Pages:
Author

Topic: Bancile au restrictionat accesul legat de cumpararea sau vanzarea monedelor - page 2. (Read 1412 times)

legendary
Activity: 1134
Merit: 1597
Daca este vorba doar de a cumpara crypto, o poti face la orice aparat ZebraPay, care se gaseste in orice Mega Image.
ZebraPay? Nu au scos cryptomonedele de mult? Din cate stiu, ZebraPay a devenit SelfPay acum mult timp iar acum nu mai au serviciu Bitcoin Romania pt cumparare ETH si BTC.. Era superb serviciul fiind aproape de oricine oriunde, desi era scump (dar pe de alta parte, ridicasera suma minima de achizitie la 500 RON ce mi se parea cam exagerat..).



Doar o mica precizare: De la ATM-urile ZebraPay nu se mai poate cumpara Bitcoin.
Nea' Sandule, daca nu imi beam cafeaua cat timp scriam reply-ul te intreceam Smiley)))
sr. member
Activity: 478
Merit: 285
Crypto Way is the only Way!
Daca nu-ti pasa de anonimitatea ta si de faptul ca datele tale personale vor fi vandute statului ca o marfa oarecare, poti apela la orice exchange centralizat. In caz ca nu stiai, de vreo luna, pentru a functiona si pentru a beneficia de licenta, exchange-urile centralizate sunt obligate sa-si vanda clientii catre stat sa predea datele personale ale utilizatorilor. Adica nu mai e nevoie de o hotarare judecatoreasca in acest sens. Vei ajunge direct in vizorul statului, doar pentru ca ti-ai deschis cont. Nu stiu daca iti doresti asta.

Vad ca se vorbește despre tranzacții anonime.Nu am acces la bancomatele respective, utilizatori, prieteni etc...nope.
Aștept niște sfaturi!!!
Mulțumesc!!

In afara situatiei in care locuiesti in Antarctica, sunt ferm convins ca oriunde te-ai afla, exista un ATM crypto in apropierea ta. Chiar si unul cash-in / cash-out. Daca este vorba doar de a cumpara crypto, o poti face la orice aparat ZebraPay, care se gaseste in orice Mega Image. Sau la orice aparat din Carrefour sau orice supermarket - este vorba de aparatele cu ajutorul carora poti plati facturi la utilitati, poti incarca si cartelele prepaid etc. Cursul nu este prietenos, insa anonimitatea costa.

Alternativ, poti apela la un exchange descentralizat, cum ar fi Bisq.

Aparatele de tip cash-in / cash-out le poti gasi pe CoinATMRadar.

Doar o mica precizare: De la ATM-urile ZebraPay nu se mai poate cumpara Bitcoin.
legendary
Activity: 1680
Merit: 6520
Fully-fledged Merit Cycler|Spambuster'23|Pie Baker
Daca nu-ti pasa de anonimitatea ta si de faptul ca datele tale personale vor fi vandute statului ca o marfa oarecare, poti apela la orice exchange centralizat. In caz ca nu stiai, de vreo luna, pentru a functiona si pentru a beneficia de licenta, exchange-urile centralizate sunt obligate sa-si vanda clientii catre stat sa predea datele personale ale utilizatorilor. Adica nu mai e nevoie de o hotarare judecatoreasca in acest sens. Vei ajunge direct in vizorul statului, doar pentru ca ti-ai deschis cont. Nu stiu daca iti doresti asta.

Vad ca se vorbește despre tranzacții anonime.Nu am acces la bancomatele respective, utilizatori, prieteni etc...nope.
Aștept niște sfaturi!!!
Mulțumesc!!

In afara situatiei in care locuiesti in Antarctica, sunt ferm convins ca oriunde te-ai afla, exista un ATM crypto in apropierea ta. Chiar si unul cash-in / cash-out. Daca este vorba doar de a cumpara crypto, o poti face la orice aparat ZebraPay, care se gaseste in orice Mega Image. Sau la orice aparat din Carrefour sau orice supermarket - este vorba de aparatele cu ajutorul carora poti plati facturi la utilitati, poti incarca si cartelele prepaid etc. Cursul nu este prietenos, insa anonimitatea costa.

Alternativ, poti apela la un exchange descentralizat, cum ar fi Bisq.

Aparatele de tip cash-in / cash-out le poti gasi pe CoinATMRadar.
newbie
Activity: 1
Merit: 0
Salutare tuturor.
Va rog sa_mi spuneți ce alternative avem acum la momentul vorbirii, pentru a întra cu fiat. De anul trecut nu am mai băgat nimic în crypto, sunt pe hodl = long term. Am încercat sa trimit în  kraken din Bt și mi_au refuzat tranzacția. Am folosit pana acum coinflux care mi s_a părut cel mai ok, bt to  kraken ok,  crypto coin. Pro mi s_au părut neserioși:Comision mare, țineau fiat blocat  24 ore și după câteva telefoane îmi dădeau crypto.
Vad ca se vorbește despre tranzacții anonime.Nu am acces la bancomatele respective, utilizatori, prieteni etc...nope.
Aștept niște sfaturi!!!
Mulțumesc!!
legendary
Activity: 1680
Merit: 6520
Fully-fledged Merit Cycler|Spambuster'23|Pie Baker
Toate cele de mai sus sunt valabile cat timp esti de acord sa iti predai datele personale, actiune care te lasa expus in fata oricarei entitati (exchange, Revolut, banci, stat, ANAF, DIICOT).

Alternativele mai bune, dar nu si cele mai ieftine sunt cele care iti asigura anonimitatea: transferuri directe cu alti utilizatori / prieteni etc, care nu presupun KYC, retrageri de la ATM-uri care suporta cash-out etc.
legendary
Activity: 3500
Merit: 6205
Looking for campaign manager? Contact icopress!
Mare grija cu Wirex. In primul rand te cam jecmanesc la schimbul valutar si in al doilea rand au fost cam multe plangeri la capitolul transfer de bani dinspre Wirex spre alte banci (SEPA).
Wirex este facut in principal pentru plati cu cardul. Daca tot vrei sa-i folosesti, platesti cumparaturile zilnice de la supermarket cu cardul lor si mai si scoti din parleala cu cei cativa Satoshi de cash back.

Exista alternative mai bune?

Dupa cum am scris, deja folositul cardului in magazin e varianta mai buna decat transferul in banca.

O varianta mai ieftina este Bitstamp+Revolut, mie pana acum mi-a mers (pe sume mici, "Famelie mare, renumeratie mica, dupa buget, coane Fanica."), desi unii se plang ca Revolut le mai inchide conturile pe motive neclare. La Revolut cursul de schimb este chiar bun, dar, din nou, cel mai bun mod de a accesa acei bani este cu cardul la magazin. Si cardul e gratis (prin link de la oricine), plus ca nu este nici comisionul lunar.

Ce am mai incercat este AdvCash, dar este cam tot pe acolo ca Wirex. Nu au taxa lunara, dar au alte taxe.
member
Activity: 233
Merit: 32
Mare grija cu Wirex. In primul rand te cam jecmanesc la schimbul valutar si in al doilea rand au fost cam multe plangeri la capitolul transfer de bani dinspre Wirex spre alte banci (SEPA).
Wirex este facut in principal pentru plati cu cardul. Daca tot vrei sa-i folosesti, platesti cumparaturile zilnice de la supermarket cu cardul lor si mai si scoti din parleala cu cei cativa Satoshi de cash back.

Exista alternative mai bune?
legendary
Activity: 3500
Merit: 6205
Looking for campaign manager? Contact icopress!
Mare grija cu Wirex. In primul rand te cam jecmanesc la schimbul valutar si in al doilea rand au fost cam multe plangeri la capitolul transfer de bani dinspre Wirex spre alte banci (SEPA).
Wirex este facut in principal pentru plati cu cardul. Daca tot vrei sa-i folosesti, platesti cumparaturile zilnice de la supermarket cu cardul lor si mai si scoti din parleala cu cei cativa Satoshi de cash back.
member
Activity: 233
Merit: 32
Pai vorbeste cu bancile. Dar din cate am observat nu prea sunt bucurosi sa auda de crypto, de e frica ca-si pierd painea. Dar nu-i vad bine daca nu se adapteaza si ei la pietele descentralizate.
Eu unu am mai multa incredere in Wirex si Revolut decat in orice banca de-asta fara viziune, ne asteapta vremuri grele si or sa crape multe.
newbie
Activity: 9
Merit: 1
Este doar o ipoteza. Probabil as tine si pe Wirex dar as vrea sa stiu ca pot transfera o suma mai mare si in banca unde pot adauga peste o asigurare de viata cu fond mutual atasat sau alte chestii. In plus, pe termen lung, daca e vorba si de sume mari, ma simt mai in siguranta cu sumele mari intr-o banca clasica decat in Wirex sau Revolut care sunt relativ noi pe piata si nu stiu cum vor evolua in anii urmatori !
member
Activity: 233
Merit: 32
Daca retragi din exchange in wirex iar de acolo iti trimiti intr-o banca romaneasca, mai este vreo problema ?

Pai daca ai card Wirex de ce sa-i mai trimiti intr-o banca romaneasca?
newbie
Activity: 9
Merit: 1
Daca retragi din exchange in wirex iar de acolo iti trimiti intr-o banca romaneasca, mai este vreo problema ?
member
Activity: 515
Merit: 12
Da, pai si Isarescu trebuia sa faca ceva ca sa-si faca simtita prezenta si pe aceasta piata, trist.
full member
Activity: 459
Merit: 104
Pai sunt vreo 10 bancomate de bitcoin in Bucuresti.
Si daca vrei sa cumperi bitcoin il poti cumpara de la coinbase sau de la orice magazin, cum este Mega Image.
member
Activity: 515
Merit: 12
Salut tuturor,

banuiesc ca sunteti la curent cu situatia actuala din RO;

bancile anuleaza transferurile care au legatura cu vanzarea-cumpararea de bitcoin.

Cum pot sa retrag sau sa depun bani, daca ei blocheaza aceste transferuri?




Eventual utilizeaza carduri bancare care sunt legate de conturi din Europa, nu din Romania, cum ar fi Secrets of Zurich (acum se lanseaza), Wirex etc.
hero member
Activity: 1134
Merit: 500
Salut tuturor,

banuiesc ca sunteti la curent cu situatia actuala din RO;

bancile anuleaza transferurile care au legatura cu vanzarea-cumpararea de bitcoin.

Cum pot sa retrag sau sa depun bani, daca ei blocheaza aceste transferuri?
Asta este valabil pentru toate bancile din Romania sau este vorba de o politica bancara utilizata de anumiti actori de pe piata financiara?
xTz
newbie
Activity: 74
Merit: 0
Quote
Ma intereseaza cum reusesc bancile sa-si dea seama cand se fac transferurile/platile pentru achizitia de cryptomonede?
Vad titularii conturilor in care trimiti banii.
Exchange-urile sunt companii si au conturi deschise la banci sub forma juridica (societate). Acolo se vede ce societate e si ce domeniu de activitate are.
Probabil au si ei listele cu toate exchange-urile cu ce conturi bancare au.
member
Activity: 515
Merit: 12
Salut tuturor,

banuiesc ca sunteti la curent cu situatia actuala din RO;

bancile anuleaza transferurile care au legatura cu vanzarea-cumpararea de bitcoin.

Cum pot sa retrag sau sa depun bani, daca ei blocheaza aceste transferuri?




Ma intereseaza cum reusesc bancile sa-si dea seama cand se fac transferurile/platile pentru achizitia de cryptomonede?
xTz
newbie
Activity: 74
Merit: 0
Quote
Salutare! Cea mai buna metoda este sa incarci contul tau de revolut.

In pasul urmator, poti sa-ti faci cont pe https://vtrader.io. Acolo poti transfera din revolut pe IBAN-ul nostru si banii ti se vor converti in USDT (la cursul afisat pe site).
Cheers!!

Legat de motivele pentru care se intampla asta: este o politica a bancilor. BNR nu reglementeaza explicit criptomonedele in vreun fel, insa au avut cateva comunicate negative la adresa criptomonedelor. Ulterior, bancile au decis sa adopte aceste politici impotriva criptomonedelor. Cred insa ca e doar o chestiune de timp. Nu pot sa fie inchisi la minte for ever!  Lips sealed
Nu e vorba ca sunt inchisi la minte. Aceasta tehnologie le cam ameninta beneficiile si profiturile.pe care bancancile internationale le obtin in deosebi in tari ca Romania, dar vorba ta, nu o pot amana pana la nesfarsit, o sa adopte si ei aceste tehnologii.
[/quote]

De vină sunt şi instituţiile rigide din România (BNR spre exemplu şi Ministerul de Finanţe). În străinătate sunt bănci care se împacă bine cu crypto (vezi Fidor Bank spre ex). Bitcoin nu ameninţă foarte tare băncile. Am vorbit cu un prieten din elveţia care lucrează la departamentul de risk de la UBS bank, care mi-a explicat cum piaţa asta nu înseamnă încă nimic pentru marile bănci. Antreprenor fiind în această piaţă, sper să îi ameninţe la un moment dat şi să avem parte de un mass-adoption Grin.
[/quote]
Cred ca nu realizezi ca a inceput transferul puterii din mana bancilor intr-un sistem descentralizat si independent.
Sunt si ei constienti de pierderea puterii si incearca pe tot posibiliul sa impiedice acest transfer. Momentan se face transferul propriu-zis din fiat in crypto, preturile nu arata decat viteza cu care se face si magnitudinea, pretul este "barometrul" cu care masori cat de mult s-a devalorizat sistemul bancar.
Va fi o lupta acerba.
De asta incearca pe toate caile posibile sa stopeze transferurile, desi este illegal sa iti impuna cum sa iti cheltui banii. De acord sa impui reguli cum sa cheltui la cardurile luate pe credit sau finantari, dar problema e cand blocheaza cardul de debit. Eu personal nu am mai vandut din 2017, de atunci doar acumulez din minerit.
Ideea e ca o data ce ai cumparat este esential sa nu mai te intorci inapoi in valuta.
Bancile sunt singura reala amenintare pentru bitcoin.
member
Activity: 93
Merit: 18
Salutare! Cea mai buna metoda este sa incarci contul tau de revolut.

In pasul urmator, poti sa-ti faci cont pe https://vtrader.io. Acolo poti transfera din revolut pe IBAN-ul nostru si banii ti se vor converti in USDT (la cursul afisat pe site).
Cheers!!

Legat de motivele pentru care se intampla asta: este o politica a bancilor. BNR nu reglementeaza explicit criptomonedele in vreun fel, insa au avut cateva comunicate negative la adresa criptomonedelor. Ulterior, bancile au decis sa adopte aceste politici impotriva criptomonedelor. Cred insa ca e doar o chestiune de timp. Nu pot sa fie inchisi la minte for ever!  Lips sealed
Nu e vorba ca sunt inchisi la minte. Aceasta tehnologie le cam ameninta beneficiile si profiturile.pe care bancancile internationale le obtin in deosebi in tari ca Romania, dar vorba ta, nu o pot amana pana la nesfarsit, o sa adopte si ei aceste tehnologii.

De vină sunt şi instituţiile rigide din România (BNR spre exemplu şi Ministerul de Finanţe). În străinătate sunt bănci care se împacă bine cu crypto (vezi Fidor Bank spre ex). Bitcoin nu ameninţă foarte tare băncile. Am vorbit cu un prieten din elveţia care lucrează la departamentul de risk de la UBS bank, care mi-a explicat cum piaţa asta nu înseamnă încă nimic pentru marile bănci. Antreprenor fiind în această piaţă, sper să îi ameninţe la un moment dat şi să avem parte de un mass-adoption Grin.
Pages:
Jump to: