Pages:
Author

Topic: Se merita sa mai minezi ? ASIC sau GPU - page 2. (Read 4991 times)

newbie
Activity: 242
Merit: 0
Incercati asa ceva

https://pbmining.com/images/banner3.png

Profitul e destul de mare si pretul per Ghs e cel mai mic de pe piata.
Contractele se fac pe 5 ani si deocamdata s-a platit in fiecare duminica.
Partea nasoala e ca trebuie sa cumperi minim 5Ghs.
hero member
Activity: 541
Merit: 500
 Shocked Pai atunci nu este mai bine sa cumperi crypto din banii de curent (sa te rogi in continuare sa creasca pretul) si sa nu mai risti defectiuni/zgomot/bibileli?

Editez: acum am vazut (in alta postare facuta de tine) ca minezi monede care iti aduc un pic mai mult decat daca ai cumpara din banii de curent direct monedele respective.
 Grin Corect. Maximizezi acumularea de crypto in cele din urma.
Da, este si asta o strategie.
legendary
Activity: 1568
Merit: 1057
mie nu-mi mai iese demult "curentul" halit de GPU ..mizez mereu pe variantele pow+pos  si doar pe algo x11 sau sha3 si ma rog sa creasca pretul dupa
legendary
Activity: 1397
Merit: 1016
Ideea este ca dai 1 btc si'l recuperezi in 169 de zile dupa care intri pe profit. Daca tii banii la banca ai doband de cat? 5% pa? pe cand aici ai avea dobanda cam 200% pa.

Dar asta este doar in teorie pentru ca in practica e foarte posibil ca acel btc sa nu'l recuperezi pe parcursul vietii deoarece ei nu iau in calcul si cresterea dificultatii.
newbie
Activity: 42
Merit: 0
Daca vrei sa minezi, poti incerca oricand cloud mining. Arunca o privire la Scrypt.cc. Inca e BETA, dar sunt multumit de ei.

Total KHS: 1500
Total Investment: 1.07916000 BTC ($486.70 USD)

Daily Income: 0.00638658 BTC ($2.88 USD)
Monthly Income: 0.19798398 BTC ($89.28 USD)

Break Even In: 169 Days.


Sa-mi explice si mie careva... De ce as da 1 BTC sa stau 169 de zile sa-l iau iar?
sr. member
Activity: 345
Merit: 250
April 24, 2014, 10:14:59 PM
#10
Eu nu inteleg de ce se sterg posturile din acest thread ? Cine o face ? OP sau moderatorul forumului romanesc. Tind sa cred ca Cyrus nu are de-a face cu stergerea posturilor din thread-ul asta.
Nu mi s-a parut ca acel mesaj al lui Crocko era off topic ! Am sa fac un copy si paste aici:

-------------------------------------------------------------
Nimeni nu pariaza pe BitLeu ?  Cool
0.00000090 DOGE
0.00000224 BTL

Astept sa vad rezultatul
-------------------------------------------------------------

Cumpar eu tot dogele pe care il ai cu 0.00000090
full member
Activity: 210
Merit: 100
April 24, 2014, 07:25:22 PM
#9
Eu nu inteleg de ce se sterg posturile din acest thread ? Cine o face ? OP sau moderatorul forumului romanesc. Tind sa cred ca Cyrus nu are de-a face cu stergerea posturilor din thread-ul asta.
Nu mi s-a parut ca acel mesaj al lui Crocko era off topic ! Am sa fac un copy si paste aici:

-------------------------------------------------------------
Nimeni nu pariaza pe BitLeu ?  Cool
0.00000090 DOGE
0.00000224 BTL

Astept sa vad rezultatul
-------------------------------------------------------------
member
Activity: 85
Merit: 10
April 23, 2014, 06:29:27 PM
#8
Cumpara BTC si dupa aia schimba-l in 2-3 monede, eu as schimba in vertcoin (0.00180), dogecoin (0.00000090) si blackcoin (0.00030). In 3-4 luni e foarte probabil sa poti castiga mai mult decat castigi cu un asic de 1000$.
newbie
Activity: 7
Merit: 0
April 23, 2014, 04:36:05 PM
#7
Bineinteles ca merita. Si scrypt si sha.

Dar in ambele situatii sunt cazuri fericite si nefericite. Daca faci un preorder la un ASIC si aia livreaza cu 3 luni intarziere bineinteles ca nu merita. Daca minezi ceva moneda ciudata gen CAGE si moneda se prabuseste normal ca nu merita.

Antminerele sunt cam scumpe momentan pentru ce pot produce. Eu calculez doar in BTC, nu ma intereseaza pretul. Astfel tot timpul compari investitia cu situatia in care ai fi cumparat direct BTC.

Deci daca un Antminer e 0.844BTC el trebuie sa produca mai mult ca sa fii in profit. Daca produce 0.5BTC chiar daca pretul la BTC e 5000$ tu teoretic esti pe minus.

Cu 1000$ nu prea ai ce sa faci. Poate gasesti 2 antminere ieftine, sau cumperi 2 BTC si investesti in ceva monede. Daca vrei LTC&scyptcoins, iti faci un rig cu 2 placi. Insa dupa ce apar ASICurile serioase pe scrypt, vei putea mina doar pe algoritmi ASIC proof gen X11.

Cei mai castigati din minat au fost cei care au minat cand nu se merita si nu au vandut.


As investi in ASIC-uri pe scrypt ca am vazut Gridseed ar merge cat de cat... dar cum ai zis si tu, o sa apara ASIC-uri mai serioase peste cateva luni si o sa devina inutile si la 185$ buc. cu 370hash nu faci nimic, mai ales acum cand BTC pare sa fie in cadere libera de ceva vreme.

Din nou, ma tenteaza sa investesc in GPU mining, dar ce moneda ar fi buna care e ASIC proof si care o sa reziste in timp ?
full member
Activity: 204
Merit: 100
April 23, 2014, 09:05:17 AM
#6
Bineinteles ca merita. Si scrypt si sha.

Dar in ambele situatii sunt cazuri fericite si nefericite. Daca faci un preorder la un ASIC si aia livreaza cu 3 luni intarziere bineinteles ca nu merita. Daca minezi ceva moneda ciudata gen CAGE si moneda se prabuseste normal ca nu merita.

Antminerele sunt cam scumpe momentan pentru ce pot produce. Eu calculez doar in BTC, nu ma intereseaza pretul. Astfel tot timpul compari investitia cu situatia in care ai fi cumparat direct BTC.

Deci daca un Antminer e 0.844BTC el trebuie sa produca mai mult ca sa fii in profit. Daca produce 0.5BTC chiar daca pretul la BTC e 5000$ tu teoretic esti pe minus.

Cu 1000$ nu prea ai ce sa faci. Poate gasesti 2 antminere ieftine, sau cumperi 2 BTC si investesti in ceva monede. Daca vrei LTC&scyptcoins, iti faci un rig cu 2 placi. Insa dupa ce apar ASICurile serioase pe scrypt, vei putea mina doar pe algoritmi ASIC proof gen X11.

Cei mai castigati din minat au fost cei care au minat cand nu se merita si nu au vandut.
hero member
Activity: 826
Merit: 1000
'All that glitters is not gold'
April 22, 2014, 11:36:10 AM
#5
Documenteaza-te si ia singur o decizie
Daca intri in joc ai grija sa nu pierzi ceea ce nu iti poti permite.
newbie
Activity: 7
Merit: 0
April 20, 2014, 04:20:19 PM
#4
Din cate am vazut GPU mining pare sa fie mai mult sau mai putin "future proof" insa necesita o investitie destul de considerabila. Nu vreau neaparat sa minez bitcoin, ca am vazut ca sunt n-spe mii de variatii, insa cu ASIC am facut cateva calcule recent si daca cresterea in dificultate continua, dupa cateva luni o sa fac doar 20-30$/luna si asta fara consumul de curent...Litecoin pare sa fie ok, insa am vazut ca tot asa o sa scoata in curand un antminer si imediat dificultatea o sa creasca.
Nu stiu sincer la ce se gandeau cand au scos ASIC-uri fiindca dificultatea la btc a crescut ridicol de mult de cand a aparut dar uite ca niste destepti nu sau gandit si la consecinte...e ca si cum ai participa la F1 cu masina de 1000cai si te astepti ca restul sa ramana la 50...dar na, lumea nu a auzit de inflatie si acum dimpotriva au cam macelarit btc si profiturile dp urma acestei monezi.
Acum am auzit de MTgox si alte tampenii de astea plus ca banca chineza aparent nu ar recunoaste aceasta moneda sau ce au mai zis si asta ar fi scazut pretul la btc la jumate, dar din nou, abia recent mi-am starnit curiozitatea cu btc mining si se poate sa vorbesc prostii.

Oricum, pana la urma ce se merita ? credeti ca o sa isi revina btc si ASIC mining, sau tot asa o sa fie in cadere libera si sa trec pe GPU mining in schimb, ca am vazut ca sunt monezi care nu vor oferi suport pt ASIC mining.

full member
Activity: 140
Merit: 100
April 20, 2014, 02:53:12 PM
#3
Mining cu ASIC .. nu, oricum o dai. GPU numai daca treci de 0.01 BTC/Mhs/zi si BTC-ul peste 600.
newbie
Activity: 59
Merit: 0
April 20, 2014, 08:02:31 AM
#2
Ref antminer, poti sa arunci o privire (cat si niste valori pt curs/diff etc, dupa cum crezi) aici: https://tradeblock.com/mining/a/50036cb384
Momentan calculul iese pe un mare minus, de asta se si vand pe ebay pe la 400-450$ iar pretul scade repejor. La 2W/Gh e posibil sa nu mai fie competitive mult timp, chiar daca cursul creste.

Despre esenta, adica "daca se merita sau nu sa minezi", sper ne sa ajute colegii cu vechime sau ...poate niste clarvazatori?  Wink
Din moment ce suntem pe aici, ma gandesc ca speranta e ca se va merita...
Sa vedem daca da si mai ales cand.

Numai bine.
newbie
Activity: 7
Merit: 0
April 20, 2014, 07:05:28 AM
#1
Recent am, redescoperit, bitcoin mining, insa nu sunt sigur daca se mai merita sa investesti in aceasta "piata". M-am luat cu bitcoin mining cand a aparut prima data acum cativa ani si desi am facut ceva monezi, pe vremea aceea cu 1-2btc cumparai o pereche de sosete...asa ca, bineinteles, am sters wallet-u si tot...ca na..alte vremuri.
As dori insa sa ma apuc din nou de minat, dar uite ca dupa atatia ani nu prea mai stiu ce si cum. Am cam 1000$ pe care as putea sa ii investesc, daca se merita, si din cate am vazut antminere-le nu par sa o duca asa de rau.

Ma gandeam sa iau 1-2 antminere de 200gh/s pentru inceput. Se merita ? si daca da, ce anume mai e bun acum pe piata ? si cat o sa mai tina treaba asta cu btc, pana inflatia la dificultate ajunge la trilioane..

Pages:
Jump to: