Pages:
Author

Topic: 42 TL = 1 Litre Mazot - page 4. (Read 611 times)

hero member
Activity: 1316
Merit: 623
January 30, 2024, 01:09:08 AM
Şu an Brent fiyatı 2023 kasım ayıyla hemen hemen aynı ancak mazot ve benzin fiyatları kasım ayına göre aynı değil. Kasım ayında mazot litre fiyatı ortalama 38 TL’ydi. 2024 Ocak Brent 82.32 Mazot 42 TL.
Ancak 2023 enflasyonunun belli olmasının ardından, akaryakıtta ÖTV oranı yüzde 25.6 oranında arttı. Böylece ÖTV tutarları 95 oktan benzinde 7,52 TL'den 9,45 TL'ye, motorinde 7,05 TL'den 8,86 TL'ye çıktı. 98 oktan benzinin ÖTV tutarı ise litrede 7,88 liradan 9,91 liraya çıktı. Her şey sabit kalsa bile ötv sebebiyle artışlar yaşanıyor. Ne diyelim ki. Yıl olmuş 2024 hala Ötv’ye abanıyorlar. Artık Ötv’nin kaldırılması konuşulmalı diyeceğim de muhalefet yönetimden daha beter.
hero member
Activity: 1036
Merit: 619
January 29, 2024, 02:32:04 PM
Bir sonraki gün 42 haftaya 45 bir kaç ay sonra 50 diye diye gidiyor. Yıllardır en pahalı mazotu kullanıyoruz, alım gücü o kadar azaldı ki daha ne kadar kötü olabilir dediğimiz zamanda bile çok durmuyoruz bu enflasyonun durduğu yok. 2011 2012 yıllarında 50 lira mazotla nerelere gidip gelirdik öğrenci olduğumuz zamanlarda. 50 lira da olsa bizim milletimiz alıştı artık ne olursa kabul ediyoruz başımıza gelenide yaşıyoruz..

Şimdi düşünüyorum da, öğrenci olduğumuz dönemde bir kaç yaz otellerde çalıştıklarımızı har vurup harman savurmasak, öğrenci iken bile araba sahibi olup 50 liraya acayip gezermişiz. Şimdi geldiğimiz durumda işi gücü olan bile araba sahibi olamıyor ne yazık ki.
legendary
Activity: 2198
Merit: 1232
January 29, 2024, 01:35:54 PM
Bir sonraki gün 42 haftaya 45 bir kaç ay sonra 50 diye diye gidiyor. Yıllardır en pahalı mazotu kullanıyoruz, alım gücü o kadar azaldı ki daha ne kadar kötü olabilir dediğimiz zamanda bile çok durmuyoruz bu enflasyonun durduğu yok. 2011 2012 yıllarında 50 lira mazotla nerelere gidip gelirdik öğrenci olduğumuz zamanlarda. 50 lira da olsa bizim milletimiz alıştı artık ne olursa kabul ediyoruz başımıza gelenide yaşıyoruz..
hero member
Activity: 1036
Merit: 619
January 29, 2024, 01:23:34 PM

Bir de böyle bir durum var. Elbette haber eski olduğu için 2022 fiyatlarında bitmiş ama bugün 50 liralık klasik zihniyete göre 1.19 litre benzin alınıyor. Yakında 1 litre benzin bile alınamaz.

Kaynak : Onedio + Tüik
hero member
Activity: 1246
Merit: 883
Eloncoin.org - Mars, here we come!
January 29, 2024, 11:55:24 AM
Daha 10 gün öncesinde 1,55 TL zam gelmişti diye biliyorum ve bu kadar kısa sürede yine zam yapılıyor kimse tepki vermediği sürece zamlar yine devam edecektir. Mayıs ayı seçimlerinde olduğu gibi belki seçim öncesi bir miktar indirim yapabilirler diye düşünüyorum ama seçim sonrası tahmin ediyorum ki 50 lira ve üzerine çıkacaktır. Akaryakıt zammı demek dolaylı olarak bir çok üründe fiyat artışı demek.
sr. member
Activity: 812
Merit: 293
January 29, 2024, 11:37:14 AM
işin komil tarafı bu hafta 42 lirada da kalmayacak motorinin fiyatı. artık dedikodu mudur bilmiyorum ama bu akşam gelecek zamdan 2 gün sonra 1,5 lira daha bir zam gelecekmiş. asgari ücrete zam geldikten hemen sonra her ürünü zam gelmişti. şimdi motorine de zam gelince tepeden tırnağa yine geçirecekler. şöyle geriye dönüp 2-3 sene önceki, pandemi dönemindeki, fiyatlara bakınca harbiden bedavaya yaşıyormuşuz arkadaş.
trafik sorununu bu şekilde halletmeyi planlıyorsa birileri bence başarılı olur. ha bu arada doların da fazla yükselmediğini hatırlatayım. asıl bombayı o zaman elimize alacağız.
Hocam benzer senaryoları ben de duydum, muhtemelen ilk dalgaya yeterli tepki gelmeyecek, dolayısıyla ikinci zam kesin gibi, bugün üç harfli marketlerin bir tık büyüğü olan bir markete girdim, vallahi etiket yarışları var, hafta sonundan bile farklı fiyatı olan ürünler gördüm, vatandaş marketlere tepkili, kısmen bazı noktalarda hakli da olabilirler ama bu problemin kaynağı sadece marketler değil, asıl problem başka yerde de neyse.
legendary
Activity: 2254
Merit: 1446
Cashback 15%
January 29, 2024, 10:35:28 AM
işin komil tarafı bu hafta 42 lirada da kalmayacak motorinin fiyatı. artık dedikodu mudur bilmiyorum ama bu akşam gelecek zamdan 2 gün sonra 1,5 lira daha bir zam gelecekmiş. asgari ücrete zam geldikten hemen sonra her ürünü zam gelmişti. şimdi motorine de zam gelince tepeden tırnağa yine geçirecekler. şöyle geriye dönüp 2-3 sene önceki, pandemi dönemindeki, fiyatlara bakınca harbiden bedavaya yaşıyormuşuz arkadaş.
trafik sorununu bu şekilde halletmeyi planlıyorsa birileri bence başarılı olur. ha bu arada doların da fazla yükselmediğini hatırlatayım. asıl bombayı o zaman elimize alacağız.
hero member
Activity: 1246
Merit: 883
January 29, 2024, 09:18:41 AM
50 lira da olsa millet ses çıkarmadan kullanmaya devam eder herkes alışmış zam yapılmasına inanın 50-60 lira dahi olsa kimse tepki göstermiyor tepkisiz hale getirdiler milleti. Nasıl olsa herkes alıyor kullanıyor diyerek sürekli zam yapılıyor vergileri arttırılıyor. Normal şartlar yıllarca 90 sent ile 1 dolar arası fiyatta olurdu şimdi geldiğimiz noktada 1,5 dolar seviyesine doğru gidiyoruz.
Seçim zamanı müjde şu kadar varil petrol çıkarıyorduk sahi ne oldu madem ki petrol çıkarıyoruz neden uygun fiyattan kullanamıyoruz aksine zam üstüne zamlı fiyattan kullanıyoruz.
Çok değil bir kaç gün kimse aracını kullanmasa tepki ortaya koyulur ama kimsede bunu yapacak cesaret yok gibi duruyor.
sr. member
Activity: 812
Merit: 293
January 29, 2024, 04:25:27 AM
Rezi bir dönemden geçiyoruz 1 litre yakıt 40 lira olurmu lan. Yarından itibarende 42 lira olacakmış 42 lira. Türkiyede ortalama bir araç 100km'de 10 litre yakıt tüketiyor her 10km'nin maliyeti 42 lira olurmu. Ulaşım sektörü neredeyse durmuş durumda bugün yarın bakımsız araçlarla servis yapan şöförlerle dolu olacak ortalık.

Ulaşım ve yük taşıma sektöründe olanlar dolar 40 lira olmadan kar etmediklerini söylüyorlar ve 40 liraya göre planlamalar yapıyorlar.

Türkiye'nin 100. yılında geldiğimiz nokta  1 litre amzot 40 liradan pahalı yaz geldiğinde sanırım 40-50 lira arası olur sebze meyve fiyatları.

Mazottaki en ufak artış, tezgahtaki ürüne daha büyük şekilde yansıyor, bunda en büyük etken tek kalemdeki artışın birçok gider kalemini doğrudan veya dolaylı olarak arttırması. Yerinde sebze meyve aslında ucuz, hatta üretici bazen ürünü yeterli değeri görmediği için bahçede-tarlada bırakabiliyor. Hadi diyelim müşteri buldu, malı Antalya'dan sebze meyve yükleyen bir nakliyeci, örneğin İstanbul' a veya Karadeniz' in herhangi bir yerine götüreceği malı kaça götürmeli ki zarar etmesin çünkü işin bir de dönüşte yük bulup bulamama ihtimali var.

Büyükşehirlerde taşıma işinde de epey sıkıntı çıkarır bu durum, ücretlere zam yapılsa seçim öncesi sıkıntı, yapılmasa ayrı dert. Lan hiç düzelir yanımız kalmamış vallahi billahi.
legendary
Activity: 1904
Merit: 1282
January 29, 2024, 02:48:59 AM
Rezi bir dönemden geçiyoruz 1 litre yakıt 40 lira olurmu lan. Yarından itibarende 42 lira olacakmış 42 lira. Türkiyede ortalama bir araç 100km'de 10 litre yakıt tüketiyor her 10km'nin maliyeti 42 lira olurmu. Ulaşım sektörü neredeyse durmuş durumda bugün yarın bakımsız araçlarla servis yapan şöförlerle dolu olacak ortalık.

Ulaşım ve yük taşıma sektöründe olanlar dolar 40 lira olmadan kar etmediklerini söylüyorlar ve 40 liraya göre planlamalar yapıyorlar.

Türkiye'nin 100. yılında geldiğimiz nokta  1 litre amzot 40 liradan pahalı yaz geldiğinde sanırım 40-50 lira arası olur sebze meyve fiyatları.
Pages:
Jump to: