Pages:
Author

Topic: 2024: Emeklinin Yılı - page 3. (Read 642 times)

sr. member
Activity: 812
Merit: 293
Eloncoin.org - Mars, here we come!
January 25, 2024, 08:53:58 AM
Bakan Işıkhan: SSK ve Bag-Kur emeklilerimizin aylıklarının Ocak 2024 itibaryla 6 aylık artış oranını %49,25’e yükseltiyoruz. Böylece bu yıl tüm emeklilerimizin aynı oranda artış almasını sağlıyoruz.

Emeklilerimizin 1 aylığına gözü aydın. 1 ay sonra roketleyecek enflasyon nedeniyle şimdiden geçmiş olsun.

Ayrıca, bu artış oranının 6 aylık olarak açıklanması, ağustos ayında yeniden haşırt zam dalgasına daha hazırlık yapmamızın işaretidir.

Çok saçma bişi yapıyorlar. Önce daha az zam yapıyorlar. Tepkileri bekliyorlar. Tepkileri gördükten sonra az zamı azıcık daha artırıyorlar. Cumhuriyetin 100. yılı için dağıtılan emekli ikramiyesi de aynı şekil bişi olmuştu. Önce çalışanlara vermediler. Tepklileri beklediler. Tepkileri gördükten sonra çalışan emeklilere de ikramiye verdiler. Halktan uzaklaşmışlar. Tepki gelmedikçe halkın isteklerini duymuyorlar. Bana kalırsa en kötü yönetim anlayışı.

2024 yılında emekliler daha bi zor hayat yaşayacaklar 2023'e göre. Ama daha bi zor hayat yaşayacak insanlar da var. Dul, yetim aylığı alanlar en düşük emekli maaşından daha bi az maaş alıyor. Başka bi miraaçı varsa payları da bölünüyor üstelik.

Hocam bu yöntemi uzun süredir tepki çekmesi muhtemel hemen hemen tüm kararlarında kullanıyorlar, yeni birşey değil yani. Bunu bazen direkt kendileri, bazen de yandaşları üzerinden yapıyorlar, kamuoyunun nabzına göre de hareket güzergahlarını belirliyorlar. Ben bu artışı bekliyordum fakat seçime az bir süre kala, heyecanı körüklemek için yapacaklarını düşünüyordum, tahmin ettiklerinden büyük bir tepkiyle karşılaştılar ki arka arkaya revize ettiler oranı. Şimdi önümüzdeki iki ayda bu rakamlar da çoktan pula dönmüş olacağı için Mart ayında yeni müjdeler kaçınılmaz oldu.
hero member
Activity: 1162
Merit: 719
January 24, 2024, 10:38:04 AM
Bakan Işıkhan: SSK ve Bag-Kur emeklilerimizin aylıklarının Ocak 2024 itibaryla 6 aylık artış oranını %49,25’e yükseltiyoruz. Böylece bu yıl tüm emeklilerimizin aynı oranda artış almasını sağlıyoruz.

Emeklilerimizin 1 aylığına gözü aydın. 1 ay sonra roketleyecek enflasyon nedeniyle şimdiden geçmiş olsun.

Ayrıca, bu artış oranının 6 aylık olarak açıklanması, ağustos ayında yeniden haşırt zam dalgasına daha hazırlık yapmamızın işaretidir.

Çok saçma bişi yapıyorlar. Önce daha az zam yapıyorlar. Tepkileri bekliyorlar. Tepkileri gördükten sonra az zamı azıcık daha artırıyorlar. Cumhuriyetin 100. yılı için dağıtılan emekli ikramiyesi de aynı şekil bişi olmuştu. Önce çalışanlara vermediler. Tepklileri beklediler. Tepkileri gördükten sonra çalışan emeklilere de ikramiye verdiler. Halktan uzaklaşmışlar. Tepki gelmedikçe halkın isteklerini duymuyorlar. Bana kalırsa en kötü yönetim anlayışı.

2024 yılında emekliler daha bi zor hayat yaşayacaklar 2023'e göre. Ama daha bi zor hayat yaşayacak insanlar da var. Dul, yetim aylığı alanlar en düşük emekli maaşından daha bi az maaş alıyor. Başka bi miraaçı varsa payları da bölünüyor üstelik.
legendary
Activity: 1904
Merit: 1282
January 24, 2024, 08:46:51 AM
Emekliler ağlıyor sebebini anlamış değilim bu iktidar gökten düşmesi bu emekliler tercih etti eyt getirdi vs ne oluyorda anlamış değilim. 10.000 tl bana göre emekli için iyi para ki iktidarda devam ediyor yoksa şimdiye kadar on defa değişmişti. instagram gibi platformlar bu ağlamalarla dolu.
Verdikleri oyun sadece bir oy olmadığım sanırım yavaş yavaş öğrenmeye başladılar bende günaydın diyorum.
hero member
Activity: 1246
Merit: 883
January 24, 2024, 07:11:22 AM
Önümüz seçim ve seçim zamanı müjdelerle geleceklerini düşünüyorum seçim öncesi belki bir ara zam olabilir tek seferlik fark ödemesi olabilir sonuçta 2024 emekli yılı olacak bunu altını çizelim. 30 Mart yaklaştıkça milletin ağzına bal çalmaya başlanır sonra hep birlikte şak şaklar havada uçuşur.
sr. member
January 24, 2024, 01:38:28 AM

Misssss gibi seçim yatırımı hocam, ben benzer bir hamleyi üç aşağı beş yukarı seçime daha yakın dönemde bekliyordum  ama sanırım kitlede sandığa sirayet edecek büyük bir küskünlük var, hemen olayı bastırmak için böyle bir hamle yaptılar bence. Zam dalgasına gelince, bizim millet aldığı paranın büyüsüne öyle bir kapılıyor ki, harcarken ne kadar tükendiğini farkedene kadar yeni bir seçim geliyor zaten Grin Ha bizim gibi farkındalığı yüksek olanlar ise etkin çoğunluğun kararlarının sonuçlarına maruz kalmaya devam ediyoruz.
legendary
Activity: 2562
Merit: 1482
January 23, 2024, 03:23:06 PM

Asgari ücret için yılda 1 kere zam yapacağız dememişler miydi? Demek ki asgari ücret ve emekli maaşı arasında açılan uçurumu azaltmak için böyle bir hamle yapıyorlar.
Eğer asgari ücret zammı temmuz ayında yenilenmezse ve sadece memur ve emekli maaşlarına zam gelirse, ocak ayındaki gibi boyutlarda sarsıcı enflasyona sebep olmadan bu durumu atlatırız. Enflasyon her türlü devam edecek, buna önlem alamadıklarını ve alamayacaklarını onlar da biliyor ama biraz olsun hızının düşürülmesi için bir adım atabilirler
hero member
Activity: 1288
Merit: 592
In #Bitcoin me trust
January 23, 2024, 02:48:36 PM

sr. member
January 23, 2024, 08:38:16 AM
300 dolarlık maaş.
Günlüğü 10 dolar yapar.
Dolar seçimden sonra 50 TL olursa 6 dolara düşecektir

Olması gereken bu değil mi? Şu anda özellikle asgari ücret ve memur maaşları çok yüksek ama yıl ortasında zam yapılmayacağı özellikle belirtildi. Eğer kararlarından geri dönmezlerse ilk aylar rahat, son aylar çok zor geçecek herkes için.
Tüm bunların yanında emekli maaşı şu an için bile komik bir rakam, yıl sonunda ne yapacaklar merak ediyorum. Doların yükseleceği herkesin malumu, enflasyon desen artış hızının yavaşlayacağına yönetenler bile inanmıyor. Ee o zaman emekli kendini daha zor günlere hazırlasın şimdiden.

Asgari ücret nedir kime neden ne için verilir. Artık bunu asgari ücret ile çalışanlar unutmuş durumda. Asgari ücret ilk işe başlayana asil olarak o görevi yapacağı onaylanana kadar ödenmesi gereken en en en en en en en düşük ücrettir. Ve bu ücret kısa bir süre için verilir sonrasında gerçek olan alması gereken ücrete geçilir. Hani bunun şimdiki anlamı bu mudur sizdeğerli sürüne emeklilere soruyorum. Bunu cevaplayana gerçek maaşını verebiliriz belki ozaman.
Abi asgari ücret temelinde sizin belirttiğiniz çerçevede değerlendirilmesi gereken bir ücretlendirme yöntemi iken, bizde birçok şey gibi devlet ve patronların sayesinde günümüzdeki haline evrilmis durumda ne yazık ki. En düşük emekli maaşı ile oranına da en azından son 10 yıl özelinde bakarsak emekliye bakış açısını da bir nebze anlamış oluruz.
legendary
Activity: 1904
Merit: 1282
January 23, 2024, 02:25:41 AM
Konu bile açılması hatalı emekli yılı olacak dedi adam koca cumhurbaşkanı yalan mı söyleyecek? Umarım emeklinin yılı söylemi karşılığını bulur helal olsun abime emeklileri düşünüyor oda olmasa bu emeklileri kim düşünecek 42 yaşında eli ayağı tutmayan bir dünya emekli var. 42 yaşından sonra emekli olan adamdan ne hayır beklenir ki zaten sözü var yaş 42 iş bitmiş öyle değilmi? Bu sefer oyumu ona vericem. vericemde vericem.
sr. member
January 23, 2024, 01:28:35 AM
Merak etmeyin Reis büyük hazırlık yapıyormuş,
Metropol iller: İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Adana, Kocaeli, Gaziantep, Konya

1. Müjde : Dip emeklilere kira yardımı
Metropol İller hariç tutulmak üzere, 10k TL emekli maaşı alıp hane halkının üstünde ev olmayan ve kiracı olduğunu kanıtlayan emeklilere ikamet ettikleri ilin rayiç fiyatları üzerinden kira yardımı başlayacakmış.

2. Müjde : Memlekete Dönüş yardımı : EV + Taşınma
Metropol illerde yaşayan ama kütükleri başka illerde olan emeklilere memlekete dönüş yardımı olarak SGK ev alacakmış. Ayrıca evin taşınması içinde para yardımı yapılacakmış.

Örneğin İstanbulda yaşayan bir emekli ailesi memleketleri olan Ağrı ya döndükleri takdirde, SGK o ilde toki konutu varsa toki öncelikli olmak üzere ev alacak, emekli ve ailesi bu eve yerleşecek karşılığında hane halkındaki her emeklinin maaşından 1/4 oranında kira kesintisi yapılacakmış.

3. Müjde : Zorunlu hayırlı akraba uygulaması
Ülke çapında; Dip emekli olup huzur evinde yaşayan, emekli maaşı ile huzur evinin ücretini karşılayamayanların birinci dereceden akrabalarına SGK haciz götürerek huzur evi ücretini tahsil edecekmiş.

hakikaten eğlenceli bir yıl olacak.

Hocam metropol şehirleri bu şekilde diyelim ki nispeten de yeterli sayıda boşalttıklarında, o boş yerlere birileri gelecek mi, gelecekse kimler gelecek, burası bence önemli bir nokta. Sonrasında mülteci, geçici sığınmacıların varlığı da var, şu anda İstanbul' da bence milyona yakındır total sayıları, ülke genelinde de en az 5 milyon, bunlar zaten gitse konut probleminin bence yüzde 75 i çözülmüş olur.

Yahu nasıl bir döngüdür ki, 60 lardan sonra köyünde geçinemediği için büyükşehirlere göçenler, şimdi de büyükşehirlerde geçinemediği için köyüne dönüyorlar.
hero member
Activity: 1204
Merit: 623
January 22, 2024, 12:12:18 PM
300 dolarlık maaş.
Günlüğü 10 dolar yapar.

Olması gereken bu değil mi? Şu anda özellikle asgari ücret ve memur maaşları çok yüksek ama yıl ortasında zam yapılmayacağı özellikle belirtildi. Eğer kararlarından geri dönmezlerse ilk aylar rahat, son aylar çok zor geçecek herkes için.
Tüm bunların yanında emekli maaşı şu an için bile komik bir rakam, yıl sonunda ne yapacaklar merak ediyorum. Doların yükseleceği herkesin malumu, enflasyon desen artış hızının yavaşlayacağına yönetenler bile inanmıyor. Ee o zaman emekli kendini daha zor günlere hazırlasın şimdiden.

Asgari ücret nedir kime neden ne için verilir. Artık bunu asgari ücret ile çalışanlar unutmuş durumda. Asgari ücret ilk işe başlayana asil olarak o görevi yapacağı onaylanana kadar ödenmesi gereken en en en en en en en düşük ücrettir. Ve bu ücret kısa bir süre için verilir sonrasında gerçek olan alması gereken ücrete geçilir. Hani bunun şimdiki anlamı bu mudur sizdeğerli sürüne emeklilere soruyorum. Bunu cevaplayana gerçek maaşını verebiliriz belki ozaman.
sr. member
January 22, 2024, 04:40:42 AM
Şu anda özellikle en düşük seviyeden emekli maaşı alan kitlede epey bir tepki var, yakın çevremdeki bu seviye emeklilerden gözlemlerim en azından bu tepkinin diğer zamanlardakinden farklı olduğu yönünde. Ayrıca sokak röportajlarında da benzer tepkiler var, Burada asıl soru, yukarıdakilerin durumun farkında olup olmadıkları, kitleleri çok çok iyi analiz eden bir yönetim var, bence tüm şartları seçime 3 ay kala harcamak istemiyorlar, Mart ayı içinde yeni hamleler mutlaka gelecektir, özellikle kamuoyu araştırmaları bu hamlelerde büyük etken olacak diye düşünüyorum.
legendary
Activity: 2520
Merit: 1510
January 21, 2024, 06:04:47 PM
300 dolarlık maaş.
Günlüğü 10 dolar yapar.

member
Activity: 1011
Merit: 65
January 21, 2024, 05:38:30 AM
300 dolarlık maaş.
Günlüğü 10 dolar yapar.
hero member
January 21, 2024, 05:21:02 AM
Dün annemin emekli maaşını çektim. Söve söve eve gittim. Yapılan halkı soyma hamlesi sonucunda hak edilmiş olan maaşların yıllar içinde nasıl yok edildiğini gördüm yine. Tamamı yalan olan halkı enflasyona ezdirmeme ve diğer söylemler inşallah bunların toplu cenazesinde halk tarafından yüksek sesle dillendirilir ve hak helaliğinde buların yaptıkları ortaya çıkar.
hero member
Activity: 1246
Merit: 883
January 21, 2024, 03:13:35 AM
2024 Emeklinin yılı vay be emeklilerle ne güzel alay ediyorlar ama emeklilerin çoğu buna rağmen koşa koşa giderler oy vermeye. Bu kadar zam ve hayat pahalılığına karşın yönetimin değişmiyor olması çok tuhaf değil mi?

Bu şartlarda kimse emekli olmak istemez aksine emeklilik şartları iyileştirilmiş olsa emekli olan sayısı artar mevcut işsizler çok daha rahat iş bulabilirler.
legendary
Activity: 3150
Merit: 1516
January 20, 2024, 08:46:26 PM
Merak etmeyin Reis büyük hazırlık yapıyormuş,
Metropol iller: İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Adana, Kocaeli, Gaziantep, Konya

1. Müjde : Dip emeklilere kira yardımı
Metropol İller hariç tutulmak üzere, 10k TL emekli maaşı alıp hane halkının üstünde ev olmayan ve kiracı olduğunu kanıtlayan emeklilere ikamet ettikleri ilin rayiç fiyatları üzerinden kira yardımı başlayacakmış.

2. Müjde : Memlekete Dönüş yardımı : EV + Taşınma
Metropol illerde yaşayan ama kütükleri başka illerde olan emeklilere memlekete dönüş yardımı olarak SGK ev alacakmış. Ayrıca evin taşınması içinde para yardımı yapılacakmış.

Örneğin İstanbulda yaşayan bir emekli ailesi memleketleri olan Ağrı ya döndükleri takdirde, SGK o ilde toki konutu varsa toki öncelikli olmak üzere ev alacak, emekli ve ailesi bu eve yerleşecek karşılığında hane halkındaki her emeklinin maaşından 1/4 oranında kira kesintisi yapılacakmış.

3. Müjde : Zorunlu hayırlı akraba uygulaması
Ülke çapında; Dip emekli olup huzur evinde yaşayan, emekli maaşı ile huzur evinin ücretini karşılayamayanların birinci dereceden akrabalarına SGK haciz götürerek huzur evi ücretini tahsil edecekmiş.

hakikaten eğlenceli bir yıl olacak.
hero member
January 18, 2024, 01:26:44 PM
Bu iş kesinlikle burada kalmayacak, seçime daha üç ay varken bütün imkanları birden kullanıp kendi şartları zorlaştırmadılar bence. Şubat sonu veya mart başı gibi, Amerika' yı yeninden keşfetmiş gibi, özellikle emeklilerimizin içinde bulunduğu durumun farkındayız, en düşük emekli maaşını şu rakama çekiyoruz, daha önce de dediğimiz gibi 2024 yılı emeklilerimizin yılı olacak İnşaaalllllaaaah cümlelerini duyacağız. Karşılarındaki kitle en nihayetinde yıllardır benzer yöntemlerle yönlendirilebilmiş bir kitle, bir kez daha neden aynı şekilde yönlendirilmesinler ki?   

totti67 hocam senin el,n, güçlendireyim ve söylediklerini güçlendireyim. Şimdi mevcut bekleme ve nabız yoklama dönemi başladı. Seçime doğru baktılar sayısal üstünlük yok ve emekli barşı blokta o zaman merkez bankası ve hazine kartını devreye sokacaklar. Bunşarın yüzünden faiz yğkseldi değil mi. E ne oldu peki enflasyon indi mi inmedi. LAn  bu ikisi yüzünden seçim mikaybedilir. Bunlar laf dinlemiyor alın uları görrevden, hifizenin yeine kapıcıyı, memedin yerine de bulun bi ince memet derler herhalde.
sr. member
January 18, 2024, 01:44:05 AM
Bu iş kesinlikle burada kalmayacak, seçime daha üç ay varken bütün imkanları birden kullanıp kendi şartları zorlaştırmadılar bence. Şubat sonu veya mart başı gibi, Amerika' yı yeninden keşfetmiş gibi, özellikle emeklilerimizin içinde bulunduğu durumun farkındayız, en düşük emekli maaşını şu rakama çekiyoruz, daha önce de dediğimiz gibi 2024 yılı emeklilerimizin yılı olacak İnşaaalllllaaaah cümlelerini duyacağız. Karşılarındaki kitle en nihayetinde yıllardır benzer yöntemlerle yönlendirilebilmiş bir kitle, bir kez daha neden aynı şekilde yönlendirilmesinler ki?   
hero member
Activity: 882
Merit: 879
January 17, 2024, 06:15:20 PM
2024, Emeklilerin yılı olacaksa önce %5 zammı bir alım gücü seviyesine çekelim ondan sonra da kişisel haklarını emeklilere tam olarak verelim. Bundan sonra ancak emeklilerin yılı söylemlerinin altı dolar. Lafla peynir gemisi yürümüyor. Emekliler, emekli olduğunda aldığı tazminat ile bir ev alamıyorsa o emekli maaşıyla zaten hiç bir şey hayal dahi edemez. Emekli olduğu halde çalışmak zorunda olan yüzlerce 60 yaş üstü yaşlı var sokaklarda. Önce onları çalışmak zorunda bırakmayalım.
Pages:
Jump to: