye merkezli bir bitcoin borsası ve tam rezervli bir kripto-bank olmak üzere yola çıkıyor. Desantralize yatırım fonları, iş yerleri için ödeme araçları ve daha bir çok özellik sunmayı amaçlayan KriptoTR'nin iş planı en temel düzeyde bitcoin'in alış-satış fiyat marjina dayanıyor. KriptoTR'de kullanıcılar birbirleriyle alışveriş yapmayacak, bitcoin'leri KriptoTR'ye satacak ve KriptoTR'den alacaklar. Bu da Türk borsalarının başlıca problemi olan hacim düşüklüğünü çözecek. Sıkı bir bitcoin rezervi ve iyi hazırlanmış bir fiyatlandırma modeli ile piyasada önemli bir pazar payımızın olacağını düşünüyoruz. Aynı zamanda bitcoin haricindeki kripto-paraların, örneğin NXT ve Ethereum'un, hatta kullanıcılar tarafından düzenlenen kripto-kıymetlerin alım-satımına da yer vermeyi planlıyoruz.

KriptoTR'nin altyapısı Crypto Reserve'e dayanacağından, ancak Crypto Reserve açıldıktan sonra kurulmamız mümkün olacaktır. Destekçi ve ortak arayışımız hala devam etmekte. İlgilenenler özel mesaj atabilirler.

Crpto Reserve'ün temelinde yatan ikinci nesil koin Papillon. Papillon'la ilgili bilgi almak için: https://bitcointalksearch.org/topic/pre-ann-papillon-turkiyenin-lk-20-kripto-parasnda-transfer-ucreti-sfr-890172
Pages:
Jump to: