Pages:
Author

Topic: taxe vamale s9 - page 2. (Read 3335 times)

newbie
Activity: 11
Merit: 0
November 29, 2017, 04:37:40 PM
#23
Si eu astept 3 L3+ cu shipping 21-29 decembrie prin FedEx / TNT. O sa va tin la curent!
newbie
Activity: 3
Merit: 0
November 27, 2017, 07:26:58 AM
#22
Merci de info. Keep us up to date  Grin

Zi buna
newbie
Activity: 28
Merit: 0
November 27, 2017, 07:22:42 AM
#21
Salutare,

Ati primit aparatele? As vrea si eu sa comand un S9 dar am citit multe review uri negative despre bitmain. Ca supportul e foarte slab spre inexistent, ca au primit aparatul si sursa in livrari diferite, etc. Voi ce experiente ati avut cu ei? Au livrat la timp? A gost totul ok? Ati avut probleme cu aparatele, le ati primit folosite ssau stricate?

Multumesc.

Salut,
Inca nu am primit, livrarea estimata pt prima comanda e 21-30 Nov, deci inca e in grafic. Nu pot sa-ti zic nimic despre bitmain pt ca am facut doar 2 ordere la ei si deocamdata astept. Din cate am citit e adevarat ca suportul e slab si au avut ceva probleme cu stocul de surse in ultima vreme si e posibil sa-ti trimita minerii fara surse si sa nu-i poti folosi. Eu o sa scriu aici cand o sa faca livrarea si toti pasii pe care-i fac cu UPS si daca am primit sau nu sursa deodata cu S9. Din pacate e cam singurul producator de mineri (eficienti) si trebuie sa-l suportam asa rau cum e Smiley Deocamdata doar astept, cu mana pe refresh la gmail Smiley
newbie
Activity: 3
Merit: 0
November 27, 2017, 07:05:16 AM
#20
Salutare,

Ati primit aparatele? As vrea si eu sa comand un S9 dar am citit multe review uri negative despre bitmain. Ca supportul e foarte slab spre inexistent, ca au primit aparatul si sursa in livrari diferite, etc. Voi ce experiente ati avut cu ei? Au livrat la timp? A gost totul ok? Ati avut probleme cu aparatele, le ati primit folosite ssau stricate?

Multumesc.
newbie
Activity: 11
Merit: 0
November 22, 2017, 03:31:09 AM
#19
Nu ar strica poate, ca cineva sa posteze aici pasii si datele care trebuie completate pentru EORI Bitmain.  Wink
newbie
Activity: 28
Merit: 0
November 13, 2017, 02:54:07 AM
#18
S9 si sursa alim.
Ai platit in BTC sau mai nou in BCC/BCH (bitcoin cash) dar pe site (bitmain.com) iti apare si pretul in $ ( s9 in jur de 1350 $ depinde de citi THs(1,25 pina la 1,4Ths) si sursa 105$. Pe factura ce insoteste marfa si pe factura proforma (pe net) apare pretul in $ la data trimiterii criptomonedei (data cumpararii) NU data de azi cind valoarea cripto poate fi mai mica /mai matre ca in data efectuarii platii. NU se fac facturi in criptomonede si nici costuri transport.
Factura trebuie sa fie in $ si sa cuprinda pretul produselor (s9 si sursa). Obligatoriu sa aiba pe aceiasi factura sau factura sparata si pretul transportului. (si intern de ex. la Fancourier platesti si tva pe transport). Pt. suma transport (in jur de 230$ depinde de transportatorul ales DHL UPS sau FedEx) vei plati TVA 19%. Pt . suma produselor de pe factura vei plati 19% TVA si taxe vamale de 5%.
Concluzie: Factura este in $. Obligatoriu si facturare transport. Daca lipseste costul transportului pe factura, vama cere sa il obtii de la vanzator (ii scrii si mai pierzi 2 zile pana primesti fact.). Bitmain factureaza numai pretul real (nu ca alti chinezi cu care te poti intelege ce pret sa treaca pe factura). Numarul EORI (cod vamal al cumparatorului) se poate obtine on line de pe site-ul directiei vamilor (numai cu browserul InternetExplorer si o varianta veche de Java altfel nu puteti complecta formularul) si nu costa nimic. Sau de ex. DHL vi-l obtine la primirea coletului contra sumei de 100 ron + TVA= 119 ron. Ati dat multi bani pe produs asa ca aveti de unde dar nu aveti timp de pierdut. lasati sa faca transportatorul totul (EORI, plata taxei vamale la trezorerie si plata TVA) si iti elibereaza o factura cuprinzind toate acestea+ micul lui comision. Se pare ca FedEx au preturile cele mai mici si la transport din China si la restul de mai sus dar la noi totul se schimba de la o zi la alta. Succes....


Mersi, a fost cea mai completa si detaliata postare legata de taxe. Deci pana la urma se plateste si 5% taxa vamala? Nu se incadreaza la categoria hardware/componenta PC cu taxa 0% ?
newbie
Activity: 5
Merit: 0
November 12, 2017, 01:29:22 PM
#17
S9 si sursa alim.
Ai platit in BTC sau mai nou in BCC/BCH (bitcoin cash) dar pe site (bitmain.com) iti apare si pretul in $ ( s9 in jur de 1350 $ depinde de citi THs(1,25 pina la 1,4Ths) si sursa 105$. Pe factura ce insoteste marfa si pe factura proforma (pe net) apare pretul in $ la data trimiterii criptomonedei (data cumpararii) NU data de azi cind valoarea cripto poate fi mai mica /mai matre ca in data efectuarii platii. NU se fac facturi in criptomonede si nici costuri transport.
Factura trebuie sa fie in $ si sa cuprinda pretul produselor (s9 si sursa). Obligatoriu sa aiba pe aceiasi factura sau factura sparata si pretul transportului. (si intern de ex. la Fancourier platesti si tva pe transport). Pt. suma transport (in jur de 230$ depinde de transportatorul ales DHL UPS sau FedEx) vei plati TVA 19%. Pt . suma produselor de pe factura vei plati 19% TVA si taxe vamale de 5%.
Concluzie: Factura este in $. Obligatoriu si facturare transport. Daca lipseste costul transportului pe factura, vama cere sa il obtii de la vanzator (ii scrii si mai pierzi 2 zile pana primesti fact.). Bitmain factureaza numai pretul real (nu ca alti chinezi cu care te poti intelege ce pret sa treaca pe factura). Numarul EORI (cod vamal al cumparatorului) se poate obtine on line de pe site-ul directiei vamilor (numai cu browserul InternetExplorer si o varianta veche de Java altfel nu puteti complecta formularul) si nu costa nimic. Sau de ex. DHL vi-l obtine la primirea coletului contra sumei de 100 ron + TVA= 119 ron. Ati dat multi bani pe produs asa ca aveti de unde dar nu aveti timp de pierdut. lasati sa faca transportatorul totul (EORI, plata taxei vamale la trezorerie si plata TVA) si iti elibereaza o factura cuprinzind toate acestea+ micul lui comision. Se pare ca FedEx au preturile cele mai mici si la transport din China si la restul de mai sus dar la noi totul se schimba de la o zi la alta. Succes....
newbie
Activity: 28
Merit: 0
November 01, 2017, 11:53:42 AM
#16
ne tii la curent cu livrarea de la UPS.
oricum o sa fie zapaciti complet cu plata in BCC , sper ca nu o sa calculeze la cursul de acum....sau cine stie...

Da. Nu cred ca sunt primul care plateste taxele dupa BTC sau BCH Smiley
newbie
Activity: 7
Merit: 0
November 01, 2017, 09:26:19 AM
#15
ne tii la curent cu livrarea de la UPS.
oricum o sa fie zapaciti complet cu plata in BCC , sper ca nu o sa calculeze la cursul de acum....sau cine stie...
newbie
Activity: 28
Merit: 0
October 28, 2017, 02:36:49 PM
#14
sal si eu am luat un s9 tot cu livrare din 21.11.
chiar nu este nimeni sa ne invete ce sa facem?
eu de exemplu nu am nici o factura de la bitmain, am facut plata in bch si pe comanda nu apare nici plata pentru transport.
Numarul la EORI il poti scoate dupa ce pleaca coletul ? ms


La cel din noiembrie o sa merg cu serviciul UPS si vad cat ma taxeaza. Cand o sa ma intrebe de factura le trimit mailul cu plata si screenshot cu orderul din site-ul bitmain. Daca ma taxeaza prea mult o sa-mi platesc singur taxele pt cei 2 S9 din decembrie Smiley
full member
Activity: 260
Merit: 101
October 28, 2017, 06:07:38 AM
#13
sal si eu am luat un s9 tot cu livrare din 21.11.
chiar nu este nimeni sa ne invete ce sa facem?
eu de exemplu nu am nici o factura de la bitmain, am facut plata in bch si pe comanda nu apare nici plata pentru transport.
Numarul la EORI il poti scoate dupa ce pleaca coletul ? ms
jr. member
Activity: 162
Merit: 5
FreeLancer, Video Editor and Graphic Designer
October 25, 2017, 03:05:03 AM
#12
se ocupa dar e contra cost , pe cand daca te duci tu la vama si faci cerere te costa o taxa de timbru de cativa lei.

Am citit acum despre oameni care se plang ca uneori firma de curierat intarzaie voit intrarea in vama (uneori cu pana la 5 zile) in cazul in care incerci sa-ti faci singur plata taxelor si nu mergi prin serviciul lor, deci nu stiu ce sa zic, ati patit asa ceva? Parca as prefera sa platesc comisionul si sa mi se livreze produsul mai repede decat sa fac drumuri si sa pierd timp la ghiseele din vama.

da ai dreptate si eu am patit la fel, m-au amenintat ca daca nu ridic coletul in 7 zile imi vor baga taxa de depozitare, dar daca ai deja codul eori obtinut inainte sa ajunga coletul nu mai ai de ce sa astepti. codul se elibereaza cam in 3-5 zile lucratoare.
firma de curierat poate intarzia maxim o zi sau doua intrarea in vama nejustificata. iar daca alegi sa le platesti lor taxa, o sa ai de completat niste formulare pe ca ti le trimit online. sa le scanezi si sa le trimiti pe e-mail completate si semnate. Intradevar este mai simplu cu ei, decat sa alergi pe la vama si stai la ghisee, unde trebuie sa completezi si acolo formulare
newbie
Activity: 28
Merit: 0
October 24, 2017, 03:09:34 PM
#11
se ocupa dar e contra cost , pe cand daca te duci tu la vama si faci cerere te costa o taxa de timbru de cativa lei.

Am citit acum despre oameni care se plang ca uneori firma de curierat intarzaie voit intrarea in vama (uneori cu pana la 5 zile) in cazul in care incerci sa-ti faci singur plata taxelor si nu mergi prin serviciul lor, deci nu stiu ce sa zic, ati patit asa ceva? Parca as prefera sa platesc comisionul si sa mi se livreze produsul mai repede decat sa fac drumuri si sa pierd timp la ghiseele din vama.
jr. member
Activity: 162
Merit: 5
FreeLancer, Video Editor and Graphic Designer
October 24, 2017, 07:33:24 AM
#10
se ocupa dar e contra cost , pe cand daca te duci tu la vama si faci cerere te costa o taxa de timbru de cativa lei.
newbie
Activity: 28
Merit: 0
October 23, 2017, 06:41:37 AM
#9
Multumesc.Am citit!

Sanatate!!!
Sa ne tii la curent cu taxele vamale

P.S.
Ti-ai facut numar EORI?

Nu am facut, nici nu am stiut ce este pana am dat un google. Am mai primit produse din China/USA si a trebuit sa le fac vama si nu am avut nevoie de asa ceva. Daca trebuie, banuiesc ca se va ocupa UPS, nu?
newbie
Activity: 7
Merit: 0
October 23, 2017, 03:40:13 AM
#8
Multumesc.Am citit!

Sanatate!!!
Sa ne tii la curent cu taxele vamale

P.S.
Ti-ai facut numar EORI?
newbie
Activity: 28
Merit: 0
October 20, 2017, 02:54:25 PM
#7
acuma intrebare de milioane
Cum D-zeu din amaratii mei de Ron (pe care inca nu ii am toti ) reusesc sa platesc acel BCC aka BCH  ...bitcoin cash , tinand cont ca nu am nici o moneda virtuala disponibila.
(adica ..0.015 BTC ...)
vreau sa stiu care e cea mai eficienta metoda de a schimba din ron (ing de ex) in BCH
Ti-am dat reply cu putin timp inainte sa postezi: schimbi ron in btc pe localbitcoins.com si apoi btc in bch pe site-uri de schimb (eu am folosit hitbtc.com).
newbie
Activity: 7
Merit: 0
October 20, 2017, 12:56:32 PM
#6
acuma intrebare de milioane
Cum D-zeu din amaratii mei de Ron (pe care inca nu ii am toti ) reusesc sa platesc acel BCC aka BCH  ...bitcoin cash , tinand cont ca nu am nici o moneda virtuala disponibila.
(adica ..0.015 BTC ...)
vreau sa stiu care e cea mai eficienta metoda de a schimba din ron (ing de ex) in BCH
newbie
Activity: 28
Merit: 0
October 19, 2017, 12:55:53 AM
#5
Suma platita pt s9+sursa a fost 1370 iar transportul 230, total ~1600. Cand am mai avut de platit vama pt produse din US stiu ca mi-au pas tva si pe transport.
Deci trebuie sa merg cu bani seriosi la mine Smiley
Multumesc tuturor pt raspunsuri.
newbie
Activity: 19
Merit: 0
October 18, 2017, 07:39:33 PM
#4
Am si eu comanda de la bitmain de 5x antd3.

Taxele la vama o sa fie 5% maxim vama, si 19% TVA. Total 24%.
Pages:
Jump to: