Pages:
Author

Topic: Δημιουργία Ελληνικού site για το bitcoin. - page 4. (Read 31542 times)

legendary
Activity: 3416
Merit: 1142
Ιntergalactic Conciliator
Check2fire, μπορεις σε παρακαλω να κανεις προσθηκη το url  του site στο op ετσι ωστε ολοι να το βρισκουν ευκολα?

Thanks.

 Wink


Τι είναι το op ρε παιδιά?
sr. member
Activity: 351
Merit: 250
Έκανα κάποια τεστ στην ιστοσελίδα και διαπίστωσα πως έχει κάποια θεματάκια που ίσως και να πρέπει να τα δούμε αν και πως μπορούμε να τα βελτιώσουμε.

Το πρώτο αφορά την σελίδα και τον χρόνο απόκρισης της.
Σε γενικές γραμμές το 71% είναι καλό αλλά μπορεί να γίνει καλύτερο και ο χρόνος να πέσει κάτω απο τα 2 δευτερόλεπτα.




Το δεύτερο αφορά περισσότερο τον server.
Δείχνει την απόκριση που έχει σε παράλληλες συνεδρίες, όταν 50 χρήστες επισκεφθούν την σελίδα την ίδια χρονική στιγμή.
Στους 49 κλάταρε  Tongue



Για αυτό τώρα επειδή είναι wordpress γίνονται κάποια hacks και μπορεί να βελτιωθεί παραμένοντας στον ίδιο server (πχ αλλάζοντας το Apache με Nginx, cache plugins κλπ).
Δεν γνωρίζω την επισκεψιμότητα της σελίδας αλλά αν θεωρείτε ότι πρέπει να το βελτιώσουμε τότε να δούμε τι μπορούμε να κάνουμε.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα εδώ και εδώ.
hero member
Activity: 728
Merit: 500
Check2fire, μπορεις σε παρακαλω να κανεις προσθηκη το url  του site στο op ετσι ωστε ολοι να το βρισκουν ευκολα?

Thanks.

 Wink
sr. member
Activity: 351
Merit: 250
Γίνεται χωρίς plugin, με 3 κατηγορίες.
Ορίζεις την κατηγορία του κάθε post και ζητάς σε κάθε στήλη να φαίνονται άρθρα μόνο της μιας κατηγορίας.

Αυτό νομίζω ταιριάζει. Εάν γνωρίζεις και κάποιο plugin...

Σωστά.

Πρακτικά και για ευκολία επειδή η εγκατάσταση ειναι wordpress ίσως ειναι καλυτερα να χρησιμοποιηθούν plugins για αυτή τη δουλειά.
Θα χρειαστει ένα plugin για να σχεδιαστεί η αρχικη σελίδα (να εχει πχ τρεις κολώνες).Αυτό γινεται με page layout builder όπως αυτό.
Έπειτα για να εμφανιστούν post απο συγκεκριμμένες κατηγορίες πάλι ενα plugin όπως αυτό η αυτό κανουν πιο ευκολη τη δουλειά με χρήση shortcode.

Το σημαντικό ομως ειναι να οριστουν σωστά οι κατηγορίες πρωτού γίνει αυτό και πάντα τα post να ανήκουν σε μία απο αυτες τις κατηγορίες.
full member
Activity: 140
Merit: 100
Γίνεται χωρίς plugin, με 3 κατηγορίες.
Ορίζεις την κατηγορία του κάθε post και ζητάς σε κάθε στήλη να φαίνονται άρθρα μόνο της μιας κατηγορίας.

Αυτό νομίζω ταιριάζει. Εάν γνωρίζεις και κάποιο plugin...
sr. member
Activity: 387
Merit: 250
Αυτό νομίζω ταιριάζει. Εάν γνωρίζεις και κάποιο plugin...
sr. member
Activity: 351
Merit: 250
Δυστυχώς όχι φίλε.
είμαι αρχάριος στο wordpress.  Cry
αλλά μήπως θα μπορούσες να προτείνεις κάποια λύση άλλη για το πρόβλημα μας;

Εννοείς κάτι σαν το Mashable που έχει τρείς κάθετες κολώνες What's New, What's Rising & What's Hot ?
sr. member
Activity: 387
Merit: 250
Δυστυχώς όχι φίλε.
είμαι αρχάριος στο wordpress.  Cry
αλλά μήπως θα μπορούσες να προτείνεις κάποια λύση άλλη για το πρόβλημα μας;
sr. member
Activity: 351
Merit: 250
Γίνεται να βάζουμε ένα έμβλημα δίπλα από κάθε τίτλο (ένα με το απλό σηματάκι του Bitcoin και ένα που να γράφει services). Και να πηγαίνουν αντίστοιχα τα νέα στις 2 αυτές σελίδες.
Για να είναι και ατόφια η κεντρική σελίδα.

Δεν το κατάλαβα, τι ακριβώς εννοείς; Έχεις κάποιο παράδειγμα να στείλεις απο κάποιο άλλο site για να το δω;
sr. member
Activity: 351
Merit: 250
Απλά δύσκολο Tongue γιατί θα πρέπει να βρούμε το σήμα πρώτα και μετά να το προσθέσουμε στο πάνω πλαίσιο κάτι που μονο ο vrontis μπορεί να κάνει αλλα και αυτός έχει εξαφανιστεί Tongue. Εχω μάθει από διαχείριση του wordpress αλλά όχι και τόσο ώστε να μπαίνω στα ενδότερα και αλλάζω τελείως τα theme

Εδώ είμαι Smiley
legendary
Activity: 3416
Merit: 1142
Ιntergalactic Conciliator
Απλά δύσκολο Tongue γιατί θα πρέπει να βρούμε το σήμα πρώτα και μετά να το προσθέσουμε στο πάνω πλαίσιο κάτι που μονο ο vrontis μπορεί να κάνει αλλα και αυτός έχει εξαφανιστεί Tongue. Εχω μάθει από διαχείριση του wordpress αλλά όχι και τόσο ώστε να μπαίνω στα ενδότερα και αλλάζω τελείως τα theme
sr. member
Activity: 387
Merit: 250
Γίνεται να βάζουμε ένα έμβλημα δίπλα από κάθε τίτλο (ένα με το απλό σηματάκι του Bitcoin και ένα που να γράφει services). Και να πηγαίνουν αντίστοιχα τα νέα στις 2 αυτές σελίδες.
Για να είναι και ατόφια η κεντρική σελίδα.
legendary
Activity: 3416
Merit: 1142
Ιntergalactic Conciliator
πρόσθεσα και στο κεντρικό menu και τον σύνδεσμο για το Reddit.
Πείτε καμιά ιδέα για το τι μπορούμε να αλλάξουμε στο blog τι να προσθέσουμε καθώς και τι λέτε για να προσθέσουμε σελίδες με νέες παρουσιάσεις όπως startup γύρω από το Bitcoin
legendary
Activity: 3416
Merit: 1142
Ιntergalactic Conciliator
Πρόσθεσα και το mailchimp και widget για εγγραφή για όποιον θέλει στα νέα του Blog. Πολύ καλό εργαλείο πάντως το mailchimp και με φοβερή παραμετροποίηση.
legendary
Activity: 3416
Merit: 1142
Ιntergalactic Conciliator
Παιδιά σκέφτομαι να φτιάξω μερικά page παραπάνω όπου το ένα να γίνονται παρουσιάσεις νέων  project γύρω από το bitcoin, σε κάποια άλλη παρουσιάσεις mining μηχανημάτων καθώς και cloud mining και σε μια άλλη με όλα τα γνωστά ανταλλακτήρια αν και το τελευταίο είναι λίγο επικίνδυνο καθώς θα πρέπει το ανταλλακτήριο και να είναι δημοφιλές και αρκετά σταθερό και φυσικά νόμιμο με όλες τις άδειες μην έχουμε τίποτα δράματα.
Νομίζω ότι χρειάζεται στην Ελλάδα ένα κέντρο πληροφόρησης γύρω από όλες τις νέες υπηρεσίες που υπάρχουν γύρω από το ψηφιακό νόμισμα και κάτι τέτοιο θα βοηθήσει αρκετά. Λίγοι γνωρίζουν project όπως το bitpay, τον p2p δανεισμό και άλλα τέτοια αποκεντρωμένα οικονομικά εργαλεία.
legendary
Activity: 3416
Merit: 1142
Ιntergalactic Conciliator
Αλλαξα ξανά την άδεια χρήσης σε public domain δλδ ο καθένας μπορεί να χρησιμοποιήσει τα κείμενα χωρίς καμία άλλη υποχρέωση.
legendary
Activity: 3416
Merit: 1142
Ιntergalactic Conciliator
Εφτιαξα και την contactus page και πλέον το να μας στέλνει κάποιος email δουλεύει κανονικά.
legendary
Activity: 3416
Merit: 1142
Ιntergalactic Conciliator
Ευχαριστούμε και φυσικά θα ενημέρωσουμε όταν αποφασίσουμε να ανοίξουμε το blog ώστε να γράψουν μια άποψη και για όσους έχουν επιχειρηματική δραστηριότητα στην Ελλάδα γύρω από το Bitcoin. Πρέπει πρώτα να το συζητήσουμε για το τι μορφή μπορεί να έχει αυτή η παρέμβαση. Μπορεί να είναι ένας σχολιασμός γενικά πάνω στο bitcoin σαν άρθρο ανάλυση η ακόμα και μια ανάλυση μετά από κάποιο σημαντικό γεγονός.
member
Activity: 63
Merit: 10
Πολύ καλή δουλειά και συγχαρητηρια για την πρωτοβουλία.

Εγω θα μπορούσα να γράφω 1 , 2 αρθρα την εβδομάδα ,
ενημερώστε με αν το επιθυμείτε και περιμενω νεα σας.


legendary
Activity: 3416
Merit: 1142
Ιntergalactic Conciliator
thx παιδιά για τα καλά σας λόγια. Θα μπορούσαμε να είχαμε και περισσότερους που γράφουν στο blog. Να υπενθυμίσω ότι το blog είναι ανοιχτό για όλους και ο καθένας μπορεί να μπει και να γράφει νέα ακόμα και άρθρα με απόψεις γύρω από τα κρυπτονομίσματα και το bitcoin.
Καλό θα ήταν αν έχετε γνώσεις η είσαστε φοιτητές να ανεβάσετε ένα άρθρο και απόψεις γύρω από την επανάσταση των κρυπτονομίσμάτων. Αυτή είναι η ιδέα που έχω για το blog.
Ακόμα και επιχειρήσεις που δραστηροποιούνται γύρω από το bitcoin στην Ελλάδα θα μπορούσαμε να τους δώσουμε ένα χώρο για να ανεβάσουν ένα άρθρο ανάλυση για την άποψη τους για το bitcoin φυσικά όμως όχι για να διαφημιστούν αν και θα μπορούσαν να κάνουν μια σύντομη παρουσίαση γύρω από τις δραστηριότητες τους.
Αυτό που φαντάζομαι είναι το blog να γίνει ένας ανοιχτός χώρος συνάντησης και ενημέρωσης όλης της Ελληνικής κοινότητας του Bitcoin.
Pages:
Jump to: