Pages:
Author

Topic: TOGG ilk yılda kaç milyon satacak ? - page 3. (Read 395 times)

legendary
Activity: 2198
Merit: 1232
December 27, 2021, 02:49:23 PM
İlk iki yıl planlanan üretim sayıları şaka gibi komik sayılardı. 50k 100k gibi. Detaylı bulmaya çalışacağım. İlk 5 yılda toplam üretim kapasitesi 250k olacaktı diye hatırlıyorum.

Baktım şöyleymiş: "15 yılda 22 milyar TL'lik yatırımla yıllık ortalama 175 bin adetlik üretim kapasitesine ulaşacak tesiste, 2032 yılına kadar toplamda 1 milyon aracın bantlardan indirilmesi planlanıyor."

Siz ironi mi yapmıştınız ilk yıldaki satış tahmininiz ile ilgili?

Tamda ilk yıl toplamda ne kadar üretileceğini soruyordum kendi kendime gerekli araştırmayı yapmışsınız hocam elinize sağlık. Şöyle ilk yıl atıyorum milyonlarca üretildi hiç öyle talep göreceğini sanmıyorum, ufak bir kesim işte yerli araba diye alırlar. Ben alır mıyım hiç zannetmiyorum tasarımı falan vesayre hiç bir albenisi yok tabi başkalarının hoşuna gidebilir, beğenmek zaten görecelidir ama daha iyi olabilirdi. Yıllık ortalama 175 bin adet üretilecekse %30 %40'ını anca satarlar diye düşünüyorum.
hero member
Activity: 1078
Merit: 638
December 27, 2021, 02:08:41 PM
İlk iki yıl planlanan üretim sayıları şaka gibi komik sayılardı. 50k 100k gibi. Detaylı bulmaya çalışacağım. İlk 5 yılda toplam üretim kapasitesi 250k olacaktı diye hatırlıyorum.

Baktım şöyleymiş: "15 yılda 22 milyar TL'lik yatırımla yıllık ortalama 175 bin adetlik üretim kapasitesine ulaşacak tesiste, 2032 yılına kadar toplamda 1 milyon aracın bantlardan indirilmesi planlanıyor."

Siz ironi mi yapmıştınız ilk yıldaki satış tahmininiz ile ilgili?
legendary
Activity: 2394
Merit: 1358
December 27, 2021, 01:43:05 PM
Ülkemizde yıllık elektrikli otomobil satış sayısına göz attım: https://www.aa.com.tr/tr/ekonomi/hibrit-ve-elektrikli-otomobil-satislari-simdiden-2020yi-gecti/2358701 Türkiye'de yıl 1000-2000 arası elektrikli otomobil zor satıyor. Hadi diyelim yerli oldu, fiyat düşük tutuldu, şarj istasyonları ile donatıldı ülke taş çatlasa yılda 5000 den fazla satamaz. Bariz bir şekilde bu elektrikli otomobil projesi Türkiye için değil Avrupa'ya satılmak için ortaya atıldı bizim FAKİR FUKARA halk da kendisi binebilecek zannediyor. Kaderimiz böyle işte:
"Elektrikli otomobillerin toplam satışlardaki payı yüzde 0,1'den yüzde 0,3'e "
İnanılmaz düşük bir pay.
hero member
Activity: 1036
Merit: 619
December 27, 2021, 12:00:42 PM
Kaç milyon satacak yerine, kaç adet satacak denilmesi daha doğru olur sanırım. Milyon satacağından eminseniz bu soruyu sormanız bile gerek yok. Benim kendi düşünceme göre ise, ne kadar alım gücümüze hitap ederse o kadar satacak 1 milyon satılması için 100-150 bin Türk lirası fiyat biçilirse bu satış rakamlarına ulaşır ayrıca elektrikli olduğu için de ona hazır bir altyapı olması lazım. Çevremde gördüğüm kadarıyla böyle bir altyapıya sahip yer göremedim.
jr. member
Activity: 32
Merit: 7
December 27, 2021, 11:21:47 AM
Eğer piyasaya çıkarsa ve makam,  kurum  araçları togg olursa alırım
hero member
Activity: 1246
Merit: 883
Eloncoin.org - Mars, here we come!
December 27, 2021, 09:41:10 AM
Çok satacağını düşünmüyorum ülkemizde araç fiyatları oldukça yüksek elektrikli araçlar daha yüksek. Yerli araç olduğu kadar fiyatıda yerli kalabilirse talep çok olur diğer modeller ile arasında az fark olursa bu aracı çok az kişi tercih edecektir. İnsanların belli bir alışkanlıkları oluyor şimdi bu araç ilk kez satılacak o da satılırsa ve bir geri bildirim oluşmamış durumda ne sorun yaşayacağınız belli değil aldınız diyelim satarken rahat satılabilecek mi? fiyatını koruyabilecek mi? Türk Milleti daha aracı almadan ikinci el piyasası hızlı olan araçları tercih ediyorlar.

Bana göre satışı fazla olması için fiyatının çok çok uygun olması gerekir ve her konuda tam destek verilmeli garanti süresi fazla olmalı.
hero member
Activity: 1204
Merit: 623
December 27, 2021, 09:09:22 AM
Oylamay katılanlar ağız birliği yapmış gibi 100 bin otomobilde karar kılmışlar. Aslında daha düşük seçenekler olsaydı o seçilirdi. Yerli otomobilin varlığı ortaya çıkıp gerçekten yollarda görünene kadar karanlık. Birlikte çalıştığımız arkadaşlarımdan birisi bu araçların aküsü konsun da bir çalışma yapıp bunun patentini bile aldı. Şimdi biz hep beraber bu araçların ne zaman yollara düşeceği ve bizim arkadaşın almış olduğu bu patentin akıbetini merakla bekliyoruz. Belki de çıkabilir.
legendary
Activity: 1904
Merit: 1282
December 27, 2021, 08:41:08 AM
Çıkacakmı ki satılsın. Anca tvde izleriz bu aracın  neyine güvenerek satın alınacak? Şahsen multi milyoner olsam 1 tane almam.

Bunların yaptığı işe güvenilip canımı ortaya koyamam. Belli kesim harici kimse alamaycağı için kağıt üstünde milyonlar gerçektete yüzbinler anca alır.
sr. member
Activity: 1176
Merit: 305
December 27, 2021, 08:35:25 AM
Yerli otomobil Togg İlk yılda kaç adet satacak

Tahminim; 500 bin - 1 milyon arası
Pages:
Jump to: