Pages:
Author

Topic: USD/TRY - page 44. (Read 14460 times)

legendary
Activity: 1904
Merit: 1282
November 12, 2020, 12:41:54 PM
faiz artırma olayı da vatandaş için çok sıkıntılı. faiz artmazsa vatandaş yüksek kur altında ezilecek. faiz artarsa vatandaş enflasyon altında ezilecek. vatandaşı kurtamının bi yolu bulunmalı bence.

Bir önceki seferde banka borçlarım vardı yapılandırmada ödeyedim vsvs o dönemde borç bir arttı illalah etmiştim. Kredi çekiyorsun çok ciddi faizlere falan.

Vatandaşın kurtulma şansı yok her türlü eziliyor.
sr. member
Activity: 1666
Merit: 300
November 12, 2020, 12:36:47 PM
faiz artırma olayı da vatandaş için çok sıkıntılı. faiz artmazsa vatandaş yüksek kur altında ezilecek. faiz artarsa vatandaş enflasyon altında ezilecek. vatandaşı kurtamının bi yolu bulunmalı bence.
legendary
Activity: 2072
Merit: 1618
November 12, 2020, 11:51:50 AM
Klasik ekonomik teorilerin söylediklerinin tersine, faizleri arttırmak, küresel ekonomik rekabetin olduğu ortamda sizin para biriminizde ortalamanın üzerinde politika faizi varsa,

kesinlikle enflasyonu da arttıracaktır, yani bu iklimde faizler artsa da 10% civarında da seyretse, istikrarlı olarak TL bütün düşük faizli kurlar karşısında değer kaybetmeye devam edecektir,

bazı görüşlerine karşı çıksak da dahiyane yorumlarına saygı duyduğumuz Keynes bu tarz aykırı (contrarian) yaklaşımları güzel özetlemiştir:

The difficulty lies not so much in developing new ideas as in escaping from old ones.

John Maynard Keynes
hero member
Activity: 1204
Merit: 623
November 12, 2020, 11:31:13 AM
Yeni oluşumu piyasalar destekler bir yaklaşım içinde. Bu iyimser hava ne kadar sürer bilmiyorum. MB ilk faiz açıklamasıyla yönü daha iyi görünecek.
full member
Activity: 1176
Merit: 159
November 12, 2020, 11:22:03 AM
tuik'in acikladigi enflasyon oraninda degil real enflasyon oraninda faiz artırımı yapacaklarsa dolar dusmeye devam eder, ancak boyle bir faiz artirimi soz konusu degil, vatandas turk lirasi ile enflasyonla mucadele edemez, merkez bankasinin ne kadar turk lirasi bastigini bilmiyorum ama dunya tekrardan evlere kapaniyor ve kurtarma paketleri gelmeye devam edecek boyle para bollugunun oldugu bir yerde altin yukselmeye devam eder. borsalar deli yukseldi e-ticaret ve teknoloji firmalari haric cogu sirket kuculmeye gitti ama hisseleri 2x yapti balon olustu, mortgage krizi gibi olucak bu isin sonu bana kalirsa (bistten bahsetmiyorum)
sr. member
Activity: 1624
Merit: 304
kycfree
November 12, 2020, 10:44:51 AM
Açıkcası Merkez Bankası başkanı enflasyon oranının bile üstünde bir faiz vermek istediğini belli etti ama saraydan buna onay çıkmadı yine de faizlerin enflasyona eşitleneceği artık netleşti.19 Kasım'da beklenen açıklamalar gelmezse kur tekrardan rekor kırabilir.
sr. member
Activity: 2086
Merit: 408
November 12, 2020, 10:07:16 AM
Piyasalar çok ciddi faiz artırımı beklentisine girdi ve bunu fiyatladı, ayın 19’unda yapılacak olan toplantıdan faiz artırma kararı çıkmazsa yada beklenenden az bir artış kararı çıkarsa dolar yine eski yerine döner.

Piyasa beklentisi karşılanırsa belki bir iki ay daha kuru bu seviyelerde tutabilirler.
muhtemelen beklenen kadar faiz artırımı yapacaklar. bunun kaçışı kalmadı. damadı boşuna harcamadılar bence beklenti oluşturup gerçekleştirmek zorundalar artık. vatandaş da gördü doların düşürülebildiğini. burdan eski yerine çıkarsa bi daha oy moy vermezler.
sr. member
Merit: 305
November 12, 2020, 09:34:33 AM
Piyasalar çok ciddi faiz artırımı beklentisine girdi ve bunu fiyatladı, ayın 19’unda yapılacak olan toplantıdan faiz artırma kararı çıkmazsa yada beklenenden az bir artış kararı çıkarsa dolar yine eski yerine döner.

Piyasa beklentisi karşılanırsa belki bir iki ay daha kuru bu seviyelerde tutabilirler.

Umarım yabancı dolar satıp borsaya girmiştir merkez bankasının rezevleri arttırmanın tam sırası diye düşünüyorum. Faiz artsada artmasada bilemem, ama merkez bankası rezevlerini arttımaya bakmalı. Doların bu şekilde hızlı düşmesine izin verilmesi de acı. Bu hareketler insanları iş yapamaz konumuna getiriyor bu kadar baskıladıktan sonra tekrar 8'e 9'a çıktıktan sonra ne anlamı kalır rezevr eritmenin ? bu kadar düşük tutulabiliyorsa ne gerek var 8.50'ye çıkarılmasının.

Yukarı aşağı hareket etmek yerine istikrar daha önemli bence. Şimdi 7.50 bile düşse ne kadar tutabileceğiz doları o seviyelerde? hadi 1 lira yapalım 1 dolar 1 lira  ne kadar dayanabiliriz? Mesele istikrar. 8-8.50 arası yataya bağlasaydı ve 2 sene o seviyelerde kalsa mesela tadından yenmez. Ama şimdi 7.50 yarın 8 öbürgün 6 bir sonraki gün 10 lira olsa ? kim iş yapar bu piyasada ? doları artık bir seviyede senelerce sürecek istikrara yataya bağlamanın yolu bulunmalı diye düşünüyorum.

ytd

hero member
Activity: 2170
Merit: 640
Undeads.com - P2E Runner Game
November 12, 2020, 04:10:21 AM

sr. member
Activity: 1624
Merit: 304
kycfree
November 11, 2020, 03:39:35 PM
Açıkcası bu düşüşün sebebi sadece Berat Albayrak'ın görevden istifa etmesi olarak görmek yanlış olur.Yeni ekonomi bakanı ve yeni merkez bankası başkanı ile tekrardan ekonominin düzgünce yönetileceğinin sinyali piyasalara verildi.
sr. member
November 11, 2020, 01:23:39 PM
Arkadaşlar bugün pek ilgilenemedim bugünki düşüşün mantıklı bir sebebi varmıdır? Neden bu kadar hızlı düştü?

Düşşe şasırıyoruz çıksa sorgulamıyoruz şaka gibi olduk.

Cidden bilen varsa aydınlatabilirmi?

yok hocam kimse bir şey bilmiyor ama yüklü bir satış dalgası olduğu kesin, tabi bir 11.11 geyiği de var  Grin emtialar dövizlerde indirime girmiş baksanıza

Altın
530 TL yerine 467 TL

Dolar
8.50 TL yerine  7.81

Cheesy

legendary
Activity: 1904
Merit: 1282
November 11, 2020, 01:08:55 PM
Arkadaşlar bugün pek ilgilenemedim bugünki düşüşün mantıklı bir sebebi varmıdır? Neden bu kadar hızlı düştü?

Düşşe şasırıyoruz çıksa sorgulamıyoruz şaka gibi olduk.

Cidden bilen varsa aydınlatabilirmi?
sr. member
November 11, 2020, 12:23:33 PM
O nasıl bir düşüştü Huh Ne kadar dolar satıldı acaba ? 20 milyar dolar falan mı satıldı bir günde Smiley Keşke merkez bankası fırsat bu fırsat toplasaydı dolarları rezevrler malum eksi.

full member
Merit: 159
November 11, 2020, 11:31:52 AM
cok duzel dustu ama bakiyorum 7,90 halen asiri yuksek, sene basinda 5,7 den dolar almistim, emin olun dolar 3 lira olsa bile hicbirsey ucuzlamaz vergiler geldigi gibi kalir son 20 yilda hicbir verginin kaldirildigini duymadim, kanal istanbula para lazim suriyelilere bi 40 milyar dolar daha harcariz hatta gider Somalinin imf borcunu oderiz, olmadi amerikadan f-35 aliriz ama parasinin odedikten sonra uzerine bir bardak soguk su iceriz..

ozetle dolar 3 lira olsa bile vatandasa yedirmez bunlar.
sr. member
Activity: 1358
Merit: 374
November 11, 2020, 10:58:57 AM
Gelen gideni umarım aratmaz keşke tekrar 6 civarına düşse gönül isterki 3 TL civarında seyrettigi günlere geri dönebilsek fakat bu şimdilik pek mümkün gözükmüyor. Bakalım önümüzde ki senenin ilk çeyreginde nasıl bir durumla karşılacağız.

3 Türk lirasına tekrar düşüş olursa çok güzel olur, hayat ucuzlar, araçlar teknolojik cihazlar, hepsinde ciddi bir alımgücümüz olur, tabi yeni vergiler eklenmezse bu şekilde yurtdışı alımgücüne göre çok yüksek bir durum var ve insanlar artık birşeyler alamıyorlar,
legendary
Activity: 1572
Merit: 1002
November 11, 2020, 10:57:18 AM
Gelen gideni umarım aratmaz keşke tekrar 6 civarına düşse gönül isterki 3 TL civarında seyrettigi günlere geri dönebilsek fakat bu şimdilik pek mümkün gözükmüyor. Bakalım önümüzde ki senenin ilk çeyreginde nasıl bir durumla karşılacağız.
sr. member
November 11, 2020, 10:28:55 AM
Dolarda Dip dalga geldi anladigim kadarıyla. Yapacak çok bir şey yok artık. 10-12 derken 8 lira olur mu acaba Smiley demeye başladı herkes. ytd.
sr. member
Activity: 1666
Merit: 300
November 10, 2020, 12:32:03 PM
albarak'ın istifası sonrası dolar 8.12'ye kadar geriledi. yıl başındaki fiyatlara bakınca burasının bile çok yüksek olduğunu düşünüyorum. yeni atanan kişi iyi seçilseydi 7.7ye kadar yolu vardı bence.
sr. member
Activity: 1358
Merit: 374
November 10, 2020, 10:25:36 AM
Millet doları beklerken havayolları hisseleri her gün tavana vurmaya başladı BIST rekor alım geldi. YTD.
Evet hocam borsaya baktım biraz bende, Türk hava yolları aşı ihtimali ile beraber bence daha bir değerlendi, biraz daha çıkabilme ihtimali var bence ytd
sr. member
November 10, 2020, 04:31:21 AM
Millet doları beklerken havayolları hisseleri her gün tavana vurmaya başladı BIST rekor alım geldi. YTD.
corona yüzünden tüm dünyada havayolları hisseleri sıçıştaydı. dün çıkan aşı haberinden sonra iyimserlik havası sarmış olabilir insanları.
bist için de diyeceğim geçenlerde 400 tane kağıda baktım ve 1 sene içinde sadece 20 tanesi mi ne zarar yazmıştıSmiley) böyle bir boğa zor yakalanır.

Bist30 toplanıyor şuan sanki büyük kagitlar diplerdeydi çok bırakmazlar diyordum zaten buralarda YTD
Pages:
Jump to: