Pages:
Author

Topic: Sur Tatil Evleri GYO Halka Arz (SURGY) - page 2. (Read 491 times)

legendary
Activity: 2254
Merit: 1446
Cashback 15%
December 19, 2023, 02:20:25 PM

ya beyler şu görsele bakar mısınız bir dakika? 2023 senesinde en kötü performansı gösteren halka arz hissesi bu sur tatil evleri olmuşç hem de bunu çok kısa bir sürede gerçekleştirdiği için kendisine madalya takılması lazım. bigchefs dışında hepsi neredeyse son 1 ayda piyasaya girmiş kağıtlar. yine aralarında en büyük hayal kırıklığı kim ne derse desin sur yapı değil. bana göre deli gibi lansmanı yapılan tab gıda en büyük hayal kırıklığı. tavan bozduktan sonra 180 lira ya da daha üst seviylerden çevremden bir sürü insan aldı. çok fena.
hero member
Activity: 1218
Merit: 877
Eloncoin.org - Mars, here we come!
December 19, 2023, 12:02:04 PM
Sur gyoda fiyat standardizasyonu yok, fiyat düştükçe düşüyor, patron ses çıkarmıyor, kendi zaten işine geleni elde etti, ettiği paralarla yatırım veya binalarını kredisiz yapmaya devam ediyor, bankaya gitse 3 katı kredi faizi ödeyecekken, birileri sayesinde halka arz çılgınlığıyla temiz para topladı şirketin bir kısmını arz ederek,
Fiyat yarı yarıya düşmüş olsa ve bu seviyeden hisseleri geri toplamış olsalar bedavadan %50 kâr yapmış olacak SPK'nın bu duruma normalde dur demesi lazım çünkü şartnamelerde 30 gün boyunca fiyat istikrarını sağlaması gerekiyor gibi maddeler var. Kurumsal firmalar ilk gün %10 kar ile satıp çıktılar öyleyse sonrada küçük yatırım lanet olsun diyerek satıyordur.
sr. member
Activity: 1344
Merit: 373
December 19, 2023, 10:18:39 AM
Sur Tatil Evleri GYO Halka Arzı bu günkü düşüşü ile beraber düşüş halka arz fiyatına göre neredeyse  %20 ye yaklaştı üstelik genel anlamda diğer halka arzlarıda olumsuz etkilemeye devam ediyor. Yarın işlem görmeye başlayacak olan Avrupakent GYO bu durumdan etkilenecek mi? göreceğiz. Olumsuz bir etkileşim olacağını düşünüyorum umarım olmazda en azından bireysel katılımcılar ilk günden zarar etmemiş olur.

Sur gyoda fiyat standardizasyonu yok, fiyat düştükçe düşüyor, patron ses çıkarmıyor, kendi zaten işine geleni elde etti, ettiği paralarla yatırım veya binalarını kredisiz yapmaya devam ediyor, bankaya gitse 3 katı kredi faizi ödeyecekken, birileri sayesinde halka arz çılgınlığıyla temiz para topladı şirketin bir kısmını arz ederek,
hero member
December 19, 2023, 08:29:55 AM
Sur Tatil Evleri GYO Halka Arzı bu günkü düşüşü ile beraber düşüş halka arz fiyatına göre neredeyse  %20 ye yaklaştı üstelik genel anlamda diğer halka arzlarıda olumsuz etkilemeye devam ediyor. Yarın işlem görmeye başlayacak olan Avrupakent GYO bu durumdan etkilenecek mi? göreceğiz. Olumsuz bir etkileşim olacağını düşünüyorum umarım olmazda en azından bireysel katılımcılar ilk günden zarar etmemiş olur.
legendary
Activity: 2562
Merit: 1481
December 18, 2023, 02:19:25 PM
Halka arzlar arasında en beğenmediğim ve beklentimin düşük olduğu buydu. Tahminlerim dahilinde de bir devrin bitmesine sebep oldu. Yine 2-3 gün gitse gider gibi geliyordu ama artık eskisi gibi bir halka arz talebi olmayabilir.
Zaten bugünkü borsa manzarasından sonra da çoğu kişi temkinli yaklaşır. Küçük yatırımcıların çorba parası düşüncesi burada bitecek gibi görünüyor Smiley
hero member
December 18, 2023, 12:55:20 PM
zamanında ben burada %10 günlük 1. günden itibaren kurumsallar satar abi derken inanmıyorlardı.o ilk gün mal satanlar kurumsallardı. adamalr ufak ufak aylarca göze çarpmamak adına her halka arzda her gün azar azar mal boşaltıyordu son sefer yeterli alıcı gelmeyince kırılım geldi ve o kırılımla düştükçe düştü.
Birde hangi kurumsala ne kadar verildiği söylenmiyor ki sadece kaç tane kurumsal yatırımcıya verildiği açıklanıyor birde açıklarlar ise %5 den fazla pay alan olmadı gibi bir açıklama var. Milleti çekmek adına bence tavan alım emri giriyor olabilir bu kurumsal yatırımcılar sonra ordaki çok hacmi gören bireysellerdende hacim oluşturunca vuruyorlar kafasına. Tavanda 10 milyon alım bekleyen hacim var misal 500 bin lot ile tabana yapışabiliyor.
legendary
Activity: 1904
Merit: 1282
December 18, 2023, 08:53:22 AM
zamanında ben burada %10 günlük 1. günden itibaren kurumsallar satar abi derken inanmıyorlardı.o ilk gün mal satanlar kurumsallardı. adamalr ufak ufak aylarca göze çarpmamak adına her halka arzda her gün azar azar mal boşaltıyordu son sefer yeterli alıcı gelmeyince kırılım geldi ve o kırılımla düştükçe düştü.
hero member
Activity: 1204
Merit: 623
December 18, 2023, 08:43:55 AM
Suryapı bu kagıtta cuma verdiğini bu gün geri aldı. Kurumsal olarak verilen kişilerin satışlarının önüne geçecek bir yapı oluşturulması şart. Ortaklar verilen toplu satışa uygun olan hisselerin bu tarj halka arzlarda satışının da engellenmesi lazım. Adamlara 1 liradan verilen hisseler çat diye para edince dayanamayıp satıyorlar. Bunun önüne geçilmeli. Yoksa küçük yada minnacık yatırımcılar artık minnacık olarak bile katılmayacaklardır.
hero member
December 18, 2023, 04:13:05 AM
Sur Tatil Evleri GYO halka arz fiyatınında altına düştü maalesef bir taban daha geldi. Halka arzlardaki kurumsal firmaların satışları tamamen eşit dağılımlı halka arzlarıda etkiliyor 3-5 bir şey damlıyor derken sanırım halka arz furyadısıda son bulacak gibi görünüyor bir çok küçük yatırımcı artık halka arzlara katılmayacaktır.
legendary
Merit: 1176
December 17, 2023, 05:08:31 PM
Kurumsal firmaların elinde bireysel yatırımcıya göre çok fazla hisse oluyor. Kurumsal 145 yatırımcı vardı toplam 90 milyon hisse verilmiş oldu ortalama her birine eşit hisse verilmiş olsa 62 bin hisse yapar ki kurumsal firmalarda eşit dağıtım söz konusu değil çünkü sadece bireysele eşit dağıtım deniyor yani bazı kurumsal firmalara 300-500 bin lot vermiş bile olabilirler ilk gün tavandan bile satmış olsalar gayet güzel bir kâr almış oluyorlar bireysel yatırımcı kimin umurunda.

Zaten burada parayı kazananlar kurumsallar, biz çorba parası alıyoruz adamlar haftalık dünya paralar kazanıyorlar, bu hisseden çok az kazandılar sadece o kadar.
Diğer hisselerden dünya paralar kazandılar. Forumca toplanıp kurumsal olsak bizde kurumsal olarak girsek dünya paralar kazanırız, acaba nasıl kurumsal olunuyor Smiley
hero member
December 17, 2023, 05:53:49 AM
Kurumsal firmaların elinde bireysel yatırımcıya göre çok fazla hisse oluyor. Kurumsal 145 yatırımcı vardı toplam 90 milyon hisse verilmiş oldu ortalama her birine eşit hisse verilmiş olsa 62 bin hisse yapar ki kurumsal firmalarda eşit dağıtım söz konusu değil çünkü sadece bireysele eşit dağıtım deniyor yani bazı kurumsal firmalara 300-500 bin lot vermiş bile olabilirler ilk gün tavandan bile satmış olsalar gayet güzel bir kâr almış oluyorlar bireysel yatırımcı kimin umurunda.
legendary
Activity: 2254
Merit: 1446
Cashback 15%
December 17, 2023, 03:11:08 AM
Halka arz fiyatından çıktım, ne boktan bir halka arzdır bu, 5 kuruş kazandırmadı kimseye.
BİST'in kötü oluşu her şeyi etkiledi, ilk defa böyle bir şey görmüş olduk, az daha dursak zarar yazacaktı Sad
Zarar yazanlar da var hocam. Çok kötü bir halka arzdı gerçekten. Sur yapı her yerde reklamı olan, nispetsen kalburüstü sayılabilecek bir gayrimenkul şirketi. Buna rağmen böyle olması artık insanların halka arzlarda bile seçici olmasına sebep olabilir ki aslında olması gereken bu. Dan dun diye her halka arza katılıyoruz bir yerde olay tersine dönecekti zaten.
bu halka arzı sadece piyasanın kötü olmasına bağlamak bence doğru değil. öyle olsa yeni borsaya girmiş olan halka arz kağıtlarının da düşmesi gerekirdi. fark ettiyseniz iki tane gyo firmasının kağıdı direkt olarak sıçışa geçti. bir kere katılımcı sayısı artık çok fazla ve kimsenin bilgisi de yok. birisi satmaya başladığı anda 1-2 milyon kişi hemen satış emrine geçiyor.
son olarak şimdi olmasa da ilerleyen dönemde inşaat firmalarına yönelik bir hareket gelecek diye düşünüyorum. yine zengin edilecekler işte o zaman gyo firmalarından inşaat yapmayanı bile uçacak.
legendary
December 16, 2023, 07:50:37 PM
Hep dediğim gibi piyasanın kötü oluşundan etkilendi halka arzlar, çok uzun sürmeyebilir, üstüne bir de GYO olunca çokta şey etmemek lazım.
Bakalım bu haftaki halka arz nasıl bir durum sergileyecek, onda bu durum yaşanmayabilir gibime geliyor ama yaşanada bilir.
sr. member
Activity: 630
Merit: 463
December 16, 2023, 03:28:05 PM
Halka arz fiyatından çıktım, ne boktan bir halka arzdır bu, 5 kuruş kazandırmadı kimseye.
BİST'in kötü oluşu her şeyi etkiledi, ilk defa böyle bir şey görmüş olduk, az daha dursak zarar yazacaktı Sad
Zarar yazanlar da var hocam. Çok kötü bir halka arzdı gerçekten. Sur yapı her yerde reklamı olan, nispetsen kalburüstü sayılabilecek bir gayrimenkul şirketi. Buna rağmen böyle olması artık insanların halka arzlarda bile seçici olmasına sebep olabilir ki aslında olması gereken bu. Dan dun diye her halka arza katılıyoruz bir yerde olay tersine dönecekti zaten.
legendary
Activity: 1904
Merit: 1282
December 16, 2023, 10:42:16 AM
Katılımcı nasıl olsa çok diye değerlemeyi pahalı yapmaya başladılar hem pahalı hemde mal çok. Nasıl olsa keriz çok. Hukumet yetkilileride baktı bu ülkenin kerizi bitmez önüne geleni arz etti. Ne oldu bir gecede multi milyoner mi oldu önüne gelen şirketin arzı onaylandı bu şirketler ne üretiyor? teknoloji mi? çoğu boş şirketler.
hero member
December 16, 2023, 10:40:14 AM
Hep zarar yazsa yine sorun değil ama sorun olan bundan sonraki arzlara katılımın olumsuz etkilenmesi olacak artık halka arzlar  ilk günden tavan bozunca bir çok kişi katılmak istemeyecek eğer ki katılım ciddi oranda düşerse halka arzdan şirketler istedikleri gibi nemalanamazlar.
legendary
December 15, 2023, 07:02:58 PM
sr. member
Activity: 630
Merit: 463
December 15, 2023, 05:16:27 PM
Arz fiyatının altına düştü bugün. Böylece gayrimenkul hisselerinin nasıl saçma fiyatladığını sanırım hepimiz görüp, şahit olduk sayılır. Sur tatil evleri projesi benim mantıksız bulduğum projelerden daha doğrusu borsada olmasının mantıksız olduğunu düşündüğüm projelerden. Hala elimde tutmam, pazartesi satarım. Kazandırdığına hayırlı olsun.
copper member
Activity: 1190
Merit: 925
December 15, 2023, 03:40:00 PM
yarın dükkan kapalı hocam:)
Hafta sonuna gelmişiz 🙂 alışkanlık işte fark etmemişim yani pazartesi yaparım düşerse. Sur gyo sattım yaptıkları izahname açıklaması beni sarmadım. Avrupa gyo bu durumdan kötü etkilenecek kanımca. Hem katılımcı sayısı azalacak hemde ortak satışı vs daha çok umarım şaşırtır. Nays karttan bu ara daha çok kazanıyorum 🙂

Haha.Nays kart detayı güzeldi Zekibeyy.Geçmişte kazandığımız ufak tefek miktarlar bile daha fazlaydı.

Artık etraf halka arza katılacak ölücü kaynıyor.Biraz kan ağlatmaları gerekiyor bence.Ayrıca küçük yatırımcıyı mahvettiler bu dönemde.Borsada bilgisi olmadan, sağdan soldan duydukları ile girip 70-100 bin lira kaybeden sayısı azımsanmayacak kadar çok.

Halka arzlarda 300-600 yapınca zannediyorlar ki büyük paraları da böyle yapacaklar.Küçük kazançlar halka arzlar bana yeterli deyip yavaş yavaş öğrenseler daha çok kazanacaklar oysa.
hero member
December 15, 2023, 03:10:30 PM
yarın dükkan kapalı hocam:)
Hafta sonuna gelmişiz 🙂 alışkanlık işte fark etmemişim yani pazartesi yaparım düşerse. Sur gyo sattım yaptıkları izahname açıklaması beni sarmadım. Avrupa gyo bu durumdan kötü etkilenecek kanımca. Hem katılımcı sayısı azalacak hemde ortak satışı vs daha çok umarım şaşırtır. Nays karttan bu ara daha çok kazanıyorum 🙂
Pages:
Jump to: