Pages:
Author

Topic: Yatırım Önerileri - page 3. (Read 526 times)

hero member
Activity: 1316
Merit: 966
March 31, 2022, 05:32:42 AM
- Para kazanmak
- Parayı korumak
- Parayı büyütmek

Benzer gibi görünen ama özünde farklı olan alanlardır.

Ben olsam sırasıyla şunları yapardım;
1. Serbest meslek sahibiysem (doktor, avukat, malimusavir vb.) işçilikten çıkar kendi işimi başlatırdım.
2. Serbest meslek sahibi değilsem; Coinlist’te hesap oluşturur karma kasardım, %100 satın alma hakkıyla her projeden sepet yapardım.
3. Gayrimenkul alırdım.

Gayrimenkul’u nasıl aldım?
- Ortalama hanehalkı sayısına baktım (şu an 3.3, gelecekte 2.5).
- Ortalama kişi başı gelire baktım (2001 krizinde 3000 kusur dolar, şu an 5500-7000 kusur dolar oynuyor)
- Bölgenin seçim sonuçlarına baktım; AKP ve HDP’nin yüksek olduğu bölgeleri eledim.
- Suri, paki maki doğu ülkelerinden gelen populasyonlarin yuksek oldugu bolgeleri direkt eledim.
- Toplu taşımaya olan uzakligina ve toplu tasima ceşidinin yuksekligine dikkat ettim. Örneğin; kendi satin aldığım evlerde hem metrobus, hem de marmaray’a ulaşım var. Ben istesem evden çıkıp 5 lira akbil basarak once uskudar’a marmaray’la, oradan da vapurla dolmabahce sarayina gecebiliyorum. Bak aktarma falan yok. Tek toplu tasima araciyla uskudar, eminonu, bakirkoy, yesilkoy gibi aktif bolgelere kendimi atabiliyorum. Marmaray’a ek metrobus de var; ister incirli’ye git, ister avcilar’a.. İki toplu tasima araci da 10dklik mesafede.

Eyüp’e mi gidicen? Eyüp ne marmaray’a yakın, ne metrobüs’e; ama sikinti yok iett otobusu evin sokaginin altindan kalkiyor. Oturarak Cevizlibağ’a kendini atiyosun; oradan 94Y’ye kendini atiyosun teyzelerle birlikte eyüp’te geziyosun.

Evi oturacaksan kendine gore, kiralayacaksan ortalama hanehalki sayisina gore aliyosun. Kira için 2+1 ve alti iyidir. Evin cocuk odasinin min 9m2, ebeveyn odasinin min 13m2 olmasina, salonun min balkon hariç 22m2 olmasina, mutfagin min 9m2 olmasina ve holun 8m2 olmasina dikkat ediyosun. Ayrıca evin koridorunda kolonlarin sekli nedeniyle gomme dolap konulabilecek bir bosluk olusuyorsa da tadindan yenmiyor. Cunku kucuk evlerde esya depolayabileceginiz tek alan koridor oluyor.

Arsa konusuna gelirsek; arsa işi bence hikaye. Arsa olayinda her muslugun basi tutulmus durumda. Siyasetciler ve onlara yakin isimler nerede imar olacak, nerede olmayacak cok iyi biliyor. O yuzden sen bil ya da bilme arsalar kendini onceden fiyatliyor. Yani biz arsa alirken fiyatlamis haliyle aliyoruz.
newbie
Activity: 77
Merit: 0
March 30, 2022, 11:15:12 AM
Merhabalar,

Yakın zamanda elime 300.000 tl kadar para geçti. Bu parayı kripto piyasasına sokmayı düşünmüyorum. Yatırım yapabileceğim, şuraları da araştırabilirsin kârlı gözüküyor diyebileceğiniz yatırım enstrümanları nelerdir?

Arsa al, topraktan ev al gibi tavsiyelerden ziyade atıyorum Yalovanın şu bölgesinde böyle böyle bir yapılaşma olacak ve oradaki fiyatlar henüz fiyatlamadı, bence kârlı gözüküyor. Niteliğindeki tavsiyelerinizi dinlemek isterim.

Şimdiden fikir paylaşan dostlara teşekkür ederim.
Pages:
Jump to: