Pages:
Author

Topic: Tanrı var mı ? - page 2. (Read 293 times)

hero member
Activity: 1036
Merit: 619
June 12, 2022, 07:49:39 AM
Asırlardır bu soru sorulup duruyor tanrı var mı? Tanrının var olduğunu düşünüyorum çünkü herşey o kadar güzel hesaplanmış ki rastgele olabilecek düzeyde basitlikte bir durum yok. Gezegenlerde bile böyle ay, güneş dünya öyle hizalarla yerleşmişler ki birbirine mükemmel hareketlerle dönüşlerini tamamlıyorlar. Tanrı olmalı ve bunları böyle mükemmel yaratmalı.
hero member
Activity: 882
Merit: 879
June 11, 2022, 10:07:37 PM
Tanrının var olduğunu basit bir akılla bile anlamak mümkünken bu soruyu sormak bana mantıksız geliyor. İçinde bir düzen var. Beyin, damarlar, sinirler denilen elektrik sistemleri vs. Kusursuz yaratılışta bir kusur olunca insan hastalanıyor. Kanser denilen gereksiz kitleler insanın bir yakınına veya insana denk gelince etrafta daha önceki sağlık sisteminde ne kadar kusursuz çalıştığını hissediyor oluyorsun. Her organın, her organizmanın görevi var ve bu görevi eksiksiz yerine getiriyor. Bir insan kör olan birisine görme duyusunu veremiyor mesela. Bu insanın kendi geninde eksiksiz yerine getiriliyor. Göz görevini gören başka bir organ yapay olarak yapılamıyor. Yapılsa da aynı kusursuzluğu karşılayamaz buna eminim. Bu yüzden tanrı var mıdır sorusuna tanrı vardır diye kesin yanıt verebilirim. Bu dünyadaki amacın ise senin düşüncene göre değişir. Kimisi ölüp toprak çimen ve inek dışkısı üçlemesinde yaşarken, kimisi de öldükten sonra ahiret olduğuna inanıp yatırımını ona göre yapar. Bu bir varsayımdır eğer yaratıcı varsa, yaptıklarının karşılığı da vardır diye düşünüp ona göre adımını atarsın.
hero member
Activity: 1316
Merit: 966
June 11, 2022, 07:17:45 PM
1) tanrı var; bir birey olarak mi, evrenin kendisi olarak mi, yoksa bizim onun parcalari oldugumuz bir varlik olarak mi var emin değilim. bu duzensiz duzenin bir yaratici olmadan varolabilecegine inanmaktansa bizzat tanrinin kendisine inanmak bana mantıklı geliyor. mesela ben elimi oynatabiliyorum. elimi oynatabiliyor olmak tanrinin varligina inanmam icin gecerli bi sebep. istiyorum elim oynuyor abi. bu nası bi teknoloji? elim gozumle kordineli calisabiliyor, hissi var, soguk sicagi bile anlayabiliyorum. alien gibi, uzayli gibi süper gelişmiş bi canliyim. olaylari analiz edebiliyorum, fikirlerim var, hislerim var, taşaklarım var ve robot değilim. bunlar kanit değil midir? bunca şey birleşti ve tesadüf eseri bir organizma oldu he? yer miyim ulan ben. tanrinin varolduguna inanmayi gectim, buna eminim.
2) benim amacim kendimi gerçekleştirmek.
3) sevdiklerimiz için yaşıyoruz.
jr. member
Activity: 84
Merit: 5
June 11, 2022, 07:00:10 PM
Tanrıya inaniyormusunuz
Tanrı var mı
Bizim amacımız ne
Neden yaşıyoruz

Sorularına cevap arıyorum. Burada tartışalım.
Pages:
Jump to: