Pages:
Author

Topic: Taxe ANAF pentru Binance Visa Card? - page 2. (Read 294 times)

newbie
Activity: 12
Merit: 0
April 19, 2021, 02:35:22 PM
#1
Salutare

Vin cu intrebarea referitor la cardurile VISA oferite de diferite  exchange-uri precum Binance, Crypto.com, etc.

Stiu ca platesti impozit in momentul in care  retragi fiat din crypto in contul tau bancar romanesc, dar daca nu iti folosesti contul bancar romanesc deloc?

Binance este bazat in Malta, unde nu se platesc taxe pe crypto, la fel si multe alte exchange-uri care ofera servicii similare. Intrebari:

1. Daca folosesc cardul meu VISA Binance sa cumpar produse din Romania, se poate sesiza ANAF-ul cumva?
2. Dar daca folosesc acelasi card sa comand ceva din strainatate? n-ar avea cum sa stie ANAF-ul ce am facut, consider.
3. Daca retrag de la ATM cu cardul binance, in limitele impuse de bancomat/binance, se  poate sesiza ANAF-ul ? cum?

Nu ne supunem taxelor din Malta? in cazul de fata fiind zero

Oare nu este acelasi lucru cu situatia in care un francez vine in Romania si isi foloseste cardul aferent bancii lui? doar nu poate statul sa-l verifice.

Nu incurajez sub nici o forma evaziunea fiscala, dar ANAF-ul a facut o gluma proasta cu impozitul respectiv, oferind multora dintre noi imposibilitatea de a calcula suma datorata, pe langa multe alte nereguli.

Haideti sa incercam sa clarificam cum functioneaza treaba asta si sa nu ne trezim cu sechestru de la ANAF ca ne-am facut cumparaturile la Lidl cu binance card si am depasit 600 ron conform legii
Pages:
Jump to: