Pages:
Author

Topic: Uzaktan Rigleri açıp kapatabileceğiniz bir projem var Aktif Çalışmaktadır - page 3. (Read 1734 times)

hero member
Activity: 2030
Merit: 608
Online Security & Investment Corporation
full member
Activity: 616
Merit: 118
full member
 @khasank Hocam python programlama dilini çok falzla bilmiyorum ben bunu aslında satış için yapmadım  amacım benim burada kendi sorunlarıma çözüm üretmekti buraya da ekledimki merak edip kullanmak isteyenler olabilir belki bir allah razı olsun diyen olur diye ekledim pek buna benzer bir proje de yok forumda.

konunun burada olmasını düşündüm oraya pek bakan yok sanırım

* Ubuntu işletim sistemi kurulu olduğu için rdp sayesinde uzak masaüstü bağlantısı kurabiliyorsunuz statik vermek çok basit bir işlem
*  malesef kablo her rig e gitmek zorunda ancak uzaktan lazım olduğunda cihazlara müdehale etmek cidden harika kabloyu önemsizleşiyor ozaman
*  karmaşa dediğiniz röle ve orange pi bir avuca sığacak kadar küçük parçalar.
* programın geri dönüş yapmasına gerek yok terminal yazılımları görev bittiğinde komutu bitirip yeni bir komut satırı başlatıyor yoksa herhangi bir sorunda yeni bir satıra geçmiyor.
* elektrik gittiğinde röleleri sırası ile de açmakta

tavsiyeniz için teşekkür ederim ancak dediğim gibi ben python programlama dilini bilmiyorum led yakma söndürme devlerinden ilham aldım bu tarz birşey ortaya çıktı. forumdan bir arkadaşlar da dediğinizi yapabilir diye düşünüyorum  çünki yapabileceğimi sanmıyorum Cheesy

@igotek ürünler geldiğinde haber vereceğim hocam size. teşekkür ederim şimdiden
sr. member
Merit: 281
Forumun "Proje Geliştirme" kısmın da da yazmışsınız burada da. O konuya attığım mesajı burada da paylaşayım. Hangisini görürseniz artık.

Öncelikle bireysel olarak ihtiyacınızı giderecek elektronik devreyi yapmanızı tekbir ederim.

İkinci olarak : "3. en az 8 rig kontrol edebilirsiniz." Bura da en fazla demek istediniz sanırım.

Projenizin artılarınız saymışsınız ben de aklıma gelen eksilerini sayayım :

* Sabit IP olmadığı sürece RIG lerin bulunduğu mekanın IP adresini bilmeniz veya bunun için RIG ler den birine program kurmanız gerekiyor. Program kurduğuz RIG kitlenir , program sorun çıkartır IP yenilemez, kontrol edeceğiniz IP yi öğrenemezsiniz.

* Belirli bir alana yayılmış her RIG için kablo götürmeniz gerekiyor. Bu da zaten yeteri kadar kalabalık olan ortamı daha fazla kalabalıklaştırır.

* 1 =  +5v adaptör  ,  2 = orange pi one veya raspbery pi  , 3 = kablolar ve röle devresi  ( daha fazla karmaşa).

* Kaynak kodlarınıza baktım çalıştırdığınız program size herhangi bir geri dönüş yapmıyor. "Aç" komutunu verdiğiniz de açıldığını nasıl anlayacaksınız ?

Tavsiye : orange pi one veya raspbery pi yi ve röle devresini özel bir kutuya koyun. Röle devresin de her röle çıkışı için 1 adet dişi fiş çıkışı yapın. Hem IP hem de yönetim için küçük bir web sitesi yapın. Orange pi one veya raspbery pi üzerin de o web sitesine kısa süreler de açık veya kapalı durumlarını gönderen küçük bir program yapın. Aklıma gelenler bunlar. Başarılar dilerim. Kolay gelsin.
hero member
Activity: 2030
Merit: 608
Online Security & Investment Corporation
Proje güzel. Akıllı prizler olsa dahi bazen elektrik gidip geldiğinde açılmayan anakartlar olabiliyor. Her zaman olmasa da ay içerisinde en az bir defa başıma gelen bir durum ve manuel müdahele etmek gerekiyor. Satış yapamaya başladığınızda bir adet alıp denemek isterim. Hazır kurulu alma fikri daha cazip geldi. Rig bağlantısı için yeterli uzunlukta kablolama ile güzel olur diye düşünüyorum. SRR alternatifi ve çok uygun fiyatlı oluşu cerzbedici.
full member
Projem açık kaynak kodlu olup hazırladığım kodlarıda veriyorum isteyen  arkadaşlar benden satın alabilir yada kendisi yapabilir herşey açık.

Arkadaşlar uzun zamandır kullandığım bir projeyi sizlere paylaşmak istedim.Ekran kartlarınızın bağlı olduğu anakarta kapatma ve açma emri gönderen bir proje yaptım. Burada amaç riglere uzak kaldığım zamanlarda elektriksel açma ve kapatma kontrolünün bende olmasını istiyordum.

madenciliğe ilk başladığımda kart sayısını bu kadar arttıracağım aklıma gelmemişti birkaç tane ekran kartı ve rig varken sorun yoktu ancak rig sayısı arttıkça sorunlar baş gösterdi ve çözümler gerekiyordu. mesela windowsun mavi ekran vermesi ve sistemin yeniden başlamaması resetlememesi, elektrik gittiğinde uyanmak istemeyen anakartlar, riglere dışarıdan elektriksel müdehale gibi.

Forumdan bir abimin @verbakalim desteği ile bir proje ortaya çıktı artık cep telefonumdan yada herhangi bir yerden ssh bağlantısı sağladığım taktirde riglere elektriksel müdehale gerçekleştirebiliyorum.

Akıllı prizlerin artı ve eksileri.
akıllı prizlerin eksileri

1. Akıllı prizler Pahallı
2. Prize müdehale ettiğinizde bağlı olan bütün cihazların elektriği kesilmesine sebep oluyor
3. Akıllı prizlerin dayanabileceği bir güç limitinin olması kalkıp 3-5 rig bağlayamıyoruz.

Akıllı prizlerin artıları
1. ilk Kurulum basit

Projemin artı ve eksileri

Artıları

1. Çok ucuz maliyet
2. sadece 5volt ile çalışıyor ( cep telefonu şarj aleti)
3. en az 8 rig kontrol edebilirsiniz. sayıyı daha da arttırabilirsiniz.
4. genişletilebilir seçenekleri olması ( sensörlerle kontrol altına alınabilir ısı )
5. Açık kaynak kodu
6. ubuntu işletim sistemi ile kontrol
7. istenirse bir web cam takılarak rig kontrolü.
8.
Eksileri
1. İlk kurulum amatörler için zor

Neler gerekli.

1. adet 2A/5V sarş adaptörü
2. orange pi one , raspbery pi istedğinizi alabilirsiniz ancak ben orangepi one kullandım. 19 USD civarında
3. 1 adet 5v 8kanal röle  5 Usd civarında
4. anakartın power pin girişine takmak için arduino  dişikablo(gertçek adını bilmiyorum) rig başı sadece  2tane 40 tanesi 1 dolar.
adaptör hemen hemen bütün evlerde var.
5. En a 4gb micro sd  hafıza kartı : ortalama 5 usd
+  
python ile yazılmış  bildiğimden değil ya led yakma ve söndürme den ilham alarak kullandığım kodları içeren dosyalar.

Nasıl kullanacağız?
sırası ile Rölenin çıkışlarından sırası ile anakartın power pinlerine bağlantı sağlanacak. ve ssh ile modemden 22nolu portu açmanız gerekmekte.  daha sonra
ssh erişiminde kullanabileceğiniz ister cep telefonu ister windows ortamında  Putty ile bağlantıyı kuracaksınız

1 Nolu rigi açmak için
Code:
 sudo python 1ac.py

1 Nolu Kapatmak için
Code:
 sudo python 1kapat.py

Konuyu ara ara güncelleyeceğim resim ve videolar ekleyeceğim.
Kodlar: https://mega.nz/#F!LQJ1naQB!ep4qFkiRrpxjeAB_7g5uzw
adaptörsüz toplam maliyeti ortalama olarak 30 dolar civarında bununla 8 tane rig kapatıp açılabilir  eğer ben alıp hazırlayıp size göndereceksem 30+50 usd toplamda 80 USD ye mal olacak fiyata 5v adaptör dahil değildir . Kargo da benden.  Hazırda şuan elimde çalışıyor, satış amaçlı ürün elimde yok ancak 5 civarında sipariş verdim  1 ay içerisinde gelecektir.

https://i.hizliresim.com/AzAb2q.jpg

Pages:
Jump to: