Koliko je uopće pametno prodavati bitcoine s obzirom na smjer kretanja Bitcoina kao "best performing asset of last decade", "perfect store of value", "Monetary network" i sličnih narativa koji su od prošle godine privukli fondove, osiguranja, kompanije i ostale institucije te velike igrače u investicijskom svijetu. Jedna velika naznaka da je Bitcoin prešao prag neizvjesnosti hoće li opstati ili ne. Stoga ima smisla razmišljati dugoročno. Pogotovo ako u idućem bear marketu, zbog institucijskih velikih ulaganja koja su dugoročna, doživimo blažu korekciju npr. od 40-50% umjesto 80-90% kao do sad.
Imati imovinu koja ti generira profit je ogromna prednost u životu. Tko posjeduje viška nekretninu koju renta, zna o čemu pričam i vjerojatno ne razmišlja o njenoj prodaji. Počinje biti sve jasnije da i Bitcoin postaje takva vrsta imovine.
Vidio sam da postoje platforme poput BlockFi, Ledn gdje možeš pozajmiti bitcoine i ostvariti godišnju kamatu od 6-8%. Naravno da postoji rizik jer platforme nemaju regulatorno osiguranje (jer Bitcoin još nije ušao u taj regulacijski zakon), a malo je vjerojatno da će platforme 100% kompenzirati korisnike u slucaju hakiranja. (lending platforme s tokenima poput Celsiusa necu tu spominjati jer je rizik od hakiranja, regulatornih tužbi i gubitka coinova toliko velik da se ne isplati tretirati kao ulaganje, dugorocno).
To je nešto na što vrijedi obratiti pozornost i čekati da dođe regulacija jer onda se otvaraju skroz nova vrata u igri ulaganja:
Slučaj 1:
Umjesto prodaje bitcoina i kupnje nekretnine, pozajmi se bitcoin i ostvari 6-8% godišnja kamata u reguliranoj crypto banci.
A digne se kredit u banci s kamatom od 3-4% i kupi nekretnina, a rata kredita se otplaćuje godišnjom kamatom stecenom pozajmljenim bitcoinom.
Nakon otplate prvog kredita, idemo istim nacinom po drugu nekretninu. Tu igra ulogu kreditni rejting gdje ce klasične banke i crypto banke morat surađivati (ili postati jedna ustanova) jer koja ce ti banka dati kredit ako joj prikazes svoju imovinu u tamo nekim bitcoinima za koje jos ni nema regulative
Slučaj 2:
Bitcoin se da kao kolateral pri podizanju kredita. Recimo da banka dozvoli kredit u iznosu od 40% vrijednosti bitcoina kojeg smo položili kao kolateral.
Godinu dana nakon ide ponovna procjena vrijednosti bitcoina gdje se ustanovi da bitcoin sada vrijedi 20% vise, stoga možemo ili podići još jedan kredit (kojeg otplaćujemo npr. s plaćom ili bitcoinom kojeg smo pozajmili u Slučaju 1) ili tih 20% bitcoina prodati za otplatu kredita.
Još nismo tu, ali valja razmisliti prije nego odlučimo prodati cijeli portfelj jer industrija će se zasigurno mijenjati i stapati s postojećom.