Pages:
Author

Topic: 2024 Zam Ana Konusu (Read 564 times)

sr. member
Activity: 2058
Merit: 398
April 04, 2024, 04:30:20 AM
Sigaraya da yeni bir zam geldi ve bugün itibariyle geçerli olması bekleniyor.

https://www.haberturk.com/sigara-zammi-son-dakika-4-nisan-2024-guncel-sigara-fiyatlari-listesi-aciklandi-en-dusuk-sigara-fiyati-ne-kadar-ve-kac-tl-oldu-3675117-ekonomi/3

JTİ grubundaki en ucuz sigara 58 lira en pahalısı ise 69 liraya yükselmiş. Yeni yıl zamları tüm hızıyla devam ediyor diyebiliriz.  Smiley  En can sıkıcı olanlardan birisi de kakao alım fiyatlarının aşırı yükselmesi sonrası çikolata fiyatlarına beklenen dev zam. Ülkemizde bu dev zamlar refahı yüksek ülkelerdekine kıyasla daha derinden etkiliyor malum. Ayrıca enflasyon artmaya devam ettikçe biz daha ne zamlar görürüz kim bilir.
hero member
Activity: 1204
Merit: 623
April 03, 2024, 12:05:06 PM
Farklı yerlerde de yazılanlar arasında hep enflasyona değiniliyor.
Birde ürün kaitesi içindeki kullanılan ham made de azalmaya yol açan etkilerden bahsediliyor mesela Shrinkflasyon, Skimpflasyon, Greedflasyon gibi.
Şimdi kakao ve kullanıldığı ürünler için bu kelimeler karşılığını bulacak demekki.
Ürün kaliitesizleşecek
ürün gramajı düşecek
ve ürünün fiyatı yükselecek.
Bakın bunlar bizigerçekten iktisatçı yaptılar. Gör daha neler neler öğreneceğiz.

Hocam bizim üç harflilerde kendi markaları olarak tezgahta olanların zaten kalitesi belliydi, şimdi bu aşamadan sonra sadece bisküvisi kalır kakaosu falan mikroskopla anca görülür şekilde olur büyük ihtimalle. Hani bilinen bir durum var, Alman nutellası ile bizim içeride üretilen nutella diye, aralarında bariz üstü fark var bizzat denedim gördüm, şimdi orada da makas biraz daha açılacak muhtemelen, tüm bunlar heeeeep gerçek iktisatçıların işi bu arada dediğiniz gibi  Grin
Sadece Nutella da değil üstelik. Soğuk çay markalarında da benzer durumlar var. Yurtdışında bildiğiniz demlenmiş çayı %80-90 oranında satarlarken Türkiye’de demlenmiş çay yok. Varsa yoksa katkı maddesi ile doldurulmuş şeyler var. O yüzden kakao artan fiyatlarıyla Türkiye’de artık çikolata falan bulmak da zor olacak. Bulsan da fiyatı cep yakacak.
Hocam bu kakao örneğinde olduğu gibi, dünyada herhangi bir yerde küçük bir dalgalanma olsa, bize yansıması Tsunami dalgası gibi oluyor mevcut ekonomik şartlar nedeniyle. Ben çikolata çok sevmem, kırk yılda bir canım ceker çekmez ama onu da sağolsun biraderler hallediyor, kırk yılda bir akşam keyfi yapayım, kurayım çilingir soframi diyorum, 50 lik rakıya üç sene önce komple masa kurduğum geliyor aklıma ondan da vazgeçiyorum.
Diyosunki hocam bir rakı balık yapayım yanına bir kaç ta meze ekleyeyim diyince hesap adamı bir çarpıyor lan bu hesabı yinemi sek yaptınız ne kadar sert olmuş olum biraz indirim katında az kafa yapsın ama bu kadar sert çarpmasın diyosun.  O olmuyo artık. Önde tekel çarpıyo, sonra meze çarpıyo ciğerin kilosu 850tl olmuş. Bunları alıp halen kafayı bulmadıysan eh artık rakıyı hakettin sen. Yarasın Grin
sr. member
Activity: 812
Merit: 293
Eloncoin.org - Mars, here we come!
April 03, 2024, 12:01:25 PM
Birde ürün kaitesi içindeki kullanılan ham made de azalmaya yol açan etkilerden bahsediliyor mesela Shrinkflasyon, Skimpflasyon, Greedflasyon gibi.
Şimdi kakao ve kullanıldığı ürünler için bu kelimeler karşılığını bulacak demekki.
Ürün kaliitesizleşecek
ürün gramajı düşecek
Bakın bunlar bizigerçekten iktisatçı yaptılar. Gör daha neler neler öğreneceğiz.

Hocam bizim üç harflilerde kendi markaları olarak tezgahta olanların zaten kalitesi belliydi, şimdi bu aşamadan sonra sadece bisküvisi kalır kakaosu falan mikroskopla anca görülür şekilde olur büyük ihtimalle. Hani bilinen bir durum var, Alman nutellası ile bizim içeride üretilen nutella diye, aralarında bariz üstü fark var bizzat denedim gördüm, şimdi orada da makas biraz daha açılacak muhtemelen, tüm bunlar heeeeep gerçek iktisatçıların işi bu arada dediğiniz gibi  Grin
Sadece Nutella da değil üstelik. Soğuk çay markalarında da benzer durumlar var. Yurtdışında bildiğiniz demlenmiş çayı %80-90 oranında satarlarken Türkiye’de demlenmiş çay yok. Varsa yoksa katkı maddesi ile doldurulmuş şeyler var. O yüzden kakao artan fiyatlarıyla Türkiye’de artık çikolata falan bulmak da zor olacak. Bulsan da fiyatı cep yakacak.
Hocam bu kakao örneğinde olduğu gibi, dünyada herhangi bir yerde küçük bir dalgalanma olsa, bize yansıması Tsunami dalgası gibi oluyor mevcut ekonomik şartlar nedeniyle. Ben çikolata çok sevmem, kırk yılda bir canım ceker çekmez ama onu da sağolsun biraderler hallediyor, kırk yılda bir akşam keyfi yapayım, kurayım çilingir soframi diyorum, 50 lik rakıya üç sene önce komple masa kurduğum geliyor aklıma ondan da vazgeçiyorum.
hero member
April 03, 2024, 11:56:48 AM
Bu içinde bulunduğumuz hafta kredi kartlarındaki bedava taksit bitti. Şimdi zamlı taksit dönemi başladı. Yarın bir gün bunun zamlı taksidini de kaldırırlar sonrası taaaaa eskiden olduğu gibi çek senet işine döneriz. Çocuklar eskiler bilir siz bilmessiniz her mahallede bir mafya vardı. Bunar çek senet tahsili ile uğraşırdı. Ahanda o döneme yeniden eliyoruz. Hani 2000 li yıllara geri dönme başlamıştı ya yakında 1990 sonra aşağı doğru gideriz. Zamda neymiş deriz. Grin
legendary
Activity: 2562
Merit: 1482
April 03, 2024, 08:08:13 AM
Operatör ücretlerinde Nisan ayı ile birlikte çok ciddi ödemeler çıkmaya başladı. Biraz sosyal medya biraz internet kullanıyorsanız ve evde internet paketiniz yoksa yıllık belki de 8-10 bin lira ödemeniz gerekecek.
Şu anda en basit internet dahil olan paketler aylık 300 liradan başlıyor.
Zam dediğin böyle olur. Adamlar 1 gecede %50 zammı yapıştırmayı başardılar Smiley
hero member
Activity: 994
Merit: 607
April 03, 2024, 03:45:45 AM
Ürün kaliitesizleşecek
ürün gramajı düşecek

Hocam bizim üç harflilerde kendi markaları olarak tezgahta olanların zaten kalitesi belliydi, şimdi bu aşamadan sonra sadece bisküvisi kalır kakaosu falan mikroskopla anca görülür şekilde olur büyük ihtimalle. Hani bilinen bir durum var, Alman nutellası ile bizim içeride üretilen nutella diye, aralarında bariz üstü fark var bizzat denedim gördüm, şimdi orada da makas biraz daha açılacak muhtemelen, tüm bunlar heeeeep gerçek iktisatçıların işi bu arada dediğiniz gibi  Grin
legendary
Activity: 2562
Merit: 1482
March 27, 2024, 10:23:45 AM
Kakao fiyatları inanılmaz bir artış gösteriyor. 2023 Mart ayında 2700 dolar olan kakao emtia fiyatı 2024 Mart ayında 9700 doları geçti. Ciddi bir uçurum var. Hesaplamayı dolarla yaptığımızı varsayarsak bir de buradaki döviz farkını ele aldığımızda geçen sene 10 lira olan çikolatanın bu sene 100 lirayı bulması oldukça beklenen bir şey olacaktır. Tabi bizdeki üretimler çok kaliteli değil, kakao oranı düşük ve şeker basılmış çikolatalar yiyoruz bu ülkede genel olarak.

3-4 sene önce arkadaşlarla muhabbet ederken bazı siteler üzerinden kakao satın alan bir arkadaşımız vardı ve hep öneriyordu. Bitcoin alınca en azından cüzdana çekebiliyoruz, kakaoyu nasıl temin edeceğiz tamamen sanal ve sahte gibi geliyordu bana. Belki şimdi zengin olmuştur bilemiyorum Cheesy
sr. member
Activity: 812
Merit: 293
March 27, 2024, 03:26:18 AM
Ürün kaliitesizleşecek
ürün gramajı düşecek

hero member
March 27, 2024, 03:02:27 AM
Ürün kaliitesizleşecek
ürün gramajı düşecek
hero member
Activity: 882
Merit: 879
March 26, 2024, 05:14:52 PM
Aşağıdaki kaynak gibi başka bir çok yerin de girdiği habere göre çikolataya çok ciddi bir zam beklentisi var.

Kakao toplu alım fiyatlarının artmasıyla birlikte dünya çapında çikolata fiyatlarına önemli bir zam gelecek gibi gözüküyor. Bazı kaynaklar %85 gibi bir artış olacak da diyor ama ne kadar doğrudur bilmiyorum. Ülkemizde zaten enflasyon, kur almış başını giderken bir de böyle bir dış faktör nedeniyle sağlam zam gelmesi iyice can sıkıcı bir haber. Şu anki çikolata fiyatları bile el yakan cinsten zaten.

Haber kaynağı: https://twitter.com/ZAMajans/status/1772659947299291399
%85 ha. İnanılmaz bir oran. 1 iken 1.85 olacak. Ayrıca bu tüm dünyada olacak anladığım kadarıyla. Hadi biz çok çikolata bulamıyoruz da Avrupalı insanlar üzülecek ve enflasyonla olmasa da zamla tanışmış olacaklar böylece. Kakao alanlar varsa iyi kazanmış olacaklar.
sr. member
Activity: 2030
Merit: 402
Play Bitcoin PVP Prediction Game
March 26, 2024, 03:27:43 PM
Aşağıdaki kaynak gibi başka bir çok yerin de girdiği habere göre çikolataya çok ciddi bir zam beklentisi var.

Kakao toplu alım fiyatlarının artmasıyla birlikte dünya çapında çikolata fiyatlarına önemli bir zam gelecek gibi gözüküyor. Bazı kaynaklar %85 gibi bir artış olacak da diyor ama ne kadar doğrudur bilmiyorum. Ülkemizde zaten enflasyon, kur almış başını giderken bir de böyle bir dış faktör nedeniyle sağlam zam gelmesi iyice can sıkıcı bir haber. Şu anki çikolata fiyatları bile el yakan cinsten zaten.

Haber kaynağı: https://twitter.com/ZAMajans/status/1772659947299291399
hero member
March 26, 2024, 09:26:03 AM
Elektrik ve doğalgazda inanılmaz artışlar olacak belki buradan 2 kat artabilir veya daha fazlasıda olacak.  Enerjinin üretim maliyeti belliyken vaad vermek zır cahil işidir. Birde bu toprakalrda eskiden geceleri üretilen elektrikler elektrik dağıtım şirketlerine bedava veririlirdi düşünün bu kadar ucuzdu maliyeti şimdi ise konuşacak birşey yok paranın değeri olmayınca herşey değerli oluyor.

qmandown hocam geceleyin yağmurlu günlerde üretim miktarı mecburen artıyor. Özellikle kanaltipi elektrik üreten firmalar mecburen çalışıyor. Yağışın olduğu bölgede eğer birde büyük hidroelektrik santralı var ise savakları açmak yerine onlarda elektrik üretiyorlar. ve geceleri yine 0 tl den elektrik satıyorlar piyasaya. Tabi doğalgaz ve kmür santralları bu durumu değerlendirip alım yapabiliyor.
Bu kanal tipi santrallar hangi durumda ne üretirse üretsin gece yada gündüz onlar parasını hep alıyor. Onlarda bedava yok.
legendary
Activity: 1904
Merit: 1282
March 26, 2024, 02:57:36 AM
Elektrik ve doğalgazda inanılmaz artışlar olacak belki buradan 2 kat artabilir veya daha fazlasıda olacak.  Enerjinin üretim maliyeti belliyken vaad vermek zır cahil işidir. Birde bu toprakalrda eskiden geceleri üretilen elektrikler elektrik dağıtım şirketlerine bedava veririlirdi düşünün bu kadar ucuzdu maliyeti şimdi ise konuşacak birşey yok paranın değeri olmayınca herşey değerli oluyor.
legendary
Activity: 1386
Merit: 1231
March 25, 2024, 03:03:22 PM
Zamların sırayla gelmesine çok az kaldı. Seçimden sonra teker teker yapılacak zamların haberleri merakla bekliyor olacağım.Vaatlere baktığımız zaman doğalgaz,elektrik ve su faturalarında belediyeler indirime gitmek için birbiriyle yarışıyor fakat seçimden sonra neler olabileceğini az çok hepimiz biliyoruz.Bu vaatlerin her zaman altı boş çıktı ve seçim çalışması olarak kaldı.Yapılsa bile bu kadar bir indirim söz konusu olamaz çünkü belediyelerin çoğu şuanda zararda zaten.Belediyelerin böyle bir indirim yapması için önce bakiyesinin artıya geçmesi gerekir.
hero member
Activity: 1218
Merit: 877
March 25, 2024, 01:44:36 AM
Bu gece yarısından itibaren benzin grubuna 1,53 lira, motorin grubuna ise 1,10 lira zam yapılacak duyduk duymadık demeyin Smiley Seçim öncesi biraz daha indirim beklerken zam gelmesi şaşırttı beni. Pazartesi depoyu yeni doldurmuştum en az 2 bin liraya depo doluyor ilerleyen dönemde elektrikli araç almayı planlıyorum sıkıldım her seferinde 2k ödemekten.

Elektrikli araçlara geçmek gittikçe daha mantıklı hale geliyor hocam. İşin teknolojisi, karbon emisyonu vs. bir yana ülkemizde şartların ağırlaşması da insanı bu yöne itiyor.  Sad  Zaten ülkede şarj istasyonlarının sayısı da oldukça hızlı bir şekilde artıyor. Benzinli araç fullemeye kıyasla daha ucuza bu iş halledilir. 43-44 liralar nedir yahu? Bir de yani bu bir şey değil daha kim bilir kaç lirayı görecek. Elektrikli araçlarda menzil en büyük problem gibi görülebilir belki ama artık yüksek menzil vadeden elektrikli araçlar da üretilmeye başlandı.
Benim genel kullanımım genelde kısa menziller günlük 50-60 km ile genelde sınırlı, hafta sonu da 100-150 yazın biraz daha artabilir bu olabilir ayda bir belki bir ilden başka bir ile gitsem 250-300 km ile rahatlıkla bu işimi de görebilirim. Elektrikli araç olayına sıcak bakıyorum 2025 yılında güzel mantıklı bir araç olursa aracımı değiştireceğim. Senede 1-2 defa uzun yol yapacaksam onuda yolda şarj ederim çok sıkıntı değil artık. Yakıt zamlarının sonu gelmez seçimden sonra hemen 50 lira seviyesine doğru yolculuğumuz başlar belki bir bakarsınız vergi toplayamayan hazine ekstra 5 lira ötv zammı bile yapabilir.
sr. member
Activity: 1610
Merit: 329
March 24, 2024, 08:44:33 AM
Bu gece yarısından itibaren benzin grubuna 1,53 lira, motorin grubuna ise 1,10 lira zam yapılacak duyduk duymadık demeyin Smiley Seçim öncesi biraz daha indirim beklerken zam gelmesi şaşırttı beni. Pazartesi depoyu yeni doldurmuştum en az 2 bin liraya depo doluyor ilerleyen dönemde elektrikli araç almayı planlıyorum sıkıldım her seferinde 2k ödemekten.

Elektrikli araçlara geçmek gittikçe daha mantıklı hale geliyor hocam. İşin teknolojisi, karbon emisyonu vs. bir yana ülkemizde şartların ağırlaşması da insanı bu yöne itiyor.  Sad  Zaten ülkede şarj istasyonlarının sayısı da oldukça hızlı bir şekilde artıyor. Benzinli araç fullemeye kıyasla daha ucuza bu iş halledilir. 43-44 liralar nedir yahu? Bir de yani bu bir şey değil daha kim bilir kaç lirayı görecek. Elektrikli araçlarda menzil en büyük problem gibi görülebilir belki ama artık yüksek menzil vadeden elektrikli araçlar da üretilmeye başlandı.
hero member
March 15, 2024, 12:08:11 PM
Ben hep elli liralık benzin alıyorum ama inek pompacı hep ikibinliralık koyuyor. Adama durumu nasıl izh edecem bir türlü bulamadım. Ya arkadaş sadece elli liralık ver şu zıkkımı diyorum neden mi ikibinliralık benzin alan kafa artık sıkıntı oluyor ya. Elli liralık kafayı bir bulsam dünya umurumda olurmu be. Ondan sonra elli liralık duygu ve ruh haliyle tüm etrafımda dönen olaylara bir dur diye bilirim.
hero member
March 15, 2024, 06:27:39 AM

Artık depo aynı ama ödediğimiz ücret günden güne artacak hocam. Son zamanlarda arka arkaya gelen zamlardan sonra araba kullanmak da dert oldu. Buna belediye otobüsü veya dolmuş gibi toplu taşıma zamları da gelecek ve arabası olmayanlar da doğal olarak etkilenecek. Hayatın genelini etkileyen zamlar bunlar.
Seçim sonrası fiyatın artan kur etkisiyle ve öncesinde daha az yapılan zamlarıda ilave edeceklerini litre fiyatının yaklaşık olarak 50-55 seviyesine çıkacağını düşünüyorum. Yakıtın pahalı olmasından kaynaklı araçlarımızı fazla kullanamıyoruz çoğu zaman hesap yapıyoruz. Şimdiden elektrikli araçlar üzerinde yoğunlaşmaya başladım 500-600 km menzilli araçlar fazlasıyla işimi göreceği için bu aralıkta fiyat performans olarak en iyisini bulmaya çalışıyorum.
hero member
Activity: 994
Merit: 607
March 14, 2024, 11:56:32 PM

Artık depo aynı ama ödediğimiz ücret günden güne artacak hocam. Son zamanlarda arka arkaya gelen zamlardan sonra araba kullanmak da dert oldu. Buna belediye otobüsü veya dolmuş gibi toplu taşıma zamları da gelecek ve arabası olmayanlar da doğal olarak etkilenecek. Hayatın genelini etkileyen zamlar bunlar.
hero member
March 14, 2024, 07:20:44 AM
Pages:
Jump to: