Pages:
Author

Topic: 42 TL = 1 Litre Mazot - page 3. (Read 611 times)

legendary
Activity: 1386
Merit: 1231
February 04, 2024, 06:34:25 AM
Seçimlerden sonra hızını alamayıp 50 TL'yi görmesi beni hiç şaşırtmaz diyebilirim.Şuan da onu da baskılıyorlarmış gibi geldi fakat seçime kadar baskılayabilirler.Seçimden sonra artık gün geçtikçe rekor üstüne rekor kırar ve artık enflasyon da alır başını gider.Tarla ile marketteki fiyatların arasının iyice açılacağını tahmin etmek ise şimdiden çok kolay.Şuan da bile kaç katı fark olduğunu rahatlıkla hissedebiliyoruz.Pazarda ve marketteki fiyatın yavaş yavaş da olsa arası iyice açılmaya başladı bile.
hero member
Activity: 1204
Merit: 623
February 03, 2024, 05:26:40 AM
Evet bu akar yakıttaki artışın sanki bu son yapılan zamlar ile duracağı gibi bir algımı oluştu ne yoksa ben mi öyle algılıyorum çevremden. Aha merkez bankası başkanı değişti. Gelenin nasıl yoğurt yiyeceğini yavaş yavaş göreceğiz. Bu 42 olan rakamlar 24 mü olacak yoksa 2*42 mi olacak. Hep farklı başlıklarda da verdiğim 1994 örnegi var. Gerçekten şimdi bulunduğumuz ortam daha 1991 yıllarındaki gibi olmaya başladı daha yolumuz var. Bir sakız 1000000tl olunca duracaktır.
legendary
Activity: 2254
Merit: 1446
Cashback 15%
February 02, 2024, 11:23:47 AM
geçen senenin ilk çeyreğin sonunda akaryakıtı (motorin) kdv hariç 15,5 liraya almıştım. bu sene fiyatlara bakınca kdv hariç 30 liranın üstünde olduğunu gördüm. neyin fiyatı artmadı da bu sana şaşırtıcı geliyor diye sorabilirsiniz. motorinde meydana gelen zam her şeyi etkiliyor biliyorsunuz. en basitinden konu dışı kısmında açılan portakal 4x başlığı bu konuyu ilgilendiriyor.
gelirimiz türkiye standartlarında ama giderlerimiz maalesef avrupa standartlarında olma yolunda ilerliyor. (sadece yakıt olarak algılamayın.) siz yine de kriptoya iyi asılın dostlar. bugünlerde biraz da olsa rahat nefes alabiliyorsak hepsi kripto para sayesinde.
hero member
Activity: 1078
Merit: 638
February 01, 2024, 06:58:51 PM
50 lira da olsa millet ses çıkarmadan kullanmaya devam eder herkes alışmış zam yapılmasına inanın 50-60 lira dahi olsa kimse tepki göstermiyor tepkisiz hale getirdiler milleti. Nasıl olsa herkes alıyor kullanıyor diyerek sürekli zam yapılıyor vergileri arttırılıyor. Normal şartlar yıllarca 90 sent ile 1 dolar arası fiyatta olurdu şimdi geldiğimiz noktada 1,5 dolar seviyesine doğru gidiyoruz.
Seçim zamanı müjde şu kadar varil petrol çıkarıyorduk sahi ne oldu madem ki petrol çıkarıyoruz neden uygun fiyattan kullanamıyoruz aksine zam üstüne zamlı fiyattan kullanıyoruz.
Çok değil bir kaç gün kimse aracını kullanmasa tepki ortaya koyulur ama kimsede bunu yapacak cesaret yok gibi duruyor.
Hocam dolar olarak asgari ücrette ve memur maaşlarında çok yüksek olduğumuz için ve toplumun çoğunluğu asgari ücretle çalıştığı için sahte bir refah içindeler, bu sebeple çok ses çıkmıyor. Ama bu büyük bir hata tabi ki ve saçma bir döngü çünkü asgari ücret böyle hayvan gibi mantıksız arttırılınca ne olur hepimiz artık çok iyi biliyoruz. Şu anda insanlara sahta refah vereceklerine baştan ekonominin içine etmeyeceklerdi. Nas mas saçmalığı, ben olduğum sürece faiz yükselmeyecek demesi ile ip koptu ama taa Berat zamanlarından berbat işleri biliyoruz. Şu anda asgari ücretin hayvan gibi olduğu yerde 40-50 lira mazot ucuz bile.
legendary
Activity: 1904
Merit: 1282
February 01, 2024, 04:54:17 PM
Bu olayın en büyük sebebi dövizin tutulması dövizi seçimden sonra salacaklar o zaman 50'ye bile razı gelebiliriz bana göre 70 leri rahat zorlayacak hele bir seçim geçsin dolar olması gereken rakama bir gelsin sonrasına bakacağız. En azından herşey olması gerektiği fiyata gelir. ülkenin %50sinden fazlası tlye artık güvenmiyor tvlerde artık dolar satın naraları atanda kalmadı. Sanırım yavaş yavaş altıdna artık sıkıntılar çıkmaya başlamış.

Almanya gibi ülkelere bakınca cidden çok ucuza satılıyor.
hero member
Activity: 1036
Merit: 619
February 01, 2024, 12:44:14 PM
Bşlıkları esnek yapın arkadaş başlık ile güncel olmayan değerler arasında sıkışıp kaldık Aşşagı çeksek ötv yukarı çeksek kdv. Nedir bu durum böyle. Bak yarın bir gün açtığınız başlıklara inanan olmayacak ha. Başlığın yanına tarih ve saat ekleyin biz o tarih ve saate göre yorum yapalım. Beş dakika sonra gelen zamdan nasıl önce bahsedeleim değilmi. Yine mi zam geldi.

Zam sürekli geliyor hocam. Maalesef durum bu. Zamlarla birlikte yakın zamanda 50 lira diye başlık atılır. 1 dolar 30 lirayı geçmiş durumda. 2 dolara satsa dolar 40 lira olsa yakında 80 civarına bile çıkar. Buralar çok şenlenecek muhtemelen. Yine buna benzer başlıklar göreceğimize eminim.
hero member
February 01, 2024, 12:41:51 PM
Bşlıkları esnek yapın arkadaş başlık ile güncel olmayan değerler arasında sıkışıp kaldık Aşşagı çeksek ötv yukarı çeksek kdv. Nedir bu durum böyle. Bak yarın bir gün açtığınız başlıklara inanan olmayacak ha. Başlığın yanına tarih ve saat ekleyin biz o tarih ve saate göre yorum yapalım. Beş dakika sonra gelen zamdan nasıl önce bahsedeleim değilmi. Yine mi zam geldi.
hero member
Activity: 1246
Merit: 883
Eloncoin.org - Mars, here we come!
January 31, 2024, 09:12:01 AM
Bu gün motorinde litre fiyatı 42 lirayı geçmiş bulunuyor yapılan zammın üzerinden 24 saat geçmeden ikinci bir zam haberi daha geldi ve görüyorumki herkes bu zam olaylarını normal karşılıyor. Avrupada bu şekil zam yapma imkanları yok insanlar tepkilerini ortaya koyuyorlar bizde ise kimsede tepki yok protesto etmek şöyle dursun akaryakıt istasyonlarına akın ediyoruz.
hero member
January 31, 2024, 07:44:42 AM
Zam yapmak artık bu yönetimin kaçmazlarında. Pandemi döneminde 0 tl ile alınan brend petrolü o zaman 4 ile 4,5 tl arasında satmadılar  mı. Bir de o zaman eşel mübil sistemi ile bizden zam talep de etmemişlerdi. Şimdi verdiğimiz ne varsa fitil fitil geri alırız diyorlar. O zamanın 4 tl si şimdinin 40tl si. Normal aslında dengeyi bulmak için yapacaklar bu zammı.
sr. member
Activity: 812
Merit: 293
January 31, 2024, 03:01:08 AM
Şu ortamda ucuz bile bence. Dolar ve Euro kuruna bakıyorum bir de yeni zamlardan sonra oluşan maaşlara bakıyorum bu fiyatlar çok uygun. Ara zam yapılmazsa yılın ikinci yarısında görün olacakları şimdiki fiyatlara şükredeceksiniz. Şimdinin 50 lirası 3 sene öncenin 5 lirası gibi kaldı benzin fiyatlarından şikayet eden de kalmadı artık kanıksandı bu ufak zamlar. Tek seferde 60-70 lira yapmadıkları sürece kimse tepki koymaz aynı şekilde devam eder.

Benzin zamlarına alıştı millet ve yavaş yavaş yükseldiğinden normal karşılanıyor. Paramız değerini kaybettikçe doğru orantılı olarak alım gücü de azalıyor. Benzine yansıyan bu fiyatlar doğrudan ulaşıma yansıyacağı için birçok ürüne de zam gelecek. Bu da yapılan maaş zamlarının ilerleyen aylarda etkisini yitireceğini gösteriyor.

Yapılan zamlara artık ufak zam denir oldu. Benzine 1 lira üstü zamlar geliyor artık.

Eskiden (öyle 20 yıl falan değil ama birkaç sene öncesinden bahsediyorum) 0,65 kr. gibi rakamlarla zam geliyordu, kulağa da dokunmuyordu, nispeten cebe de dokunmuyordu, şimdi 1 liraların üzerinde zam geliyor, bu sefer kulağa da hoş gelmiyor, cebe de ama belli bir kitle dışında kimsenin de umurunda değil gibi. Bazı iktidar savunucuları " e kardeşim maaşına yüzde 50 zam alırken iyiydi, tabii ki zamn yapacaklar" şeklinde argümanlarla geliyorlar karşımıza, ulan o zam zaten en az yarısı kadar daha fazla olması gerekirken eksiltilmiş zam, ayrıca hayatımıza ekstra birşey katmıyor, mevcut pahalılaşmayı dengelemeye yönelik (ki o da olmuyor) sadece. Ben kişisel olarak geliri şükürler olsun ki yeterli biriyim, tek derdim garibanın yüzü gülsün ama gariban kesimin içinde götünde donu olmayıp bir de sistemi savunanları görünce o meşhur laf geliyor aklıma " acıma yetime, döner koyar götüne"
hero member
Activity: 756
Merit: 701
January 31, 2024, 02:16:14 AM
Şu ortamda ucuz bile bence. Dolar ve Euro kuruna bakıyorum bir de yeni zamlardan sonra oluşan maaşlara bakıyorum bu fiyatlar çok uygun. Ara zam yapılmazsa yılın ikinci yarısında görün olacakları şimdiki fiyatlara şükredeceksiniz. Şimdinin 50 lirası 3 sene öncenin 5 lirası gibi kaldı benzin fiyatlarından şikayet eden de kalmadı artık kanıksandı bu ufak zamlar. Tek seferde 60-70 lira yapmadıkları sürece kimse tepki koymaz aynı şekilde devam eder.

Benzin zamlarına alıştı millet ve yavaş yavaş yükseldiğinden normal karşılanıyor. Paramız değerini kaybettikçe doğru orantılı olarak alım gücü de azalıyor. Benzine yansıyan bu fiyatlar doğrudan ulaşıma yansıyacağı için birçok ürüne de zam gelecek. Bu da yapılan maaş zamlarının ilerleyen aylarda etkisini yitireceğini gösteriyor.

Yapılan zamlara artık ufak zam denir oldu. Benzine 1 lira üstü zamlar geliyor artık.
hero member
Activity: 882
Merit: 879
January 30, 2024, 04:08:07 PM

Aklımdaki soru ;

80 dolar brent petrol
30 lira doviz kuru
42 ile mazot ise ;;

---

120 dolar brent petrol
50 lira döviz kuru olursa
mazot kac TL olur ?

Dolar Brent fiyatından %50 artar, 42 ise 21 koyalım 63 lira olur. Döviz kurundan da 1.66 kat artar, onu da 63 ile çarparsak 105 lira olur. Yani yakında litresi 100 liraya benzin, mazot görebiliriz. 2 küçük yükselti ile bu mümkün. Doların seçimden sonra 40 olacağını tahmin ediyor herkes. Brent artmasa bile litre fiyatı 50 lirayı geçecek.
member
Activity: 1011
Merit: 65
January 30, 2024, 01:54:01 PM

Aklımdaki soru ;

80 dolar brent petrol
30 lira doviz kuru
42 ile mazot ise ;;

---

120 dolar brent petrol
50 lira döviz kuru olursa
mazot kac TL olur ?
legendary
Activity: 2520
Merit: 1510
January 30, 2024, 01:28:06 PM
hero member
Activity: 1246
Merit: 883
January 30, 2024, 12:17:27 PM
Haberlerde yada sosyal medyada bu zamlara en ufak bir tepki görebiliyor musunuz? Şahsen ben göremiyorum. Artık insanları öyle bir hissizleştirdiler ki zam yapmak doğal bir şeymiş gibi konuşuyoruz tartışıyoruz çünkü maaş zamları yapıldı bunun karşılığı bir yerlerden çıkarmak adına zamlar normal diyoruz. İnsanlar birazcık tepki verse bu kadar çok zam yapamazlar.
sr. member
January 30, 2024, 08:59:16 AM
Emekliye, çalışana lütuf olarak verilen zamların bir yerde geri dönüşü olacaktı tabii ki, mesela daha önce bahsettim, nakliye şirketleri zaruri olarak ücret artışına gidecek, şehirlerarası otobüs firmaları keza öyle, hatta şehir içindeki dolmuş minibüsler taksiler dahi bu zammı tarifelerine yansıtmak zorundalar. İstanbulu ele alsak, günde ne kadar insan taşındığı belli, harcanan mazot belli, toplu taşıma ücretlerine zam yapmadan belediye imkanlarıyla aradaki farkın sübvanse edilmesi sürdürülebilir bir durum değil. Ki ilerleyen süreçte herhangi bir net iyileşme belirtisi de göremediğimizden işler gittikçe daha da zorlaşacak.
sr. member
Activity: 2030
Merit: 402
Play Bitcoin PVP Prediction Game
January 30, 2024, 08:35:39 AM

Bu da pompaya yansıması beklenen en güncel zam miktarı.  Smiley

Böylece İstanbul'u ele alacak olsak motorinin litresi 43 lirayı benzininki de 40.5 lirayı bulacak. Geçtiğimiz sene seçim sonrası akaryakıta gelen zam oranının grafiği şöyleydi:

Önümüzdeki belediye seçimlerinde ne çapta bir artış olur onu merak etmeye başladım. En iyi ihtimalle bile 50 lirayı geçmiş oluruz herhalde tabi o zamana kadar bu zamlar düzenli olarak gelmeye devam etmezse. Yoksa bu gidişle daha önce bu seviye geçilecek.  Sad
hero member
January 30, 2024, 06:22:41 AM
Vergi dairesine yeni artış gelmiş yani. Yurdumda pek çok vergi mükellefi var bunlar her gün düzenli olarak bunu ödüyorlar. Yakın bir gelecekte eğer ki elektrikli araçlar benzin ve mazotlu araçları geçer ise ve o zamnda halen aynı yönetim yada aynı mantıkta halka yaklaşan kişiler tarafından yönetiliyor isek geçmişte ev tüplerinin başına gelen tüp gaz zamlarını bu sefer elektrik kullanan evlerdeki fahiş artışlar ile karşılaşacaktır. Ecevit dönemindeki üçlü koalisyonda alınan bir karar ile lpg ye zam yapıldı ve ev tüplerinde olan sübvanse oran sıfırlandı. Şimdi de olacak olan elektrik zammı ve ev kullanıcılarındaki alt üst limitin ortadan kalkması ve sanayi ayrımının ortadan kalması olacaktır. Yaza doğru da bu yakıt artışı nın 55 tl üstünde görüyorum ben.
legendary
Activity: 1904
Merit: 1282
January 30, 2024, 04:45:47 AM
Konuyu guncelleyeceğim yarın büyük ihtimale yine zam gelecek ve 44 liraya çıkmış olacak bu kış neysede yazın çok zor geçecek tarım ile uğraşanlara ciddi destekler verilmesi gerekecek ülke her gecen gün daha da kötüye gidiyor sanırım 50 liralar artık hayal değil kmde 5 liradan fazla yakacak taksiler.
Çok zor bir dönem bizi bekliyor. çok zor.
sr. member
January 30, 2024, 03:32:51 AM
Şu an Brent fiyatı 2023 kasım ayıyla hemen hemen aynı ancak mazot ve benzin fiyatları kasım ayına göre aynı değil. Kasım ayında mazot litre fiyatı ortalama 38 TL’ydi. 2024 Ocak Brent 82.32 Mazot 42 TL.
Ancak 2023 enflasyonunun belli olmasının ardından, akaryakıtta ÖTV oranı yüzde 25.6 oranında arttı. Böylece ÖTV tutarları 95 oktan benzinde 7,52 TL'den 9,45 TL'ye, motorinde 7,05 TL'den 8,86 TL'ye çıktı. 98 oktan benzinin ÖTV tutarı ise litrede 7,88 liradan 9,91 liraya çıktı. Her şey sabit kalsa bile ötv sebebiyle artışlar yaşanıyor. Ne diyelim ki. Yıl olmuş 2024 hala Ötv’ye abanıyorlar. Artık Ötv’nin kaldırılması konuşulmalı diyeceğim de muhalefet yönetimden daha beter.

İşte doğru mantıkla sonuca nasıl ulaşılırın cevabı, hocam üretmeyen bir ülkede bir süre sonra gelir kaynağı sadece vatandaşın cebi oluyor işte. Kasım 2023-Ocak 2023, brent fiyatı neredeyse aynı ama litrede ortalama 4 lira artış var. Ben şubat ayı bitmeden 45 bandını da geçeceğimizi düşünüyorum bu arada. Bir de hepimizin çevresinde az çok olan, aracı olanlar düşünsün bana neci tayfa var, ama markete gittiğinde lan bu fiyatlar neden uçmuş diye ağlayıp, bunun sorumlularından birinin de akaryakıt zammı olduğunu idrak edemeyen kitle ki asıl tehlike bizim için bunlar bence.
Pages:
Jump to: