Pages:
Author

Topic: Romcoin - Haideti sa facem ceva impreuna si diferit ! - page 3. (Read 3558 times)

full member
Activity: 240
Merit: 100
ce nasol suna romcoin...eu zic ca deja ne cunoaste toata Europa (si lumea) ca si romi..nu trebuie sa ne mai facem imagine proasta ca avem destula..

+1

Poate ROU ca si la Pasapoarte ...
hero member
Activity: 762
Merit: 500
ce nasol suna romcoin...eu zic ca deja ne cunoaste toata Europa (si lumea) ca si romi..nu trebuie sa ne mai facem imagine proasta ca avem destula..
sr. member
Activity: 378
Merit: 250
milioane clar. ca sa nu reinventam roata - fix cat are litecoin Smiley
hero member
Activity: 812
Merit: 500

Digishield e la fel ca si KGW doar ca un pic mai agresiv au schimbat cateva linii care in codul la Franko coin era deja . Numele ...pentru reclama , prinde bine .

kgw nu e suficient de agresiv. Ar trebui sa aiba EMA (exponential moving average) nu moving average ca la KGW.

Vezi myriad ce agresiv schimba dificultatea.

Sincer in ultimul timp nu am mai studiat ultimile monezi in detaliu . Da ar merge de minune atunci Myriad ca si sursa in moneda crypto a Romaniei .  Pe langa asta , intradevar 0% premine . Lumea sa saturat de porcariile de genul . Sincer . Si banuiesc ca si alti membri vor fi de acord .

Haideti sa extindem technicul mai exact . Coin-urile sa fie de nivelul milioanelor sau miliardelor ?
newbie
Activity: 28
Merit: 0
+1.

- numele e nasol, obligatoriu schimbat: ce vom zice "da-mi si mie 2 romi?"
- denumirea monezii sa fie cat mai putin locala / aborigena. Atentie, ma refer la denumire, pentru marketing mai simplu si sa poata pronunta si restul lumii Smiley
- daca e moneda etnica atunci obligatoriu un plan credibil de airdrop;
- algoritmul trebuie sa fie ceva gpu-friendly (gpu rece + consum redus) gen qubit, x11, skein, care sa aiba si pool mpos;
- fara premine
- primele 5000 de blocuri cu reward 0.1, ca sa fie fair launch si sa nu fie instamine;
- wallet-ul, mineri + pools lansati in avans, cu parola. Binaries functionale;
- data de lansare sa nu fie in timpul noptii (pentru europa cel putin);
- structura de block reward corecta, aici discutia e larga.
- fara biliarde de monezi.
- digishield obligatoriu, retarget la fiecare block sau kgw cu EMA daca te duce Wink
- block-uri la 2 min 30s ca sa nu ia 3 saptamani un resync de wallet.

cam atat ca prima idee, strict pe discutia tehnica.

+9999

Pe langa asta , intradevar 0% premine . Lumea sa saturat de porcariile de genul . Sincer . Si banuiesc ca si alti membri vor fi de acord .

Exact
sr. member
Activity: 378
Merit: 250

Digishield e la fel ca si KGW doar ca un pic mai agresiv au schimbat cateva linii care in codul la Franko coin era deja . Numele ...pentru reclama , prinde bine .

kgw nu e suficient de agresiv. Ar trebui sa aiba EMA (exponential moving average) nu moving average ca la KGW.

Vezi myriad ce agresiv schimba dificultatea.
hero member
Activity: 812
Merit: 500
Da te inteleg . Eu ma gandeam ca marketing-ul pe romcoin putea fi sponsorizat cumva de ciocolata......ROM  Cheesy Cheesy bine asa ma gandeam eu ca ar prinde usor la marketing .  Grin si am mai auzit pe cineva cu un nume interesant Dacia Coin (DAC).
...



Smiley

Exact ! Marea Unire Digitala ! Smiley
full member
Activity: 140
Merit: 100
Da te inteleg . Eu ma gandeam ca marketing-ul pe romcoin putea fi sponsorizat cumva de ciocolata......ROM  Cheesy Cheesy bine asa ma gandeam eu ca ar prinde usor la marketing .  Grin si am mai auzit pe cineva cu un nume interesant Dacia Coin (DAC).
...



Smiley
hero member
Activity: 812
Merit: 500
Personal nu imi place numele. Ma gandesc ca Rocoin ar fi suficient de simplu fara sa ma duca cu gandul la etnii (n-am nimic cu nimeni). Algoritm poate nu ar fi rau ceva gen Myriad: Qubit/skein + scrypt. Premine .. mmm ..n-as zice.

Zilele astea am vorbit cu cineva care vrea sa faca o moneda gen Myriad . E tare sincer ! Ar fi super .... uite o idee geniala !!

Hmm rocoin.ro ? Suna amuzant si catchy ! Damn ce bine ar fi fost sa fie plata cu bitcoin pentru .ro =) . Pana atunci as putea sa iau repede un .info ? Vad ca restu sunt ocupate iar unul dintre ele este un resort http://www.rocoin.com/ ?

Da te inteleg . Eu ma gandeam ca marketing-ul pe romcoin putea fi sponsorizat cumva de ciocolata......ROM  Cheesy Cheesy bine asa ma gandeam eu ca ar prinde usor la marketing .  Grin si am mai auzit pe cineva cu un nume interesant Dacia Coin (DAC).

Digishield e la fel ca si KGW doar ca un pic mai agresiv au schimbat cateva linii care in codul la Franko coin era deja . Numele ...pentru reclama , prinde bine .

Pana acuma nume ar fi :

Romcoin (suna dubios , intradevar se poate ajunge la rasism  Grin Grin Grin )
Rocoin
Dacia Coin sau Dac Coin .


Asa pe langa toate astea , cineva din comunitate care a compilat pana acuma o moneda cu tot cu client ? Sau experienta in acest gen ? Bine nu e mare lucru e tot un fel de copy-paste dupa myriad ... .  Cheesy

sr. member
Activity: 378
Merit: 250
Personal nu imi place numele. Ma gandesc ca Rocoin ar fi suficient de simplu fara sa ma duca cu gandul la etnii (n-am nimic cu nimeni). Algoritm poate nu ar fi rau ceva gen Myriad: Qubit/skein + scrypt. Premine .. mmm ..n-as zice.

+1.

- numele e nasol, obligatoriu schimbat: ce vom zice "da-mi si mie 2 romi?"
- denumirea monezii sa fie cat mai putin locala / aborigena. Atentie, ma refer la denumire, pentru marketing mai simplu si sa poata pronunta si restul lumii Smiley
- daca e moneda etnica atunci obligatoriu un plan credibil de airdrop;
- algoritmul trebuie sa fie ceva gpu-friendly (gpu rece + consum redus) gen qubit, x11, skein, care sa aiba si pool mpos;
- fara premine
- primele 5000 de blocuri cu reward 0.1, ca sa fie fair launch si sa nu fie instamine;
- wallet-ul, mineri + pools lansati in avans, cu parola. Binaries functionale;
- data de lansare sa nu fie in timpul noptii (pentru europa cel putin);
- structura de block reward corecta, aici discutia e larga.
- fara biliarde de monezi.
- digishield obligatoriu, retarget la fiecare block sau kgw cu EMA daca te duce Wink
- block-uri la 2 min 30s ca sa nu ia 3 saptamani un resync de wallet.

cam atat ca prima idee, strict pe discutia tehnica.
full member
Activity: 140
Merit: 100
Personal nu imi place numele. Ma gandesc ca Rocoin ar fi suficient de simplu fara sa ma duca cu gandul la etnii (n-am nimic cu nimeni). Algoritm poate nu ar fi rau ceva gen Myriad: Qubit/skein + scrypt. Premine .. mmm ..n-as zice.
hero member
Activity: 812
Merit: 500
 Wink Dupa cum vedeti piata a fost inundata de crypto monezi nationale .

Romania trebuie sa fie printre ele , printre primele tari , doar suntem in TOP ca si hackeri  Roll Eyes deci p'aici pe undeva exista potential si inteligenta peste masura .

Am domeniul Romcoin.com astazi am sa il mut pe un server separat daca e cumpar si romcoin.ro sa fie si mai frumos .
Bine inteles nu va place numele , schimbam nu e nici o problema deaia trebuie luate aceste decizii la comun , altfel din cate am vazut a mai fost un LEU fail in crypto .Haideti sa facem ceva . Nu imi plac prea mult ideile cu 50% premine sa fie in mainile unui singur om ..... e un pic dubios .

Dar ideea e ca la datele technice cu toti trebuie sa venim la un comun de accord pe parcurs or sa formam un vot comun pentru ce servici si ce technologie sa foloseasca , daca sa aibe premine sau nu , daca e sa aibe premine , cum sa fie distribuit si tot asa . Trebuie sa demonstram ca suntem o societate democrata si o comunitate .


Pages:
Jump to: