Pages:
Author

Topic: Bancile au restrictionat accesul legat de cumpararea sau vanzarea monedelor - page 3. (Read 1412 times)

hero member
Activity: 1134
Merit: 500
Salutare! Cea mai buna metoda este sa incarci contul tau de revolut.

In pasul urmator, poti sa-ti faci cont pe https://vtrader.io. Acolo poti transfera din revolut pe IBAN-ul nostru si banii ti se vor converti in USDT (la cursul afisat pe site).
Cheers!!

Legat de motivele pentru care se intampla asta: este o politica a bancilor. BNR nu reglementeaza explicit criptomonedele in vreun fel, insa au avut cateva comunicate negative la adresa criptomonedelor. Ulterior, bancile au decis sa adopte aceste politici impotriva criptomonedelor. Cred insa ca e doar o chestiune de timp. Nu pot sa fie inchisi la minte for ever!  Lips sealed
Nu e vorba ca sunt inchisi la minte. Aceasta tehnologie le cam ameninta beneficiile si profiturile.pe care bancancile internationale le obtin in deosebi in tari ca Romania, dar vorba ta, nu o pot amana pana la nesfarsit, o sa adopte si ei aceste tehnologii.
member
Activity: 93
Merit: 18
Salutare! Cea mai buna metoda este sa incarci contul tau de revolut.

In pasul urmator, poti sa-ti faci cont pe https://vtrader.io. Acolo poti transfera din revolut pe IBAN-ul nostru si banii ti se vor converti in USDT (la cursul afisat pe site).
Cheers!!

Legat de motivele pentru care se intampla asta: este o politica a bancilor. BNR nu reglementeaza explicit criptomonedele in vreun fel, insa au avut cateva comunicate negative la adresa criptomonedelor. Ulterior, bancile au decis sa adopte aceste politici impotriva criptomonedelor. Cred insa ca e doar o chestiune de timp. Nu pot sa fie inchisi la minte for ever!  Lips sealed
hero member
Activity: 1134
Merit: 500
Salut tuturor,

banuiesc ca sunteti la curent cu situatia actuala din RO;

bancile anuleaza transferurile care au legatura cu vanzarea-cumpararea de bitcoin.
Cum pot sa retrag sau sa depun bani, daca ei blocheaza aceste transferuri?




Bun dar asta nu lamureste situatia. Bancile iau acest masuri in baza unor reglenetari nationale sau este doar o chestiune de politica bancii? Daca este ceva reglementat ar trebui sa fim la curent...
newbie
Activity: 12
Merit: 0
Noi cred ca suntem cei mai noi de pe piata din Romania. Din start nici nu am incercat la banci Romanesti am mers direct in afara. Folosim mistertango pentru depunerile/retragerile clientilor si in momentul de fata merge fara probleme.
hero member
Activity: 1134
Merit: 500
Si eu care speram sa ne pastram obiceiul de a ramane in urma spre deosebire de ce se intampla in vest. O varainta este sa utilizati paypall-ul dar problema este cum o sa evolueze lucrurile din acel punct.
copper member
Activity: 56
Merit: 1
Buna. Eu folosesc si recomand cryptocoin pro. Merge fara probleme si nu sunt restrictionate transferurile, intrucat se lucreaza cu Bancpost.

Nu stiu ce sa zic de Bancpost dar cei de la CoinFlux s-au mutat la Mistertango din cauza Bancpost!
Cum am mai spus anterior eu folosesc mistertango si conflux , schimbul in fac la coinflux si banii ii scot prin cardul Mistertango.
copper member
Activity: 154
Merit: 173
Member of Cryptios - https://cryptios.com/
Salut tuturor,

banuiesc ca sunteti la curent cu situatia actuala din RO;

bancile anuleaza transferurile care au legatura cu vanzarea-cumpararea de bitcoin.

Cum pot sa retrag sau sa depun bani, daca ei blocheaza aceste transferuri?





Eu folosesc coinflux si cont ing, totul bun pana acum.Am utilizat in trecut si BTCxChange pana au inchis platforma. Sau o varianta mai simpla e "la baieti", gasesti cu siguranta pe forum pe cineva dispus sa te ajute.

Sfat! cand gasesti pe cineva, fa un mic research despre userul respectiv, schimbul il recomand f2f sau cu un serviciu de escrow(cyrus te poate ajuta aici)
newbie
Activity: 87
Merit: 0
Buna. Eu folosesc si recomand cryptocoin pro. Merge fara probleme si nu sunt restrictionate transferurile, intrucat se lucreaza cu Bancpost.
member
Activity: 232
Merit: 32
WPP ENERGY - BACKED ASSET GREEN ENERGY TOKEN
Eu folosesc bitcoinromania.ro si pana acum nu am avut niciodata probleme, banii intra destul de repede in cont(la BT am cont).

Nu am observat nici un comision pana acum din partea celor de la bitcoinromania.

Am vandut BTC si ETH la fel de simplu fara sa intampin probleme.

Nu intentionez sa promovez bitcoinromania dar chiar e ok serviciul fara prea multe batai de cap si zeci de mii de formulare de completat.
member
Activity: 162
Merit: 24
Noi nu am avut probleme cu clienti. Pana acum un singur client ne-a raportat ca banca refuza sa efectueze o plata in contul nostru (era vorba de BT), dar in acelasi zi am avut inca vreo 10 depuneri din BT deci probabil era un caz izolat.
Acelasi lucru e si cu plati. Nici o plata efectuata pentru vanzare de crypto nu ne-a fost returnata de la banca beneficiarului. Si, pot spune ca am avut plati la aproape toate bancile existente din RO. Fie ele banci mari si consacrate sau banci mici, mai nesemnificative.
newbie
Activity: 6
Merit: 0
Nu stiam de chestia asta ca nu te lasa sa cumperi din Romania, eu stau in Italia inca nu sunt probleme, cumpar cu paypal sau cu contu din banca
Nu se poate face si in Romania la fel sa iti faci paypal ?
legendary
Activity: 3500
Merit: 6205
Looking for campaign manager? Contact icopress!
Se tot vorbeste ca la Mistertango este o taxa minima la depozit (0.0025 BTC). Ce faceti, depuneti mai mult deodata? Sau aveti metoda sa scapati fara sa platiti acesti 0.0025BTC
Si se mai vorbeste ca ba le merg cardurile, ba nu le merg, tu il folosesti uzual si merge OK?

Incerc sa imi dau seama daca Mistertango e mai bun, mai slab sau e tot pe unde e de fapt si Wirex...
copper member
Activity: 56
Merit: 1
Salut, eu folosesc Mistertango si Coinflux fara probleme. Cei de la coinflux ai cont la mistertango si eu am card mistertango .

La mistertango am vazut ca au o taxa lunara de 5 EUR daca vrei sa folosesti crypto exchanges:
Quote
Account
Monthly fee €4.99
Crypto-exchanges
Send/receive transfers to/from crypto-exchanges Yes

Asa este , a fost introdusa in data de 25.07 .
newbie
Activity: 17
Merit: 2
Salut, eu folosesc Mistertango si Coinflux fara probleme. Cei de la coinflux ai cont la mistertango si eu am card mistertango .

La mistertango am vazut ca au o taxa lunara de 5 EUR daca vrei sa folosesti crypto exchanges:
Quote
Account
Monthly fee €4.99
Crypto-exchanges
Send/receive transfers to/from crypto-exchanges Yes
copper member
Activity: 56
Merit: 1
Salut, eu folosesc Mistertango si Coinflux fara probleme. Cei de la coinflux ai cont la mistertango si eu am card mistertango .
sr. member
Activity: 478
Merit: 285
Crypto Way is the only Way!
Eu am cumparat transferand lei din Raiffeisen catre cei de la https://trade.bitcoinromania.ro/. Nu am avut nicio problema.
Si eu am cumparat/vandut BTC in lei folosind contul de Raiffeissen de la Bitcoin Romania fara probleme
hero member
Activity: 689
Merit: 501
Eu am cumparat transferand lei din Raiffeisen catre cei de la https://trade.bitcoinromania.ro/. Nu am avut nicio problema.
newbie
Activity: 20
Merit: 1
Pentru a cumpara sau vinde crypto monede rapid si in siguranta, poti merge la una din locatiile bitmahavi unde gasesti atm urile pentru vanzare/cumparare crypto

Info & update uri:

https://t.me/bitmahavi
newbie
Activity: 36
Merit: 0
Am cont la Transilvania si de cateva luni nu mai pot cumpara cripto-monde cu cardul. Si nici sa retrag pentru ca am incercat sa retrag de la Bitstamp si s-au intors banii inapoi.
Se poate totusi cumpara prin Revolut, numai ca acolo nu detii monedele propriu-zis si nu le poti transfera intr-un wallet personal. La fel se mai poate cumpara si de la Coinmama dar cred ca o sa inchida si acolo accesul.
member
Activity: 195
Merit: 11
Learning more every day

Din pacate revolut.com se pare ca nu mai merge. Majoritatea exchangeurilor prin care puteai retrage pe card mastercard nu mai accepta carduri mastercard prepaid(am testat la cateva si la toate am primit failed)

singura solutie care merge bine e localbitcoins.com (am testat si am reusit foarte repede sa vand niste bitcoin) sau bineinteles bancomatele atm
Pages:
Jump to: