Pages:
Author

Topic: TOGG ilk yılda kaç milyon satacak ? - page 2. (Read 395 times)

legendary
Activity: 2912
Merit: 1150
December 30, 2021, 06:44:53 AM
1 milyon satması icin gunde 3bın tane üretilmesi lazım. 100bin satması icin gunde 300 tane uretılmesı lazım 10 bın satması icin gunde 30 tane uretılmesı lazım. kulagınıza hangısı daha mantıklı gelıyor?
copper member
Activity: 1190
Merit: 925
December 30, 2021, 04:50:47 AM
Yerli otomobile herkes sadece SUV tarzda üretilecek gözüyle bakıyor ancak unutmayın ki Sedan kasa modeli de tanıtıldı TOGG’un.Eğer satış fiyatını sabit Türk Lirası cinsinden tutarlarsa -bence $ ile belirleyecekler yurtdışı satışı için.- alıcısı çok olur.Bugün yeni Honda Civic’lere 500 bin+ Türk Lirası fiyat isteniyor.Benim tercih şansım olursa, TOGG seçerdim.

Ancak, araştırmadığım için yanlış biliyor olabilirim, motoru Hybrid motor mu olacak, sadece elektrik üzerine mi?İstanbul’da olduğum müddetçe sorun yaşamam ancak uzun yol yaptıktan sonra elektrikle nasıl şarj edeceğiz?Mutlaka bir hızlı şarj kiti olmalı.Diyelim ki oldu, misafire şunu fişe tak dedik ödemeden gittik ev sahibine kaç TL masraf yaptıracağız  Smiley

Tam olarak sorular çözüme kavuşturulursa TOGG için benim notum geçerli.
legendary
Activity: 2184
Merit: 1131
December 30, 2021, 01:12:41 AM
savunma sanayii üzerinde düzenli olarak kirli algılar oluşturan basın yayın organlarını safa yatarak savunurlar, khk ile ihraç edilenleri cansiperane bir şekilde savunurlar, geçmişte terörle iltisakı bulunan şahısların yuvalandığı belediyeleri savunurlar, ateşin inisiyatifi denilen terör örgütü ormanları yaktığını itiraf ederken otel yapılacak diye tezvirat yayarlar, pervin ile ağaç dikmeyi kutsarlar ama mehmetçik'e sahada sayısız yarar sağlamış siha'ların mimarıyla alay etmeye çalışırlar...

böylesi kişilere trol denmez arkadaşlar, önceki ifadem nedeniyle herkesten özür dilerim, bunlar trol değil, bunlar başka bir şey...

"civatası yerli mi?" diye algı yapan tencere tavacılara da prim vermeyin. her gün yediğiniz basit ekmeğin ununu fırıncı yapmıyor. fırıncının un aldığı fabrika/değirmen de buğdayı kendi yetiştirmiyor. her şeyi kendisi üretmeye çalışan hiçbir şey üretemez! f-35'ler 11 farklı ülkede, iphone'lar çin'de üretiliyor. kafanızın üzerinden geçen uçakların neredeyse tamamında tei parçaları var; ama "airbus yerli değil, üretim tesislerimiz yetersiz, altyapımız hazır değil" diyen bir tane fransız yok; bulamazsınız, bunlar bize özel numune tipler!

bu asil milletin yakasına kabus gibi çökmüş, bu ülkenin yüz akı her şeye kara çalmak için çırpınan sevimsiz uğultucu tiplere prim vermeyin.
hero member
Activity: 1036
Merit: 619
December 29, 2021, 01:44:02 PM
Düşüncesine saygısı olmayanların, aynı düşünmeyenlere “troll” diye damga vurduğu bir dönemden geçiyoruz. Şimdi soruyorum. Büyük bir şehirde kaç araçta yüzde 100 elektrik sistemine uygun tesis var? Daha yüzde 68 yerlilik oranı hedeflenen bir “yerli araba” dan bahsediyoruz. Bunu söyleyen ben değil, Gürcan Karakaş. Başlangıç seviyesinde yüzde 51 olan yerli otomobilimizin tasarımı bile İtalyan esintileri.

https://www.bloomberght.com/toggkarakas-3-yilda-yuzde-68-yerli-icerik-orani-hedefliyoruz-2269433-amp

Altay tankının konusu, konu kaymasın diye uzatılmayacak tarafımca. Ancak Altay tankının bile motorunun bayağı bir gündemde kalmışlığı vardı. En son Güney Koreli bir şirketle anlaşıldı. Togg için fiyatın makul olmadıktan sonra tercih edilmeyeceğini, tercih edilse bile gerekli ustalık/istasyon hizmetlerinin yetersiz geleceğini hala düşünüyorum.

Kişilerin kendi düşünceleri sizin hoşunuza gitmiyorsa “troll” demeyin. Bir çok kişi de sizi o zaman “troll” olarak görecektir.

legendary
Activity: 1386
Merit: 1231
December 29, 2021, 12:21:35 PM
togg ceosu güvenlik tarafında blockchain teknolojisini kullanacaklarını söylemiş.Üstüne ''toggen'' adı altında utility token üreteceklerini de paylaşmış

https://twitter.com/kriptodata/status/1475895107970813960?s=28

peki bu devletin çıkarmak üzere olduğu yasa ile uyuşma sorunu yaşamıyor mu ?

Üstelik o kadar satış yapma şansları yok dolar euro almış başını gitmiş 50 bini geçmez yapacakları satış.
bizim imal ettiğim parça sayısı belli yurtdışından getirdiğimiz parça sayısı belli sonuçta.
hero member
Activity: 1204
Merit: 623
December 29, 2021, 08:32:12 AM
%100 yerli olacak olan bir ürünün dizaynı yurt dışından, motoru yurt dışından, gösterge paneli ve dijital aksamı yurt dışından. Lastikler petlas olur, boya çbs, camlar şişe cam,iç döşemelerini bursa da yaptırırlar ne bileyim aklıma şimdi çok da başka şeyler gelmiyor. %100 yerli bu şekilde olacak. Can damarı akü yada pil nerden gelecek biz bunları burada pilsaya mı ürettireceğiz. Bu kadar toplama olduktan sonra neden böyle bir araç alayım ki. Her parçası başka bir yerden toplama. İlerde bir sorun çıksa aynı parçayı bile bulma sıkıntısı çıkacak. Kurumsal bir yapısı daha yok bana göre. Her yapılan iş kağıt üstünde. Biz bunu burada en fazla montaj yaparız. Diğer şekli ile kendimizi kandırırız. Adamlar çatır çatır dünya piyasalarına elektrikli araç sürüyorlar marka belli yedek parça belli.
hero member
Activity: 1288
Merit: 592
In #Bitcoin me trust
December 29, 2021, 06:15:55 AM
Yerli otomobil Togg İlk yılda kaç adet satacak

Tahminim; 500 bin - 1 milyon arası

Mizah anlayışına hayran kaldım. 10bin tane satarlarsa büyük başarı olur. Tamamı yurtdışından gelen parçalarla üretecekleri elektrikli SUV'nin fiyatı 1 milyon TL üzerinde olur. Bkz bu işte ARGE konusunda fersah fersah ilerde olan Hyundai'nin Kona Electric'i. Kona'nın fiyatı 950bin Lira. TOGG, Kona'ya göre daha prestijli olacak. ÖTV'yi sıfırlasalar bile Kona'dan ucuza sat(a)mazlar.
member
Activity: 103
Merit: 19
December 29, 2021, 05:09:11 AM
Araba piyasası bu haldeyken ne kadarlık bir fiyattan satışa çıkacak aşırı merak ediyorum
legendary
Activity: 2184
Merit: 1131
December 29, 2021, 02:18:13 AM
...
Bunların yaptığı işe güvenilip canımı ortaya koyamam. Belli kesim harici kimse alamaycağı için kağıt üstünde milyonlar gerçektete yüzbinler anca alır.

togg, euro ncap güvenlik testlerinden geçiyor, bu trolün söylediği şey yanlış.

...
Bende öyle tahmin etmiştim. Milyonlarca satış rakamlarına ulaşmak için

Üretim tesislerimiz yetersiz,
Altyapımız hazır değil,
...

bu trol de yanlış ve algı yüklü bir paylaşım yapmış. türkiye, altay tankının prototipini üretmiş, seri üretime hazır hale getirmiş; t129 modernizasyonlarıyla ciddi anlamda başarı yakalamış bir ülke konumunda bulunuyor. ayrıca, halihazırda yıllardır otomotiv sektörünün pek çok farklı dev firmasına ev sahipliği yapmaktayız, yan sanayimiz de gerçekten gelişmiş durumda... hayatında sanayinin içinden değil, önünden bile bir kere geçmemiş insanların asılsız ve karalama maksadı taşıyan söylemlerine itibar etmeyin. başarıyla atlatılacak ilk etaptan sonra satış bazında yakalanamayacak hedef yok! uzaylılardan togg talebi gelirse onlara bile araç satabilecek kapasite artırımı kolayca gerçekleştirilir. rekabet koşullarına uyum sağlamak dışında önümüzde hiçbir engel yok!
legendary
Activity: 2562
Merit: 1482
December 28, 2021, 01:02:38 PM
Gün geçmiyor ki TOGG bir şekilde gündem olmasın Cheesy araç başındaki görevli aracın bagaj kapağı açılınca canlı yayında muhabire kızmış, şimdi de bunu izliyoruz. Çok merak ettim acaba bagajın açılmasını neden istemediler. Hazır olmayan bir şey mi vardı, bir şeyler mi bozulacaktı yoksa tasarım ile ilgili falan mı gizli kalmasını istediler.

Merak edenler için video: https://twitter.com/who98408150/status/1475604742940213250?s=20

Satış sayıları kamu araçları sayesinde çok yüksek olacaktır. Yıllarca Symbol, 301 gibi araçların rekor kırma sebebi filo satışlarıydı, TOGG da kendi alanında bir rekora ulaşabilir üretim kapasitesi yetişirse.

Bu arada araç ilk tanıtıldığında 600 bin lira olacak, bunu kim alır gibi şeyler konuştuğumuzu hatırlıyorum (o dönem o paraya sıfır volvo alınıyordu), adamlar ileriyi görmüş ve araç fiyatlarının uçacağını bilmiş. Şimdi 600'e halk arabaları var Cheesy
legendary
Activity: 2254
Merit: 1446
Cashback 15%
December 28, 2021, 11:26:58 AM
arkadaşlar zaten üretim sayılarını vermişler.

togg'un en büyük müşterisi yine kamu olacak. şayet araç hayata geçerse kamudaki bütün araçları togg yapacaklarını dile getirmişlerdi diye hatırlıyorum. en azından ilk başta polislerin kullandıkları araçlar togg olacak. işin siyasi ve goy goy tarafını geçersek keşke bu şekilde ileriye dönük bir projemiz hayata geçse ve en azından kamuda kullanılan bütün araçlar yerli olsa.
member
Activity: 602
Merit: 12
elysian.finance
December 28, 2021, 07:04:53 AM
Tahmini üretim sayılarının azlığı beni çok şaşırttı ama buna neden olan unsurlar da ortada tabi. Eğer bu hükümet 2023 seçimlerini de kazanırsa o zaman sırf şov ve birilerine yaranma araçlı kurum ve kuruluşlar yerli otomobili satın alabilirler orta direk halkın zaten bu arabayı alabilecek gücü hiçbir zaman olmayacaktır
sr. member
Activity: 1176
Merit: 305
December 28, 2021, 05:14:08 AM
TOGG bu ülkenin en önemli projelerinden biridir umarım başarılı olur.

Eğer başarılı olursa ÖTV denen illetten kurtaracak projedir. Petrol ithalatını cari açığı kapatacak projedir.

Türkiye elektirik ihtiyacını toryum ve uranyum santralleri ile karşılayabilir. Bor ile lityuma da ulaştık.

19.yy kömür
20.yy petrol doğalgaz
21.yy elektrik

Bundan sonra elektrik ana enerji kaynağı olacağa benziyor. Bu tarihi fırsattır bunun öteside var. Özellikle bordan Lityum üretimi lityumda dışa bağımlılığı da bitiriyor. Aslında 21.yy ihtiyaç duyulacak tüm enerji kaynakları bu topraklar üzerinde var.

Tarih tekerrür ederken Anadolu geçmişte olduğu gibi yeniden ön plana çıkıyor. Bu fırsatları iyi değerlendirmeli diye düşünüyorum o yüzden ilk cıktıgında baya baya satacağını düşünüyorum. Ayrıca aşırı ilgi olursa elektirikli otomobillere geçiş için de uygun ortam bulunmuş olur. Halkın elektirikli otomobilleri benimsemesi daha kolay olacak.

....
Ben bu projenin başarılı olacağına ve çok satacağına inanıyorum hatta bu projeden sonra belki 5-10 yıl sonra çoğu firma elektrikli otomobillerini ülkemizde üretecek.

Linkler:
https://www.youtube.com/watch?v=BrFFi1DH_0A [Avrupa’nın en büyük lityum iyon tesisi]
https://www.youtube.com/watch?v=p88onGhPGTY [Bor madeni ]
https://www.youtube.com/watch?v=ShJCD9-iivc [ Bor ve Lityum Üretim Süreçleri ]
https://www.youtube.com/watch?v=0vaAuLk5tAM [Toryum Yakıtlı 4. Nesil Nükleer Reaktör]
https://www.ted.com/talks/kirk_sorensen_thorium_an_alternative_nuclear_fuel/transcript?language=tr#t-416127 [ Toryum Önemi ]
sr. member
Activity: 1442
Merit: 256
December 28, 2021, 04:44:52 AM
Ne kadar satar bilmiyorum ama araba fena durmuyor. Jeep'i de andırıyor önden görünümünde. Ben çok beğendim. Bakalım fiyatı ne olacak. 1 milyonun üstünde olabilir araç fiyatı.
legendary
Activity: 1904
Merit: 1282
December 28, 2021, 04:31:45 AM
Fiyatın rekabetçi olacağını belirten Karakaş, geçtiğimiz günlerde Fatih Altaylı'ya verdiği röportajda maliyetin 40 bin euro civarında olacağını söylemişti.

https://finans.mynet.com/haber/detay/otomotiv/yerli-otomobil-ne-kadar-olacak-togg-ceo-sundan-fiyat-aciklamasi/433684/

kdv vs derken 1milyonu rahatlıkla görecektir. Hadi sevinelim her ay evdekilere birer tane alalım değilmi?
jr. member
Activity: 32
Merit: 7
December 28, 2021, 03:08:47 AM
Açıkcası ben öncelikle satışa çıkarabilmelerini bekliyorum. Ondan sonra duruma göre güzel bir tahminde bulunurum Smiley

Yeni logo yaptırmışlar ben beğenmedim. Hafif kalmış. Araya 2 nokta koy Çukur evimiz reis babamız 😀 

Kaynak: https://www.chip.com.tr/haber/yerli-otomobilimiz-togg-yeni-logosu-ile-ilk-kez-goruldu_97826.html

Bu logonun hazır templatelerden yapıldığına dair bir haber okumuştum. Altına da " bu logonun parasıyla kime ev araba aldık onu merak ediyorum " yazısı gelmişti ona kopmuştum Cheesy

Aynen öyle benim 10 yaşındaki yeğenim bile yapar bunu ne bir derinlik var ne estetik,  madem milli olacak alfa romeo, chervolet gibi sembolik şeyleri kullan hilal, kılıç kalkan tuğra gibi yap güzel bir tasarım. Bir de sosyal medyada eleştirenlere saymışlar sövmüşler çok garip
hero member
Activity: 1260
Merit: 957
December 27, 2021, 05:30:35 PM
Açıkcası ben öncelikle satışa çıkarabilmelerini bekliyorum. Ondan sonra duruma göre güzel bir tahminde bulunurum Smiley

Yeni logo yaptırmışlar ben beğenmedim. Hafif kalmış. Araya 2 nokta koy Çukur evimiz reis babamız 😀 

Kaynak: https://www.chip.com.tr/haber/yerli-otomobilimiz-togg-yeni-logosu-ile-ilk-kez-goruldu_97826.html

Bu logonun hazır templatelerden yapıldığına dair bir haber okumuştum. Altına da " bu logonun parasıyla kime ev araba aldık onu merak ediyorum " yazısı gelmişti ona kopmuştum Cheesy
hero member
Activity: 1036
Merit: 619
December 27, 2021, 03:28:06 PM
İlk iki yıl planlanan üretim sayıları şaka gibi komik sayılardı. 50k 100k gibi. Detaylı bulmaya çalışacağım. İlk 5 yılda toplam üretim kapasitesi 250k olacaktı diye hatırlıyorum.

Baktım şöyleymiş: "15 yılda 22 milyar TL'lik yatırımla yıllık ortalama 175 bin adetlik üretim kapasitesine ulaşacak tesiste, 2032 yılına kadar toplamda 1 milyon aracın bantlardan indirilmesi planlanıyor."

Siz ironi mi yapmıştınız ilk yıldaki satış tahmininiz ile ilgili?

Bende öyle tahmin etmiştim. Milyonlarca satış rakamlarına ulaşmak için

Üretim tesislerimiz yetersiz,
Altyapımız hazır değil,
Para birimimiz değerli değil,
Ve bir çok bahane sayabilirim.

Eğer ironik şekilde sorduysa konu sahibi arkadaşımız, saygı duyarım. Söylediklerinde ciddiyse ise komik bir beklenti içinde olduğunu söylemek zorundayım. Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.
jr. member
Activity: 32
Merit: 7
December 27, 2021, 03:27:29 PM

legendary
Activity: 2520
Merit: 1510
December 27, 2021, 03:18:26 PM
Kurumsallar alım yaparsa her türlü satış rakamına ulaşılır ama halk nezdinde en önemli nokta fiyatı olacak. Rekabetçi bir fiyattan girerse bir de Türk malı ayağına vergi kıyağı yapılırsa satış rekoru kırabilir. Şu anda piyasadaki en ucuz sıfır araçlara baktığımızda alınabilecek araçlardan pek farkı yok. Kişisel olarak asla almayacağım bir marka ama bu aracın hedef kitlesinde olmadığımı biliyorum. Ankette herkes gibi ben de 100 bin adet işaretledim (kurumsallar hariç).
Pages:
Jump to: