Pages:
Author

Topic: Velike kompanije su pocele investirati u bitcoin kao sigurnu imovinu - page 2. (Read 624 times)

legendary
Activity: 2394
Merit: 1202
~snip
Slučaj 1:
Umjesto prodaje bitcoina i kupnje nekretnine, pozajmi se bitcoin i ostvari 6-8% godišnja kamata u reguliranoj crypto banci.
A digne se kredit u banci s kamatom od 3-4% i kupi nekretnina, a rata kredita se otplaćuje godišnjom kamatom stecenom pozajmljenim bitcoinom.
Nakon otplate prvog kredita, idemo istim nacinom po drugu nekretninu. Tu igra ulogu kreditni rejting gdje ce klasične banke i crypto banke morat surađivati (ili postati jedna ustanova) jer koja ce ti banka dati kredit ako joj prikazes svoju imovinu u tamo nekim bitcoinima za koje jos ni nema regulative  Grin

mislim da je to dugorocno neodrzivo, cim se rizik koji pozajmica u BTC donosi smanji, pasce i godisnja kamata, regularna crypto banka nece nuditi 6-8%, to nudi neregulisana da bi kompenzovala rizik
opet, s druge strane, da ukoliko ti novac nije neophodan, ne bi prodavao BTC sledecih par godina

Zašto misliš da neregulirana crypto banka ima rizik kod posuđivanja? Oni uzmu kolateral i daju ti pozajmicu u iznosu 50-tak % kolaterala. Ako se cijena onoga što si stavio u kolateral smanji toliko da bi banka bila u gubitku, likvidiraju ti kolateral i namire sebe. Jedino gdje bi rizik mogao biti je ako cijena padne jako puno u vrlo kratko vrijeme kao što je bilo u ožujku 2020. Ali to su stvarno iznimke.
legendary
Activity: 2156
Merit: 1151
Nil Satis Nisi Optimum
~snip
Slučaj 1:
Umjesto prodaje bitcoina i kupnje nekretnine, pozajmi se bitcoin i ostvari 6-8% godišnja kamata u reguliranoj crypto banci.
A digne se kredit u banci s kamatom od 3-4% i kupi nekretnina, a rata kredita se otplaćuje godišnjom kamatom stecenom pozajmljenim bitcoinom.
Nakon otplate prvog kredita, idemo istim nacinom po drugu nekretninu. Tu igra ulogu kreditni rejting gdje ce klasične banke i crypto banke morat surađivati (ili postati jedna ustanova) jer koja ce ti banka dati kredit ako joj prikazes svoju imovinu u tamo nekim bitcoinima za koje jos ni nema regulative  Grin

mislim da je to dugorocno neodrzivo, cim se rizik koji pozajmica u BTC donosi smanji, pasce i godisnja kamata, regularna crypto banka nece nuditi 6-8%, to nudi neregulisana da bi kompenzovala rizik
opet, s druge strane, da ukoliko ti novac nije neophodan, ne bi prodavao BTC sledecih par godina
legendary
Activity: 3374
Merit: 1824
Koliko je uopće pametno prodavati bitcoine s obzirom na smjer kretanja Bitcoina kao "best performing asset of last decade", "perfect store of value", "Monetary network" i sličnih narativa koji su od prošle godine privukli fondove, osiguranja, kompanije i ostale institucije te velike igrače u investicijskom svijetu. Jedna velika naznaka da je Bitcoin prešao prag neizvjesnosti hoće li opstati ili ne. Stoga ima smisla razmišljati dugoročno. Pogotovo ako u idućem bear marketu, zbog institucijskih velikih ulaganja koja su dugoročna, doživimo blažu korekciju npr. od 40-50% umjesto 80-90% kao do sad.

Imati imovinu koja ti generira profit je ogromna prednost u životu. Tko posjeduje viška nekretninu koju renta, zna o čemu pričam i vjerojatno ne razmišlja o njenoj prodaji. Počinje biti sve jasnije da i Bitcoin postaje takva vrsta imovine.

Vidio sam da postoje platforme poput BlockFi, Ledn gdje možeš pozajmiti bitcoine i ostvariti godišnju kamatu od 6-8%. Naravno da postoji rizik jer platforme nemaju regulatorno osiguranje (jer Bitcoin još nije ušao u taj regulacijski zakon), a malo je vjerojatno da će platforme 100% kompenzirati korisnike u slucaju hakiranja. (lending platforme s tokenima poput Celsiusa necu tu spominjati jer je rizik od hakiranja, regulatornih tužbi i gubitka coinova toliko velik da se ne isplati tretirati kao ulaganje, dugorocno).

To je nešto na što vrijedi obratiti pozornost i čekati da dođe regulacija jer onda se otvaraju skroz nova vrata u igri ulaganja:

Slučaj 1:
Umjesto prodaje bitcoina i kupnje nekretnine, pozajmi se bitcoin i ostvari 6-8% godišnja kamata u reguliranoj crypto banci.
A digne se kredit u banci s kamatom od 3-4% i kupi nekretnina, a rata kredita se otplaćuje godišnjom kamatom stecenom pozajmljenim bitcoinom.
Nakon otplate prvog kredita, idemo istim nacinom po drugu nekretninu. Tu igra ulogu kreditni rejting gdje ce klasične banke i crypto banke morat surađivati (ili postati jedna ustanova) jer koja ce ti banka dati kredit ako joj prikazes svoju imovinu u tamo nekim bitcoinima za koje jos ni nema regulative  Grin

Slučaj 2:
Bitcoin se da kao kolateral pri podizanju kredita. Recimo da banka dozvoli kredit u iznosu od 40% vrijednosti bitcoina kojeg smo položili kao kolateral.
Godinu dana nakon ide ponovna procjena vrijednosti bitcoina gdje se ustanovi da bitcoin sada vrijedi 20% vise, stoga možemo ili podići još jedan kredit (kojeg otplaćujemo npr. s plaćom ili bitcoinom kojeg smo pozajmili u Slučaju 1) ili tih 20% bitcoina prodati za otplatu kredita.

Još nismo tu, ali valja razmisliti prije nego odlučimo prodati cijeli portfelj jer industrija će se zasigurno mijenjati i stapati s postojećom.






Na temelju svog iskustva, rekao bih da je definitivno bila loša ideja prodavati bitcoin 2018, nakon velikog pada krajem 2017.
Da sam čekao, dugoročno bih profitirao ali tada mi je hitno trebao novac a činilo se da se bitcoin neće tako brzo oporaviti.
No, ovaj slučaj koji sam naveo u uvodnom postu, kao i činjenica da i mnogi drugi institucionalni ulagači ulažu u bitcoin, govori mi da možemo očekivati stabilniji rast bitcoina u budućnosti, s puno manjim oscilacijama nego nakon 2017 kada su mnogi mali ulagači počeli panično prodavati bitcoin.
To je dugoročno jako dobra stvar za sve nas.
legendary
Activity: 2730
Merit: 1192
I don't believe in denial.
[...]Slučajevi koje sam naveo odnose se na blisku budućnost ne na trenutno stanje.[...]

I nije lose kako razmisljas; u svetu financija je sasvim normalno koristiti "ljestvice" da uvecas efekat.

Jedina greska koju pravis je da mijesas kratko/srednje trajne financije sa dugotrajne...

Hipoteksko financiranje se uzima na nekih 20-30 godina, a ne na 5... kada to pocnes mijesati ulazis u (pre-)velike rizike.
member
Activity: 112
Merit: 24
Slučaj 2:
Bitcoin se da kao kolateral pri podizanju kredita. Recimo da banka dozvoli kredit u iznosu od 40% vrijednosti bitcoina kojeg smo položili kao kolateral.
Godinu dana nakon ide ponovna procjena vrijednosti bitcoina gdje se ustanovi da bitcoin sada vrijedi 20% vise, stoga možemo ili podići još jedan kredit (kojeg otplaćujemo npr. s plaćom ili bitcoinom kojeg smo pozajmili u Slučaju 1) ili tih 20% bitcoina prodati za otplatu kredita.

Još nismo tu, ali valja razmisliti prije nego odlučimo prodati cijeli portfelj jer industrija će se zasigurno mijenjati i stapati s postojećom.

A što ako umjesto tih 20% više Bitcoin nakon godinu dana vrijedi 20% manje? Ili mu se cijena spusti za 60-70% pa ti likvidiraju kolateral? Meni su ti crypto zajmovi super, ali ne mislim kao kolateral davati nešto s tako promjenjivom cijenom kao što je Bitcoin. U zadnje vrijeme postaju popularni tokenizirani asseti gdje se cijena jedne nekretnine podijeli na određenu količinu tokena koji se onda prodaju. Kad bi se ti tokeni mogli dati kao kolateral, to bi bila prava stvar. Jer cijene nekretnina su ipak stabilnije od cijene Bitcoina i ostalih kripto valuta.

Slučajevi koje sam naveo odnose se na blisku budućnost ne na trenutno stanje. Naravno da neces davat u kolateral nesto sto moze pasti 70% iduce godine. U bliskoj budućnosti recimo za 5 godina, Bitcoin ce biti jos manje volatilan, puno veci market cap, instrument kojeg koristi puno institucija sto donosi stabilnost. Prosjecan godisnji rast od pocetka Bitcoina je 200%. Svakako ce se ta brojka prigusiti kao i korekcije od 80%. Vec ovaj ciklus ne ocekujem da cemo vidjeti toliku korekciju na kraju bull run-u. Nekako daljnji razvoj vidim slično kao sa zlatom kad se pojavio ETF, povecanje market capa i produljenje bull/bear ciklusa.

Naveo sam da ovdje ne razmatram crypto zajmove koji su tokenizirani jer pametni ugovori nose jos uvijek velik rizik uz volatilnost tokena. Iako bih volio koristiti potpuno decentraliziranu tokeniziranu banku.

legendary
Activity: 2394
Merit: 1202
Slučaj 2:
Bitcoin se da kao kolateral pri podizanju kredita. Recimo da banka dozvoli kredit u iznosu od 40% vrijednosti bitcoina kojeg smo položili kao kolateral.
Godinu dana nakon ide ponovna procjena vrijednosti bitcoina gdje se ustanovi da bitcoin sada vrijedi 20% vise, stoga možemo ili podići još jedan kredit (kojeg otplaćujemo npr. s plaćom ili bitcoinom kojeg smo pozajmili u Slučaju 1) ili tih 20% bitcoina prodati za otplatu kredita.

Još nismo tu, ali valja razmisliti prije nego odlučimo prodati cijeli portfelj jer industrija će se zasigurno mijenjati i stapati s postojećom.

A što ako umjesto tih 20% više Bitcoin nakon godinu dana vrijedi 20% manje? Ili mu se cijena spusti za 60-70% pa ti likvidiraju kolateral? Meni su ti crypto zajmovi super, ali ne mislim kao kolateral davati nešto s tako promjenjivom cijenom kao što je Bitcoin. U zadnje vrijeme postaju popularni tokenizirani asseti gdje se cijena jedne nekretnine podijeli na određenu količinu tokena koji se onda prodaju. Kad bi se ti tokeni mogli dati kao kolateral, to bi bila prava stvar. Jer cijene nekretnina su ipak stabilnije od cijene Bitcoina i ostalih kripto valuta.
member
Activity: 112
Merit: 24
Koliko je uopće pametno prodavati bitcoine s obzirom na smjer kretanja Bitcoina kao "best performing asset of last decade", "perfect store of value", "Monetary network" i sličnih narativa koji su od prošle godine privukli fondove, osiguranja, kompanije i ostale institucije te velike igrače u investicijskom svijetu. Jedna velika naznaka da je Bitcoin prešao prag neizvjesnosti hoće li opstati ili ne. Stoga ima smisla razmišljati dugoročno. Pogotovo ako u idućem bear marketu, zbog institucijskih velikih ulaganja koja su dugoročna, doživimo blažu korekciju npr. od 40-50% umjesto 80-90% kao do sad.

Imati imovinu koja ti generira profit je ogromna prednost u životu. Tko posjeduje viška nekretninu koju renta, zna o čemu pričam i vjerojatno ne razmišlja o njenoj prodaji. Počinje biti sve jasnije da i Bitcoin postaje takva vrsta imovine.

Vidio sam da postoje platforme poput BlockFi, Ledn gdje možeš pozajmiti bitcoine i ostvariti godišnju kamatu od 6-8%. Naravno da postoji rizik jer platforme nemaju regulatorno osiguranje (jer Bitcoin još nije ušao u taj regulacijski zakon), a malo je vjerojatno da će platforme 100% kompenzirati korisnike u slucaju hakiranja. (lending platforme s tokenima poput Celsiusa necu tu spominjati jer je rizik od hakiranja, regulatornih tužbi i gubitka coinova toliko velik da se ne isplati tretirati kao ulaganje, dugorocno).

To je nešto na što vrijedi obratiti pozornost i čekati da dođe regulacija jer onda se otvaraju skroz nova vrata u igri ulaganja:

Slučaj 1:
Umjesto prodaje bitcoina i kupnje nekretnine, pozajmi se bitcoin i ostvari 6-8% godišnja kamata u reguliranoj crypto banci.
A digne se kredit u banci s kamatom od 3-4% i kupi nekretnina, a rata kredita se otplaćuje godišnjom kamatom stecenom pozajmljenim bitcoinom.
Nakon otplate prvog kredita, idemo istim nacinom po drugu nekretninu. Tu igra ulogu kreditni rejting gdje ce klasične banke i crypto banke morat surađivati (ili postati jedna ustanova) jer koja ce ti banka dati kredit ako joj prikazes svoju imovinu u tamo nekim bitcoinima za koje jos ni nema regulative  Grin

Slučaj 2:
Bitcoin se da kao kolateral pri podizanju kredita. Recimo da banka dozvoli kredit u iznosu od 40% vrijednosti bitcoina kojeg smo položili kao kolateral.
Godinu dana nakon ide ponovna procjena vrijednosti bitcoina gdje se ustanovi da bitcoin sada vrijedi 20% vise, stoga možemo ili podići još jedan kredit (kojeg otplaćujemo npr. s plaćom ili bitcoinom kojeg smo pozajmili u Slučaju 1) ili tih 20% bitcoina prodati za otplatu kredita.

Još nismo tu, ali valja razmisliti prije nego odlučimo prodati cijeli portfelj jer industrija će se zasigurno mijenjati i stapati s postojećom.




legendary
Activity: 2730
Merit: 1192
I don't believe in denial.
i dalje mi nije skroz jasno,
jel vama to dobro ili lose  Huh
ja sam vise na kuul i super strani  Grin

Meni je to vise ono:

Quote
Svaka prednost ima svoju manu.
jr. member
Activity: 61
Merit: 8
i dalje mi nije skroz jasno,
jel vama to dobro ili lose  Huh
ja sam vise na kuul i super strani  Grin
sr. member
Activity: 378
Merit: 335
https://t.me/CRYPTOVlKING

Bas sam se jebacki nasmijao na ovo iako je ocito da je Daniel91 slucajno ispustio koju rijec u recenici  Grin
Ja loše čitam a ti ne vidiš dobro Cheesy

Mislim da malo buni signature kampanja i avatar.
Pod hitno zatražite custom avatare jer vas više ne raspoznajemo od kada ste u istoj kampanji Smiley
Da! Ova tema može da posluži kao dobar primjer da su novi avatari potrebni jer ne znamo više ko je ko ovdje.



E pa tek sam se sada zapravo pravo nasmijao  Grin Tek sam sad skuzio da si ti postao taj post, a ne @Daniel91  Grin Corav sam nema sto, ali navikao sam se na taj njegov avatar toliko da mi je sad svatko tko nosi taj avatar Danijel Cheesy

Nista, ovo je stvarno dovoljan znak da nam stvarno trebaju unique avatari ili ce ovo postati tragikomicno  Grin



On topic.

Evo jedan zanimljiv clanak o kompanijama koje su investirale u BTC i bome radi se tu o sasvim lijepim brojkama.Grayscale naravno prednjaci, no fino je vidjeti da se lista pomalo povecava.



Clanak mozete procitati ovdje - https://news.bitcoin.com/here-are-the-top-public-companies-that-have-adopted-bitcoin-as-a-reserve-asset/
legendary
Activity: 2730
Merit: 7065
Farewell, Leo. You will be missed!
Vao! "Par stotina američkih dolara"!!! Koji kitovi!!!!!  Tongue
Kako jedna riječ može da upropasti čitavu rečenicu, zar ne Grin
Evo editovano je. Uvijek pročitam dvaput prije nego postam. Izgleda da loše čitam.

Bas sam se jebacki nasmijao na ovo iako je ocito da je Daniel91 slucajno ispustio koju rijec u recenici  Grin
Ja loše čitam a ti ne vidiš dobro Cheesy

Mislim da malo buni signature kampanja i avatar.
Pod hitno zatražite custom avatare jer vas više ne raspoznajemo od kada ste u istoj kampanji Smiley
Da! Ova tema može da posluži kao dobar primjer da su novi avatari potrebni jer ne znamo više ko je ko ovdje.

Oni sigurno kupuju ali još sigurnije prodaju Bitcoin Wink
Milionima prave nove milione, to je tako.

legendary
Activity: 2198
Merit: 7049
SATOCHIP.io
Mislim da malo buni signature kampanja i avatar.
Pod hitno zatražite custom avatare jer vas više ne raspoznajemo od kada ste u istoj kampanji Smiley

Evo jedan prikladan video koji govore o tome kako veliki igrači sa Wall Streeta manipuliraju s javnošču.

Oni sigurno kupuju ali još sigurnije prodaju Bitcoin Wink
legendary
Activity: 3374
Merit: 1824
Vao! "Par stotina američkih dolara"!!! Koji kitovi!!!!!  Tongue

Bas sam se jebacki nasmijao na ovo iako je ocito da je Daniel91 slucajno ispustio koju rijec u recenici  Grin

Sad visi nisi sbogovac, sad si bogovac  Grin Grin

Daniel91 je ispustio koju riječ u rečenici! ?
Sad si mene uspio dobro nasmijati 😀
Prije će biti da je netko zaboravio dodati par nula ali mislim da to nisam bio ja 😂😂
sr. member
Activity: 378
Merit: 335
https://t.me/CRYPTOVlKING
Vao! "Par stotina američkih dolara"!!! Koji kitovi!!!!!  Tongue

Bas sam se jebacki nasmijao na ovo iako je ocito da je Daniel91 slucajno ispustio koju rijec u recenici  Grin

Sad visi nisi sbogovac, sad si bogovac  Grin Grin
legendary
Activity: 2730
Merit: 1192
I don't believe in denial.
[...] A to nisu nimalo male investicije već iznosi od par stotina američkih dolara. [...]

Vao! "Par stotina američkih dolara"!!! Koji kitovi!!!!!  Tongue
legendary
Activity: 2730
Merit: 7065
Farewell, Leo. You will be missed!
Evo jedan prikladan video koji govore o tome kako veliki igrači sa Wall Streeta manipuliraju s javnošču. Pričaju loše o Bitcoinu, stvaraju paniku, a onda kupuju i investiraju kada vrijednost padne za 20-30%. A to nisu nimalo male investicije već iznosi od par stotina miliona američkih dolara.

https://www.facebook.com/AlysseumTrading/posts/3249727261802223
sr. member
Activity: 378
Merit: 335
https://t.me/CRYPTOVlKING
To je ''san'' svih nas da se jednog dana dogodi ali polako, jako je teško davati bilo kakve dugoročne prognoze u svezi btc.
Ipak, mislim da je najbolja taktika skupiti što više btc po trenutnoj cijeni jer ako se naša očekivanja ispune, to će postati pravo ''virtualno'' zlato.
U svakom slučaju, ovakve vijesti daju nadu.
U današnjem vremenu korona krize i opće nesigurnosti na financijskim tržištima, očito firme traže nove, ''altenativne'' načine čuvanja vrijednosti imovine, i broj onih koji će odabrati btc i crypto će se sigurno s vremenom povećavati.

Ja ne kuzim cemu dvojbe, ja uopce nemam dvojbi, cilj je skupiti sto vise BTC u sto kracem roku moguce.Da cijena i ode opet na 3k ili tako neki scenarij ja bi to vidio kao izvrsnu priliku. Sve je ovdje samo pitanje vremena, no BTC kao takav za mene uopce nije upitan.

Nek stoji na Ledgeru i ceka pravi cas, kako kaze Djordje, Djordje  Grin Grin
legendary
Activity: 3374
Merit: 1824
https://finance.yahoo.com/news/square-inc-invests-50-million-130000206.html

jos jedna kompanija listana na NYSE je investirala u BTC, Square je kupio 4709 BTC po ukupnoj ceni od cca 50 miliona USD, da li je ovo samo pocetak i da li mozda jos neke kompanije vec sad kupuju BTC, pa ce to samo obelodaniti kasnije kad kupe ukupnu planiranu kolicinu

Pocinje polako Smiley  Zamisli tek do iduceg halvinga 2024. koliko njih ce kupiti BTC. Bitcoin na +$100k ce biti jos i jeftin kad tisuce tih divovskih kompanija krenu silne milijune mijenjati za bitcoine. A u slucaju FAANG firmi, radit ce se o milijardama.

To je ''san'' svih nas da se jednog dana dogodi ali polako, jako je teško davati bilo kakve dugoročne prognoze u svezi btc.
Ipak, mislim da je najbolja taktika skupiti što više btc po trenutnoj cijeni jer ako se naša očekivanja ispune, to će postati pravo ''virtualno'' zlato.
U svakom slučaju, ovakve vijesti daju nadu.
U današnjem vremenu korona krize i opće nesigurnosti na financijskim tržištima, očito firme traže nove, ''altenativne'' načine čuvanja vrijednosti imovine, i broj onih koji će odabrati btc i crypto će se sigurno s vremenom povećavati.
member
Activity: 112
Merit: 24
https://finance.yahoo.com/news/square-inc-invests-50-million-130000206.html

jos jedna kompanija listana na NYSE je investirala u BTC, Square je kupio 4709 BTC po ukupnoj ceni od cca 50 miliona USD, da li je ovo samo pocetak i da li mozda jos neke kompanije vec sad kupuju BTC, pa ce to samo obelodaniti kasnije kad kupe ukupnu planiranu kolicinu

Pocinje polako Smiley  Zamisli tek do iduceg halvinga 2024. koliko njih ce kupiti BTC. Bitcoin na +$100k ce biti jos i jeftin kad tisuce tih divovskih kompanija krenu silne milijune mijenjati za bitcoine. A u slucaju FAANG firmi, radit ce se o milijardama.
legendary
Activity: 2156
Merit: 1151
Nil Satis Nisi Optimum
https://finance.yahoo.com/news/square-inc-invests-50-million-130000206.html

jos jedna kompanija listana na NYSE je investirala u BTC, Square je kupio 4709 BTC po ukupnoj ceni od cca 50 miliona USD, da li je ovo samo pocetak i da li mozda jos neke kompanije vec sad kupuju BTC, pa ce to samo obelodaniti kasnije kad kupe ukupnu planiranu kolicinu
Pages:
Jump to: