Pages:
Author

Topic: Türk Bitcointalk Kullanıcılarının Dikkatine; - page 3. (Read 1063 times)

legendary
Activity: 1638
Merit: 1328
Stultorum infinitus est numerus
Eminim buradaki cogu kisinin aklindan gecmistir, genel olarak bu forumda Turk Bitcointalk kullanicilarina karsi herhangi bir dusmanlik duygusu mu var diye. Son zamanlarda hem Turkce bolumunde hem Global bolumde yaptigim izlenimler sonrasi bu konuyu acmaya karar verdim, aslinda bu konuyu belki bir nevi acik mektup olarakta nitelendirebiliriz.

Peki bunu kimler icin yaziyorum? Bu mesajimin ana hedefi hesap satin alan/satanlar, hesap hackleyenler, 10 milyon tane alt hesabi olan kisilere yaziyorum. Neden? Neden baska insanlarin emegine konmak ve bunun uzerinden para kazanmak istiyorsunuz? Isin en komik tarafi ise baskalari tarafindan foyaniz ortaya cikinca baska hesaplarla, baska isimlerle gelip forumda yakinmaya basliyorsunuz. Neden? Bir sure once foruma kisa ara vermemin sebeplerinden biri buydu. 3-4 kisi ile konusuyorum, fikir paylasiyoruz, konu tartisiyoruz. Ama aslinda o konustugum 4 kisininde ayni kisi olmasini ogrenmek biraz ilginc geliyor. 4 ayri hesaptan 4 ayri kampanyadan dunya kadar paralar yurutuluyor. Peki buna karsi miyim? Evet. Karsiyim, karsi olmamin asil nedeni el altindan kurallara aykiri bir bicimde para yurutulmesi degil. Itibarin zedelenmesi, ulkedeki zaten el altindan para yurutme olaylarina alistik, bize artik normal geliyor. Fakat soyle bir gercek var ki, bu hesaplarin foyasi ortaya ciktikca global forumda itibarimiz dusuyor.

Veleor diye bir uye var. Belki daha once konularini gormussunuzdur. Veleor'u gercekten tebrik ediyorum. Actigi konu sayesinde Turkce bolumunde ne kadar insanin aslinda potansiyel bir bicimde ayni insan oldugunu farkettim. Konuyu bilmeyen arkadaslar bu adrese goz atabilir. Konuyu ozetlemek gerekirse Veleor Cryptotalk gibi influence'i yuksek olan bir imza kampanyasi basladiktan sonra katilanlarin arasindan supheli hesaplari arastirmaya baslamis ve listesinde yaklasik 20 kisi bulunuyor. Bu listedeki 8 hesap Turkce bolumunde paylasim yapiyor. Neredeyse yari yariya. Bu hesaplarin her biri yillarca pasiflikten sonra bir anda Turkce paylasim yapmaya baslayan hesaplar, daha once Ingiliz, Amerikan, Avrupa ulkelerinden oldugunu belirten insanlarin 3-4 senelik aralarla bir anda anadil gibi Turkce ogrenip paylasim yapmasindan bahsediyoruz. Bu nedenle insanlarin Turkce bolumu ve Turklere karsi bir antipatisi var. Ki hatta bu sadece buz daginin gorunen yuzu. Bir o kadar da bilinmeyen, Veleor'un da bulamadigi hesaplar var.

Size sormak istiyorum bu hesaplarin sahibi arkadaslar, cidden bu kadar mi paraya ihtiyaciniz var? 4-5 ayri hesapla bu derecede spam yapiyorsunuz? Ayrica listedeki herhangi bir arkadas cikip "ben yapmiyorum kardesim, itiraf atiyorsun" derse buyursun gelsin, kanitlarini sunsun. Benim gordugum kadariyla bu listedeki Turk hesaplarin neredeyse hepsi Cryptotalk kampanyasindan banlandiktan sonra hemen inaktif olmus. Bazi hesaplar 1-2 haftadir hic post atmiyor.

Peki bunun icin ne yapabiliriz? Bu satirlarim "gercek" hesap sahiplerine. Bilmiyorsaniz eger her postun sag altinda "Report to Moderator" diye bir buton var. Sizden ricam, bu butonu kullanin. Shitpost/Spam olan postlari EFS'e reportlayin.

Gel gelelim Shitpost nedir? Ornek verecek olursak, eger bir konu "X" hakkinda acildiysa fakat cevap veren arkadas "YZ" hakkinda cevap veriyorsa, buyuk bir ihtimalle shitpost olabilir. Acikcasi ben bizim Konu Disi bolumundeki cogu konuyu shitpost olarak buluyorum, tabii arada bir kac tane guzel, constructive, fikir paylasabilecegimiz konular var. Daha rahat anlasilabilecek bir ornek vereyim. Servisler bolumune bir konu actim. Bitcointalk Imza Kampanyalari - Tartisma diye. Bu konuyu bilerek self-moderated actim, peki neden mi? Cunku konuda insanlarin imza kampanyasi postu kasacak bir bicimde shitpost atmasini istemiyorum. Konumun basligi acik. Imza Kampanyalari ve Tartisma. Eger birisi oraya gelip herhangi bir imza kampanyasi hakkinda anlasilabilir, ciddi bir gorus belirtirse, ne mutlu bana. Fakat eger oraya gelipte "yaa evet burasi cok az oduyor", "ya bitcointalk da su ozelligi nasi kullaniyoruz", "ben ban yedim bu kampanyadan" gibi kisa, konu icin gerekli olmayan bir cevap, tartismaya herhangi bir katkisi olmayan, kendi icerisinde degerlendirildigi taktirde bile bir degeri olmayan postlari siliyorum. Bu ornegi vermemin nedeni su, eger sizde buna benzer mesajlar gorurseniz, lutfen reportlayin. Bolumumuzdeki cogu kisi Ingilizce bilmiyor veya Global forumda yazacak kadar iyi bilmiyor olabilir. Bu nedenle Local forumu kabul eden imza kampanyalari bizim icin guzel bir arti. Bende yurttaslarimin istedigi ozgurlukte para kazanmasini isterim, imza kampanyalari sayesinde circulationda olan (tedavul sanirim Turkcesi) coin miktari Turkiye'de artiyor. Hem borsa hacimleri artiyor, hem yeni hizmetlere davet cikariyor. Ama eger insanlar Local forum(lari) sadece rahatca spam yapilabilen bir yer olarak gorurse eskiden de oldugu gibi local forumlarda imza kampanyalarini yasakliyorlar.

Uzun lafin kisasi, hesap alim/satim isleri ile ugrasmayin. Alt hesaplarinizla kampanyalari abuse etmeyin. Kampanya kurallarini takip edin ve yaratici, fikir katan postlar atin. "Evet katiliyorum" "paylasim icin tesekkurler" gibi tek satiri bile dolduramayan postlar yazmayin. Ancak o zaman imza kampanyalarinda ve global forumda Turkiye'ye ve Turk kullanicilara laf edilmesinden kurtuluruz.

Bu mesajda biraz icimi dokmek istedim, bazi yerlerde asiri duyguya kacmis olabilirim. Isim vermemeye dikkat ettim fakat buyuk ihtimalle bu olayi yapan arkadaslar okudugunda onlardan bahsettigimi anlayacaklardir. Bu mesajim herhangi bir tartismaya aciktir. Okudugunuz icin tesekkur ederim.

Iyi kazanclar.

- Deathwing
Pages:
Jump to: