Pages:
Author

Topic: Yeni kripto düzenlemeleri - page 2. (Read 1013 times)

member
Activity: 447
Merit: 88
February 07, 2022, 10:58:09 AM
Çok abartı bir şey alacaklarını düşünmüyorum ben. Onun yerine her işlemde belli bir oranda kesilecek bence.
member
Activity: 755
Merit: 39
February 04, 2022, 10:18:42 AM
Kripto çiftlerinde değil de TRY çiftlerinde düşük miktarda (binde 1 vs.) alınması en doğrusu ve kolayı olur. Bizi de rahat bırakırlar.

Adamların iş bilmezliği, güvenilmezlikleri yüzünden offshore işlerini araştırmaya başladım. Bu gidişle suç dünyasına adım atıp kara para da aklarım ben  Grin

Binde 1 oranı sizce Türkiye’de yaparlar mı? Bence yapmazlar bu oran daha yüksek olur. İnşallah dediğiniz oranlardan alış satış esnasında kesinti yaparlar. Bu kesintiler ile beraber sorunsuz şekilde trade yapabiliriz veya yatırımımızı yapabiliriz. Ancak az önce haberler kısmında Hindistan’ın yüzde 30 vergisini gördüm. Korkum şu ki hiç bir şeyde Hindistan’ı örnek almayanlar bu konuda alabilirler.

bizde herşeye boru gibi soktukları için kimse %30 vergi vermez diye düşünüyorum. şahsen soğuk cüzdanla %5 10 ucuza verir yine %30 vergi vermem. 100.000 usd de  bugünün kuru ile 400.000 tl yapıyor .

bir araba kendime 2 arada devlete aldığım yetmedi, bir eth kendime bir eth de devlete mi alcam  Lips sealed
hero member
Activity: 868
Merit: 878
February 03, 2022, 07:01:18 PM
Kripto çiftlerinde değil de TRY çiftlerinde düşük miktarda (binde 1 vs.) alınması en doğrusu ve kolayı olur. Bizi de rahat bırakırlar.

Adamların iş bilmezliği, güvenilmezlikleri yüzünden offshore işlerini araştırmaya başladım. Bu gidişle suç dünyasına adım atıp kara para da aklarım ben  Grin

Binde 1 oranı sizce Türkiye’de yaparlar mı? Bence yapmazlar bu oran daha yüksek olur. İnşallah dediğiniz oranlardan alış satış esnasında kesinti yaparlar. Bu kesintiler ile beraber sorunsuz şekilde trade yapabiliriz veya yatırımımızı yapabiliriz. Ancak az önce haberler kısmında Hindistan’ın yüzde 30 vergisini gördüm. Korkum şu ki hiç bir şeyde Hindistan’ı örnek almayanlar bu konuda alabilirler.
hero member
Activity: 1078
Merit: 638
January 31, 2022, 04:53:11 PM
Kripto para düzenlemesi için vakit daralıyor. Neyse ki küçük yatırımcının korktuğu türden düzenlemeler olmayacak gibi görünüyor, ne olup biteceği umarım en kısa sürede belli olur çünkü belirsizlik her zaman can sıkıcıdır
Belirsizlik gerçekten iyice can sıkıcı hal almaya başladı. Küçük yatırımcıyı kötü etkileyecek düzenlemelerin olmayacağına dair sinyaller çok olumlu ancak güzel ve zararsız şekilde şu düzenlemeyi açıklasalar da biraz rahatlasak. Açıkçası ben kökten yasaklamalarını bile bekliyordum bir ara. Neyse ki öyle bir şey gündemden kalktı gibi gözüküyor. Zaten ne yapılırsa engelleyemeyeceklerini görmüş olmalılar. Aynı şey vergi için de geçerli. Şunu küçük yatırımcıya zararsız şekilde yapıp, saçma sapan borsaları kontrol altına alacak ve tosuncuk vakalarını engelleyecek şekilde düzenledikten sonra açıklasınlar da rahatlayalım.
member
Activity: 728
Merit: 10
Trphy.io
January 31, 2022, 03:11:57 PM
Kripto para düzenlemesi için vakit daralıyor. Neyse ki küçük yatırımcının korktuğu türden düzenlemeler olmayacak gibi görünüyor, ne olup biteceği umarım en kısa sürede belli olur çünkü belirsizlik her zaman can sıkıcıdır
member
January 26, 2022, 05:20:58 PM

Adamların iş bilmezliği, güvenilmezlikleri yüzünden offshore işlerini araştırmaya başladım. Bu gidişle suç dünyasına adım atıp kara para da aklarım ben  Grin

yakında ozarktaki tipler gibi olacağız. zaten bankalar da o muameleyi çekiyor.
full member
Activity: 497
Merit: 119
January 26, 2022, 05:19:29 PM

legendary
Activity: 1820
Merit: 1123
January 26, 2022, 05:03:11 PM
Eğer ki alım/satım sırasında düşük bir vergi koyulursa, teşvik edici olur ve göze batmaz. Mesela %1 ile %3 arası bir dilim... Ama daha yüksek miktarlar, yatırımcıları farklı arayışlara itecek ve devlet de bundan kazanç elde edemeyecektir.

Not: Yukarıda sadece vergi konusundaki fikirlerimi paylaştım fakat asıl önemli olan yatırımcıları korumaya alacak önlemler olmalıdır. Kripto para borsası açmayı zorlaştırmaları, sermaye yeterlilik şartları getirmeleri ve güvenlik açısından denetlemeleri lazım. Bu sayede borsa tabanlı dolandırıcılık vakaları da minimum düzeye iner.

Çıkacak yasanın birincil önceliğinin yatırımcıyı (kendi vatandaşını) korumak olma zorunluluğu hakkında hemfikiriz. Bağlayıcı hususlar kullanıcılar için değil şirketler (borsa ve benzeri merkezi kurumlar) için olmalı.

Öneri olarak bahsettiğiniz oran çok fazla. Sadece trade yapmak için piyasada olan insanlar var. Benim hiç tarzım olmasa da piyasaya bir nevi akışkanlık getirerek fayda sağlıyorlar. Alım/Satım işleminde %1 vergi benim gibi yatırımcı motivasyonuna sahip kişiler için çok uygun gibi görünse de trader olayının bitmesine sebep olur. Günde 20 işlem açan kullanıcının ödeyeceği vergi makul olmanın çok ötesinde olur. Alıcı - Satıcı arasındaki makas açılır, arbitraj botları bu denli yüksek kesinti ile işlevini tam yerine getiremez.

Evet bu bakımdan katılıyorum. Bir holder olarak düşündüğümden örneği biraz yüksek vermiş olabilirim:) Sonuçta ayda birkaç kez al-sat yapıyorum. En küçük pozitif tam sayıdan yola çıktım bu nedenle.
Zaten bizim dememizle olacak iş değil elbette ama %0.1 ile 0.5 arası diyelim o halde. Belki traderlar için bu bile yüksek kaçabilir. Karar vericilerin bir orta yol bulmaları da şart tabii. Yüksek oranla insanları kaçırtıp az vergi almak mı, yoksa düşük oranla insanlara bir kapı açıp çok vergi almak mı! Bekleyip göreceğiz bakalım, hayırlısı olsun hepimiz için.

Kamu spotu: Varlık Barışı candır Wink
legendary
Activity: 2198
Merit: 2570
Chancellor on Brink of Second Bailout for Banks
January 26, 2022, 02:59:39 PM
Eğer ki alım/satım sırasında düşük bir vergi koyulursa, teşvik edici olur ve göze batmaz. Mesela %1 ile %3 arası bir dilim... Ama daha yüksek miktarlar, yatırımcıları farklı arayışlara itecek ve devlet de bundan kazanç elde edemeyecektir.

Not: Yukarıda sadece vergi konusundaki fikirlerimi paylaştım fakat asıl önemli olan yatırımcıları korumaya alacak önlemler olmalıdır. Kripto para borsası açmayı zorlaştırmaları, sermaye yeterlilik şartları getirmeleri ve güvenlik açısından denetlemeleri lazım. Bu sayede borsa tabanlı dolandırıcılık vakaları da minimum düzeye iner.

Çıkacak yasanın birincil önceliğinin yatırımcıyı (kendi vatandaşını) korumak olma zorunluluğu hakkında hemfikiriz. Bağlayıcı hususlar kullanıcılar için değil şirketler (borsa ve benzeri merkezi kurumlar) için olmalı.

Öneri olarak bahsettiğiniz oran çok fazla. Sadece trade yapmak için piyasada olan insanlar var. Benim hiç tarzım olmasa da piyasaya bir nevi akışkanlık getirerek fayda sağlıyorlar. Alım/Satım işleminde %1 vergi benim gibi yatırımcı motivasyonuna sahip kişiler için çok uygun gibi görünse de trader olayının bitmesine sebep olur. Günde 20 işlem açan kullanıcının ödeyeceği vergi makul olmanın çok ötesinde olur. Alıcı - Satıcı arasındaki makas açılır, arbitraj botları bu denli yüksek kesinti ile işlevini tam yerine getiremez.
legendary
Activity: 1820
Merit: 1123
January 26, 2022, 08:43:08 AM
Kaynaktan vergi kesmek dışındaki tüm alternatifler boşa kürek çekmek olacaktır. Ayrıca bunu global borsalara uygulamaları çok zor. Yerel borsalarda alım/satım işlemi sırasında kesilen komisyonun üzerine ek bir vergi koyularak çözülebilir. Şu anda mesela Binance TR'deki komisyon içeriği, çok ufak bir vergiyi de kapsıyor ama sembolik derecede. Buraya ekleme yaparak halledebilirler...

Bu vergi mevzusu ilk konuşulmaya başlandığında basit bir şey sanmışlardı sanırım yetkililer. Ama işin içine indiklerinde uçsuz bucaksız bir sistem olduğunun farkına varmış olmalılar. Bu gecikmeler de bu yüzden yaşanıyor. Benim aklıma geçen sene ilk gelen, para yatırma ve çekme arasında kalan meblağın vergilendirilmesi yönündeydi. 5k yatırdı, 8k çekti, aradaki gelirden vergi kes gibi... Ama bunu kontrol etmeleri de zor; çünkü yerele atılan para global'e gönderilir oradan başka şekillerde çekilir, vs...

member
Activity: 94
Merit: 10
January 19, 2022, 06:30:42 AM
VERGİ falan YOK. Sadece 0.002 % stopaj var alım satımda. Cahillik dizboyu.
member
January 09, 2022, 01:19:47 PM
%5 olsa iyi. Bakın çok absurd bir video buldum. Haber sunumunu yapan kişinin arkasındaki tahtaya göre bana %40 giriyor.  
https://twitter.com/tv100/status/1476247819484860431

ya defolsun gitsin. %40 vergi vereceğime kripto ile  brazzers hesabı alırım %5 ucuza satarım . vpn hesabı alır %5 ucuza satarım . ne yedircem çakallara. burayı okuyan yetkili varsa ,böyle saçma sapan vergi getirirseniz kripto yerine (0))) alırsınız .
full member
Activity: 571
Merit: 113
January 09, 2022, 07:30:39 AM
Tek isteğim şu boktan yasa ile piyasanın içine sıçıp batırmamaları vergi ödemeye razıyım belli bir miktarda ama yasaklarla engellerle bu işi boka sararlarsa hem biz hem onlar çok şey kaybedecek. Ama kimin umrunda.. Şu ana kadar ne umurlarında oldu da bu olacak ..
legendary
Activity: 2198
Merit: 2570
Chancellor on Brink of Second Bailout for Banks
December 30, 2021, 06:33:21 PM
%5 olsa iyi. Bakın çok absurd bir video buldum. Haber sunumunu yapan kişinin arkasındaki tahtaya göre bana %40 giriyor. 

Haber içeriği tamamen uydurma görünüyor, gelir vergisi oranlarını akıllarınca kripto paralara uyarlamışlar. %40 vergi ödeyeceğini bilen hiç kimse BTC yada alternatiflere yönelmek istemez. Yönelecek kişiler de eğer ödememenin bir yolunu bulurlarsa yönelirler.
sr. member
Activity: 1148
Merit: 367
December 30, 2021, 03:54:27 PM
member
December 30, 2021, 12:38:39 PM
Kendilerine "Blockchain İnisiyatifi" diyen bir grup görüşlerini bildirmiş ve %5 vergiyi uygun görüyorlarmış.

https://twitter.com/bcisocial/status/1476230371549356033

lan bunlar kendilerini ne sanıyorlar anlamadım bizler adına nasıl bunlar konuşabiliyor?

Yatırırken %5 Çekerken de %5i uygun görüyorlarmış. Git kapalı çarşıda boz daha ucuza gelir Smiley

çüşşşşşş malımıza ortaklar yani. arkadaş 100.000 usd de servet ediyor o para . yarın öbür gün dolar 20 olunca ülkeye getirsem 200.000 tl vergi vereceğim öyle mi ?  (0)))
full member
Activity: 497
Merit: 119
December 30, 2021, 11:58:45 AM
Eğer saçma sapan yasa çıkarırlarsa taş yerim, seçimi (tabii olursa Smiley) beklerim. Şurada 1 yıl, belki 6 ay kaldı. Hükümet değişirse mesele muhtemelen çözülür. Hükümet değişmezse ... İşte onu düşünmem lazım Smiley
sr. member
Activity: 1148
Merit: 367
December 30, 2021, 05:53:22 AM
Ne kadar yasaklarsan yasakla bu su bir yerden kendine yol bulur. Suyun akışına karşı gelmeden düzenleme yapmaları gerekiyor.

hero member
Activity: 1176
Merit: 617
December 30, 2021, 03:42:26 AM
Şu içinde bulunduğumuz dönemde en yapıcı kanun da hazırlansa büyük zarar verecek şekilde sonuçlanır. Yazılanları okuyunca yine konu cahillerinin ön planda yürüdüğünü görüyorum. Bu işi derinlemesine bilen arkadaşların daha aktif olarak bu işlerde rol almaları şart. Yarın bir gün çıkacak olan bu düzenleme bu sektörde uğraşan az yada çok kazanan herkesi milyarder algısı ile baş başa bırakacak. Kazansan da kazanmasan da elindekine göz dikmiş bir düzenleme ve sonuçları ile uğraşacağız.
legendary
Activity: 1890
Merit: 1273
December 29, 2021, 05:05:00 PM
Konuşmalarda geçmiş. Birde Twitter'da  10 dolara eth alanalr konuşsun edebiyatı yapılmış aman Allahım bu salaklar gidip görüşme yapıyor fikir bildiriyor çıldırmamak elde değil. Hele birde kendini uzman salan asalaklar yok mu. Çok feci sonuçlarla karşılaşabiliriz
Pages:
Jump to: