Pages:
Author

Topic: Ülkemizdeki eğitimin durumu ve işsizlik nedenleri - page 2. (Read 240 times)

hero member
Activity: 1176
Merit: 617
Okumuş işsiz ordusu üretmekten pek başka bir işe yaramayan bir eğitim silsilemiz var. Üniversite seviyesine kadar getirdiğin çocukların emeklerinin karşılığı olarak kendi alanlarında çalışma fırsatı yaratamayan ve sadece mezun veren bir sistem. Hayallerin satıldığı alıcı bulduğu sonucunun hüsran olduğu bir garip sistem. Ülkemize ne gerekli manavmı bunun araştırılıp çocuklarımızın bu yönde geliştirilmesi lazım. Güzel ğuanlar almış olan pek çok çocuğumuz hemen tıp fakültelerine yöneltiliyor. Halbuki yeni kurulacak ( inşallah ) fabrikalarda buraları yüceltecek mühendis kadrolarına ihtiyaç var. Fazlası olan bölümlerin puanlarını yukarılara çekerek gerçekten bu işi yapmak isteyenlere bırakmak gerekli olan yetişmiş insan gücünü doğru yönlendirmek gerekiyor.
hero member
Activity: 1218
Merit: 877
Eloncoin.org - Mars, here we come!
Ülkemizde üniversiteye gidecek öğrenci mutlu olarak ve severek yapacağı bir mesleği değil de maaşı daha yüksek her daim iş bulacağı mesleklere yönlendiriliyor.  Ne için okuyoruz iyi bir işimiz gelirimiz olsun diye bunun içinde her şeyi yapıyoruz. 12 sene boyunca bir çok dersleri tekrar tekrar görüyoruz bence ilk okuldan sonra yapacağı meslek yada branş üzerine daha fazla alan / meslek dersi öğretilmeli öğrenciler yatkınlıklarına göre mesleklere yönlendirilmeli. Üniversitelerden binlerce öğrenci mezun etmeden önce iş gücü yaratılmalı.

Okullarda eğitim kalitesi çok düştü çünkü öğretmenler ders anlatıp geçiyor öğrenci konuyu öğrenmiş öğrenmemiş çok ta önemsemiyorlar. Öğretmen var okulu dersi sevdir öğretmen vardır hayattan soğutur bence öğretmenlik çok hassas mesleklerden biridir çünkü bir yerde insan yetiştiriyorsunuz.

Öğretmenin birinin emeklilik zamanı geliyor ama öğretmene diyorlar ki bir kaç sene daha öğretmenlik yapın öğretmene bir şube açıyorlar düğer tüm sınıflardan ne kadar haylaz yaramaz öğrenci varsa bu öğretmenin sınıfına veriyor diğer öğretmen arkadaşları, ama öğretmenimiz yılmıyor çok çalışıyor o haylaz yaramaz öğrencileri öyle bir yetiştiriyor ki bu sınıftaki tüm öğrenciler çok başarılı oluyor sınavlarda da dereceler yapıyor ve öğretmeni konuşmanı yapması için kürsüye davet ediyorlar. Şöyle devam ediyor ben bunu tek başıma yapamazdım öğretmen arkadaşlarımın bana verdikleri öğrenciler sayesinde başardım diyerek lafıda çarpıyor.

Her öğrencinin anlama seviyesi zekası bir olmaya bilir ama bir şekilde öğretilir anlaması sağlanır ama maalesef her şey para ile ölçüldüğü için öğretmenlere parasız bir şey yapmak külfet gelir. Destekleme kursları açılıyor ek ders ücreti alıyorlar olmadık kurs talebinden bile bulunuyorlar eğer ücret verilmesin bir tane bile kurs açılmaz eminim.

Eğitim öğrenmek için olmalı bizde ise sınıf geçmek için ezberliyoruz sular seller gibi ama okul bittiği zaman ezberlerde gidiyor.
full member
Activity: 182
Merit: 140
lise mezunlarının gittiği memurlukları üniversite mezunlarının beğenmemesi idi

üniversite mezunu zaten ortaöğretim kadrosuna açılan memurluğu seçemez. üniversite mezunu birisinin, her ne kadar eğitim patlamış olsa da, lise mezununa verilen işi yapmasını beklemek mantıklı mı? tüm alımları toplasanız lisans için açılan iibf'nin 1 alım sayısına denk gelmez.

Kpss 60 puan üstü en az lise mezunu personel alım ilanı o kadar çok ki. Diyeceksiniz ki lise mezunu 30 yaş üstü kişiler tekrar üniversite mi okusun hayır. Yaş kriterini 25 yaş üstüne çekerseniz üniversite mezunlarının hakkını yememiş olursunuz. Ayrıca üniversite mezunlarının ortaöğretim mezunlarını için açılan bölümlerinin seçenemesi zaten bana saçma geliyor.

Şimdi olaya şöyle bakalım. Lise mezunu teknisyen ilanına çıkıyorsunuz. Mühendis almıyorsunuz yani. Mühendis doğal olarak şu anki sistemde teknisyenlik kadrosuna geçemiyor. Ona Diyorsunuz ki rütben yüksek. Mühendis teknisyenin yaptığı o işi yapabilir mi evet. Ancak rütbesi yüksek olduğu için kapıları kapatıyoruz. Peki ne oluyor, teknisyen o işe giriyor ve mühendis alımı olmadığı için mühendis açıkta kalıyor. Mühendis kendi alanı dışında başka bir iş yapıyor. Peki mühendise haklarından vazgeçip bir alt kadroda o işi yapar mısın diye sorsak kabul eder mi? Bence işsiz kalacağına kendi alanındaki o işi yapmak ister ve kabul eder. Mühendislik kadrosu açılınca yükseltirsiniz derecesini. Peki lise mezunu kişi ne yapacak bu arada, gidip üniversite okuyup kendi alanında bilgi sahibi olacak. Yine aynı döngünün içerisine girecek. Peki siz şimdi ne yapıyorsunuz lise mezununu çalıştırıp üniversite mezununu farklı bir bölüme yönlendiriyoruz. Teknisyeni işe aldığınızda iki sıkıntı ortaya çıkıyor, 1. Si üniversiteyi okumasının önüne geçiyorsunuz 2. Si ise eğer üniversite okumak isterse iş yapmadan para veriyorsunuz. Çünkü memurların böyle bir hakkı var.

Üniversite mezunu zaten o işte çalışmak istemezse yine çalışmasın ancak öncelik onların olmalı.
member
Activity: 294
Merit: 49
Zamanında bir süre ücretli öğretmenlik yaptım bir beldeye bağlı ilkokulda. O zamanlar ilkokul 8 yıla çıkmıştı. Bana 5. Sınıfı verdiler. Öğretmen uyanık sınıfı ikiye bölmüş ve haliyle iyi öğrencileri kendi sınıfına başarısız öğrencileri bana vermiş. Kıymetli hocama hak da veriyorum bir yandan eğitim fakültesi mezunu ve asli işi öğretmenlik olan bir öğretmen tabiki zeki ve başarılı ogrencileri kendine alacak. Sınıfımda 20 ye yakın öğrenci var 2 en fazla 3 tanesi gelecek vaat edebilir. Diğerleri kötü ve en kötüsü bir tane öğrencim 5. Sınıfta olmasına rağmen okur yazar değil. Sonradan öğrendim ki 8.sinif öğrencisi olupta okur yazar olmayan öğrenciler varmış. Eğitimin ilk başladığı ilkokulda durum böyleyken yüksek öğrenimi eleştirmeye bile gerek kalmıyor.
sr. member
Activity: 1442
Merit: 256
Üniversitelerde açılan bölümler laf olsun diye açılmış. Ülkede hemen hemen her ilde fen edebiyat fakültesi var ama  okul bitince ne iş var ne de güç. Sonra eğitim fakültesi dolu ama okul bitince kpss var geç geçebilirsen.
Gelen hükümetler ne yazık ki kısa sürede sorunlara çözüm bulmak zorunda hal böyle olunca eğitime zaman vermiyor. Çünkü şuan eğitim seviyesini artırmak için çalışma başlansa meyvesini almak en az 20 yıl.
legendary
Activity: 2254
Merit: 1446
Cashback 15%
lise mezunlarının gittiği memurlukları üniversite mezunlarının beğenmemesi idi

üniversite mezunu zaten ortaöğretim kadrosuna açılan memurluğu seçemez. üniversite mezunu birisinin, her ne kadar eğitim patlamış olsa da, lise mezununa verilen işi yapmasını beklemek mantıklı mı? tüm alımları toplasanız lisans için açılan iibf'nin 1 alım sayısına denk gelmez.
full member
Bilindiği üzere iki senede bir lise öğrencileri KPSS sınavına girip memur olabiliyor.Bence bu kaldırılmalı. Madem bir kısım öğrencinin hayalini üniversite sonrasına bırakıyorsunuz o zaman Lise için KPSS sınavını kaldırmalısınız.

kontenjan zaten fazla değil ki?!

ortaöğretim: https://dokuman.osym.gov.tr/pdfdokuman/2020/KPSS/TERCIH1/tablo1_23072020.pdf
yüksel okul: https://dokuman.osym.gov.tr/pdfdokuman/2020/KPSS/TERCIH1/tablo2_23072020.pdf
lisans: https://dokuman.osym.gov.tr/pdfdokuman/2020/KPSS/TERCIH1/tablo3_23072020.pdf

[

burada ne demek istediğinizi anlamadım. millet memur olmak için birbirinin üstüne çıkıyor.

Hocam sürekli kontenjan açılıyor. Bakmayın ekonomik kriz var ondan şu an böyle. Ona kalırsa kaç yıldır memur alımları da düşük.

quote]Emin olun hiç bir memurluk boş kalmaz [/quote]
Karşı tarafın görüşü, lise mezunlarının gittiği memurlukları üniversite mezunlarının beğenmemesi idi. Yani lise mezunları için sınav açmazsanız üniversite mezunları koşarak gider anlamında.
legendary
Activity: 2254
Merit: 1446
Cashback 15%
Bilindiği üzere iki senede bir lise öğrencileri KPSS sınavına girip memur olabiliyor.Bence bu kaldırılmalı. Madem bir kısım öğrencinin hayalini üniversite sonrasına bırakıyorsunuz o zaman Lise için KPSS sınavını kaldırmalısınız.

kontenjan zaten fazla değil ki?!

ortaöğretim: https://dokuman.osym.gov.tr/pdfdokuman/2020/KPSS/TERCIH1/tablo1_23072020.pdf
yüksel okul: https://dokuman.osym.gov.tr/pdfdokuman/2020/KPSS/TERCIH1/tablo2_23072020.pdf
lisans: https://dokuman.osym.gov.tr/pdfdokuman/2020/KPSS/TERCIH1/tablo3_23072020.pdf

Emin olun hiç bir memurluk boş kalmaz

burada ne demek istediğinizi anlamadım. millet memur olmak için birbirinin üstüne çıkıyor.
full member
Öncelikle yazımı okumadan önce yazımdan bağımsız olarak bu başlıkla yorum yazabilirsiniz.
--------------------

Bir eğitimci olarak diye başlayayım affınıza sığınarak.

10 yıl eğitim camiasında çalıştım ve eğitim danışmanlığı yaptım. Tabi sonra iş değiştirdim ama hala eğitimle uğraşıyorum.

Barajların düşürülmesi

Ülkemizdeki eğitim sorunlarının başındaki en büyük sorun eğitimin kalitesi düştükçe kalitenin artırılması yerine barajların düşürülmesi. Ben bunu barajın gerçek anlamıyla özdeşleştiriyorum. Düşünsenenize su azaldıkça suyu çoğaltmak yerine, su sorununu çözmek yerine barajları daraltıyorsunuz. Bu şekilde yaparak susuzluğu kuraklığı çözemezsiniz. Eğitim de aynen böyle eğitimde barajların düşürülmesi demek eğitim kalitesinin düşmesi demek. Şu anki hukümetin 12-13 yıldır çözemediği sorun insanların geleceğinden çalınarak çözülmeye çalışılıyor. Nasıl mı?

Kızıyorum
Düşünsenenize herkes artık üniversiteli ve herkes bir bölüm mezunu. Babanız sizi okutmak için 4 senede 100-200 bin lira harcıyor. Mezun oluyorsunuz ve iş arıyorsunuz. Sizden daha düşük puanlılar torpille bir işe giriyor ve ama siz iş bulamayıp okuduğunuz bölümden faklı bir işte çalışıyorsunuz. Ve sunuç: "Şişt kanka şu amelelik yapan abi var ya, 3 üniversite bitirmiş haaaa" , "Hahaha, harbi malmış ha niye iş bulamamış ki hahaha" -Ulan adam iş değil torpil bulamamış ki mülakatları geçsin!

Bu ne aymazlık, bu ne düşüncesizlik

Eğitim fakültesi mezunları için sarfesilen bir sözü hatırlatayım size: "Herkes öğretmen olacak değil ya! Gitsinler başka iş bulsunlar" Bu sözü söyleyeni biliyorsunuz ve ona şunu söylemek istiyorum. "Başka iş bulacaksa çalışacağı o işle alakalı bölümde okutaydınız ya adamı!" Adamın 4 senesini neden mahvettiniz!

Sen barajları düşür, üniversitelere öğrencileri yığ ve öğrenciler alakasız bölümlerde okusun öyle mi?

BEN Mİ ÖĞRETEYİM SİZE!
Öncelikle eğitimin kalitesini yükselteceksin ki baraj puanları kendiliğinden yükselecek. Gençler üniversiteli olmak için daha çok çalışacak. Üniversite mezunları okurken; acaba iş bulabilir miyim, bulamazsam askere mi gitsem, askere gittikten sonra acaba iş bulabilir miyim, evlenmem için iş bulmam lazım derken... Siz ne diyorsunuz biliyor musunuz!:
üç çocuk yapın, bakın evlenin hemen, gençler hala bekar mısınız!

Adam Eğitim fakültesi mezunu olmuş okumuş bitirmiş gitmiş Kimya öğrenmiş ve kendi bölümünde iş bulmak için akla karayı seçiyor. Genelde de bulamıyor. Eğer mezun sayısı az olsa torpilsiz işe girebilecekken ne kadar başarılı olursa olsun iş bulamıyor. Zibille mesun dolu!

Çocuklarımız üniversite okumasın mı?

Okusun tabiiki, herkesin okumaya hakkı var ancak barajı geçmek için az da gayret etsinler. Üniversiteler öğrencilerin zübbelik yapacağı yer olmasın. Eskiden meslek liselerinin durumu gibi duruma getirmeyin. Üniversiteler elini kolunu sallayarak üniversiteye girenlerin racon kesecekleri yer de olmasın. Siz barajları düşürmek yerine eğitim kalitesini yükseltseniz Mahmut amcanın oğlu üniversiteyi kazanmak için daha çok çalışır. Kazandığında da iş bulması daha da kolaylaşır.

Peki üniversiyeyi kazanamayanlar?

Öyle bir kavram yok. Planlı bir bölüm dağılımıyla her öğrenci alanındaki bölümde okuyabilir. Öğrencilerin yeteneklerini ortaokul sonunda keşfedip uygun bölüme önce liseye sonra üniversiteye yönlendirebilirsiniz. Eğer bu şekilde gidersek kimse memnun olmayacak. üniversitelerde plansız bir dağılım var. Bunu düzeltebilirsiniz. Örneğin her iş kolunda çalışabilecek kişi sayısının %20 fazlası kadar o bölüme öğrenci alsanız zaten yeter de artar. Çevre mühendisi alabilecek kapasiteniz 5.000 iken siz üniversitelerden 80.000 çevre mühendisi mezun ederseniz bu adamlar işsiz kalır, polis olayım asker olayım der. Peki polis olacaksa neden 4 senesini çevre mühendisliği bölümünde yiyorsunuz! Neden 4 senesi çalınıyor! Polis okuluna daha fazla öğrenci alsanıza! Öğretmen alabilecek kapasteniz senede 10.000 iken neden 150.000 kişi öğretmenlik bölümünden mezun. Bir fizik öğretmenine neden hiç eğitimini almadığı sigortacılık yaptırıyorsunuz! Tarih öğretmenine neden bekçilik yaptırıyorsunuz?

150.000 mezunun üstüne bir de diğer mesleklere öğretmen olabilmesi için formasyon verdirilecekmiş! Yaparsa siz yaparsınız. Desenize bir öğretmen yığını daha geliyor... Elinizdekini atadınız da...

KPSS Adaletsizliği

Bilindiği üzere iki senede bir lise öğrencileri KPSS sınavına girip memur olabiliyor.Bence bu kaldırılmalı. Madem bir kısım öğrencinin hayalini üniversite sonrasına bırakıyorsunuz o zaman Lise için KPSS sınavını kaldırmalısınız. Emin olun hiç bir memurluk boş kalmaz ve öğrenciler üniversite sınavını kazanmak için daha çok can atar. Sen üniversite mezununa iş bulamıyorsun, kalkıp lise mezununu memur yapıyorsun. Yazık değil mi okuyan gence! Ne suçu var?

Biraz canımı sıkan bu konulardan bahsetmek istedim. Aslında daha anlatılacak çok şey var ama içimizde kalıyor genelde. Bu adil olmayan düzenin mutlaka değişmesi ve insanların huzura ermesi lazım
Pages:
Jump to: