Author

Topic: [TUTORIAL] Jak korzystać z Electrum (dla zaawansowanych) (Read 177 times)

hero member
Activity: 1246
Merit: 708
no to skoro bump można by też się pokusić o tłumaczenie screenów (aczkolwiek na tym forum pewnie użytkownicy ogarniają angielski przynajmniej w stopniu umiarkowanym.. niemniej jeśli pojawi się zainteresowanie to mogę postarać się pomóc Wink )  -
hero member
Activity: 714
Merit: 611
hero member
Activity: 714
Merit: 611
Wprowadzenie

To jest druga część tutoriala stworzonego dla mniej doświadczonych użytkowników, wyjaśniającego podstawowe funkcje softwarowego portfela Electrum. Tym razem chciałbym opisać kilka funkcji, które mogą sprawić problemy osobom, które od dłuższego czasu „nie siedzą” w Bitcoin.


Zawartość

      1. Tworzenie portfela multi-signature
      2. Wysyłanie transakcji z portfela multi-signature
      3. RBF (replace-by-fee)
      4. Cold storage
      5. Coin control
      6. Korzystanie z portfeli sprzętowych
      7. Podpisywanie/Weryfikacja wiadomości
      8. Dodatkowe informacje


1. Tworzenie portfela multi-signature

Ten rodzaj portfela wymaga wielu podpisów aby wydatkować z niego bitcoiny. Możesz wybrać aż do 15 konsygnatariuszy (cosigners) i dowolną ilość (<=15) kluczy wymaganych. To doskonałe rozwiązanie dla organizacji, które nie chcą przekazać pełniej kontroli nad pieniędzmi pojedynczej osobie. Inwestorzy mogą wykorzystywać ten typ portfela w przypadku kiedy jeden z jego prywatnych kluczy zostanie ujawniony osobie (instytucji) trzeciej. Przejdźmy teraz przez cały proces tworzenia takiego portfela.

Pamiętaj że rozmiar transakcji wysyłanej z portfela typu multi-signature jest większy co oznacza, że takie transakcje są droższe!

Pierwszy suwak reprezentuje ilość osób, które będzie miała możliwość podpisania transakcji. Jedna osoba reprezentuje jeden podpis. Drugi suwak prezentuje ilość podpisów niezbędnych do wydatkowania środków z portfela. Jeżeli wybierzesz 10  konsygnatariuszy (cosigners) i tylko 5 wymaganych podpisów, oznaczać to będzie że tylko 5 osób będzie musiało podpisać transakcję żeby została ona przekazana do sieci.



W tym kroku będziesz musiał stworzyć nowe seed lub wykorzystać już posiadane. Upewnij się żeby zrobić jego backup, ponieważ nie będziesz mógł podpisać transakcji, jeżeli utracisz swój klucz prywatny lub seed. Możesz także wykorzystać urządzenie sprzętowe, ja wybrałem tę właśnie opcję.



Powinieneś zobaczyć swój Master Public Key, który musisz przesłać pozostałym współwłaścicielom portfela.



Teraz musisz wprowadzić Master Public Key innych osób. Używanie seeda jest również możliwe, lecz nie jest rekomendowane. Współpodpisywanie z wykorzystaniem urządzenia sprzętowego wymaga fizycznej obecności drugiej osoby. Ponieważ wybrałem 2 konsygnatariuszy, muszę wprowadzić jeden klucz publiczny.



To wszystko! Teraz powinieneś zobaczyć swój portfel. Upewnij się, że twój adres w zakładce „Receive” rozpoczyna się od „3”


2. Wysyłanie transakcji z portfela multi-signature

To tak naprawdę całkiem łatwe. Wprowadź adres na który chcesz przesłać swoje bitcoiny i ich ilość. Powinieneś zobaczyć poniższe okno, kliknij „Sign”.



Możesz teraz wyeksportować transakcję do pliku (.txn) i przesłać go do następnej osoby. Żeby otworzyć transakcję musisz przejść do Tools→Load transaction →From a file i wybrać plik, który wyeksportowałeś wcześniej.



Jedyną rzeczą, która została do zrobienia jest podpisanie transakcji ponownie i kliknięcie „Broadcast”. Jeżeli wybrałeś więcej wymaganych podpisów następnie musisz po raz kolejny wyeksportować transakcję i ponownie przesłać ją do kolejnej osoby.





3. RBF (replace-by-fee)

Jeżeli masz najnowsze Electrum powinieneś mięć tę funkcję domyślnie włączoną, ale czym ona właściwie jest? RBF umożliwia ci zamianę twojej niepotwierdzonej transakcji na inną za którą zapłacisz wyższą opłatę transakcyjną ale za to zostanie ona wcześniej włączona do bloku. Jest to naprawdę pomocne jeśli przypadkowo prześlesz transakcję ze zbyt niską opłatą. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat RBF zajrzyj do tego wątku.  

Kliknij prawy przycisk myszki na transakcji, którą chcesz potwierdzić wcześniej i kliknij „Increase fee”.




4. Cold storage

Cold storage jest metodą przechowywanie bitcoinów offline w celu zminimalizowania ryzyka potencjalnego ataku. Żeby skorzystać z tej metody musisz wykorzystać dwa różne komputery. Jeden, które będzie podłączony do Internetu i drugi, który powinien być zaszyfrowany i nie podłączony do żadnej sieci.

Stwórz standardowy portfel na komputerze, który nie ma dostępu do Internetu i przejdź do Wallet → Information.



Powinieneś zobaczyć swój klucz publiczny, który będzie potrzebny do stworzenia portfela typu watch-only na drugim komputerze. Skopiuj go i przenieś na drugi komputer.



Stwórz nowy standardowy portfel na drugim komputerze, ale zamiast generowania nowego seeda wybierz „Use public or private keys” i wklej klucz, który wcześniej skopiowałeś.



Teraz będziesz mógł przygotować transakcje w sowim portfelu watch-only. Proces jest podobny do wysyłania transakcji z portfela multi-signature, który opisałem wcześniej. Wszystko czego potrzebujesz to wyeksportowanie transakcji i załadowanie jej na komputer offline. Po podpisaniu transakcji musisz załadować ją do komputera online, skąd będzie ją można przekazać do sieci.


5. Coin control

Coin control jest jedną z najważniejszych funkcji, które pozwolą ci zachować anonimowość. Kiedy wysyłasz transakcje, twój portfel łączy wszystkie dostępne zasoby (monety) w jedno. Można to łatwo śledzić przy wykorzystaniu block explorerów.

Idź do „View -> Show Coins”, żeby włączyć tę funkcję.



Nawet jeżeli adres odbiorcy monet jest taki sam, będą one wyświetlane oddzielnie. Jeżech chcesz wydać monety z określonego adresu, możesz to zrobić w zakładce „Addresses”, którą musisz włączyć w menu „View”.



Aby wysłać konkretne monety kliknij prawy przycisk myszy i wybierz „Spend”. Powinieneś zobaczyć kolejną zakładkę, gdzie będziesz musiał wprowadzić adres Bitcoin, na który chcesz wysłać swoje bitcoiny, opłatę transakcyjną oraz ilość BTC. Opłata, którą będziesz musiał zapłacić zostanie pobrana z monet, które zaznaczyłeś.




6. Korzystanie z portfela sprzętowego

Podczas tworzenia nowego portfela zaznacz „Use a hardware device”. Ja postanowiłem skorzystać z mojego starego TREZORA One w trakcie tego procesu ponieważ nie pozwala on na wprowadzenie PINu i hasła na jego ekranie inaczej niż w przypadku Ledger Nano S czy TREZOR T.

Po podłączeniu twojego portfela sprzętowego powinieneś mieć możliwość jego wyboru.



Wprowadź swój PIN i hasło (jeżeli włączyłeś tę funkcję)



Jedną z największych zalet Electrum jest to, że wspiera natywny SegWit również w portfelach sprzętowych! Jeżeli chcesz wygenerować określone konto, którego używałeś w natywnej aplikacji swojego portfela, wszystko co musisz zrobić to wybór czy był to portfel legacy czy segwit i zmiana ostatniej cyfry. 0 wygeneruje pierwsze konto, 1 drugie i tak dalej. Nie zapomnij o ‘ na końcu.



Twój klucz prywatny nie wycieknie nigdzie, kiedy będziesz korzystał z portfela sprzętowego korzystając z Electrum. Transakcje są podpisywane na urządzeniu i muszą zostać przez ciebie potwierdzone.


7. Podpisywanie/Weryfikowanie wiadomości

Wiadomości Bitcoin są przydatne, ponieważ mogą być wykorzystywane do potwierdzania własności określonego adresu. Nie określono standardu dla podpisywania wiadomości dla adresów SegWit zagnieżdżonych (nested) czy natywnych. Żeby podpisać czy zewryfikować wiadomość wybierz „Tools -> Sign/verify message”.



Napisz wiadomość, którą chcesz podpisać i adres, który jest powiązany z twoim kluczem prywatnym. W przeciwnym razie to nie zadziała. Kliknij „Sign”.

Powinieneś zawsze dołączyć stempel czasu i cel wiadomości aby uniknąć ponownego jej użycia przez scammera.



Powinieneś użyć poniższego formatu, jeżeli chcesz wysłać wiadomość, którą właśnie podpisałeś do kogoś innego.

Code:
-----BEGIN BITCOIN SIGNED MESSAGE-----

-----BEGIN SIGNATURE-----


-----END BITCOIN SIGNED MESSAGE-----



Aby zweryfikować wiadomość wklej wszystkie wymagane informacje i kliknij „Verify”.

Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej na temat wiadomości Bitcoin ten tutorial dostarczy ci wielu przydatnych informacji. Powinieneś również rozważyć „satking” swojego adresu tutaj jeśli jesteś aktywnym użytkownikiem bitcointalk.


8. Dodatkowe informacje

Electrum jest jednym z najpopularniejszych softwarowych portfeli Bitcoin. Jest wciąż uaktualniany więc opisy powyżej mogą się trochę różnić. Na chwilę pisania tego tutoriala, ostatnią wersją była 3.1.3. Postaram się na bieżąco akutalizować ten tutorial i dodać więcej informacji w przyszłości. Zabrakło mi czasu na przetestowanie dwuczynnikowej autentykacji portfela, ale w przyszłości postaram się to zrobić.

Electrum 3.1 ostatecznie wprowadził szacowanie opłat w oparciu o mempool. Możesz włączyć tę funkcję w “Preferences” i wykorzystywać zamiast ETA które czasami mogą nie być dokładne i sprawiać, że niedoświadczeni użytkownicy będą przepłacać za swoje transakcje.


Powyższy tekst jest tłumaczeniem angielskiej wersji tutoriala stworzonego przez użytkownika BitCryptex. Oryginalny tekst możecie znaleźć tutaj: TUTORIAL: How to use Electrum (for advanced users)
Jump to: