Pages:
Author

Topic: Steemit.com: Η συγγραφή Μπλόγκ είναι ο νέος τρόπος Εξόρυξης - page 3. (Read 6322 times)

full member
Activity: 140
Merit: 100
και μονο που υπαρχει ενας "μεγαλος" πισω απο κατι τοσο επικερδες ειναι μεγαλο ρισκο πρωτιστως για εκεινον.
ενταξει στον καναδα εχει πολυ μικρη εγκληματικοτητα αλλα θα επρεπε να φυλαγεται τωρα!
αν ηταν στο μεξικο τωρα θα ειχε ηδη απαχθει για λιτρα!
Μην τον βλεπεις ετσι μισομεριδα.Ειναι ουκρανος.
Ειναι σκληροι τυποι αυτοι διαχρονικα.
Αν πας τωρα στην ουκρανια με τανκσ στο σουπερ μαρκετ ουτε
θα δωσει σημασια κανενας.
legendary
Activity: 3402
Merit: 1142
Ιntergalactic Conciliator
ο μεγάλος έχει κάνει την μια μλκ πίσω από την άλλη τους τελευταίους δύο μήνες αλλα παραμένει "μεγάλος"  Grin
legendary
Activity: 1064
Merit: 1003
και μονο που υπαρχει ενας "μεγαλος" πισω απο κατι τοσο επικερδες ειναι μεγαλο ρισκο πρωτιστως για εκεινον.
ενταξει στον καναδα εχει πολυ μικρη εγκληματικοτητα αλλα θα επρεπε να φυλαγεται τωρα!
αν ηταν στο μεξικο τωρα θα ειχε ηδη απαχθει για λιτρα!
full member
Activity: 140
Merit: 100
Θα κανω ενα παραπολιτικο σχολια αλλα ακομα και ο ΜΕΓΑΛΟΣ(του ΑΙΘ)
κανει λινκ σε ποστ του στιμιτ.Στο ποστ του μετα το φορκ
κλεινει με λινκ στο στιμιτ για να παρει οδηγιες ο κοσμος πως
θα σπλιταρει στις δυο αλυσιδες!
Και ολοι ξερουμε οτι ο ΜΕΓΑΛΟΣ τυχαιες κινησεις δεν κανει.
legendary
Activity: 1708
Merit: 1045
Grin

Seems like many top Steem.it posts are self-referential to $STEEM like MLM.

https://twitter.com/DanDarkPill/status/762401269935923201

Εχει λογικη. Οταν ψαχνεις να βρεις τι περιεχομενο θα κανεις curate για upvote, πολυ περιεχομενο ειναι copy/pasted. Οπότε εσυ θες να ανταμοιψεις κατι που ειναι original. Το περιεχομενο που εχει σχεση με το ιδιο το steem ξεκιναει με "προβαδισμα" γιατι δεν ειναι κατι που καποιος μπορει να πηγε στο ιντερνετ και να το ριπαρισε για να το pasteαρει. Υπαρχουν συγγραφεις που, με το καιρο, εχουν φτιαξει ονομα, και βγαζουν καλα λεφτα χωρις να γραφουν για το steem. Η top earning συγγραφεας αυτη τη στιγμη κυριως γραφει ιστοριουλες δικες της ή αλλων που τις υποβαλλουν ανωνυμα: https://steemit.com/@stellabelle .Και δεν ειναι η μονη, και αλλοι γραφουν για διαφορα θεματα περαν του steem, οπως τεχνολογια, νουβελες, κτλ - αλλα αυτοι ειναι ψιλοπαλαιοτεροι και εδραιωμενοι, οποτε ο αλλος ψηφιζει αφοβα γιατι ξερει οτι δε το κοπιαρει.

Γενικα τα αρθρα με steem παιρνουν περισσοτερα votes και επειδη αυτο ειναι παρατηρημενο, οδηγει σε "circle-jerk". Εσυ γραφεις ενα αρθρακι για το steem, και επειδη γενικα ολοι ξερουν οτι αυτα ανεβαινουν παιρνουν upvotes γιατι αυτο ειναι η πιο κερδοφορα στρατηγικη για το curation. Αλλα δεν ειναι μονο το περιεχομενο ετσι. Και οι πετυχημενοι συγγραφεις που ξερεις οτι θα παρουν upvotes, τους ψηφιζεις με παρομοιο σκεπτικο οτι αν αυτοι πανε ταμειο, τοτε θα πας και εσυ ως curator (25% του payout του αρθρου παει στους voters που το ανεδειξαν). Πχ η αλλη που λεω οτι ειναι top earner, αυτη ουτε καν χρειαζεται να τη διαβαζουν τι γραφει. Αλλοι εχουν βαλει bots και τη ψηφιζουν αμεσως μολις ποσταρει. Σου λεει θα ψηφισω εγω, μετα θα μπουν και οι αλλοι να ψηφισουν και θα παω ταμειο (αν εχεις σοβαρο steem power για curation - εγω δεν εχω ιδιαιτερο).

Παω να γραψω κανα αρθρακι για το steem να παω ταμειο  Tongue Cheesy
legendary
Activity: 1708
Merit: 1045
Σωστοτατος ο ΑΛΕΞΤΖΙΑΡ.
Διαφωνω μονο στη τελευταια παραγραφο.Οσο περισσοτεροι
τοσο περισσοτεροι και οι κουρατορες και τοσο ποιο πολλα πρεπει
να ριξουν οι φορτωγκες για να εχουν επιρροη στο περιεχομενο.

Δεν εχω δεδομενα για να πω με σιγουρια αν ειναι βιωσιμο αυτο
που λεω αλλα μου φαινεται λογικο εκ πρωτης οψεως.

Το εμποδιο της βιωσιμοτητας προσωπικα το βλεπω οταν χτυπησει απο 1μυριο χρηστες και πανω. Τα χιλιαρικα που πεφτουν τωρα λογικα θα εξαφανιστουν γιατι το reward pool (που ειναι fixaρισμενο) θα πρεπει να διαιρεθει /20 (σε σχεση με τους 50.000 χρηστες που εχει τωρα).

Στα 10εκ χρηστες δε ξερω πως μπορει να πληρωθουν τα rewards εκτος αν η τιμη εκτιναχθει ή αλλαξει εντελως κατι στον αλγοριθμο.

Οι χρηστες μπορουν να εχουν explosive growth (πχ να πανε απο 50.000 => 5εκ) =x100, αλλα τα rewards για να ακολουθησουν μια τετοια πορεια, η κεφαλαιοποιηση του steem πρεπει να παει απο τα 200εκ στα 20 δις. Και αυτο δε προκειται να συμβει. Αρα αναγκαστικα τα rewards θα μειωνονται οσο η χρηση του steem επεκτεινεται.

Σε καθε περιπτωση, και 10$ να βγαζει καποιος σε μια μερα αντι για 100$ ή 1000$, δε θα τον χαλαει - αλλα θα γεμισει περισσοτερο με ασιατες και ανατολικοευρωπαιους, παρα αμερικανους - γιατι ο αμερικανος δε θα εχει κινητρο να γραψει. Για τον ελληνα ανεργο ακομα και τα 10$ μπορει να ειναι σωτηρια σε μια εποχη ξεραϊλας.
legendary
Activity: 1708
Merit: 1045
Alex σε ολα τα σχολια που κανεις μεσα πεφτεις!
για λεγε γνωμες και για αλλα αλτκοινς, thanks

Δε το ψαχνω τοσο ενεργα το τελευταιο διαστημα, εχω επικεντρωθει στο steem. Και οταν λεω steem το εννοω ως πλατφορμα, οχι ως altcoin. Ως altcoin δε μ'ενδιαφερει καθολου περα απ'το βαθμο που μπορει να μου αυξησει τα bitcoins  αλλα και την βοηθεια στην επεκταση της χρησης των crypto ευρυτερα (κατι που αυξανει το network effect του bitcoin και κατα συνεπεια τη τιμη του - λογω metcalfe law)



full member
Activity: 140
Merit: 100
Σωστοτατος ο ΑΛΕΞΤΖΙΑΡ.
Διαφωνω μονο στη τελευταια παραγραφο.Οσο περισσοτεροι
τοσο περισσοτεροι και οι κουρατορες και τοσο ποιο πολλα πρεπει
να ριξουν οι φορτωγκες για να εχουν επιρροη στο περιεχομενο.

Δεν εχω δεδομενα για να πω με σιγουρια αν ειναι βιωσιμο αυτο
που λεω αλλα μου φαινεται λογικο εκ πρωτης οψεως.
legendary
Activity: 1064
Merit: 1003
Alex σε ολα τα σχολια που κανεις μεσα πεφτεις!
για λεγε γνωμες και για αλλα αλτκοινς, thanks
legendary
Activity: 3402
Merit: 1142
Ιntergalactic Conciliator
 Grin

Seems like many top Steem.it posts are self-referential to $STEEM like MLM.

https://twitter.com/DanDarkPill/status/762401269935923201
legendary
Activity: 1708
Merit: 1045
Το steem ειναι ισως το mono alt που δε χρειαζεται να βαλεις ουτε 1 cent για να βγαλεις λεφτα. Αρκει να μη το δεις ως altcoin αλλα ως πλατφορμα στυλ reddit.

Bloggαρεις, πληρωνεσαι, τελος. Εβαλες 0 μεσα, εβγαλες κατι στη τσεπη. Δε σ'ενδιαφερει ουτε ποιος αγοραζει, ουτε ποιος πουλαει, ουτε τιποτα. Ειναι ευκολο να βγαλεις λεφτα? Αμα ασχοληθεις και εχεις κατι να πεις, ναι, πολυ ευκολο. Αυτο βλεπω ως προσωπικη εμπειρια. Δεν εχω βαλει ουτε σεντ (ως επενδυση). Και ομως χρημα βγαινει. Μπορει να γραψεις ενα σχολιο σε ενα θρεντ και να παρεις 200-300$ απ'το comment (μου χει συμβει 3-4 φορες). Γελαει ο κοσμος.

Αν παλι το βλεπεις επενδυτικα, τοτε αυτο διαφερει. Εκει μπορει να σ'ενοχλουν ζητηματα οπως η υφισταμενη κατανομη, ο πληθωρισμος κτλ κτλ. Ε απλα δεν επενδυεις.

Θεωρητικα δεν ειναι προς το (στενο οικονομικο) συμφερον οσων συμμετεχουν στο steem να πουν σε αλλους "μαγκες ελατε και εσεις" γιατι οσο λιγοτεροι συμμετεχουν, τοσο μεγαλυτερο το ποσοστο των rewards που πανε αναλογικα στους υφισταμενους χρηστες. Οπότε οποιος πιστευει οτι ειναι scam δε κανει κακο στους ηδη υπαρχοντες χρηστες - καλο τους κανει που δε συμμετεχει. Και δεν εχει λογο ο χρηστης να κατσει να πεισει τον skeptic οτι δεν ειναι scam. Του λεει καλα κατσε εσυ να φωναζεις scam, scam, scam οσο εγω βγαζω bitcoiiiinssss Tongue


upvoted

Kaaachiiiiiing Grin
legendary
Activity: 910
Merit: 1000
Το steem ειναι ισως το mono alt που δε χρειαζεται να βαλεις ουτε 1 cent για να βγαλεις λεφτα. Αρκει να μη το δεις ως altcoin αλλα ως πλατφορμα στυλ reddit.

Bloggαρεις, πληρωνεσαι, τελος. Εβαλες 0 μεσα, εβγαλες κατι στη τσεπη. Δε σ'ενδιαφερει ουτε ποιος αγοραζει, ουτε ποιος πουλαει, ουτε τιποτα. Ειναι ευκολο να βγαλεις λεφτα? Αμα ασχοληθεις και εχεις κατι να πεις, ναι, πολυ ευκολο. Αυτο βλεπω ως προσωπικη εμπειρια. Δεν εχω βαλει ουτε σεντ (ως επενδυση). Και ομως χρημα βγαινει. Μπορει να γραψεις ενα σχολιο σε ενα θρεντ και να παρεις 200-300$ απ'το comment (μου χει συμβει 3-4 φορες). Γελαει ο κοσμος.

Αν παλι το βλεπεις επενδυτικα, τοτε αυτο διαφερει. Εκει μπορει να σ'ενοχλουν ζητηματα οπως η υφισταμενη κατανομη, ο πληθωρισμος κτλ κτλ. Ε απλα δεν επενδυεις.

Θεωρητικα δεν ειναι προς το (στενο οικονομικο) συμφερον οσων συμμετεχουν στο steem να πουν σε αλλους "μαγκες ελατε και εσεις" γιατι οσο λιγοτεροι συμμετεχουν, τοσο μεγαλυτερο το ποσοστο των rewards που πανε αναλογικα στους υφισταμενους χρηστες. Οπότε οποιος πιστευει οτι ειναι scam δε κανει κακο στους ηδη υπαρχοντες χρηστες - καλο τους κανει που δε συμμετεχει. Και δεν εχει λογο ο χρηστης να κατσει να πεισει τον skeptic οτι δεν ειναι scam. Του λεει καλα κατσε εσυ να φωναζεις scam, scam, scam οσο εγω βγαζω bitcoiiiinssss Tongue



upvoted


legendary
Activity: 1708
Merit: 1045
Το steem ειναι ισως το mono alt που δε χρειαζεται να βαλεις ουτε 1 cent για να βγαλεις λεφτα. Αρκει να μη το δεις ως altcoin αλλα ως πλατφορμα στυλ reddit.

Bloggαρεις, πληρωνεσαι, τελος. Εβαλες 0 μεσα, εβγαλες κατι στη τσεπη. Δε σ'ενδιαφερει ουτε ποιος αγοραζει, ουτε ποιος πουλαει, ουτε τιποτα. Ειναι ευκολο να βγαλεις λεφτα? Αμα ασχοληθεις και εχεις κατι να πεις, ναι, πολυ ευκολο. Αυτο βλεπω ως προσωπικη εμπειρια. Δεν εχω βαλει ουτε σεντ (ως επενδυση). Και ομως χρημα βγαινει. Μπορει να γραψεις ενα σχολιο σε ενα θρεντ και να παρεις 200-300$ απ'το comment (μου χει συμβει 3-4 φορες). Γελαει ο κοσμος.

Αν παλι το βλεπεις επενδυτικα, τοτε αυτο διαφερει. Εκει μπορει να σ'ενοχλουν ζητηματα οπως η υφισταμενη κατανομη, ο πληθωρισμος κτλ κτλ. Ε απλα δεν επενδυεις.

Θεωρητικα δεν ειναι προς το (στενο οικονομικο) συμφερον οσων συμμετεχουν στο steem να πουν σε αλλους "μαγκες ελατε και εσεις" γιατι οσο λιγοτεροι συμμετεχουν, τοσο μεγαλυτερο το ποσοστο των rewards που πανε αναλογικα στους υφισταμενους χρηστες. Οπότε οποιος πιστευει οτι ειναι scam δε κανει κακο στους ηδη υπαρχοντες χρηστες - καλο τους κανει που δε συμμετεχει. Και δεν εχει λογο ο χρηστης να κατσει να πεισει τον skeptic οτι δεν ειναι scam. Του λεει καλα κατσε εσυ να φωναζεις scam, scam, scam οσο εγω βγαζω bitcoiiiinssss Tongue

legendary
Activity: 3402
Merit: 1142
Ιntergalactic Conciliator
Μα που τους βρίσκεις όλους αυτούς τους καραγκιόζηδες και τους quotareis? (δε λέω να μην τους quotareis, κάθε άλλο, απλά μου κάνει εντύπωση "τι κυκλοφορεί" εκεί έξω) δηλαδή τι ακριβώς μας "εξήγησε" ο συγκεκριμένος? αυτό που λέει είναι το εξής δόγμα... (και τίποτα άλλο κατα τη γνώμη μου)

Quote
The #altcoin Ponzi explained in one easy chart. Bitcoin bagholders deposit BTC to pay earlier altcoin users.

Btc<==>Altcoin

Η μήπως κάνω λάθος?

Πάντως έχουν αφηνιάσει οι σκληροπυρηνικοί του bitcoin, μην δουν τίποτα να πάει να σηκώσει κεφάλι, είτε αυτό είναι Ethereum είτε STEEM είτε οτιδήποτε άλλο, νιώθουν ότι απειλούνται και παθαίνουν αναφυλακτικό σοκ!

αυτό στο αφιερώνω Cheesy

https://twitter.com/Tone_LLT/status/760198797301514240
legendary
Activity: 910
Merit: 1000
Μα που τους βρίσκεις όλους αυτούς τους καραγκιόζηδες και τους quotareis? (δε λέω να μην τους quotareis, κάθε άλλο, απλά μου κάνει εντύπωση "τι κυκλοφορεί" εκεί έξω) δηλαδή τι ακριβώς μας "εξήγησε" ο συγκεκριμένος? αυτό που λέει είναι το εξής δόγμα... (και τίποτα άλλο κατα τη γνώμη μου)

Quote
The #altcoin Ponzi explained in one easy chart. Bitcoin bagholders deposit BTC to pay earlier altcoin users.

Btc<==>Altcoin

Η μήπως κάνω λάθος?

Πάντως έχουν αφηνιάσει οι σκληροπυρηνικοί του bitcoin, μην δουν τίποτα να πάει να σηκώσει κεφάλι, είτε αυτό είναι Ethereum είτε STEEM είτε οτιδήποτε άλλο, νιώθουν ότι απειλούνται και παθαίνουν αναφυλακτικό σοκ!
legendary
Activity: 3402
Merit: 1142
Ιntergalactic Conciliator
αυτό εδώ έχει ενδιαφέρων πάντως

https://twitter.com/thestringpuller/status/758711779614715904

The #steem Ponzi explained in one easy chart. Bitcoin bagholders deposit BTC to pay earlier Steem users.


hero member
Activity: 812
Merit: 1000
Προσωπικα θεωρω οτι το steem δεν ειναι απαραιτητα καλο σαν επενδυση (τουλαχιστον με 300-400εκ marketcap - το upside δεν μπορει πχ να παει x5-x10 συντομα και εχει και πολυ πληθωριστικη πιεση για οσους δεν εχουν κανει το steem => steem power) αλλα σαφως ειναι μια ευκαιρια για χρημα - τουλαχιστον για οσους εχουν ορεξη να ασχοληθουν.

Το πραγματικα καλο ειναι οτι επεκτεινει τα crypto και σε νεες αγορες. Αν το δει καποιος ως κοινωνικο δικτυο, ή πλατφορμα περιεχομενου, τοτε αυτο που κανει το steemit ειναι να σου λεει γραψου, ανεβαζε περιεχομενο/σχολια κτλ και πας ταμειο. Αυτο φερνει χιλιαδες νεα ατομα τα οποια πληρωνονται σε ...cryptocurrency... οποτε παει ο αλλος αλλαζει τα steem dollars σε bitcoins και μετα σε usd/eur κτλ... οπότε επεκτεινεται η χρηση και η εξοικειωση cryptocurrency γενικοτερα.

Αν πχ το steem φερει 100-200-500 χιλιαδες χρηστες, αυτο ειναι θετικο γενικοτερα για ολο το οικοσυστημα.
+1000
οτιδηποτε φερει κοσμο στο κρυπτο-universe ειναι καλο!
legendary
Activity: 1708
Merit: 1045
Προσωπικα θεωρω οτι το steem δεν ειναι απαραιτητα καλο σαν επενδυση (τουλαχιστον με 300-400εκ marketcap - το upside δεν μπορει πχ να παει x5-x10 συντομα και εχει και πολυ πληθωριστικη πιεση για οσους δεν εχουν κανει το steem => steem power) αλλα σαφως ειναι μια ευκαιρια για χρημα - τουλαχιστον για οσους εχουν ορεξη να ασχοληθουν.

Το πραγματικα καλο ειναι οτι επεκτεινει τα crypto και σε νεες αγορες. Αν το δει καποιος ως κοινωνικο δικτυο, ή πλατφορμα περιεχομενου, τοτε αυτο που κανει το steemit ειναι να σου λεει γραψου, ανεβαζε περιεχομενο/σχολια κτλ και πας ταμειο. Αυτο φερνει χιλιαδες νεα ατομα τα οποια πληρωνονται σε ...cryptocurrency... οποτε παει ο αλλος αλλαζει τα steem dollars σε bitcoins και μετα σε usd/eur κτλ... οπότε επεκτεινεται η χρηση και η εξοικειωση cryptocurrency γενικοτερα.

Αν πχ το steem φερει 100-200-500 χιλιαδες χρηστες, αυτο ειναι θετικο γενικοτερα για ολο το οικοσυστημα.
Pages:
Jump to: