Pages:
Author

Topic: Yeni kripto düzenlemeleri - page 4. (Read 1013 times)

full member
Activity: 497
Merit: 119
December 26, 2021, 02:29:29 PM
Ortalıkta dolaşan taslak metnini okudum eğer oradaki maddelerin bir kısmı bile gerçekleşirse bu Türk insanının alıp satmak dışında bitcoin yada diğerlerini hiç tanıyamayacağı anlamına geliyor. Global borsaların yasaklanması, kişisel cüzdanlara para çekiminde kısıtlamalar ve hayatımda duyduğum en saçma şeylerden birisi varlıkların bankacılar tarafından tutulması maddesi her şeyi çoğu kişi için bitirir.

Yasaların arkasından dolaşmayan hiç bir Türk gerçek anlamda bitcoin yada diğerlerini deneyimleyemez.
Geçtiğimiz yönetmelikteki maddeler iş yapmayı zaten kısıtlamıştı tamamen biter.
Projelerin ön satış aşamalarından tamamen yasaklanırız.
Global borsalar her ne kadar TR versiyonlarını çıkartmış olsalar bile varlıkların bankalarda tutulması maddesini kabul etmeleri çok düşük ihtimal.
Türk kimliğiyle KYC sahibi olan kullanıcıları yasaklayabilirler.
NFT yayınlansa bile opensea v.b. kullanılamayacağı için büyük sıkıntı.
Yeni kullanıcılar için DeFi neredeyse imkansız hale gelir.

Eğer bu maddeler gerçekse ve geçerse Türkiye tamamen yeniliğin ve gelişimin dışında kalarak bitcoin ve diğerlerini yerli borsaların elindeki kumar masasına dönüştürür. Bir süredir bu beklenti sebebiyle varlık barışı yapmayı bırakmıştım. Sistem dışında kalmayı tercih ediyorum, dışarıya ulaşabilmek adına kişisel cüzdanlarımdaki varlıklar çok değerli olacak. Gerçekten öğrenmek isteyen yeni kullanıcılar ise yasadışı şekilde yerli borsalar ile temasa geçmeden karaborsa BTC almak zorunda kalacaklar.

Taslak metnini görebileceğimiz bir link varsa paylaşır mısın?
Bu tarz bir düzenleme gelirse karaborsayı patlatmaktan başka bir işe yaramaz.
Metin üzerine yazılmış makale var: https://www.linkedin.com/pulse/kripto-yasa-tasarisi-i%25C3%25A7eri%25C4%259Fi-ve-olasi-beklentiler-sima-baktas-/?trackingId=RLwoIzDPuVLFogpnxIk5%2FQ%3D%3D
sr. member
Activity: 1148
Merit: 367
December 26, 2021, 10:29:23 AM
Ortalıkta dolaşan taslak metnini okudum eğer oradaki maddelerin bir kısmı bile gerçekleşirse bu Türk insanının alıp satmak dışında bitcoin yada diğerlerini hiç tanıyamayacağı anlamına geliyor. Global borsaların yasaklanması, kişisel cüzdanlara para çekiminde kısıtlamalar ve hayatımda duyduğum en saçma şeylerden birisi varlıkların bankacılar tarafından tutulması maddesi her şeyi çoğu kişi için bitirir.

Yasaların arkasından dolaşmayan hiç bir Türk gerçek anlamda bitcoin yada diğerlerini deneyimleyemez.
Global borsalar her ne kadar TR versiyonlarını çıkartmış olsalar bile varlıkların bankalarda tutulması maddesini kabul etmeleri çok düşük ihtimal.

Eğer bu maddeler gerçekse ve geçerse Türkiye tamamen yeniliğin ve gelişimin dışında kalarak bitcoin ve diğerlerini yerli borsaların elindeki kumar masasına dönüştürür. Bir süredir bu beklenti sebebiyle varlık barışı yapmayı bırakmıştım. Sistem dışında kalmayı tercih ediyorum, dışarıya ulaşabilmek adına kişisel cüzdanlarımdaki varlıklar çok değerli olacak. Gerçekten öğrenmek isteyen yeni kullanıcılar ise yasadışı şekilde yerli borsalar ile temasa geçmeden karaborsa BTC almak zorunda kalacaklar.

Taslak metnini görebileceğimiz bir link varsa paylaşır mısın?
Bu tarz bir düzenleme gelirse karaborsayı patlatmaktan başka bir işe yaramaz.

legendary
Activity: 2198
Merit: 2570
Chancellor on Brink of Second Bailout for Banks
December 26, 2021, 10:09:21 AM

full member
Activity: 497
Merit: 119
December 25, 2021, 07:07:34 PM
Amerika'daki teknoloji özürlü yaşlı senatörler ve temsilciler bu meseleleri çözemediler, saçma sapan yasalar çıkartıyorlar. 2 seçenek görünüyor. Cehaletlerini kabul edip ya da cehaletleri ortaya çıkmasın diye oldukça gevşek, sadece borsaları bağlayıcı ve ufak bir kambiyo vergisi gibi bir şeyler çıkaracaklar. Ya da Amerika'daki aptalların yaptıklarının daha beterini yapacaklar.
legendary
December 25, 2021, 02:42:08 PM
Bana göre borsaların soğuk cüzdanlarını tutma yetkisi bankalara devredilecek gibi bir his var içimde.
Örneğin borsalarda tutulan BTC - ETH gibi varlıkların %80i bankaların kontrolünde tutulacak. Thodex gibi vakaların önüne geçmek için. %20 ise sıcak cüzdanlarda günlük transferler için yeterli olur.

Bankacıların kripto ekosisteminde yer alması gereken maksimum görev tanımı fiat para akışı sağlamak olabilir. Borsa hack olaylarının önüne geçmek için borsa cüzdanlarını bankalara devrederlerse işler içinden çok daha çıkılmaz bir hale gelir. Bu konuda alınabilecek önlemler çok kısıtlı. Cüzdandaki varlıkların belli bir oranında borsanın kendisine ait varlıkları banka hesaplarında tutmalarını bile isteseler hangi fiyata göre dengelenecek ve hangi borsanın buna gücü yetebilir ? Yine de lisans ve belirli şartnameler ile birlikte borsa kurmanın zorlaştırılması günümüzde mantar gibi her taraftan türeyen sahte borsaların önüne geçebilir.
sr. member
December 25, 2021, 12:49:03 PM
Bana göre borsaların soğuk cüzdanlarını tutma yetkisi bankalara devredilecek gibi bir his var içimde.
Örneğin borsalarda tutulan BTC - ETH gibi varlıkların %80i bankaların kontrolünde tutulacak. Thodex gibi vakaların önüne geçmek için. %20 ise sıcak cüzdanlarda günlük transferler için yeterli olur.
legendary
Activity: 2506
Merit: 1505
December 25, 2021, 12:41:15 PM
Bunların yapacağı düzenlemeden iyi bir şey çıkmayacağını herkes biliyor. Olabilecek en kötüsüne kendimizi hazırlamamız lazım. Türk borsalarının düzenleme konusunda baskı yaptığına dair duyumlar var. Kendi ayaklarına sıkarlar benden söylemesi. Burası kripto, sıradan insanlarla karıştırmasınlar, merkezi sistemlerin kısıtlayıcı isteklerini kripto yatırımcısı asla affetmez.
Vergi konusunda mutlaka ara çözümler olacaktır. İnternette hiçbir şeyin engellenemeyeceğini hala öğrenememişler.
sr. member
December 25, 2021, 06:58:16 AM
Vergi alırsan yabancı borsalara giderler. Yabancı borsaları engellersen DeFi'ye giderler. DeFi'ye girmesinler diye withdraw kapatırsan, kullanıcı sayısı azalır ve daha az vergi alırsın. Uzun vadede ise karaborsa gelişir.

Gerçi %15 gibi bir vergi karaborsayı yine patlatmak için yeterli olur. Birileri %5 ile elden bozmaya razı gelecektir. Yada piyasaya girmek isteyen insanlarla buluşup takas yapılabilir.
legendary
Activity: 2562
Merit: 1482
December 25, 2021, 05:04:50 AM
Borsalara bir düzenleme yapılması şu an konuşulanlar arasında tek mantıklı olan diyebiliriz. Bakkal Mustafa amca bile ben bitkoyun alıyorum diyip saçma sapan yerlere parasını emanet ederse ülkede hem kripto paralara güven azalır hem de dolandırıcılık artar.

Şu anda ülkenin ekonomik durumunun hali ortada. Her geçen gün daha da dibe batıyoruz. Ortam böyleyken vergi almak için çalışmalar yapmak sadece günü kurtarmayı sağlar. Ülkeye herhangi bir dolar akışı yokken bırak insanlar bu tür yatırımlar yapsın, sen bundan vergi kesme ki ülkeye sıcak para akışı sağlansın. Ama ben %15 vergi alıcam kafasında olursanız yatırımcıyı kaçırmış olursunuz, zararıma ortak olmayan birine ya da birilerine neden kazancımın %15'ini vereyim ki? Bunun yerine sen vergi getirme ki biz çalışalım araştıralım parayı kazanalım ülkenin içinde dönmesini sağlayalım.

Yaptığımız bütün planlar 3-5 senelik. Yap kardeşim düzgün bir planlama, finans sisteminin gittiği yer belli. Blockchain anlat, gençlere yatırım yap, uzun vade düşün biraz. Neden hala 50 yıl geriden takip ediyoruz dünyayı?
legendary
Activity: 1904
Merit: 1282
December 25, 2021, 05:03:59 AM
Nasıl vergilendirilecek çok merak ediyorum. Uzun zamandır merkezi borsaları sadece nakite dönmek için kullanıyorum onun haricinde çok nadir işlem yapıyorum. Şimdi borsadaki paraların kar mı? ana para mı? olduğuna nasıl karar verip vergilendirilecek.

Çok tuaf sonuçlarla karşılaşabiliriz. Bununla ilgili cidden önceden tedbirler almak önemli.

Vergilendirmesi demek kriptoyu tanımak demek hem bu kriptoyu tanıyıp hemde alışverişlerde kullanımı yasak olması da ayrı bir  komedi.
legendary
December 24, 2021, 07:19:03 PM
Merhabalar, bugün R.T.E. tarafından yasa taslağı hazır olarak nitelendirildi. Muhtemelen önümüzdeki aylar içerisinde de içeriğini öğreneceğiz ve bence mutlu olmayacağız. Üzerinde en çok konuşulan tahminler hakkında konuşmak ve sizlerin de fikirlerini almak için başlığı açtım.

Vergi: Tüm ekonomisi vergi üzerinden dönen bir ülkemizde son zamanlarda popüler olan kripto varlıkların vergi kıskacına alınmasına herkes kesin gözüyle bakıyor. Daha önce yerel borsalardan istenen bilgiler de bu olasılığı güçlendiriyor. En çok dillendirilen oran geçen haftalarda yayınlanan internet v.b. ile aynı ve beklenti %15. Vergilendirmenin nasıl yapılacağı hakkında ise diğer maddelerin içeriğine bağlı.

Borsalar: Mantar gibi türeyen merkezi borsaların hizaya çekilmesi herkesin ortak isteği ama şapkadan nasıl bir tavşan çıkacağını birlikte göreceğiz.

Yabancı borsalara para aktarımı: Yurtdışına para çıkışını engelleme ve ülke içine döviz sokulmasını kolaylaştırma konularındaki hassasiyetleri dikkate alındığında bizim için olabilecek en tehlikeli olasılık bir yasaklama olur. Böyle bir kısıtlama gelirse muhtemelen borsalar için withdraw hizmetleri de durdurularak kapalı sistemler halinde çalışmaya başlarlar. Fiyatlar gerçek dışı olur. Kişisel cüzdanlara para aktarımı da yapılamayacağı için merkeziyetsiz finans kullanımı biter. Türk insanının kripto macerası çoğu kişi için borsalarda kumar oynamanın ötesine geçemez.

Olası bir yasaklama muhtemelen Türk'lerin projelerin erken satış aşamalarına katılması noktasında da büyük sıkıntılar çıkarır. Yeni yasadan beklentim insanların haklarını korumak ve tehlikeli durumlardan onları korumak adına ince eleyip sık dokunarak hazırlanmış olması olsa da geçmiş tecrübelerim tamamen mümkün olan en yüksek vergiyi toplamak ve insanları kontrol altına almakla ilgili olacağı yönünde.

Yerli borsalarda tuttuğunuz birikimler var ise bu belirsizlik ortamında kişisel cüzdana veya global borsalara çekmek riski azaltmak için daha makul görünüyor. Nasıl olsa giriş ile ilgili bir sıkıntı ihtimali görünmüyor ufukta.
Pages:
Jump to: