Pages:
Author

Topic: Συζήτηση - 2-way Bitcoin ATM in Athens - page 3. (Read 24884 times)

newbie
Activity: 9
Merit: 0
Επιβεβαιώνω πως μόλις αγόρασα bitcoins από 24ώρο easypay μηχάνημα της Πειραιώς στην Αθήνα!To Chip-Chap application αναφέρει πως χρειάζονται 24 με 48 ώρες μέχρι να φανούν τα bitcoins στο wallet άρα θα περιμένω μέχρι την Τρίτη μιας και σήμερα είναι Κυριακή και θα σας στείλω update.Πραγματικά πανεύκολη διαδικασία για να γίνει η αγορά και πέρνεις και αποδειξούλα από το μηχάνημα της Πειραιώς. Tο άλλο με το btm στα Εξάρχεια και Μενίδι εκτός του οτι ήταν rip off ήταν και σκότωμα αν έμενες σε μακρινή περιοχή,αφήστε τα άκυρα που έτρωγες επειδή δουλεύουν όποτε τους καπνίσει τα btm (ειδικά αυτό στα Εξάρχεια).Πάντως μέχρι 500 ευρώ ανα transaction επιτρέπει το chip-chap με την διαδικασία από το easypay της Πειραιώς.
legendary
Activity: 3416
Merit: 1142
Ιntergalactic Conciliator
θα πάω να το δοκιμάσω και εγώ μόλις βρω χρόνο. Είναι η καλύτερη άμεση λύση για αγορά bitcoin.
hero member
Activity: 815
Merit: 500
Πάντως αυτή η ιστορία με το Chip Chap και τα easypay μηχανήματα, εφόσον λειτουργεί σωστά, σημαίνει ότι η χώρα απέκτησε με τη μία 500 bitcoin "ΑΤΜ"  Smiley
έστω 1-way, έστω και με πατέντα λόγω κατάθεσης σε λογαριασμό και χρήσης android εφαρμογής (δεν το έχουν βάλει ακόμα στο web), αλλά και με καλύτερη προμήθεια από προϋπάρχουσες λύσεις.
legendary
Activity: 3416
Merit: 1142
Ιntergalactic Conciliator
Ο Πέτρος(bitcoinexpert) ασχολείται με το θέμα και έχει γράψει και ένα άρθρο στο newsbtc

http://gr.newsbtc.com/chip-chap-sas-epitrepi-na-agorasete-bitcoin-se-perissotera-apo-500-atm-stin-ellada/

Οι πληρωμές από τι φαίνεται είναι από τα μηχανήματα easypay. Εχώ να πατήσω πάνω από ένα χρόνο μέσα σε τράπεζα μπορεί και παραπάνω και ούτε που ξέρω τι είναι αυτά τα μηχανήματα, πάντως δεν είναι τα ATM που είναι απέξω.
Πάντως υπάρχει και άλλο νέο ποιο εντυπωσιακό. Ενεργοποιούνται sepa μεταφορές μέσα στην Ευρωπαική ένωση στα 10 δευτερόλεπτα.

http://www.europeanpaymentscouncil.eu/index.cfm/about-epc/epc-news/start-of-the-public-consultation-for-first-pan-european-scheme-providing-customers-with-euro-instant-credit-transfers/

Με λίγα λόγια αγορά kraken σε χρόνο dt  Grin
hero member
Activity: 815
Merit: 500
Chip-Chap Allows You to Buy Bitcoin At More Than 500 ATMs In Greece  Tongue

http://bitcoinist.net/chip-chap-allows-you-to-buy-bitcoin-at-more-than-500-atms-in-greece/

(προφανώς εννοεί τα μηχανήματα τύπου easy pay και όχι τα ΑΤΜ)

Αναμένουμε το review και την προμήθεια/ισοτιμία από τον πρώτο τολμηρό Tongue


Ε;!;
Τό έχω κάνει uninstall το Chip Chap... (αχ... όταν λειτουργούσε, λίγο καιρό μετά τα capital controls, είχε 200 ευρώ το μπιτκόνι!)
Άμα δοκιμάσει κανείς ας μάς πει τι είναι τούτο.

Edit: Τί είπα cc τώρα, και δεν πάνε καλά οι «διαπραγματεύσεις», προβλέπονται ντράβαλα...

Το είχα κάνει και εγώ uninstall, τώρα που το ξαναέβαλα πάτησα στο easypay>btc και δείχνει καλύτερη ισοτιμία και από το kraken  Shocked Shocked Shocked
(Τελικά την προμήθεια τη βάζει μόλις ολοκληρώσεις τα βήματα Tongue, απο 50€/0.1329btc γίνεται 50€/0.13026372 δηλαδή 383,837€ το btc, περίπου 2% προμήθεια)
Που έχει τέτοιο &^&* μηχάνημα?  Grin
http://www.piraeusbank.gr/el/epiheiriseis-epaggelmaties/diktio-eksipiretisis#false-0-false-0-false-true-0-false-0-false-0
sr. member
Activity: 336
Merit: 251
Rider of comets, and brother to the nebulae
Ε;!;
Τό έχω κάνει uninstall το Chip Chap... (αχ... όταν λειτουργούσε, λίγο καιρό μετά τα capital controls, είχε 200 ευρώ το μπιτκόνι!)
Άμα δοκιμάσει κανείς ας μάς πει τι είναι τούτο.

Edit: Τί είπα cc τώρα, και δεν πάνε καλά οι «διαπραγματεύσεις», προβλέπονται ντράβαλα...
hero member
Activity: 815
Merit: 500
Chip-Chap Allows You to Buy Bitcoin At More Than 500 ATMs In Greece  Tongue

http://bitcoinist.net/chip-chap-allows-you-to-buy-bitcoin-at-more-than-500-atms-in-greece/

(προφανώς εννοεί τα μηχανήματα τύπου easy pay και όχι τα ΑΤΜ)

Αναμένουμε το review και την προμήθεια/ισοτιμία από τον πρώτο τολμηρό Tongue

legendary
Activity: 3416
Merit: 1142
Ιntergalactic Conciliator
Το μενίδι έχει αναφερθεί ξανά ότι είναι κλεψιά στις τιμές που πουλάει. Για όποιον θέλει να επικοινωνήσει με την bitchain το email τους είναι αυτό εδώ

[email protected]

http://www.bitchain.eu/en/contact/

απαντάνε αν επικοινωνήσετε το είχα κάνει παλιότερα.
Με τις ώρες που είναι προσβάσιμο αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι αφού βρίσκεται μέσα στο μαγαζί τις υπόλοιπες ώρες που είναι ανοιχτό το μαγαζί τι κάνουν το βγάζουν από την μπρίζα?
legendary
Activity: 1064
Merit: 1003
κατάλαβα σε κανα μήνα τώρα και αν το φτιάξουν.Ποιός τρέχει Μενίδι στο βιβλιοπωλείο τώρα...


Πήγα εγώ στο Μενίδι το μετάνοιωσα όμως. Με τιμή kraken στα 377 ευρώ το ατμ πουλούσε 456!? Τελικά για να μην πω ότι πήγα τελείως τζάμπα έβαλα 50 ευρώ με τα οποία πήρα 0.109 btc.

OMG! 25% ?
 Shocked
newbie
Activity: 6
Merit: 0
κατάλαβα σε κανα μήνα τώρα και αν το φτιάξουν.Ποιός τρέχει Μενίδι στο βιβλιοπωλείο τώρα...


Πήγα εγώ στο Μενίδι το μετάνοιωσα όμως. Με τιμή kraken στα 377 ευρώ το ατμ πουλούσε 456!? Τελικά για να μην πω ότι πήγα τελείως τζάμπα έβαλα 50 ευρώ με τα οποία πήρα 0.109 btc.
newbie
Activity: 9
Merit: 0
κατάλαβα σε κανα μήνα τώρα και αν το φτιάξουν.Ποιός τρέχει Μενίδι στο βιβλιοπωλείο τώρα...
hero member
Activity: 812
Merit: 1000
για να παραφρασω λιγο και μια σκληρα εργαζομενη της κυβερνησης " το ΑΤΜ λιαζεται"  Grin
κανενα προβλημα
newbie
Activity: 9
Merit: 0
Παιδιά όντος το ATM βρίσκεται στο διπλό καφέ και λειτουργεί κανονικά για όποιον ενδιαφέρετε. Η οδύσσεια έλαβε τέλος  Grin

Πήγα σήμερα 2 φορές και το μηχάνημα δεν λειτουργούσε.Μια το πρωί και μια πριν λίγο.Ο υπεύθυνος εκεί στην κοσμάρα του.Του είπα οτι το μηχάνημα βγάζει ειδοποίηση στα Ισπανικά και μου έλεγε κάτι κουλά τύπου ''υπάρχει τηλέφωνο εκεί πάνω πάρτους να σου πουν τι συμβαίνει''.Τηλέφωνο προφανώς δεν υπήρχε πουθενά και ο υπεύθυνος ούτε καν σηκώθηκε από την καρέκλα να αναρωτηθεί γιατί δεν δουλεύει το ΑΤΜ.Μια σερβιτόρα εκεί ούτε καν ήξερε που ήταν το ΑΤΜ (μιλάμε ήταν ακριβώς από πίσω της).

Επίσης στην ανακοίνωση στο fb έχουν λάθος την διεύθυνση.Είναι Θεμιστοκλέους 70 και οι ώρες που είναι προσβάσιμο σύμφωνα με τον υπεύθυνο του μαγαζιού είναι κάθε μέρα (και το ΣΚ-Αργίες) 8πμ με 2πμ της επομένης άρα μόνο 6 ώρες την μέρα δεν είναι προσβάσιμο.Ας ενημερώσει κάποιος την εταιρεία οτι α)το ΑΤΜ δεν δουλεύει και β)δεν ενδιαφέρεται κανείς από τον χώρο που στεγάζεται να ενημερώσει καν.
newbie
Activity: 6
Merit: 0
Όλα σε bitcoin λοιπόν για να μην ελέγχει κανείς τα αποτελέσματα του κόπου σου.


Παίρνεις υπερβολικό ρίσκο αν το έχεις κάνει ήδη.
Εγώ δεν θα σου το πρότεινα.

Το bitcoin είναι εξαιρετικό για να βγάλεις κεφάλαια εκτός της χώρας και να τα καταθέσεις σε ξένη τράπεζα.

Η ισοτιμία έχει σταθεροποιηθεί, αλλά δεν είναι καθόλου συνετό να έχουμε όλα μας τα λεφτά σε btc.

Υπάρχει ρίσκο.

Ίσως δεν το έθεσα σωστά και δεν έγινα κατανοητός. Ξέρω τι σημαίνει ρίσκο αλλά και τις απότομες διακυμάνσεις που παρουσιάζει η τιμή του bitcoin. Επαγγελματίας επενδυτής είμαι και με ικανοποιητική διασπορά επενδύσεων σε εσωτερικό και εξωτερικό. Απλώς, πέρα από την επενδυτική σκοπιά του ζητήματος, θεωρώ ασφαλέστερο να έχεις τα λεφτά σου σε bitcoin ή στο σπίτι σου από το να τα έχεις σε κάποια Ελληνική τράπεζα. Οπωσδήποτε όποιος έχει όλη την περιουσία του σε μετρητά θα ήταν αυτοκτονικό από επενδυτική άποψη να τα κάνει όλα bitcoin.
legendary
Activity: 3416
Merit: 1142
Ιntergalactic Conciliator
Μερικοί δεν μπορούν να καταλάβουν ότι το bitcoin σου δίνει φοβερή ευελιξία στο όχι μόνο στο να μεταφέρεις τα χρήματα σου αλλά προπαντός να τα επενδύσεις ακόμα και στο επίσημα χρηματοπιστωτικό τομέα αν κάποιος δεν θέλει να πάρει τα ρίσκα των ψηφιακών νομισμάτων.
Υπάρχουν πλέον πλήθος τέτοιων επενδυτικών προορισμών που με μέσα σε δευτερόιλετπα επενδύεις τα χρήματα σου.
Από την άλλη εμένα προσωπικά μου αρέσει αυτή η διακύμανση της ισοτιμίας. Το γνωρίζω ότι έχει ρίσκο αν και με αυτό το ρίσκο μπορεί αρκετές φορές να κερδίσεις. Είναι θέμα συνήθειας η καθημερινή χρήση ενός νομίσματος εμπορεύματος όπως είναι το Bitcoin και πως μπορείς να προφυλάξεις την αξία σου από τις διακυμάνσεις.
legendary
Activity: 1064
Merit: 1003
το μεγαλο ρισκο ειναι να εχεις ολον τον ιδρωτα σου σε ενα και μονο asset. καλυτερα να υπαρχει διασπορα Wink
και μην ακουτε τον chek2fire, υπαρχουν και αλλες αξιολογες επενδυσεις, το Btc ειναι απλα η κορυφη του παγοβουνου  Smiley
full member
Activity: 154
Merit: 100
Όλα σε bitcoin λοιπόν για να μην ελέγχει κανείς τα αποτελέσματα του κόπου σου.


Παίρνεις υπερβολικό ρίσκο αν το έχεις κάνει ήδη.
Εγώ δεν θα σου το πρότεινα.

Το bitcoin είναι εξαιρετικό για να βγάλεις κεφάλαια εκτός της χώρας και να τα καταθέσεις σε ξένη τράπεζα.

Η ισοτιμία έχει σταθεροποιηθεί, αλλά δεν είναι καθόλου συνετό να έχουμε όλα μας τα λεφτά σε btc.

Υπάρχει ρίσκο.
legendary
Activity: 3416
Merit: 1142
Ιntergalactic Conciliator
Σε αυτό συμφωνούμε όλοι  Grin
newbie
Activity: 6
Merit: 0
Σωστό το άρθρο. Μα δεν ανησυχώ για το 500ευρω. Απλά τώρα που πλέον δεν αφήνω τίποτα μέσα σε τράπεζες και έχουν αρχίσει να μαζεύονται προτιμώ να μην τα έχω σε fiat money. Ετσι τα στέλνεις και όπου θέλεις ευκολότερα.  Wink

Ακόμη και έτσι, δεν πρόκειται να "σηκώσεις" 500ευρω καθώς το εβδομαδιαίο όριο είναι στα 480 ευρώ. Αν δεν έχει τέτοιο χαρτονόμισμα αποκλείεται να το αποκτήσεις τώρα. Είναι συλλεκτικό Grin

Σωστά αλλά για να ρωτάω έχω ήδη. Από το 2012 τα έχω σηκώσει. Δεν βλέπω το λόγο να δώσεις τα λεφτά σου στον τραπεζίτη αφού και τόκο δεν σου δίνει και ότι ώρα θέλει κλείνει τα ατμ και δεν έχεις τίποτα. Όλα σε bitcoin λοιπόν για να μην ελέγχει κανείς τα αποτελέσματα του κόπου σου.
full member
Activity: 154
Merit: 100
Σωστό το άρθρο. Μα δεν ανησυχώ για το 500ευρω. Απλά τώρα που πλέον δεν αφήνω τίποτα μέσα σε τράπεζες και έχουν αρχίσει να μαζεύονται προτιμώ να μην τα έχω σε fiat money. Ετσι τα στέλνεις και όπου θέλεις ευκολότερα.  Wink

Ακόμη και έτσι, δεν πρόκειται να "σηκώσεις" 500ευρω καθώς το εβδομαδιαίο όριο είναι στα 480 ευρώ. Αν δεν έχει τέτοιο χαρτονόμισμα αποκλείεται να το αποκτήσεις τώρα. Είναι συλλεκτικό Grin
Pages:
Jump to: